Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu nieobecność w pracy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące nieobecność w pracy.
Obliczanie wysokości wynagrodzenia chorobowego
Aktualizacja: 14.01.2011
Jeżeli na koniec grudnia pracodawca wypłaca pracownikowi wynagrodzenie chorobowe, a niezdolność do pracy pracownika trwa nieprzerwanie, to wraz z rozpoczęciem nowego roku kalendarzowego okres 33 lub 14 dni powinien być liczony od początku. »
Jakie obowiązki wobec pracowników ma pracodawca w czasie zimy
Aktualizacja: 13.01.2011
Obecna zima mocno daje się we znaki zarówno pracownikom, jak i pracodawcom. Znaczne opady śniegu i zamiecie śnieżne utrudniają, a czasem nawet uniemożliwiają pracownikom dotarcie do pracy. Pracodawcy mają więc wątpliwości, jak potraktować takie spóźnienia lub nieobecności w pracy. Czy zawsze należy uznać je za usprawiedliwione? Czy w związku z zimą pracodawcy mają dodatkowe obowiązki w zakresie bhp? »
Jak słodko zostać świrem, czyli wpływ kryzysu na absencję chorobową polskich pracowników
Aktualizacja: 03.01.2011
W Polsce zapanowała moda na depresję. Pracownicy w strachu przed redukcjami uciekają na zwolnienia lekarskie niepodważalne dla ZUS-u i dające swobodne możliwości elastycznego wydłużania lub skracania czasu zwolnienia. Dzięki kryzysowi odkryli i coraz powszechniej stosują nowy, skuteczniejszy niż wszystkie dotychczasowe, wybieg chroniący ich przed zwolnieniem z pracy – choroby psychiczne. Według oficjalnych statystyk ZUS liczba dni absencji spowodowanych chorobami psychicznymi w ciągu ostatnich dwóch lat wzrosła w Polsce prawie o 30 proc. »
Dni wolne w święta dla pracowników innych wyznań
Aktualizacja: 04.01.2011
Pracownicy innego wyznania niż rzymskokatolickie mają prawo do dni wolnych podczas ich świąt. Oznacza to, że w razie złożenia odpowiedniego wniosku mogą mieć wolne od pracy zarówno w święta katolickie, jak i w dni będące świętami ich religii czy wyznań. »
Aktualizacja: 22.12.2010
Umowa o pracę zawarta z pracownikiem, który choruje nieprzerwanie od października, została rozwiązana 30 listopada 2010 r. Jakie składniki wynagrodzenia powinniśmy wykazać w zaświadczeniu ZUS Z-3, na podstawie którego ZUS naliczy zasiłek za okres po ustaniu zatrudnienia pracownika? Czy należy wykazywać składniki, które przysługiwały za okres pobierania zasiłków, np. abonamenty medyczne, składniki przyznane pracownikom za pracę grupową, składniki niepomniejszane proporcjonalnie za czas choroby, ekwiwalenty pieniężne za urlop, których nie wliczyliśmy do podstawy wymiaru zasiłku w czasie trwania zatrudnienia? »
Osoby powyżej 50. roku życia otrzymają wyższy zasiłek chorobowy za pobyt w szpitalu
Aktualizacja: 28.12.2010
Od 1 stycznia 2011 r. zmianie ulegają przepisy dotyczące wysokości zasiłku chorobowego za okres pobytu w szpitalu od 15. do 33. dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym pracownika, który ukończył 50 lat. Zasiłek chorobowy będzie wówczas wynosił 80 proc. podstawy wymiaru, a nie jak dotychczas 70 proc. podstawy wymiaru. »
Czy można rozwiązać umowę na czas wykonania określonej pracy
Aktualizacja: 20.12.2010
1 października podpisaliśmy z pracownikiem umowę o pracę na czas wykonania remontu dachu kamienicy. Od 1 listopada pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim i nie przychodzi do pracy. W tej sytuacji do wykonywania prac remontowych musieliśmy zatrudnić nową osobę. Czy w tym przypadku możemy jak najszybciej zwolnić pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim? »
