ZUS: 44 tys. dzieci bez prawa do rodzinnego kapitału opiekuńczego. Rodzice muszą zwrócić nadpłacone świadczenia

oprac. Tomasz Kowalski
rozwiń więcej
żłobek dzieci RKO rodzinny kapitał opiekuńczy ZUS zwrot świadczenie aktywny rodzic aktywnie w żłobku aktywnie w domu aktywny rodzic w pracy rodzice / ZUS: 44 tys. dzieci bez prawa do rodzinnego kapitału opiekuńczego. Rodzice muszą zwrócić nadpłacone świadczenia / shutterstock

ZUS uchylił prawo do rodzinnego kapitału opiekuńczego na 44 tys. dzieci. Ma to związek z przyznaniem prawa do jednego ze świadczeń z programu Aktywny Rodzic. Nadpłaconą kwotę trzeba zwrócić do ZUS w ratach lub poprzez jednorazową wpłatę.

Obowiązek rozliczenia środków z RKO

Ponad 300 mln zł wypłacił dotąd ZUS z programu Aktywny Rodzic. Wsparcie trafiło do ponad 270 tys. dzieci. Kolejne transze świadczenia „Aktywnie w żłobku” ZUS wypłaci 20 grudnia br., a 30 grudnia - "Aktywni rodzice w pracy" i "Aktywnie w domu". Sukcesywnie rozpatrywane są też kolejne wnioski.

Autopromocja

Świadczenie "Aktywnie w domu" i "Aktywnie w żłobku" zastąpiły – odpowiednio – rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO) oraz dofinansowanie żłobkowe.

ZUS zaznaczył, że w celu zapewnienia ciągłości wypłat rodzicom, którzy pobierali rodzinny kapitał opiekuńczy i złożyli wniosek o jedno ze świadczeń z programu, ZUS w dalszym ciągu wypłacał RKO. Po przyznaniu nowego świadczenia, które jest wypłacane z wyrównaniem, środki z RKO podlegają rozliczeniu.

W związku z przyznaniem prawa do jednego ze świadczeń z programu Aktywny Rodzic ZUS do tej pory uchylił prawo do RKO na 44 tys. dzieci. "Sukcesywnie rozpatrujemy pozostałe wnioski" - przekazał Zakład.

Zwrot nadpłaconej kwoty do ZUS

Nadpłaconą kwotę RKO trzeba zwrócić do ZUS poprzez jednorazową wpłatę albo w ratach – na rachunek, z którego przekazano przelew ze świadczeniem. W tytule przelewu należy podać: imię i nazwisko dziecka, numer sprawy widoczny w przelewie przychodzącym (np. dla przelewu z 20 listopada 2024 r. "TO010000C241120TRK/numer sprawy" jest to ciąg cyfr znajdujący się po znaku "/"); informację, za jaki okres i jakie świadczenie jest zwracane, np. "zwrot RKO za okres 10 2024".

Nadpłacone środki można również potrącać co miesiąc z bieżących świadczeń dla rodzin, np. ze świadczenia wychowawczego 800 plus albo ze świadczenia z programu Aktywny Rodzic. Rodzice mogą uzgodnić z ZUS wysokość miesięcznych potrąceń.

O preferowanym sposobie rozliczenia można poinformować ZUS na formularzu POG przez PUE/eZUS.

Rezygnacja z pobierania RKO

Jeśli rodzic złożył wniosek o świadczenie z programu Aktywny Rodzic, który jeszcze nie został rozpatrzony, to może on zrezygnować z dalszego pobierania RKO. Taką informację można przekazać ZUS także w formularzu POG przez PUE/eZUS na 7 dni przed terminem, w którym rodzic zawsze otrzymywał RKO na konto.

Jak zaznaczył ZUS, może się jednak zdarzyć, że rodzic zrezygnował z pobierania RKO, ale otrzymał decyzję odmowną co do świadczenia z programu Aktywny Rodzic. Dotyczy to np. odmowy przyznania świadczenia „Aktywni rodzice w pracy” z powodu braku wymaganej aktywności zawodowej jednego z rodziców. W takiej sytuacji rodzic nie będzie mógł już ponownie pobierać RKO, jeśli już raz z niego zrezygnował. Może natomiast ubiegać się o świadczenie "Aktywnie w domu". "W takim przypadku najlepiej poczekać na informację o przyznaniu nowego świadczenia, a potem rozliczyć się z ZUS z nadpłaconego RKO" - wyjaśnił ZUS.

