Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu pracownik chroniony. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące pracownik chroniony.
Porozumienie o zawieszeniu stosowania układu zbiorowego pracy
Aktualizacja: 12.12.2008
W naszej firmie zostało zawarte porozumienie o zawieszeniu stosowania zakładowego układu zbiorowego pracy, w którym strony określiły niższe stawki wynagrodzenia zasadniczego oraz pozbawiły pracowników dodatkowego wynagrodzenia za pracę w warunkach szczególnie szkodliwych. Czy powinniśmy dodatkowo wypowiedzieć pracownikom dotychczasowe warunki umowy o pracę lub zawrzeć porozumienia zmieniające? Czy w wyniku zawarcia porozumienia o zawieszeniu stosowania układu możemy również obniżyć wynagrodzenie pracownikom objętym ochroną przewidzianą w ustawie o związkach zawodowych bez konieczności uzyskania zgody zarządu organizacji związkowej? »
Wypowiedzenie umowy o pracę chronionemu związkowcowi
Aktualizacja: 11.12.2008
Osoba wskazana przez zarząd zakładowej organizacji związkowej jako ta, której stosunek pracy podlega ochronie przed wypowiedzeniem, nie może być zwolniona dopóki organizacja związkowa liczy co najmniej 10 osób (na podstawie wyroku Sądu Najwyższego z 9 kwietnia 2008 r., II PK 280/07). »
Czy można dyscyplinarnie zwolnić pracownicę w ciąży
Aktualizacja: 09.12.2008
Gdy u pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa bądź taka organizacja funkcjonuje, ale nie reprezentuje interesów pracownicy, dopuszczalne jest rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia w okresie ciąży pracownicy - art. 177 § 1 k.p. (uchwała Sądu Najwyższego z 18 marca 2008 r., II PZP 2/08). »
Minimalne wynagrodzenie młodocianego zatrudnionego przy pracach lekkich
Aktualizacja: 22.12.2008
Zastanawiam się nad zatrudnieniem w sezonie letnim (przy tzw. pracach lekkich) pracowników młodocianych (na podstawie umów o pracę). Czy wynagrodzenie minimalne pracowników młodocianych zatrudnionych przy pracach lekkich jest takie same jak w przypadku pracowników młodocianych zatrudnionych w pierwszym roku w celu przygotowania zawodowego? »
Ochrona praw pracowniczych w przypadku przejęcia zakładu pracy w UE
Aktualizacja: 13.12.2008
Pracownicy przejmowani w wyniku przejęcia zakładu lub jego części przez nowego pracodawcę mogą liczyć na ochronę nie tylko na poziomie prawa krajowego, ale także unijnego. »
Ochrona pracowników w trakcie urlopu wychowawczego
Aktualizacja: 10.12.2008
Pracownik przebywający na urlopie wychowawczym podlega ochronie przed zwolnieniem z pracy. Podczas tego urlopu do rozwiązania umowy z pracownikiem może dojść tylko w szczególnych przypadkach. »
Urlop wypoczynkowy działacza związkowego
Aktualizacja: 16.12.2008
W naszym zakładzie działają związki zawodowe. Jeden z działaczy związkowych korzystał przez 14 miesięcy z urlopu bezpłatnego udzielonego dla umożliwienia pełnienia funkcji związkowej poza zakładem pracy. Po tym okresie powrócił do pracy. Czy za ten czas przysługuje mu urlop wypoczynkowy? »
Dodatkowe zatrudnienie w trakcie urlopu wychowawczego
Aktualizacja: 10.12.2008
Pracownicę, która w innej firmie jest na urlopie wychowawczym, zatrudniliśmy na podstawie umowy o pracę. Niedługo urodzi drugie dziecko. Jest u nas zatrudniona na 1/4 etatu i na pełny etat w drugim zakładzie pracy (teraz na urlopie wychowawczym). Czy zasiłek macierzyński przysługuje pracownicy w związku z urodzeniem drugiego dziecka tylko z tytułu zatrudnienia u nas? Czy może powinna zgłosić w drugiej firmie urodzenie dziecka i otrzyma zasiłek macierzyński? Jak zostanie ustalony okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego? Jak ustalić jego podstawę wymiaru? »
Jak pracownicy unikają wypowiedzeń
Aktualizacja: 13.12.2008
Przeszkodą w dokonaniu skutecznego wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę może być m.in. nagła choroba, ciąża czy działalność związkowa. »
Konsultacja z organizacjami związkowymi
Aktualizacja: 11.12.2008
W naszym zakładzie działają dwie organizacje związkowe. Pracownica była członkiem jednej z nich. Obecnie wydaje się nam, że już nie jest zrzeszona w żadnej z tych organizacji, ponieważ cofnęła zgodę na potrącanie składek związkowych. Chcemy tej pracownicy wypowiedzieć umowę. Czy w takim przypadku musimy konsultować to wypowiedzenie z którąś z organizacji związkowych? »
Jak pracownicy unikają wypowiedzeń
Aktualizacja: 08.12.2008
Przeszkodą w dokonaniu skutecznego wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę może być m.in. nagła choroba, ciąża czy działalność związkowa. »
Aktualizacja: 10.12.2008
Złożenie wniosku o urlop wychowawczy powoduje objęcie pracownika korzystającego z tego urlopu szczególną ochroną stosunku pracy. Nie jest to jednak ochrona pełna i dotycząca każdej sytuacji. »
Czy sąd może przyznać związkowcowi odszkodowanie zamiast przywrócić do pracy
Aktualizacja: 13.12.2008
Przewodniczący zakładowej organizacji związkowej spożywał alkohol w czasie pracy. Zamierzamy rozwiązać z nim dyscyplinarnie umowę o pracę, bez obowiązkowej konsultacji z zakładową organizacją związkową. Spodziewamy się, że związkowiec odwoła się do sądu i będzie żądać przywrócenia na poprzednie stanowisko pracy. Czy sąd może zamiast przywrócenia przyznać pracownikowi jedynie odszkodowanie? »
Wychowawczy nie zawsze uchroni przed zwolnieniem
Aktualizacja: 13.12.2008
Złożenie wniosku o urlop wychowawczy powoduje objęcie pracownika korzystającego z tego urlopu szczególną ochroną stosunku pracy. Nie jest to jednak ochrona pełna i dotycząca każdej sytuacji. »
Zgoda organizacji związkowej na zwolnienie bez wypowiedzenia
Aktualizacja: 28.01.2009
Chcemy zwolnić bez wypowiedzenia pracownika, który podlega ochronie związkowej. Przyszedł on do pracy pod wpływem alkoholu. Wiemy, że do zwolnienia tego pracownika potrzebna jest zgoda zarządu organizacji związkowej. Mamy zamiar o nią wystąpić. Czy w sytuacji wyrażenia przez zarząd związku zgody na zwolnienie tego pracownika musimy jeszcze dodatkowo wystąpić do organizacji związkowej o opinię dotyczącą rozwiązania umowy z tym pracownikiem, wymaganą na podstawie art. 52 § 3 Kodeksu pracy? »
Wniosek o odroczenie składek za XI
doktor nauk prawnych, radca prawny prowadzący w Szczecinie kancelarię prawną Kancelaria Radcy Prawnego dr Radek Rafał Wasilewski (www.radcawasilewski.pl)
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »