Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu płatnik. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące płatnik.
Nowa wersja programu Płatnik od 27 kwietnia 2015 r.
Aktualizacja: 06.05.2015
Nowa wersja programu Płatnik obowiązuje od 27 kwietnia 2015 r. Wszystkie zmiany wprowadzone do programu Płatnik mają na celu ułatwienie pracy zarówno płatnikom, jak i ZUS. Jakie zmiany wprowadza dla płatników składek ubezpieczeniowych? »
Nowa wersja programu Płatnik 10.01.001.
Aktualizacja: 28.04.2015
ZUS wydał komunikat dla płatników składek w sprawie nowej wersji programu Płatnik 10.01.001. Sprawdź, co zostało zmienione w programie i skąd można pobrać nową wersję. »
Nowa wersja Płatnika za miesiąc
Aktualizacja: 30.03.2015
Nowa wersja programu Płatnik ukaże się za miesiąc. Powinna ograniczyć liczbę błędów występujących przy rozliczeniach i umożliwić wykorzystanie internetu do bieżącej komunikacji pomiędzy płatnikiem a urzędem. »
Członek rady nadzorczej w Płatniku
Aktualizacja: 05.02.2015
Od 1 stycznia 2015 r. członkowie rad nadzorczych sprawujący swoje funkcje odpłatnie podlegają ubezpieczeniom społecznym. Jakie obowiązują kody w Płatniku? »
Aktualizacja: 08.09.2014
Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o udostępnieniu pakietu aktualizacyjnego programu Płatnik. »
Zawyżenie i zaniżenie stopy procentowej ubezpieczenia wypadkowego - porada
Aktualizacja: 26.09.2011
Przekazanie informacji ZUS IWA dotyczącej stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe musi być wykonane przez przedsiębiorcę rzetelnie. Błędne dane, powodujące zaniżenie stopy procentowej spowoduje negatywne konsekwencje. »
Komu przysługuje wyższa emerytura?
Aktualizacja: 23.09.2011
Osoby urodzone do dnia 31 grudnia 1948 r., uprawnione do tzw. wcześniejszych emerytur, mogą zgłosić wniosek o emeryturę przysługującą z tytułu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego, wynoszącego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. »
Kto za przedsiębiorcę wypełni dokumenty ubezpieczeniowe?
Aktualizacja: 26.09.2011
Od 1 marca br. płatnicy opłacający składki na własne ubezpieczenia, którzy przekazują do ZUS dokumenty ubezpieczeniowe w formie papierowej, nie muszą samodzielnie wypełniać formularzy ubezpieczeniowych. Dokumenty utworzą za nich pracownicy sal obsługi klientów na podstawie informacji uzyskanych przez płatników oraz przy wspomaganiu oprogramowania KSI ZUS. »
Kiedy można umorzyć należności z tytułu składek?
Aktualizacja: 26.09.2011
Umorzenie jest wyrazem definitywnej rezygnacji z możliwości wyegzekwowania należności z tytułu nieopłaconych składek od podmiotów zobowiązanych do ich uregulowania. Umorzenie jest rozwiązaniem o charakterze wyjątkowym, ponieważ terminowe opłacanie należnych składek jest obowiązkiem płatników. »
Kiedy można odroczyć termin płatności składek?
Aktualizacja: 26.09.2011
Odroczenie terminu płatności jest jedną z prawnych form pomocy w spłacie należnych składek udzielanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na wniosek płatnika składek. »
Rozłożenie spłaty zadłużenia za zaległe składki na raty
Aktualizacja: 26.09.2011
Rozłożenie należności z tytułu składek na raty polega na możliwości uregulowania tych należności w dłuższym okresie czasu, określonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, bez konsekwencji przymusowego ich dochodzenia w trybie egzekucji. »
Zawieszenie opłacania składek do PPE
Aktualizacja: 22.09.2011
Pracownicze programy emerytalne (PPE) nie rozwijają się tak szybko, jak zakładali twórcy reformy emerytalnej. Po kilku pierwszych latach funkcjonowania nowego rozwiązania zdecydowano się na znaczne złagodzenie zasad organizacji i funkcjonowania PPE, aby zachęcić pracodawców do ich tworzenia. Jednym z takich przejawów było wprowadzenie możliwości zawieszenia opłacania składek podstawowych do PPE bez konieczności likwidacji programu. »
Jak przenieść środki z PPE do IKE?
Aktualizacja: 22.09.2011
Uczestnicy ponad 1000 pracowniczych programów emerytalnych (PPE) gromadzą dodatkowe środki na emeryturę dzięki składkom opłacanym przez pracodawcę oraz wnoszonym przez nich samych składkom dodatkowym. Po zaprzestaniu pracy u danego pracodawcy nie mogą już jednak wnosić składek do PPE. Poniżej prezentujemy możliwości dokonania wypłaty transferowej z PPE do programu indywidualnego na tzw. indywidualne konto emerytalne (IKE). »
Aktualizacja: 22.09.2011
Wraz z powołaniem do życia nowego systemu emerytalnego, powstały pracownicze programy emerytalne (PPE) mające stanowić dobrowolne uzupełnienie emerytur z systemu obowiązkowego. Obecnie funkcjonuje ponad 1000 PPE. Poniżej przedstawiamy zasady wypłaty środków z tych programów. »
Aktualizacja: 22.09.2011
Firmy będące w poważnych tarapatach finansowych mają zwykle spore zadłużenie, w tym zadłużenie wobec ZUS z tytułu nieprzekazania składek na ubezpieczenia społeczne za swoich pracowników. Poniżej zajmiemy się sprawą odroczenia lub umorzenia przez ZUS wymienionego zadłużenia i wskażemy, jakich należności ZUS nie może umorzyć. »
Czy pracodawca musi informować o COVID–19 u pracownika?