Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu umowa o pracę. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące umowa o pracę.
Wynagrodzeniowe i pozawynagrodzeniowe świadczenia pieniężne
Aktualizacja: 14.12.2010
Do składników wynagrodzenia należą tylko te świadczenia pieniężne, które są związane z wykonywaniem pracy na zajmowanym stanowisku, np. premie. »
Wykorzystanie zaległego urlopu przez pracownika
Aktualizacja: 19.12.2010
Koniec roku kalendarzowego to czas, kiedy pracodawca powinien podliczyć swoim pracownikom dni niewykorzystanego przez nich urlopu wypoczynkowego za dany rok oraz polecić rozpoczęcie jego wykorzystywania najpóźniej do końca marca następnego roku. »
Kiedy choremu można wręczyć wypowiedzenie
Aktualizacja: 22.12.2010
Ochrona przed wypowiedzeniem dotyczy tylko nieobecnego pracownika. Jeżeli mimo choroby pracownik stawia się do pracy i ją wykonuje, można mu skutecznie złożyć wypowiedzenie umowy o pracę. »
Kiedy można wprowadzić system skróconego tygodnia pracy
Aktualizacja: 16.12.2010
Dodatkowe obowiązki nie muszą oznaczać dla pracownika potrzeby rezygnacji z pełnego etatu. Może on wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o zastosowanie skróconego tygodnia pracy. »
Uprawnienia dla pracowników-ojców - nowelizacja kodeksu pracy
Aktualizacja: 16.12.2010
Możliwość wykorzystania urlopu ojcowskiego dla ojców adoptujących dziecko do 7. roku życia przewiduje nowelizacja kodeksu pracy. Senat nie wprowadził poprawek do tej nowelizacji. »
O czym pracodawca musi informować pracowników
Aktualizacja: 15.12.2010
Na pracodawcy ciąży wiele różnego typu obowiązków informacyjnych wobec pracowników. Ich cechą wspólną jest to, że uchybienia popełnione przez pracodawcę przy ich wykonaniu mogą spowodować negatywne konsekwencje nie tylko dla pracownika, ale i dla pracodawcy z odpowiedzialnością odszkodowawczą włącznie. »
Aktualizacja: 11.12.2010
W lipcu 2010 r. przekazaliśmy do ZUS wniosek o emeryturę dla naszego pracownika wraz z niezbędną dokumentacją. Po przyznaniu świadczenia pracownik ten nieprzerwanie był u nas zatrudniony. Rozwiązaliśmy z nim stosunek pracy 30 listopada br. Czy emerytura pracownika zostanie przeliczona, jeśli niedługo po rozwiązaniu z nim umowy przekażemy do ZUS zaświadczenie potwierdzające okres jego zatrudnienia od 1 lipca do 30 listopada 2010 r.? »
Naruszenie dobra osobistego pracownika
Aktualizacja: 11.12.2010
W spółce z o.o. świadczącej usługi turystyczne doszło do kradzieży mienia (zginął sprzęt komputerowy i drukarka). Właściwe służby podjęły w tej sprawie czynności. Prezes spółki na własną rękę również prowadził postępowanie wyjaśniające. Byłem przesłuchiwany w charakterze świadka. Poczułem się dotknięty, tym bardziej że groziło mi zwolnienie dyscyplinarne. Czy pracodawca we własnym zakresie miał prawo prowadzić tego typu postępowanie i czy nie naruszył moich dóbr osobistych? »
Jak zobowiązać pracownika do zachowania tajemnicy przedsiębiorstwa
Aktualizacja: 14.12.2010
Pracownik niejednokrotnie ma dostęp do wiadomości istotnych dla funkcjonowania zakładu pracy. Dlatego pracodawca powinien zabezpieczyć się przed ujawnieniem poufnych informacji – zarówno konkurentom, jak i innym niepowołanym osobom. »
Szkodliwe pomysły rządu dotyczące emerytów i rencistów
Aktualizacja: 14.12.2010
Zdaniem Pracodawców RP ostatnie pomysły rządu dotyczące emerytów i rencistów są nie tylko krótkowzroczne, niesprawiedliwe społecznie, ale i szkodliwe dla naszego rynku pracy oraz gospodarki. »
Likwidacja podmiotów sektora finansów publicznych a obowiązki w zakresie prawa pracy
Aktualizacja: 09.12.2010
31 grudnia 2010 r. ulega zakończeniu likwidacja wielu państwowych, gminnych, powiatowych i wojewódzkich jednostek organizacyjnych, co bezpośrednio będzie miało wpływ na stosunki pracy zatrudnionych tam pracowników. »
Odprawa emerytalna dla pracownika zwolnionego dyscyplinarnie
Aktualizacja: 06.12.2010
Nasza firma zatrudniała pracownika, który od 15 stycznia 2010 r. miał ustalone prawo do emerytury w ZUS. W sierpniu br. pracownik ten zdecydował się przejść na emeryturę i złożył wypowiedzenie umowy o pracę. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy pracownika obowiązywał 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Umowa o pracę powinna więc rozwiązać się 30 listopada 2010 r. Jednak w okresie wypowiedzenia pracownik często opuszczał pracę bez usprawiedliwienia, w związku z czym 15 października 2010 r. rozwiązaliśmy z nim umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (art. 52 § 1 pkt 1 k.p.). Po rozwiązaniu umowy o pracę pracownik przeszedł na emeryturę i wystąpił do nas o wypłatę odprawy emerytalnej. Czy jesteśmy zobowiązani wypłacić mu odprawę? »
Zatrudnianie cudzoziemców w Polsce bez zezwolenia na pracę
Aktualizacja: 11.12.2010
Od 1 stycznia 2011 roku obywatele Białorusi, Gruzji, Mołdowy, Rosji i Ukrainy będą mogli pracować w Polsce bez zezwolenia na pracę. Minister pracy Jolanta Fedak podpisała rozporządzenie w tej sprawie. »
Stabilność zatrudnienia spółdzielczego
Aktualizacja: 08.12.2010
Spółdzielczy stosunek pracy jest dość stabilną podstawą zatrudnienia. Dzieje się tak, ponieważ korzysta on niejako z podwójnej ochrony, tej przewidzianej przepisami Prawa spółdzielczego oraz ogólnej, czyli kodeksowej, właściwej dla wszystkich pracowników. »
Aktualizacja: 09.12.2010
Plany urlopów są sporządzane w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania zakładu pracy przez cały rok. Plan urlopów powinien uwzględniać wszystkie rodzaje urlopów wypoczynkowych, a więc: bieżący, zaległy i uzupełniający (urlop wypoczynkowy w wyższym wymiarze, do którego pracownik nabędzie prawo w trakcie trwania roku kalendarzowego). »
Wniosek o odroczenie składek za XI
Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »