Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu uprawnienia pracownika. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące uprawnienia pracownika.
Dofinansowanie do wypoczynku z funduszu socjalnego
Aktualizacja: 06.09.2011
Jednym ze świadczeń wypłacanych przez pracodawcę w ramach dofinansowania do wypoczynku są tzw. „wczasy pod gruszą”. Pracownik, który je otrzymał, nie musi przedstawiać pracodawcy dokumentów potwierdzających wysokość wydatków poniesionych na wypoczynek. »
Ustawa antykryzysowa po dwóch latach obowiązywania
Aktualizacja: 24.08.2011
Pracodawca, podejmując decyzję o zawarciu umowy o pracę na czas określony z naruszeniem przepisów ustawy antykryzysowej, powinien liczyć się z ewentualnymi konsekwencjami w postaci związania się z pracownikiem umową na czas nieokreślony. »
Prawo do świadczeń z zfśs w razie dwóch umów o pracę z jednym pracodawcą
Aktualizacja: 22.08.2011
Jeden z naszych pracowników jest u nas zatrudniony na podstawie dwóch umów o pracę na 1/2 etatu. Ostatnio zwrócił się do nas o dofinansowanie do wypoczynku z zfśs z każdej z tych umów. Czy pracownik ma prawo do świadczeń w podwójnej wysokości? »
Prawo do urlopu wypoczynkowego a okres pobierania stypendium z PUP
Aktualizacja: 19.08.2011
Zatrudniliśmy pracownicę na czas określony od 23 maja do 31 grudnia 2011 r. Ukończyła ona studia licencjackie i 30 czerwca 2008 r. uzyskała dyplom licencjata. Dostarczyła nam również zaświadczenie z powiatowego urzędu pracy, w którym wykazano okres pobierania stypendium z tytułu odbywania stażu w okresie od 1 września 2008 r. do 28 lutego 2009 r. Jak należy obliczyć należny pracownicy urlop za 2011 r. i czy wskazany okres odbywania stażu należy wliczać do stażu urlopowego? »
Aktualizacja: 19.08.2011
W naszej firmie zatrudniamy przedstawicieli handlowych, którzy odpowiadają za nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów z klientami – odbiorcami naszych produktów. W celu wzmocnienia nadzoru nad tą grupą pracowników kilka miesięcy temu zażądaliśmy od nich cotygodniowych raportów o podjętych działaniach, spotkaniach z klientami itp. Początkowo wszyscy składali raporty, ale obecnie coraz częściej zdarzają się opóźnienia, a raporty są niepełne i enigmatyczne. Kilku pracowników stwierdziło wręcz, że pisanie raportów to strata czasu i zaprzestało ich przygotowywania. W naszym zakładowym regulaminie pracy posiadamy katalog przewinień, za które pracownicy ponoszą odpowiedzialność dyscyplinarną, ale nie ma w nim mowy o raportach. Czy możemy zdyscyplinować pracowników przez kary porządkowe? »
Pracodawca nie zawsze udzieli urlopu na żądanie
Aktualizacja: 24.08.2011
Pracodawca jest obowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu w roku kalendarzowym. Eksperci Pracodawców RP przypominają jednak, że pracodawca nie zawsze ma obowiązek udzielić urlopu na żądanie, w szczególności gdy chce z niego skorzystać w jednym czasie większość pracowników firmy. »
W jaki sposób przekazać informację o równym traktowaniu w zatrudnieniu
Aktualizacja: 23.08.2011
Informacja o równym traktowaniu w zatrudnieniu polega głównie na przekazaniu pracownikowi na piśmie przepisów prawa (lub ich opis), które chronią go przed dyskryminacją w stosunku pracy. »
Kto płaci za badanie stanu trzeźwości pracownika przeprowadzone na żądanie pracodawcy
Aktualizacja: 18.08.2011
