Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu wypadek w drodze do pracy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące wypadek w drodze do pracy.
ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenie
Aktualizacja: 09.05.2011
Zakład Ubezpieczeń Społecznych organizuje dla płatników składek szkolenie nt. wypadków przy pracy. »
Dla kogo wyższe jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy?
Aktualizacja: 01.04.2011
Od dzisiaj, 1 kwietnia, obowiązują nowe kwoty jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Są one wypłacane osobom ubezpieczonym, członkom rodziny zmarłego ubezpieczonego lub rencisty. »
Ubezpieczenie wypadkowe - termin złożenia ZUS IWA za 2010 rok
Aktualizacja: 13.01.2011
31 stycznia 2011 r. mija termin na złożenie "Informacji o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe" ZUS IWA za rok 2010. »
Aktualizacja: 27.12.2010
W 2011 roku Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) planuje przeprowadzenie w całym kraju 88 tysięcy kontroli, z czego 30 proc. ma dotyczyć skarg pracowników na pracodawców. Podobną liczbę kontroli przeprowadzono w tym roku. Szczególną uwagą PIP objęte będą sektory budownictwa oraz pozyskiwania i obróbki drewna. »
Wypadki przy pracy - nowy wzór statystycznej karty wypadku
Aktualizacja: 10.12.2010
Od 7 grudnia br. obowiązuje nowy wzór statystycznej karty wypadku przy pracy "Z-KW Statystyczna Karta Wypadku". »
Kontrole PIP - wynagrodzenia, bhp, legalność zatrudnienia
Aktualizacja: 26.11.2010
Spada liczba wypadków przy pracy. Od stycznia do października 2010 r. doszło do 424 śmiertelnych wypadków a ponad 600 osób doznało ciężkich obrażeń ciała. W tym samym okresie rok wcześniej zginęło 488 osób, a ponad 850 doznało ciężkich obrażeń - wynika z najnowszych danych PIP. »
Ile może kosztować wypadek przy pracy
Aktualizacja: 08.12.2010
Przepisy prawa pracy nakładają na pracodawcę liczne obowiązki dotyczące bhp. Ich niezapewnienie może skutkować m.in. koniecznością wypłaty poszkodowanemu pracownikowi odszkodowania czy renty. »
Jak zapoznać poszkodowanego z protokołem?
Aktualizacja: 08.09.2010
Po zgłoszeniu przez pracownika wypadku przy pracy pracodawca powołał zespół powypadkowy. W trakcie postępowania powypadkowego zakończył się okres, na który została zawarta z pracownikiem umowa o pracę na czas określony. Pracodawca nie podpisał z pracownikiem kolejnej umowy o pracę. Po zakończeniu postępowania powypadkowego zespół powypadkowy sporządził protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy. Ze względu na to, że poszkodowany nie odpowiadał na telefony, sms-y ani e-maile, pracodawca przesłał protokół powypadkowy poszkodowanemu pocztą (aby mógł on zapoznać się z treścią dokumentacji) wraz z pouczeniem o prawie do wniesienia uwag i zastrzeżeń. Poszkodowany nie odebrał przesyłki poleconej, która po upływie 14 dni została zwrócona pracodawcy. Czy pracodawca może w takiej sytuacji zatwierdzić protokół powypadkowy? »
Aktualizacja: 22.07.2010
Pracownik, który ulegnie wypadkowi w drodze do pracy lub z pracy, nie uzyska już jednorazowego odszkodowania z ubezpieczenia wypadkowego. Może jednak otrzymać inne świadczenia – na zasadach bardziej korzystnych niż ogólnie obowiązujące – np. prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy. »
Świadczenia z tytułu wypadków przy pracy
Aktualizacja: 28.06.2010
Osoba poszkodowana w związku z wypadkiem przy pracy ma prawo do zasiłku chorobowego w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku od pierwszego dnia niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy. »
Aktualizacja: 24.06.2009
Pracownik miał wypadek w drodze do pracy. Złamał nogę z przemieszczeniem, dlatego czeka go długa rehabilitacja. Wynagrodzenie pracownika to 1500 zł brutto. Chcemy wypłacić pracownikowi wynagrodzenie chorobowe obliczone od wyższej kwoty. Czy możemy? Jeżeli tak, to czy od 34. dnia choroby podstawę wymiaru wyliczyć na nowo? »
Kiedy można wypłacić pracownikowi zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego
Aktualizacja: 05.05.2009
Pracownik miał wypadek na terenie zakładu pracy, kiedy wysiadał z samochodu na parkingu firmy. Czy za zwolnienie powinniśmy zapłacić 100% z ubezpieczenia wypadkowego, czy 100% z ubezpieczenia chorobowego? »
Wypadek w drodze do pracy lub z pracy
Aktualizacja: 09.12.2008
Nieszczęśliwe zdarzenie zostanie uznane za wypadek w drodze do pracy lub z pracy, jeżeli było nagłe, zostało wywołane przyczyną zewnętrzną i nastąpiło w drodze do lub z miejsca wykonywania zatrudnienia lub innej działalności będącej podstawą ubezpieczenia. »
Aktualizacja: 22.12.2008
Przepis art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. Nr 199, poz. 1673 z późn.zm.) umożliwia uznanie związku z pracą nie tylko wypadku, który zdarzył się podczas wykonywania przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy,nawet bez polecenia, ale również wypadku, który nastąpił w związku z wykonywaniem tego rodzaju czynności. Związek funkcjonalny z pracą istnieje niezależnie od czasu i miejsca, w którym wypadek nastąpił. »
Wniosek o odroczenie składek za XI