Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu odpowiedzialność pracodawcy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące odpowiedzialność pracodawcy.
Jak prawidłowo zatrudniać pracowników tymczasowych
Aktualizacja: 07.09.2009
Agencja pracy tymczasowej zatrudnia pracowników tymczasowych do wykonywania określonych czynności na rzecz innej osoby, czyli tzw. pracodawcy użytkownika. W odróżnieniu zatem od typowych umów o pracę, w których stronami stosunku pracy są wyłączcie pracodawca i pracownik, przy zatrudnieniu pracowników tymczasowych zachodzi relacja między trzema podmiotami. »
Pracodawca ponosi odpowiedzialność za bezpieczeństwo pracy (art.207)
Aktualizacja: 03.10.2011
Pracodawca prowadząc działalność gospodarczą, zatrudniając pracowników ma obowiązek zapewnić im bezpieczne i higieniczne warunki pracy. »
Odszkodowanie za przedmioty zniszczone podczas wypadku przy pracy
Aktualizacja: 24.08.2009
Pracodawca odpowiada za przedmioty należące do jego pracownika, które uległy zniszczeniu lub uszkodzeniu podczas wypadku przy pracy. Odpowiedzialność ta ma jednak ograniczony charakter. »
Pracownik nie ponosi winy za swojego pracodawcę (art. 117)
Aktualizacja: 29.09.2011
Pracownik nie ponosi odpowiedzialności za szkodę w takim zakresie, w jakim pracodawca lub inna osoba przyczyniły się do jej powstania albo zwiększenia. »
Ochrona dóbr osobistych pracownika
Aktualizacja: 04.08.2009
Dobra osobiste pracownika są chronione przez przepisy Kodeksu pracy i Kodeksu cywilnego. W razie ich naruszenia przez pracodawcę, pracownik ma możliwość wystąpić o ich ochronę do sądu i dochodzić roszczeń majątkowych lub niemajątkowych. »
Kto odpowiada za błędne wyliczenie wynagrodzenia?
Aktualizacja: 20.09.2011
Czasem zdarzają się sytuacje, kiedy otrzymujemy wynagrodzenie w kwocie innej niż zwykle. Skutki błędnego wyliczenia wynagrodzenia zawsze obciążają pracodawcę. »
Wypłacenie za wysokiego wynagrodzenia
Aktualizacja: 26.11.2009
Tydzień temu pracodawca poinformował mnie, że moje wynagrodzenie było źle naliczane, w efekcie czego otrzymywałem za wysoką pensję. Zostałem również poinformowany o tym, że nadpłacona kwota zostanie potrącona z mojego kolejnego wynagrodzenia – otrzymam wówczas jedynie część należnego mi wynagrodzenia. Czy takie działanie pracodawcy jest zgodne z prawem? »
Nierówne traktowanie w zatrudnieniu
Aktualizacja: 06.07.2009
Pracodawca, aby ustrzec się od zarzutu dyskryminacji ze strony pracowników, musi zwrócić szczególną uwagę na zapisy prawa wewnątrzzakładowego, np. regulaminu zfśs. »
Odpowiedzialność pracodawcy za szkodę wyrządzoną przez pracownika
Aktualizacja: 25.06.2009
Jeżeli pracownik wyrządza szkodę osobie trzeciej przy wykonywaniu swoich obowiązków pracowniczych, zobowiązany do naprawienia szkody jest wyłącznie pracodawca. Jak zatem powinien się zachować pracodawca, jeżeli z roszczeniem odszkodowawczym wystąpi do niego osoba trzecia, której pracownik wyrządzi szkodę przy okazji wykonywania obowiązków pracowniczych? »
Aktualizacja: 26.05.2009
Prowadzę firmę remontową. Moi pracownicy remontowali mieszkanie klientki. Zgodnie z umową, remont miał polegać na pomalowaniu ścian i wycyklinowaniu podłogi. Na prośbę klientki malarze, po zakończeniu powierzonych im zadań, zainstalowali urządzenia sanitarne. W związku z tym, że instalacja została wykonana wadliwie, właścicielka mieszkania żąda od mojej firmy odszkodowania. Czy jestem odpowiedzialny za tę szkodę? »
Molestowanie seksualne przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę
Aktualizacja: 15.05.2009
Pracownica zwraca się do pracownika słowami, które powszechnie uważane są za nieprzyzwoite w miejscu pracy. Jedna z takich sytuacji została zaobserwowana przez innego pracownika, który zwrócił na to uwagę pracodawcy. Czy za takie zachowanie można pracownicy wypowiedzieć umowę o pracę? »
Maksymalny okres umowy na czas określony
Aktualizacja: 12.05.2009
Zamierzamy zawrzeć z pracownikiem drugą umowę o pracę na czas określony na 3 lata. Wcześniej z pracownikiem zawarliśmy już umowę na okres próbny 3 miesięcy oraz na czas określony 3 lat. Czy pracownik może zakwestionować długość umowy na czas określony, skoro przepisy nie przewidują, na jaki okres można je zawierać? »
Aktualizacja: 28.04.2009
Pracodawca może powierzyć obowiązki służby bhp firmie zewnętrznej. Jest to dopuszczalne w wypadku, gdy w przedsiębiorstwie zatrudnionych jest mniej niż 100 pracowników. »
Niewykonanie polecenia pracodawcy
Aktualizacja: 02.10.2009
Jeśli wydane pracownikowi polecenie dotyczyło wykonywanej przez niego pracy i było zgodne z prawem, wówczas obowiązkiem pracownika jest je wykonać. Jeśli bez ważnych przyczyn pracownik polecenia nie wykona, pracodawca ma kilka możliwości ukarania go karą porządkową. »
Zadania i obowiązki służby bhp
Aktualizacja: 16.04.2009
Służba bhp pełni funkcje doradcze i kontrolne, w szczególności w zakresie przestrzegania przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy i w każdym innym miejscu jej wykonywania. »
Wniosek o odroczenie składek za XI
Doradca podatkowy Dyrektor Oddziału Wielkopolskiego Instytutu Studiów Podatkowych w Poznaniu
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »