Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

oprac. Tomasz Kowalski
rozwiń więcej
seniorzy senior dokument dokumenty emeryt emeryci deklaracja podatkowa PIT-40A PIT-11A PIT-11 duplikat ZUS rozliczenie podatku / Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT? / New Africa / shutterstock

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Duplikat deklaracji podatkowej PIT

ZUS na przełomie stycznia i lutego realizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT. Deklaracje PIT-40A, PIT-11A i PIT-11 zostały wysłane wszystkim, którzy w ubiegłym roku pobierali świadczenia z ZUS.

Autopromocja

Deklaracje podatkowe trafiły do wszystkich, którzy w 2024 r. choćby tylko jeden raz pobrali świadczenie z ZUS. Zdecydowaną większość wysłanych deklaracji otrzymali emeryci i renciści. Pozostałe formularze trafiły m.in. do osób, które w ubiegłym roku pobierały zasiłki chorobowe, macierzyńskie czy opiekuńcze.

Jeśli roczne rozliczenie do kogoś nie dotarło – może dostać duplikat. Wystarczy zgłosić się do dowolnej placówki ZUS lub pobrać PIT za pośrednictwem strony internetowej PUE ZUS.

- Może się zdarzyć, że adres jest nieaktualny, lub korespondencja nie została doręczona lub po prostu ktoś PIT zgubił. To nic strasznego - wystarczy do nas przyjść i poprosić o duplikat – zapewnia Iwona Kowalska-Matis, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku.

Według rzeczniczki, podczas wizyty w ZUS trzeba mieć dowód osobisty lub inny dokument, na podstawie którego pracownik ZUS-u zweryfikuje tożsamość klienta i wyda mu duplikat. To jest pierwszy sposób na to, aby pozyskać kolejny egzemplarz bądź duplikat deklaracji podatkowej za miniony rok. Natomiast innym sposobem jest pobranie PIT-u na platformie usług elektronicznych ZUS. PIT można pobrać w formie PDF lub zapisać na komputerze i mieć dostęp do niego cały czas.

- Roczne rozliczenie podatkowe PIT można znaleźć także na swoim indywidualnym koncie PUE/eZUS, w zakładce „Świadczeniobiorca” - informuje Kowalska-Matis.

ZUS nie wysyła PIT po zmarłych małżonkach

Osoby, które dostały z ZUS PIT-40A, nie muszą składać zeznania podatkowego w swoim urzędzie skarbowym. W ich przypadku deklaracja podatkowa została już całkowicie rozliczona przez ZUS, więc nie ma potrzeby podejmowania żadnych działań, chyba że chcą skorzystać z przysługujących im odliczeń. Natomiast osoby, do których wysłany został PIT-11A lub PIT-11 mogą samodzielnie złożyć zeznanie w swoim urzędzie skarbowym lub poczekać do 30 kwietnia, kiedy to urząd skarbowy zaakceptuje zeznanie PIT-37 za 2024 rok, wygenerowane w usłudze Twój e-PIT.

Iwona Kowalska-Matis wskazuje, że ZUS nie wysyła PIT-ów po zmarłych małżonkach. Jeśli wdowa lub wdowiec chce wspólnie rozliczyć się ze zmarłym współmałżonkiem, musi złożyć pisemny wniosek lub udać się osobiście do ZUS-u i poprosić o wydanie PIT zmarłego współmałżonka.

- Przypominam też, że od kilku lat ZUS nie rozlicza nadpłaty podatku. Osoby z nadpłatą dostaną zwrot z tytułu nadpłaty podatku bezpośrednio z urzędu skarbowego – wyjaśnia Kowalska-Matis. - Jeśli świadczeniobiorca nie miał poza pieniędzmi z ZUS innych dochodów i nie korzysta z odliczeń, nie musi w ogóle składać zeznania podatkowego PIT-37 lub PIT-36 – dodaje rzeczniczka.

Wydanie duplikatu jest bezpłatne. Deklaracje podatkowe należy złożyć każdego roku do 30 kwietnia.

Komu ZUS wysłał deklaracje PIT-40A, PIT-11A i PIT-11

ZUS wysłał deklaracje PIT za 2024 r. osobom, które w zeszłym roku otrzymały świadczenia z ubezpieczeń społecznych:

  • PIT-40A ZUS skierował do emerytów i rencistów, którzy przynajmniej w grudniu pobierali świadczenie z ZUS. Deklaracja ta trafiła lub zostanie doręczona w najbliższych dniach także do osób, które korzystały ze świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego albo z renty socjalnej;
  • PIT-11A to informacja o dochodach dotycząca osób, które pobierały inne niż wymienione powyżej świadczenia z ZUS (zasiłki chorobowe, macierzyńskie) i tych, które w momencie rozliczania podatku nie są już świadczeniobiorcami ZUS. Deklaracje te są również dla osób, które złożyły w ZUS oświadczenie o zamiarze wspólnego rozliczania dochodów z małżonkiem albo też złożyły wniosek o obliczanie i pobieranie zaliczki na podatek według wyższej skali podatkowej czy wniosek o niesporządzaniu rocznego obliczenia podatku na PIT-40A;
  • PIT-11 ZUS zaadresował do osób, które pobrały w ubiegłym roku świadczenie należne po osobie zmarłej lub alimenty potrącone ze świadczenia wypłacanego przez ZUS dla osób alimentowanych na podstawie wyroku sądu lub ugody.

Kadry
Ekspertka BCC: Jawność wynagrodzeń nie jest przykrym obowiązkiem, tylko nowym rozdziałem w celu likwidacji nierówności czy świadomego zarządzania swoją karierą zawodową
09 maja 2025

W piątek, 9 maja 2025 r. posłowie przegłosowali w Sejmie nowelę Kodeksu pracy wprowadzającą nowy obowiązek dla pracodawców. Zgodnie z przegłosowaną dziś w Sejmie nowelizacją Kodeksu pracy, każdy pracodawca publikujący ogłoszenie o naborze na określone stanowisko będzie zobowiązany do podania przedziału wynagrodzenia – z jasno określoną kwotą minimalną i maksymalną.

Nie możemy zgubić człowieczeństwa
09 maja 2025

Rozmowa z Katarzyną Oksińską, dyrektorką Departamentu HR w Centralnym Ośrodku Informatyki, o tym, jak budować motywację do pracy w firmie sektora publicznego.

Boże Ciało 2025 i inne dni wolne [Czerwiec]
08 maja 2025

Zgodnie z ustawą o dniach wolnych od pracy w czerwcu 2025 roku występują 2 święta wolne od pracy. W całym roku jest ich 14. Kiedy wypada Boże Ciało? Ile jest dni wolnych od pracy w czerwcu?

Czy czterodniowy tydzień pracy jest realny?
07 maja 2025

Prawo do trzech wolnych dni w tygodniu to marzenie niejednego pracownika. Czy wkrótce ma szansę stać się realne? Czy czterodniowy tydzień pracy sprawdziłby się w polskich warunkach? Jak wygląda to w innych krajach?

Wpłaty do PPK nalicza się od całego wynagrodzenia uczestnika PPK [Przykłady]
07 maja 2025

Jeśli uczestnikowi PPK przysługuje np. pakiet medyczny, finansowany w całości przez pracodawcę, również od wartości tego pakietu należy obliczyć i pobrać wpłaty do PPK. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy uczestnik PPK nie otrzymał w danym miesiącu żadnego wynagrodzenia poza tym świadczeniem – w takim przypadku pracodawca nie ma z czego pobrać wpłat do PPK finansowanych przez uczestnika.

2 dni plus do urlopu wypoczynkowego za każde 5 lat pracy. Co się dzieje z propozycją… Nie słychać o niej w kampanii prezydenckiej 2025 r.
07 maja 2025

W kwietniu 2024 ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej zapowiedziało wprowadzenie urlopu zależnego od stażu pracy dla grupy pracowników. 13 stycznia 2025 r., do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów trafił projekt nowelizacji. Co dalej z projektem?

Czterodniowy tydzień pracy. Czy polscy pracownicy są gotowi na taką zmianę czasu pracy w Kodeksie pracy
07 maja 2025

Coraz więcej krajów eksperymentuje z modelem czterodniowego tygodnia pracy, a pierwsze wyniki pokazują jego pozytywne skutki zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Czy polski rynek pracy jest już gotowy na czterodniowy tydzień pracy.

Karty lunchowe a ZUS: jak zgodnie z prawem korzystać z benefitów i zwolnienia ze składek?
06 maja 2025

Karty lunchowe na zakup posiłków to popularny benefit, który przynosi korzyści zarówno pracownikom, jak i pracodawcom. Firmy dzięki nim mogą uniknąć opłacania składek ZUS, ale tylko pod pewnymi warunkami. Co trzeba wiedzieć, by wszystko odbywało się zgodnie z prawem?

Jest weto prezydenta! Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców
06 maja 2025

Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę zakładającą obniżenie składki zdrowotnej dla firm. Kancelaria Prezydenta uzasadniła decyzję brakiem konsultacji społecznych i wątpliwościami konstytucyjnymi. Zmiana miała objąć 2,5 mln przedsiębiorców i kosztować budżet państwa 4,6 mld zł.

Dodatkowy urlop dla pracownika ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Są warunki i apel o zmianę przepisów
05 maja 2025

Pracownikowi z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnoprawności przysługuje prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Nie przysługuje on jednak od razu i nie w każdym przypadku. Stąd propozycja zmiany aktualnych przepisów.

pokaż więcej
Proszę czekać...