E-zwolnienia lekarskie 2016 - jak założyć profil informacyjny

Donata Hermann
ekspert ds. prawa i rynku pracy
rozwiń więcej
E-zwolnienia lekarskie 2016 - jak założyć profil informacyjny / ShutterStock
Do końca 2015 r. płatnik powinien założyć profil informacyjny na platformie usług elektronicznych, wówczas uzyska dostęp do elektronicznych zwolnień lekarskich. Jeżeli tego nie zrobi, pracownik będzie musiał dostarczyć pracodawcy zwolnienie lekarskie w formie papierowej. Jak krok po kroku założyć profil informacyjny?

W dniu 30 lipca 2015 r. w Dzienniku Ustaw została ogłoszona Ustawa za dnia 15 maja 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw.

Autopromocja

Nowelizacja ustawy, która wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2016 r. wprowadza istotne zmiany w kwestii wydawania zaświadczeń lekarskich ZUS ZLA, potocznie nazywanych L-4.

W związku z nieustającymi zmianami w celu elektronizacji naszego życia, również wystawianie zwolnień lekarskich ma się odbywać za pośrednictwem systemu informatycznego.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem

Elektroniczne zwolnienia lekarskie

Zgodnie z nowelizacją wspomnianej ustawy od 1 stycznia 2016 r. zaczną obowiązywać e-zwolnienia czyli zwolnienia lekarskie wydawane w formie elektronicznej. Dowodami stwierdzającymi czasową niezdolność do pracy z powodu choroby, konieczności sprawowania osobistej opieki nad chorym członkiem rodziny a także pobyt w szpitalu albo innym przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne będą zarówno zaświadczenia lekarskie jak i wydruki zaświadczenia elektronicznego.

Profil zaufany ePUAP

Lekarz uprawniony do wydawania zaświadczeń lekarskich będzie wystawiał ten dokument w formie dokumentu elektronicznego, którego uwierzytelnienie odbywać się będzie poprzez użycie kwalifikowanego certyfikatu lub Profilu Zaufanego ePUAP. Zwolnienie lekarskie nie będzie zawierać tylko informacji o numerze statystycznym choroby.

Profil Zaufany to darmowy podpis elektroniczny, który umożliwia obywatelom kontakt z administracją publiczną za pośrednictwem urządzeń elektronicznych przy użyciu Internetu.

Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (ePUAP) jest platformą, która umożliwia załatwienie spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. Aby skorzystać z możliwości, które daje ta platforma niezbędny jest bezpłatny Profil Zaufany lub płatny kwalifikowany certyfikat.

Wystawianie zwolnień będzie odbywać się przy użyciu portalu internetowego pue.zus.pl bezpłatnie udostępnionego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Platforma Usług Elektronicznych (PUE) to ogólna nazwa platformy, która udostępnia klientom Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czyli ubezpieczonym, świadczeniobiorcom, płatnikom składek możliwość składania i wysyłania dokumentów drogą elektroniczną.

Utworzenie profilu na stronie pue.zus.pl umożliwi dostęp do e-zwolnień.

Osoba wystawiająca zwolnienie lekarskie będzie musiała przekazać je do skrzynki podawczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w terminie 3 dni od daty wystawienia tego zaświadczenia. Następnie ZUS udostępni e-zwolenienie płatnikowi na jego profilu informacyjnym.

Udostępnienie e-zwolnienia powinno nastąpić nie później niż w dniu następującym po umieszczeniu go w systemie przez osobę wystawiającą ten e-dokument.

Procedura utworzenia profilu informacyjnego

Aby mieć dostęp do e-zwolnień pracowników, należy do końca 2015 r. założyć profil na PUE.

W tym celu należy zarejestrować się na stronie: pue.zus.pl i potwierdzić go Profilem Zaufanym lub kwalifikowanym certyfikatem.

W razie braku Profilu Zaufanego, należy zarejestrować się na stronie: https://epuap.gov.pl/wps/portal/rejestracja-konta i złożyć wniosek o potwierdzenie Profilu Zaufanego, a następnie w ciągu 7 dni od dnia rejestracji udać się do najbliższego Urzędu w celu potwierdzenia tożsamości.

Podpis kwalifikowany to elektroniczny podpis, który jest równoważny z własnoręcznym podpisem, a wydawany przez centra certyfikacji.