Jednemu z naszych pracowników przedstawiliśmy na piśmie żądanie zbadania stanu jego trzeźwości, ponieważ kilkakrotnie dało się wyczuć od niego alkohol. Wynik badania, na które podwładny udał się w trakcie pracy, wykazał 1 promil alkoholu we krwi. Po badaniach nie dopuściliśmy pracownika do pracy. Czy możemy go obciążyć kosztami tych badań? Czy ich wartość w przypadku nieobciążenia pracownika będzie stanowić dla niego przychód ze stosunku pracy? Jakie wynagrodzenie przysługuje podwładnemu za dzień, w którym był pijany w pracy? »
Aktualizacja: 10.08.2011
Świadczenie urlopowe wypłacają pracodawcy spoza sfery budżetowej, którzy zrezygnowali z tworzenia zakładowego funduszu socjalnego oraz zatrudniali na dzień 1 stycznia danego roku kalendarzowego mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. »
Urlop wypoczynkowy dla pracownika po stażu absolwenckim
Aktualizacja: 05.08.2011
Zatrudniliśmy od 1 lipca br. pracownika, który odbywał u nas w zeszłym roku staż absolwencki na podstawie skierowania z urzędu pracy. Pracownik był na stażu w naszej firmie przez 6 miesięcy. Poza tym stażem pracownik nigdzie nie pracował. Jak w takim przypadku naliczać mu urlop wypoczynkowy? Czy jeśli odbywał on staż w ubiegłym roku, to obecnie nabywa prawo do urlopu na ogólnych zasadach, czyli od pierwszego dnia zatrudnienia, proporcjonalnie za okres ustalony w umowie o pracę? »
Utrata uprawnień zawodowych przez pracownika
Aktualizacja: 09.08.2011
W razie utraty przez pracownika wymaganych uprawnień zawodowych, pracodawca może rozwiązać z nim umowę o pracę, zmienić stanowisko lub rodzaj pracy lub powierzyć wykonywanie innych zadań niż określone w umowie o pracę. »
Ustawa antykryzysowa - problem z umowami na czas określony
Aktualizacja: 07.08.2011
Na podstawie ustawy antykryzysowej ograniczono czas trwania umów na czas określony maksymalnie do 2 lat. 21 sierpnia 2011 r. miną 2 lata od czasu, kiedy obowiązuje ustawa antykryzysowa. Zatem umowy na czas określony zawarte przed wejściem w życie ustawy antykryzysowej na okres przekraczający 2 lata, które kończą się w czasie obowiązywania ustawy antykryzysowej, jeżeli pozostaną niezmienione, będą naruszać prawo. »
Udzielanie urlopu wypoczynkowego nauczycielowi akademickiemu
Aktualizacja: 02.08.2011
Nauczyciel akademicki uczelni publicznej lub niepublicznej ma prawo do corocznego płatnego urlopu wypoczynkowego. Wymiar urlopu nie jest uzależniony ani od poziomu wykształcenia, ani od okresu zatrudnienia i wynosi 36 dni roboczych w ciągu roku. »
Wypłata wyrównania do kwoty minimalnego wynagrodzenia
Aktualizacja: 03.08.2011
Wynagrodzenie pracownika zatrudnionego na pełny etat nie może być niższe od wynagrodzenia minimalnego. W przeciwnym razie pracodawca musi wypłacić wyrównanie. »
Czy rozwiązanie umowy o pracę pozbawia pracownika prawa do urlopu szkoleniowego
Aktualizacja: 01.08.2011
Rozwiązaliśmy umowę o pracę z pracownicą, z którą zawarliśmy umowę o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych za zgodą pracodawcy. Nie rozwiązaliśmy jednak umowy szkoleniowej, która według byłej pracownicy nadal trwa. Umowa szkoleniowa nie zawierała postanowień dotyczących jej rozwiązania i byliśmy przekonani, że rozwiązuje się ona automatycznie w chwili ustania stosunku pracy. Była pracownica domaga się od nas udzielenia płatnego urlopu szkoleniowego już po ustaniu zatrudnienia oraz dalszego finansowania nauki. Czy ma rację? »
Czy pracodawca musi informować o COVID–19 u pracownika?