Umowa o pracę zawarta na okres próbny - czy choroba pracownika wydłuża okres próbny
Aktualizacja: 20.12.2010
Podpisałem z pracownikiem umowę na okres próbny, który wynosi trzy miesiące. W pierwszym i drugim miesiącu pracy pracownik przebywał na tygodniowych zwolnieniach lekarskich. W tej sytuacji chciałbym, żeby jego umowa uległa przedłużeniu o dwa tygodnie z związku z jego nieobecnością w pracy z powodu choroby. Czy tego rodzaju postępowanie jest zgodne z prawem? »
Kiedy choremu można wręczyć wypowiedzenie
Aktualizacja: 22.12.2010
Ochrona przed wypowiedzeniem dotyczy tylko nieobecnego pracownika. Jeżeli mimo choroby pracownik stawia się do pracy i ją wykonuje, można mu skutecznie złożyć wypowiedzenie umowy o pracę. »
Czy zasiłek wypłacany w związku z wypadkiem przy pracy należy obniżać za czas pobytu w szpitalu
Aktualizacja: 08.12.2010
Pracownik 12 listopada br. uległ wypadkowi przy pracy. Z tego powodu jest niezdolny do pracy od 12 listopada br. do 10 grudnia br. Od 20 listopada do 6 grudnia br. przebywał w szpitalu. Jak obliczyć wysokość zasiłku? Czy należy obniżać zasiłek za te dni, w których pracownik przebywał w szpitalu? »
Aktualizacja: 30.11.2010
Jeden z naszych pracowników w okresie od 16 do 22 listopada br. nie przychodził do pracy i jednocześnie nie usprawiedliwił swojej nieobecności. Pracownik stawił się do pracy 23 listopada i z tym dniem rozwiązaliśmy z nim umowę o pracę w trybie dyscyplinarnym. Jak należy wykazać dni przerwy w pracy w dokumentach rozliczeniowych za ten miesiąc? Czy w raporcie ZUS RSA należy wykazać ciągłą nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy, jeśli przypadała ona również na sobotę i niedzielę, czyli na dni wolne od pracy dla tego pracownika? »
Ustawa wprowadzająca święto Trzech Króli jest opublikowana w Dzienniku Ustaw
Aktualizacja: 30.11.2010
Ustawa z dnia 24 września 2010 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw została opublikowana w Dzienniku Ustaw. »
Czy osobie zasiadającej w komisji wyborczej w wyborach samorządowych przysługuje zwolnienie od pracy
Aktualizacja: 25.11.2010
Pracownik naszej firmy poinformował nas, że nie będzie go przez 1 dzień w pracy, ponieważ będzie zasiadał w obwodowej komisji wyborczej w wyborach samorządowych i ma spotkanie organizacyjne w tej sprawie. Czy z tego powodu powinniśmy usprawiedliwić jego nieobecność w pracy? »
Nielegalność "przymusowego" urlopu wypoczynkowego
Aktualizacja: 08.11.2010
W związku z huraganem, który przeszedł nad moją miejscowością, i zatorem drogi przez powalone drzewa nie byłem w stanie dotrzeć do pracy. Poinformowałem o tym telefonicznie pracodawcę. Pracodawca zakomunikował mi, że potraktuje to jako nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy, w związku z tym nie otrzymam wynagrodzenia za ten dzień. Ponadto jako alternatywę zasugerował wzięcie urlopu. Czy mój pracodawca miał prawo wysłać mnie na przymusowy urlop? »
Ile może kosztować wypadek przy pracy
Aktualizacja: 08.12.2010
Przepisy prawa pracy nakładają na pracodawcę liczne obowiązki dotyczące bhp. Ich niezapewnienie może skutkować m.in. koniecznością wypłaty poszkodowanemu pracownikowi odszkodowania czy renty. »
Czy pracodawca musi informować o COVID–19 u pracownika?