Jeśli pracowników rozlicza biuro rachunkowe, to aby uzyskać dostęp do e-zwolnień, biuro musi założyć swój własny profil na pue.zus.pl i złożyć udzielone przez pracodawcę pełnomocnictwo w zakresie uprawnienia do wszelkich czynności przed Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Pełnomocnictwo można złożyć na formularzu ZUS-PEL, dostępnym na stronie pue.zus.pl w zakładce wzory dokumentów/pozostałe.

Ponadto pracownicy działów kadrowo-płacowych oraz wszelkie osoby współpracujące z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych muszą otrzymać od pracodawcy upoważnienie do dokonywania wszelkich czynności przed ZUS aby logując się poprzez profil informacyjny uzyskać dostęp do e-zwolnień.

Zgodnie z komunikatem ZUS, jeśli do końca 2015 r. płatnik nie założy profilu na platformie pue.zus.pl, to nie będzie miał dostępu do e-zwolnień, co w konsekwencji spowoduje, że pracownik będzie musiał dostarczyć pracodawcy zwolnienie lekarskie w formie papierowej.

W tym przypadku konieczne będzie poinformowanie na piśmie pracowników o obowiązku dostarczenia od 1 stycznia 2016 r. zwolnienia lekarskiego w formie papierowej, np. w postaci wydruku e-zwolnienia.

Z obowiązku tworzenia profilu informacyjnego będą tylko płatnicy zatrudniający do 5 osób.

Płatnik (pracodawca) będzie miał obowiązek poinformowania pracowników o utworzeniu profilu informacyjnego i ustaniu obowiązku dostarczania wydruków zwolnień.

Zwolnienia lekarskie ZUS ZLA będą obowiązywały do końca 2017 r. Pracodawca/płatnik składek będzie zobowiązany przyjąć od pracownika zwolnienie lekarskie w formie papierowej i tak jak do tej pory, sprawdzić czy zwolnienie dotarło w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania przez pracownika. Pracodawca wypłaci zasiłek, jeśli jest uprawniony do wypłaty zasiłków albo niezwłocznie przekaże zwolnienie do ZUS, jeśli nie jest płatnikiem zasiłków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Korzyści

Dużą korzyścią z punkt widzenia pracodawcy będzie zwolnienie z obowiązku przekazywania zwolnienia lekarskiego do ZUS, także wtedy gdy to ZUS jest płatnikiem zasiłków.

E-zwolnienie trafi bowiem do ZUS automatycznie.

Ponadto pracodawca, który będzie dysponował profilem na PUE, otrzyma wiadomość o tym, że pracownikowi wystawiono e-zwolnienie, dzięki czemu w czasie rzeczywistym będzie wiedział o przyczynie nieobecności pracownika w pracy.

Ponadto e-zwolnienie stanowić będzie podstawę do naliczenia świadczeń.

Szybki przepływ informacji w tym zakresie umożliwi równie szybką kontrolę poprawności wykorzystywania zwolnienia lekarskiego przez pracowników.

Z korzyścią dla pracowników, nie będzie konieczności dostarczenia zwolnienia lekarskiego w terminie 7 dni od daty jego otrzymania, a w konsekwencji konieczności obniżania zasiłku chorobowego przez płatnika, jeśli zwolnienie zostanie dostarczone po terminie.

W obowiązującym stanie prawnym, płatnik składek powinien obniżyć wysokość zasiłku o 25% za każdy dzień orzeczonej niezdolności do pracy licząc od 8 dnia niezdolności do pracy do czasu dostarczenia zwolnienia lekarskiego, chyba że niedostarczenie zaświadczenia nastąpiło z przyczyn niezależnych od ubezpieczonego.

Płatnicy składek będący użytkownikiem PUE, mogą korzystać z aplikacji ePłatnik, sprawdzić informacje o osobach zgłoszonych do ubezpieczeń, mogą przekazywać np. druki ZUS Z-3 w formie elektronicznej.

Ubezpieczeni mogą sprawdzić stan konta ubezpieczeniowego, informacje o ubezpieczeniach, do których zostali zgłoszeni i składkach, które zostały opłacone przez płatnika lub skorzystać z kalkulatora emerytalnego, który obliczy prognozowaną emeryturę.

Świadczeniobiorcy mogą uzyskać informacje o przyznanych i wypłacanych świadczeniach.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 15 maja 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2015.1066)

- Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U.2014.159 j.t.)

- Ustawa z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym (Dz.U.2013.262 j.t.)

