Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu obowiązki pracownika. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące obowiązki pracownika.
Jak skorygować nieobecność nieusprawiedliwioną po dostarczeniu zwolnienia lekarskiego
Aktualizacja: 06.06.2011
W styczniu br. pracownik przez dwa dni był nieobecny w pracy. Pracownik twierdził, że zachorował, a lekarz dał mu zwolnienie od pracy. Niestety, zwolnienie to zgubił. Uznaliśmy tę nieobecność za nieusprawiedliwioną. Niedawno pracownik odnalazł i dostarczył zagubione zwolnienie lekarskie na te 2 dni w maju br. Czy powinniśmy skorygować dokumenty za styczeń br.? »
Kiedy pracodawca może powierzyć pracownikowi wykonywanie innej pracy
Aktualizacja: 06.06.2011
Zasadą jest, że bez wypowiedzenia zmieniającego lub bez porozumienia z pracownikiem pracodawca nie może zmieniać warunków pracy lub płacy określonych w umowie o pracę. Wyjątkowo pracodawca może powierzyć pracownikowi wykonywanie innej pracy. »
Czy pracodawcy powinni mieć szerszy dostęp do informacji o karalności pracowników?
Aktualizacja: 06.06.2011
Zdaniem PKPP Lewiatan banki i inne instytucje finansowe, a także firmy handlowe i usługowe powinny mieć szerszy dostęp do danych o karalności swoich pracowników. Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO) jest skłonny zgodzić się tylko na część tych propozycji. »
Odmowa udziału w szkoleniu przyczyną zwolnienia pracownika
Aktualizacja: 06.06.2011
Jeśli pracodawca uzna, że udział w szkoleniu jest niezbędny do właściwego wykonywania obowiązków na konkretnym stanowisku i wyda polecenie służbowe udziału w szkoleniu, będzie to traktowane jako obowiązek pracowniczy. »
Biometryczne sposoby ewidencji czasu pracy
Aktualizacja: 30.05.2011
Potwierdzenie przybycia do pracy np. przez dotknięcie czytnika kartą zbliżeniową jest powszechnie uznawane za dopuszczalne. Natomiast stosowanie w tym samym celu skanowania linii papilarnych palca budzi wątpliwości głównie z powodu braku uregulowań prawnych w tym zakresie. »
Ustawa deregulacyjna - ułatwienia dla przedsiębiorców
Aktualizacja: 03.06.2011
Oświadczenia zamiast zaświadczeń, badanie stanu trzeźwości pracownika na żądanie pracodawcy to nowości przewidziane przez ustawę o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Ustawa wejdzie w życie 1 lipca. »
Choroba pracownika a termin oddania czasu wolnego za godziny nadliczbowe
Aktualizacja: 20.05.2011
Pracownik jest zatrudniony w systemie równoważnym czasu pracy. Przepracował on 10 godzin nadliczbowych. Wyznaczyliśmy pracownikowi za to 15 godzin czasu wolnego w proporcji 1:1,5. Niestety, w wyznaczonym terminie, w którym miał odebrać czas wolny za nadgodziny, pracownik zachorował. Czy w takim przypadku musimy mu ponownie udzielić czasu wolnego za godziny nadliczbowe? »
Przedłużenie dobowej normy czasu pracy w systemie równoważnym
Aktualizacja: 24.05.2011
System równoważnego czasu pracy pozwala na przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy nawet do 16 czy 24 godzin. Jednak w takich przypadkach pracodawca musi liczyć się z tym, że pracę, co do zasady, powinien planować w 1-miesięcznym okresie rozliczeniowym. »
Aktualizacja: 24.05.2011
Kradzież w miejscu pracy jest coraz mniej akceptowana przez Polaków. Jest to zjawisko napawające optymizmem. Pracodawcy RP liczą na mniejsze koszty związane z nadużyciami pracowniczymi po stronie przedsiębiorców. »
Praca na podstawie umowy zlecenia w trakcie urlopu wypoczynkowego
Aktualizacja: 20.05.2011
Kilka pracownic niedługo zacznie urlopy wypoczynkowe. Kierownictwo zaproponowało im, żeby podczas urlopów świadczyły pracę na podstawie umów cywilnoprawnych. Czy możliwe jest zatrudnienie na umowę zlecenia naszych pracownic w czasie ich urlopu? Czy w tej sytuacji urlop ulega przesunięciu? »
Rozwiązanie umowy na zastępstwo
Aktualizacja: 19.05.2011
Pracownik przyniósł nam decyzję o przyznanej rencie. Chcemy rozwiązać z nim umowę o pracę w trybie art. 53 Kodeksu pracy ze względu na wyczerpanie okresu zasiłkowego i przyznanie renty. Czy pracownikowi zatrudnionemu na zastępstwo za tego pracownika należy wręczyć wypowiedzenie umowy z dniem rozwiązania umowy z pracownikiem zastępowanym i tego samego dnia wręczyć nową umowę na czas określony, jeżeli chcemy go dalej zatrudniać? Czy tylko wystarczy wydać mu świadectwo pracy za czas umowy na zastępstwo i z dniem następnym podpisać nową umowę o pracę? »
Jakie zapisy powinny znaleźć się w umowie szkoleniowej
Aktualizacja: 19.05.2011
Umowa szkoleniowa określa prawa i obowiązki pracodawcy oraz pracownika związane z podnoszeniem przez niego kwalifikacji zawodowych. Musi być ona zawarta, gdy pracodawca chce zobowiązać pracownika do pozostawania w zatrudnieniu przez jakiś czas po ukończeniu nauki. »
Wysłanie PIT-11 na nieaktualny adres
Aktualizacja: 13.05.2011
Wysłałem listem poleconym PIT-11 na adres zamieszkania byłego pracownika. Po kilku tygodniach korespondencja wróciła z adnotacją, że adresat wyprowadził się. Nie posiadam żadnej informacji dotyczącej aktualnego miejsca zamieszkania byłego pracownika i nie mam z nim kontaktu. Ponadto minął już termin na złożenie zeznania rocznego. Czy za niedostarczenie informacji PIT-11 grożą mi jakieś konsekwencje? »
Określenie miejsca pracy dla pracownika mobilnego
Aktualizacja: 29.04.2011
Pracownik mobilny będzie działał na danym terenie w kilku województwach. W umowie o pracę jako miejsce pracy powinnam wpisać te województwa. Obszar jest „realny”, teoretycznie można pojechać i wrócić w trakcie dnia. Czy mogę wpisać „Polska” z uwagi na to, że od czasu do czasu będzie się pojawiała konieczność wyjazdu poza zdefiniowany region? Dodatkowo, na początku współpracy, pracownik będzie bywał często w centrali, która jest poza docelowym regionem działania. Czy chociażby z uwagi na to mogę wpisać „Polska”? Czy istnieją jakieś konkretne ograniczenia dla definiowania regionu działania: „Polska”? »
Bez określenia rodzaju wykonywanej pracy umowa o pracę jest nieważna
Aktualizacja: 11.05.2011
Rodzaj wykonywanej pracy jest jednym z przedmiotowo istotnych elementów umowy o pracę. Jeśli z umowy nie wynika rodzaj pracy i nie można go ustalić na podstawie całokształtu okoliczności towarzyszących zawarciu umowy, należy uznać, że nie doszło do zawarcia umowy o pracę. »
Wniosek o odroczenie składek za XI