Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu obowiązki płatnika. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące obowiązki płatnika.
Kwota wolna od podatku za świadczenia z funduszu socjalnego
Aktualizacja: 12.08.2011
Jestem zatrudniona w dwóch zakładach pracy. Czy w moim przypadku kwotą wolną od podatku dochodowego jest wartość otrzymanych przez pracownika – w związku z finansowaniem działalności socjalnej – rzeczowych świadczeń w łącznej kwocie 380 zł. Czy też kwota tych zwolnień dotyczy poszczególnych zakładów pracy? »
Nowe zasady przedawnienia należności z tytułu składek
Aktualizacja: 28.07.2011
Od 20 lipca obowiązuje poszerzony katalog przypadków wydłużających bieg terminu przedawnienia w odniesieniu do należności składkowych. Od tego dnia zaczęły też obowiązywać nowe zasady dotyczące zwrotu i przedawnienia składek nienależnie opłaconych. »
Jak zgłosić i wyrejestrować zleceniobiorcę
Aktualizacja: 25.10.2016
Obowiązek zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych zleceniobiorcy, a także terminowego wyrejestrowania po zakończeniu umowy spoczywa na płatniku składek – zleceniodawcy. »
Podstawa wymiaru zasiłku dla zleceniobiorcy
Aktualizacja: 22.07.2011
Zawarliśmy umowę zlecenia ze zleceniobiorcą na okres od 2 listopada 2010 r. do 31 października 2011 r. Z tytułu wykonywania umowy osoba ta podlega dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Zleceniobiorca przepracował 6 miesięcy (od 2 listopada 2010 r. do 30 kwietnia 2011 r.), a następnie bez żadnego usprawiedliwienia nie wykonywał zlecenia przez 2 miesiące (od 1 maja do 30 czerwca 2011 r.). 1 lipca br. przedłożył zaświadczenie lekarskie na 15 dni. Czy zleceniobiorca ma prawo do zasiłku chorobowego? Jeżeli tak, to jak ustalić podstawę wymiaru należnego mu zasiłku chorobowego? »
Zbieg tytułów do ubezpieczeń - rozliczenie pracownika na urlopie wychowawczym
Aktualizacja: 20.07.2011
Zdarza się, że płatnik rozlicza w ZUS osobę łączącą pracę na etacie z dodatkową działalnością zarobkową. Rozliczenia takie sprawiają trudność, gdy pracownik przechodzi na urlop wychowawczy. »
Forma korekty dokumentacji rozliczeniowej
Aktualizacja: 19.07.2011
Wraz ze wspólnikiem prowadzimy zakład usługowy – obecnie zatrudniamy 26 osób. ZUS wezwał nas do złożenia korekt raportów i deklaracji za 2007 r. Problem w tym, że w 2007 r. firma dopiero zaczynała działalność i zgłaszaliśmy w ZUS w sumie tylko 4 osoby, a zatrudnienie zaczęło rosnąć od 2008 r. W 2007 r. nie mieliśmy jeszcze obowiązku składania dokumentów w formie elektronicznej – składaliśmy po prostu wydruki z programu Płatnik w formie papierowej. Czy korekty należy złożyć w formie obecnie nas obowiązującej (przekaz elektroniczny) czy w formie papierowej, tak jak były złożone w 2007 r.? »
Zmiana zasad zwrotu przez ZUS nienależnie opłaconych składek
Aktualizacja: 20.07.2011
Płatnicy składek, którzy nienależnie opłacili składki, mogą dochodzić zwrotu nadpłaty w ciągu 10 lat od dnia otrzymania zawiadomienia o nadpłacie z ZUS. ZUS musi zawiadomić płatnika składek o kwocie nadpłaty, jeżeli jej wysokość jest większa niż 8,80 zł. »
Czy dodatek stażowy należy wliczać do podstawy wynagrodzenia chorobowego i zasiłku?