Kadry
W 2025 r. ochrona przed zwolnieniem pracownika w wieku przedemerytalnym
06 wrz 2024

Również w 2025 r. pracownikom w wieku przedemerytalnym będzie przysługiwała ochrona przed zwolnieniem z pracy. Opisujemy kto i kiedy podlega ochronie przez rozwiązaniem umowy o pracę w 2025 r.

Świadczenie motywacyjne w 2025 r.: kwota miesięcznie i za ile lat
06 wrz 2024

Co to jest świadczenie motywacyjne? Komu należy się dodatek motywacyjny? Kto nie dostanie dodatku motywacyjnego? Opisujemy jakie będą zasady w 2025 r.

Nadal 3000 zł kary grzywny za niezatrudnienie kandydata na pracownika. Wszystko wskazuje na to, że w 2025 r. będą takie same kary
06 wrz 2024

Również w 2025 r. pracodawcy mają się czego obawiać, bo do inspekcji pracy ciągle trafiają przypadki dyskryminacji przy nawiązywaniu stosunku pracy i rozmowach rekrutacyjnych. Będą kontrole również w 2025 r. Pracodawca może być ukarany karą nawet w wysokości 3000 zł. A wszystko dotyczy tylko kandydatów na pracowników.

Wcześniejsza emerytura nauczycielska od 1 września 2024 - zmiany już obowiązują
06 wrz 2024

Wcześniejsza emerytura nauczycielska od 1 września 2024 - zmiany już obowiązują! Po ilu latach pracy należy się nowa emerytura dla nauczycieli? Ile lat można mieć przechodząc na emeryturę nauczycielską? Kiedy nauczyciel musi złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Urlop opiekuńczy. Kto może starać się o dodatkowe 5 dni w 2025 r.?
06 wrz 2024

Co to jest urlop opiekuńczy? Kto może skorzystać z urlopu opiekuńczego? Czy urlop opiekuńczy jest płatny? Ile dni wynosi urlop opiekuńczy? Jak załatwić urlop opiekuńczy?

PFRON wyjaśnia: Dwa kroki w przedłużaniu ważności orzeczeń o niepełnosprawności [30 września 2024 r.]
06 wrz 2024

Co trzeba zrobić w PFRON, aby dalej ubiegać się o dofinansowanie do wynagrodzeń lub refundację składek ZUS/KRUS? Są dwa kroki dla dwóch osobnych wariantów. Pierwszy to niepełnosprawny przedsiębiorca (albo rolnik), drugi wariant obejmuje przedsiębiorcę zatrudniającego osoby niepełnosprawne.

Termin udzielenia zaległego urlopu wypoczynkowego. Czy ten termin zawsze mija 30 września?
06 wrz 2024

Pracownik powinien wykorzystać urlop wypoczynkowy w tym roku kalendarzowym, w którym mu przysługuje. Urlop niewykorzystany staje się urlopem zaległym. Termin udzielenia zaległego urlopu mija 30 września następnego roku kalendarzowego. Jednak w pewnych sytuacjach zaległego urlopu pracodawca może udzielić do 31 grudnia następnego roku.

35-godzinny tydzień pracy i 36 dni urlopu wypoczynkowego. Takie przepisy już obowiązują
05 wrz 2024

Trwa narodowa dyskusja nad wprowadzeniem skróconego tygodnia pracy. Jednak już są pracownicy, których obowiązuje 35-godzinny tydzień pracy. Ponadto mają oni prawo do dłuższego urlopu wypoczynkowego w wymiarze nawet 36 dni. O kogo chodzi?

Dwa nowe świadczenia dla pracujących rodziców dzieci do 3 roku życia! Wnioski już od 1 października 2024 roku
05 wrz 2024

Od dnia 1 października 2024 roku można składać wnioski o dwa nowe świadczenia dla pracujących rodziców małych dzieci. Aktywni rodzice w pracy i aktywnie w żłobku można otrzymać na dziecko od 1 do 3 roku życia. Jakie jeszcze warunki trzeba spełnić?

ZUS: Kolejne terminy wypłaty czternastych emerytur
05 wrz 2024

W piątek, 6 września, ZUS wypłaci kolejną transzę tzw. czternastej emerytury. W całym kraju dodatkowe świadczenia otrzyma ponad 1,1 mln osób na łączną kwotę przeszło 1,6 mld zł. W jakich terminach czternaste emerytury otrzymają pozostali świadczeniobiorcy?

pokaż więcej
Proszę czekać...