Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu wypowiedzenie umowy o pracę. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące wypowiedzenie umowy o pracę.
Czy pracownik powinien otrzymać nagrodę jubileuszową?
Aktualizacja: 23.04.2011
Z powodu likwidacji stanowiska pracy pracownik w dniu 15 marca otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę. Pracownik ten przepracował w naszej firmie 19 lat i rozpoczął 20. rok pracy. Czy w takiej sytuacji pracownik nabywa prawo do nagrody jubileuszowej za 20-lecie pracy? »
Nowelizacja kodeksu pracy - żądanie przywrócenia do pracy w razie wypowiedzenia umowy o pracę
Aktualizacja: 26.04.2011
Na rozpoczynającym się dzisiaj posiedzeniu Sejm zajmie się senackim projektem nowelizacji kodeksu pracy. »
Odprawa dla pracownika w razie rozwiązania umowy o pracę
Aktualizacja: 19.04.2011
Pracownik zawarł z pracodawcą czteroletnią umowę na czas określony. Przepracował już trzy lata. Kilka dni temu pracodawca wręczył mu wypowiedzenie zmieniające z przyczyn ekonomicznych, w którym zaproponował obniżenie pełnego etatu do połowy. Jednocześnie pracodawca poinformował pracownika, że jeśli nie przyjmie propozycji, umowa ulegnie rozwiązaniu, a na jego miejsce zatrudni inną osobę na pół etatu. Czy postępowanie pracodawcy jest zgodne z prawem? Czy w razie zwolnienia pracownikowi przysługuje odprawa? »
Czy ochrona przedemerytalna może się zacząć w okresie wypowiedzenia
Aktualizacja: 04.09.2019
Pracodawca rozwiązał z pracownikiem umowę zawartą na czas nieokreślony 21 lutego 2011 r. z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. Jednak od 2 marca jego stosunek pracy podlega czteroletniej ochronie przedemerytalnej. Czy rozpoczęcie biegu okresu ochronnego w trakcie złożonego przez pracodawcę wypowiedzenia ma wpływ na skuteczność rozwiązania umowy? »
Czy nieumiejętność pracy w zespole może być powodem wypowiedzenia umowy o pracę
Aktualizacja: 29.03.2011
Zatrudniliśmy nowego szefa działu marketingu. Menedżer ma wysokie kwalifikacje zawodowe, jednak nie potrafi współpracować ze swoimi podwładnymi. Jego pracownicy skarżą się, że podważa ich umiejętności zawodowe, jest apodyktyczny i niekulturalny. Część z nich zagroziła nawet odejściem z firmy, jeżeli menedżer będzie nadal pracował. W naszej ocenie pozostawienie tej osoby na stanowisku mogłoby spotęgować złą atmosferę i konflikty wśród pracowników. Czy można z tego powodu wypowiedzieć umowę o pracę na czas nieokreślony? »
Kiedy sąd może ocenić przyczynę wypowiedzenia umowy zawartej na czas określony
Aktualizacja: 29.03.2011
Pracownik kilkakrotnie krytykował rozwiązania podjęte przez pracodawcę, którego firma ma trudną sytuację finansową. Pracodawca postanowił pozbyć się kłopotliwego pracownika i podjął decyzję o rozwiązaniu z nim stosunku pracy za dwutygodniowym okresem wypowiedzenia. Było to możliwe, ponieważ pracownik był zatrudniony na podstawie umowy na czas określony z klauzulą dopuszczającą możliwość jej wcześniejszego rozwiązania. Ten jednak zapowiedział, że wystąpi do sądu o przywrócenie do pracy, ponieważ pracodawca nie wskazał przyczyny wypowiedzenia, a ta podlega kontroli sądu. Czy postępowanie pracownika jest zgodne z prawem? »
Świadectwo pracy - podstawa ustania stosunku pracy
Aktualizacja: 11.10.2018
Sporządzając świadectwo pracy, pracodawca jako najważniejszą informację musi zamieścić podstawę prawną rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy »
Aktualizacja: 11.03.2011
Na skutek nieprawidłowo dokonanego przez nas wypowiedzenia umowy o pracę sąd zadecydował o przywróceniu pracownika do pracy na dotychczasowe stanowisko. Pracownik zgłosił się do pracy i zażądał podpisania umowy. Czy mamy obowiązek zawarcia z pracownikiem nowej umowy o pracę? Czy ciążą na nas jeszcze jakieś dodatkowe obowiązki związane z przywróceniem pracownika do pracy? Jak mamy postąpić, jeśli został zlikwidowany oddział, w którym pracownik świadczył pracę? »
Aktualizacja: 10.03.2011
Magazynier został skierowany na badania okresowe. Okazało się, że ma on wadę wzroku, która uniemożliwia mu pracę przy wózkach widłowych. Ich obsługa jest podstawą wykonywanej przez niego pracy. Gdy przedstawił orzeczenie o niezdolności do pracy, pracodawca wypowiedział mu umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony. Czy pracownikowi przysługuje odprawa lub odszkodowanie? »
Utrata zaufania może być przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę
Aktualizacja: 09.03.2011
Dopuszczalne jest zwolnienie pracownika za wypowiedzeniem w sytuacji, gdy zachowuje się on nielojalnie wobec pracodawcy, a także wobec współpracowników. Zachowania te mogą być zgodne z prawem, nie muszą być zawinione – ale gdy są sprzeczne z interesami pracodawcy, uzasadniają wypowiedzenie. Taki wniosek wypływa z wyroku Sądu Najwyższego z 4 lutego 2011 r. (II PK 199/10). »
W lutym wzrosła stopa bezrobocia
Aktualizacja: 07.03.2011
Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS) szacuje, że w lutym 2011 roku stopa bezrobocia rejestrowanego wzrosła do 13,2 proc. z 13,0 proc. w styczniu. Liczba bezrobotnych wyniosła 2,151 mln osób. »
Kiedy można zwolnić pracownika na urlopie macierzyńskim
Aktualizacja: 02.03.2011
Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę z pracownikiem korzystającym z urlopu macierzyńskiego. Jednak w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji zakładu pracy stosunek pracy uprawnionego pracownika nie podlega ochronie. »
Coraz więcej pracowników, z którymi nie można rozwiązać umowy o pracę
Aktualizacja: 02.03.2011
Z każdym rokiem zwiększa się liczba pracowników podlegających ochronie. Najliczniejszą grupę stanowią przedstawiciele pracowników (ok. 20 kategorii) i dopóki nie powstanie spójny system reprezentacji załogi, ich liczba zapewne będzie jeszcze dłuższa. »
Aktualizacja: 25.02.2011
Według Janusza Witkowskiego, p.o. prezesa GUS, w lutym bezrobocie wzrośnie do 13,3-13,4 proc., a latem może spaść do 9 proc., co pozwoliłoby zakończyć rok na poziomie 9,9 proc. lub niżej. »
Zmiana przepisów ws. świadectwa pracy i badania lekarskiego pracowników
Aktualizacja: 22.02.2011
Najnowsza nowelizacja kodeksu pracy, zmieniająca przepisy dotyczące zasad wydawania świadectw pracy oraz przeprowadzania wstępnych badań lekarskich pracowników, wejdzie w życie 21 marca 2011 roku. »
Czy pracodawca musi informować o COVID–19 u pracownika?