Aktualizacja: 21.06.2011
W spółce zatrudniającej 623 osoby pracownikom wypłacany jest dodatek stażowy. Jest on określony w wewnętrznych przepisach o wynagradzaniu – zależy od stażu pracy w naszej firmie. Jego wypłata nie jest uzależniona od innych czynników – przysługuje również pracownikom, którzy przebywają na zwolnieniach lekarskich czy zasiłku macierzyńskim (nie wypłacamy go tylko pracownicom na urlopach wychowawczych oraz osobom na urlopie bezpłatnym). Czy w takiej sytuacji dodatek stażowy należy wliczać do podstawy wynagrodzenia chorobowego i zasiłku? »
Składki za osobę wykonującą kilka zleceń
Aktualizacja: 20.06.2011
Chcemy podpisać z naszym zleceniobiorcą drugą umowę zlecenia, w ramach której będzie on wykonywał inną pracę niż dotychczas. Z pierwszej umowy zlecenia jest zgłoszony do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i do ubezpieczenia zdrowotnego. Czy z drugiej umowy też trzeba go zgłosić do ubezpieczeń? W jaki sposób mamy go rozliczać z ZUS z tytułu drugiej umowy zlecenia? »
Czy niewypłacone wynagrodzenie chorobowe należy wykazać w świadectwie pracy
Aktualizacja: 20.06.2011
Firma zamierza zwolnić wszystkich pracowników. Pracownicy są zatrudnieni na podstawie umów terminowych. Dodatkowo, od kwietnia nie wypłaca wynagrodzeń ze względu na brak środków finansowych. Obecnie przygotowuje świadectwa pracy. W jaki sposób powinniśmy wypełnić odpowiednie punkty świadectwa pracy, jeżeli pracownicy przebywali na zwolnieniach chorobowych w kwietniu i w maju, i za czas niezdolności do pracy w tych miesiącach nie otrzymali wynagrodzenia chorobowego? Czy są to wciąż okresy nieskładkowe? »
Aktualizacja: 26.05.2011
Pracownik zachorował i ustnie przekazał informację, że przebywa w szpitalu. Jego pobyt w szpitalu rozpoczął się 20 maja br. i twa nieprzerwanie do chwili obecnej. Czy na podstawie ustnej informacji pracownika o pobycie w szpitalu możemy wypłacić mu świadczenie za okres choroby? »
Aktualizacja: 26.05.2011
Prowadzę działalność gospodarczą. Jakiś czas temu ZUS wpisał do księgi wieczystej hipotekę na mojej nieruchomości. Obecnie wszystkie zaległości zostały uregulowane. Czy ZUS mógł założyć mi hipotekę na nieruchomości, mimo że nie prowadził wcześniej egzekucji z innych składników majątku? Na kim ciąży obowiązek zapłaty za wykreślenie hipoteki? »
Prawo do zasiłku chorobowego w razie zachorowania w ciągu dnia pracy
Aktualizacja: 19.06.2011
1 czerwca br. pracownik uległ wypadkowi przy pracy. W tym dniu przez 5 godzin wykonywał pracę, za którą otrzymał wynagrodzenie. W konsekwencji przedłożył zwolnienie lekarskie od 1 do 15 czerwca 2011 r. Czy pracownikowi przysługuje prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego począwszy od 1 czerwca, jeśli za ten dzień otrzymał wynagrodzenie za 5 godzin pracy? »
Czy po rozwiązaniu stosunku pracy należy pracownika wyrejestrować z ubezpieczeń?
Aktualizacja: 13.06.2011
Wypowiedziałem pracownikowi umowę o pracę. Pracownik ma 3-miesięczny okres wypowiedzenia, ale został on skrócony do jednego miesiąca. W jakim terminie muszę wyrejestrować pracownika z ubezpieczeń, czy wówczas gdy upłynie skrócony okres wypowiedzenia, czy po 3 miesiącach? »
Obliczanie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w razie nieusprawiedliwionej nieobecności pracownika
Aktualizacja: 08.06.2011
Pracownik 14 kwietnia 2011 r. zwolnił się z pracy na 2 godziny, które zobowiązał się odpracować. Niestety, nie zrobił tego i w związku z tym za ten miesiąc otrzymał niższe wynagrodzenie. 2 maja br. pracownik zachorował i przedstawił zwolnienie lekarskie. Do wyliczenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego musimy przyjąć również wynagrodzenie za kwiecień. Proszę o informację, jakie wynagrodzenie należy przyjąć do podstawy wymiaru zasiłku? Czy takie, które pracownik otrzymałby, gdyby pracował cały miesiąc czy może faktycznie wypłacone wynagrodzenie po obniżeniu w związku z nieusprawiedliwioną nieobecnością w pracy? »
Wniosek o odroczenie składek za XI