Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu ochrona indywidualna. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące ochrona indywidualna.
Czy operator wózka musi pracować w kasku?
Aktualizacja: 17.05.2010
Kierownictwo zakładu nie jest przekonane do stosowania kasków ochronnych przez operatorów wózków jezdniowych z napędem silnikowym zatrudnionych przy załadunku, przemieszczaniu oraz rozładunku towarów w magazynie wysokiego składowania. Czy operator wózka jezdniowego z napędem silnikowym musi pracować w hełmie ochronnym, a jeżeli tak, to na jakie przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy powinien powołać się specjalista ds. bhp, aby przekonać kierownictwo zakładu o obowiązku wyposażenia w kaski ochronne operatorów wózków jezdniowych? »
Czy pracownikowi zatrudnionemu na okres próbny należy przydzielać odzież i obuwie robocze?
Aktualizacja: 18.12.2009
Pracodawca zawarł z pracownikiem umowę o pracę na okres próbny na stanowisku magazyniera. Zgodnie z obowiązującym na terenie zakładu załącznikiem do regulaminu pracy pracownicy na stanowisku magazyniera wykonują pracę w odzieży i w obuwiu roboczym. Pracodawca nie wydał pracownikowi odzieży i obuwia roboczego przewidzianego w przepisach wewnątrzzakładowych. Inspektor pracy uznał, że do obowiązków pracodawcy należy wyposażenie pracownika w odzież i obuwie robocze podczas wykonywania pracy:● zgodnie z określonymi w przepisach wewnątrzzakładowych tabelami przydziału dla wyszczególnionych w nich stanowiskach pracy,● bez względu na rodzaj zawartej umowy o pracę.Czy inspektor miał rację i czy pracodawca powinien wydać pracownikowi zatrudnionemu nawet na okres próbny odzież roboczą? »
System zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy
Aktualizacja: 08.12.2009
Stworzony w zakładzie system zarządzania bhp ma za zadanie ograniczenie strat powstających w wyniku wypadków przy pracy czy zdarzeń awaryjnych. »
Składanie zeznań na policji w związku z interwencją służbową a czas pracy
Aktualizacja: 23.06.2009
Pracownicy ochrony naszego sklepu podczas służbowej interwencji wdali się w bójkę z klientem. W związku z tym zostali przewiezieni do komisariatu policji, aby złożyć wyjaśnienia. Tego dnia (środa) mieli zaplanowane 10 godzin pracy od 6.00 do 16.00, a pracę faktycznie wykonywali w godz. od 6.00 do 15.00. Później pojechali do komisariatu, który opuścili o godz. 19.00. Pracownicy żądają, aby zaliczyć im do czasu pracy 4 godziny między 15.00 a 19.00, które spędzili na wyjaśnianiu zajścia. Czy mają rację? »
Indywidualne środki ochrony BHP
Aktualizacja: 22.12.2008
Pracodawca jest zobowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej zabezpieczające przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy. »
Czy możliwa jest refundacja szkieł kontaktowych
Aktualizacja: 29.01.2009
Mam dużą wadę wzroku. Do tej pory nosiłam okulary, jednak podczas ostatniej wizyty lekarz okulista zalecił mi noszenie soczewek kontaktowych. Nosząc okulary, otrzymywałam zwrot części kosztów, które ponosiłam w związku z ich kupnem. Zastanawiam się, czy teraz, kiedy używam szkieł kontaktowych podczas pracy przy komputerze, mogę ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów zakupu. »
Aktualizacja: 08.12.2008
Koordynator w zakresie bhp jest odpowiedzialny za sposób wykonywania czynności, dlatego należy bardzo dokładnie określić jego obowiązki i uprawnienia, biorąc pod uwagę możliwość ich wykonania w konkretnych warunkach. »
Aktualizacja: 08.12.2008
Szczególna ochrona zdrowia kobiet w ciąży lub karmiących dziecko piersią objawia się m.in. zakazem zatrudniania ich przy pracach szczególnie szkodliwych oraz w godzinach nadliczbowych. »
Wyniki kontroli PIP w budownictwie w I półroczu 2008 r.
Aktualizacja: 22.12.2008
Inspektorzy pracy przeprowadzili w całym kraju w I półroczu 2008 r. 6132 kontrole w ponad 5 tys. zakładów branży budowlanej. »
Praca przy komputerze - obowiązki pracodawcy
Aktualizacja: 08.12.2008
Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. »
Aktualizacja: 29.01.2009
Dyrektor od ponad 2 lat nie przydziela nam środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, mimo że pracujemy w warunkach szkodliwych. Wcześniej otrzymywaliśmy ekwiwalent pieniężny za używanie własnej odzieży i obuwia. Co możemy jako pracownicy zrobić w tej sprawie? »
Uprawnienia pracownicze przy samozatrudnieniu
Aktualizacja: 08.12.2008
Niejednokrotnie po rozwiązaniu stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą pracownik decyduje się na podpisanie z nim umowy zlecenia. Mimo zatrudnienia cywilnoprawnego zleceniobiorca nie traci wielu przywilejów pracowniczych. »
Aktualizacja: 22.12.2008
Pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy bez środków ochrony indywidualnej przewidzianych do stosowania na danym stanowisku pracy. Obowiązek ich dostarczenia spoczywa na pracodawcy. »
Aktualizacja: 22.12.2008
Pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy bez środków ochrony indywidualnej przewidzianych do stosowania na danym stanowisku pracy. Obowiązek ich dostarczenia spoczywa na pracodawcy. »
Badania i pomiary czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy
Aktualizacja: 22.12.2008
Od 1 stycznia br. zaczęły obowiązywać zmiany w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 20 kwietnia 2005 r. w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (DzU nr 73, poz. 645). »
Wniosek o odroczenie składek za XI
RSM Poland – Audit, Tax, Consulting
Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »