Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu urlop wychowawczy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące urlop wychowawczy.
Niepełny wymiar czasu pracy zamiast urlopu wychowawczego
Aktualizacja: 02.06.2010
Pracownik zamiast korzystać z urlopu wychowawczego może złożyć u swojego pracodawcy wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa etatu. »
Umowa-zlecenie z pracownicą na urlopie wychowawczym
Aktualizacja: 26.05.2010
Chcemy zatrudnić na podstawie umowy-zlecenia swoją pracownicę, która korzysta z urlopu wychowawczego. Umowa-zlecenie zostanie zawarta na okres od 1 maja do 31 sierpnia 2010 r. Pracownica wróci do pracy (po urlopie wychowawczym) 1 czerwca 2010 r. Będzie pracowała równocześnie na podstawie umowy o pracę i umowy-zlecenia. Wynagrodzenie za maj 2010 r. zostanie wypłacone w czerwcu. Czy to wynagrodzenie powinno zostać rozliczone w raporcie ZUS RCA z kodem pracowniczym? »
Matka pracująca – powrót do pracy po urlopie macierzyńskim
Aktualizacja: 24.05.2010
Powrót młodych matek do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym nie jest łatwy. Największą przeszkodą w powrocie do pracy jest zapewnienie opieki nad dzieckiem. »
Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym
Aktualizacja: 20.05.2010
Wielu kobietom powrót do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym sprawia wielkie trudności. Przede wszystkim do nich skierowane są szkolenia organizowane przez Akademię PARP. »
Kiedy rozwiedziony rodzic ma prawo do urlopu wychowawczego
Aktualizacja: 15.04.2010
Korzystanie z uprawnień pracowniczych związanych z rodzicielstwem kształtuje się różnie w zależności od tego, czy sąd, orzekając wyrok rozwodowy, przyznał prawo do opieki nad dzieckiem obojgu czy jednemu z rodziców. »
Kiedy można zwolnić pracownicę na wychowawczym?
Aktualizacja: 21.09.2011
Jak wiadomo, pracownica, która złożyła wniosek o urlop wychowawczy podlega ochronie przed zwolnieniem od dnia złożenia takiego wniosku do dnia powrotu z urlopu. Prawo pracy przewiduje jednak osłabienie tej ochrony w dwóch przypadkach. »
Jak urlopy rodzicielskie wpływają na prawo pracowników do urlopu wypoczynkowego
Aktualizacja: 16.03.2010
Z urlopu wypoczynkowego w pełnym rocznym wymiarze pracownik korzysta najczęściej w sytuacji, kiedy przez cały rok czynnie pracuje. Jeżeli przebywa na urlopach z tytułu rodzicielstwa (np. macierzyńskim, wychowawczym), może to wpływać na prawo do urlopu wypoczynkowego. Zdarza się, że urlopy rodzicielskie obniżają wymiar urlopu wypoczynkowego. »
Projekt ustawy o żłobkach jest gotowy
Aktualizacja: 04.03.2010
Projekt ustawy o formach opieki nad dziećmi do lat trzech jest gotowy - poinformowała w Sejmie minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak. »
Praca podczas urlopu wychowawczego
Aktualizacja: 29.09.2011
Musimy wiedzieć, że pracownik ma prawo podjąć pracę, inną działalność, a także naukę i szkolenie podczas przebywania na urlopie wychowawczym. Zajęcie te nie mogą jednak wyłączać możliwości osobistej opieki nad dzieckiem. Przebywanie na urlopie wychowawczym nie zwalnia również z obowiązku zachowania lojalności wobec pracodawcy. Czy zatem można zwolnić pracownika przebywającego na urlopie wychowawczym, który podjął pracę w konkurencyjnej firmie? »
Aktualizacja: 17.02.2010
Pracownica wraz z mężem w tym samym czasie korzystała przez 3 miesiące z urlopu wychowawczego. Potem wystąpiła o udzielenie jednorazowo pozostałej części tego urlopu, tj. 2 lat i 9 miesięcy. Uważamy, że pracownica powinna otrzymać urlop wychowawczy jedynie w wymiarze 2 lat i 6 miesięcy. Urlopu wychowawczego na to samo dziecko udziela się maksymalnie w wymiarze 3 lat, a ona wraz z mężem wykorzystała już w sumie 6 miesięcy tego urlopu. Jesteśmy zdania, że okres łącznego korzystania z urlopu wychowawczego przez oboje małżonków powinien być zsumowany i z tego wynika, że pracownica wykorzystała już 6 miesięcy urlopu wychowawczego. Kto ma rację? »
Zwolnienia grupowe pozwalają rozwiązać umowę z pracownikami na urlopie wychowawczym
Aktualizacja: 21.09.2011
Nie tylko kodeks pracy przewiduje możliwości rozwiązania stosunku pracy z pracownikami przebywającymi na urlopach wychowawczych. Kolejną możliwość daje tzw. ustawa o zwolnieniach grupowych. »
Od 1 stycznia 2010 r. zmieniła się podstawa wymiaru składki emerytalno-rentowej
Aktualizacja: 26.01.2010
Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za osoby, które przebywają na urlopie wychowawczym, należy naliczać od podstawy równej kwocie minimalnego wynagrodzenia (art. 16 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw). Zatem podstawa wymiaru składek na te ubezpieczenia zmieniła się od 1 stycznia 2010 r. wraz ze zmianą wysokości minimalnego wynagrodzenia. »
Wynagrodzenie pracownika powracającego z urlopu wychowawczego
Aktualizacja: 11.01.2010
Pracownik, który wraca do pracy po urlopie wychowawczym, powinien otrzymać wynagrodzenie nie niższe niż przed pójściem na taki urlop. »
Aktualizacja: 13.09.2011
Urlop macierzyński z dniem 1 stycznia 2010 r. został wydłużony od jednego do nawet trzech dodatkowych tygodni urlopu. Wykorzystanie dodatkowego urlopu macierzyńskiego nie jest obowiązkowe i zależy tylko od woli osób zainteresowanych. »
Urlopy związane z opieką nad dzieckiem - nowelizacja kodeksu pracy
Aktualizacja: 06.01.2010
Dzisiaj, 6 stycznia 2010 r., weszła w życie kolejna nowelizacja kodeksu pracy. Nowelizacja ujednolica standardy ochronne stosowane do pracowników korzystających z podstawowego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego, podstawowego i dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz urlopu ojcowskiego. »
Wniosek o odroczenie składek za XI