Kiedy złożyć wniosek o świadczenie

Jeśli rodzice chcą otrzymać świadczenie "Aktywnie w żłobku" z wyrównaniem od października 2024 r., powinni złożyć wniosek najpóźniej 2 stycznia 2025 r. Jeśli rodzic nie zdąży w tym terminie, to ZUS przyzna świadczenie od miesiąca, w którym rodzic złożył wniosek, czyli bez wyrównania za poprzednie miesiące.

Rodzic nie musi czekać ze złożeniem wniosku na świadczenia "Aktywnie w domu" i "Aktywni rodzice w pracy" do pierwszych urodzin dziecka. Wniosek można złożyć już pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko ukończy 12. miesiąc życia.

W ramach programu Aktywny Rodzic rodzice mogą w danym miesiącu na dane dziecko korzystać tylko z jednego świadczenia. Mogą jednak wielokrotnie zmieniać rodzaj świadczenia w trakcie korzystania z programu.

Kadry
ZUS wypłaci emerytury i renty przed Bożym Narodzeniem. W Wigilię obsługa klientów potrwa krócej
18 gru 2024

Seniorzy, których termin płatności emerytury wypada 25 grudnia, nie muszą się martwić, że zostaną bez pieniędzy na święta. Świadczenie otrzymają przed Bożym Narodzeniem.

ZUS: 44 tys. dzieci bez prawa do rodzinnego kapitału opiekuńczego. Rodzice muszą zwrócić nadpłacone świadczenia
18 gru 2024

ZUS uchylił prawo do rodzinnego kapitału opiekuńczego na 44 tys. dzieci. Ma to związek z przyznaniem prawa do jednego ze świadczeń z programu Aktywny Rodzic. Nadpłaconą kwotę trzeba zwrócić do ZUS w ratach lub poprzez jednorazową wpłatę.

Czy wakacje składkowe liczą się do emerytury? Czy to pomoc de minimis?
17 gru 2024

Wniosek o wakacje składkowe złożony w grudniu 2024 r. dotyczy zwolnienia za styczeń 2025 r. Czy wakacje składkowe liczą się do emerytury? Czy to pomoc de minimis?

Oszczędzanie na emeryturze - po przejściu na emeryturę nadal można oszczędzać w PPK
17 gru 2024

Ukończenie 60. roku życia przez uczestnika PPK powoduje, że może on rozpocząć wypłatę środków z rachunku PPK na korzystniejszych zasadach niż przed osiągnięciem tego wieku. Jeżeli uczestnik PPK w wieku 60+ nie skorzystał z tego uprawnienia i nadal pracuje, na jego rachunek PPK wpływają nowe wpłaty do tego programu.

Posypią się sprawy w sądach pracy, bo pracownikowi łatwiej będzie udowodnić to naruszenie jego praw [ujawniono założenia zmian KP]
17 gru 2024

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt ustawy w sprawie zmiany ustawowych przesłanek mobbingu, jego przeciwdziałania oraz konsekwencji jego akceptowania i stosowania. Resort pracy podkreśla, że definicja mobbingu nie była zmieniana ani ulepszana od 21 lat (sic!). Koniec ze społecznym przyzwoleniem na poniżanie innych w miejscu pracy. Sądy pracy będą miały co robić, bo aktualnie spraw o mobbing nie ma tak dużo, bo ciężko jest go udowodnić.

Wakacje składkowe. ZUS wysyła informacje dla przedsiębiorców
17 gru 2024

Przedsiębiorcy, którzy złożyli wnioski o wakacje składkowe, otrzymują na swoje profile na PUE/eZUS korespondencję w sprawie złożonego wniosku. Większość otrzymała informację o wszczęciu postępowania administracyjnego.

Urlop wypoczynkowy – czy pracodawca może odmówić?
17 gru 2024

Czy pracodawca może odmówić urlopu wypoczynkowego? Czy urlopu po macierzyńskim lub w okresie wypowiedzenia jest dozwolony? Kiedy zgodnie z Kodeksem pracy można odwołać pracownika z urlopu i przesunąć termin urlopu?

Nowe podejście do podróży służbowych - pokolenie Z zmienia zasady gry
17 gru 2024

Jak pokazuje najnowszy raport opublikowany na Fortune.com oraz dane z Global Rescue Winter Traveler Sentiment and Safety Survey, branża podróży biznesowych odzyskuje swoją dawną dynamikę, a liczba rezerwacji podróży służbowych wzrasta, podczas gdy na znaczeniu tracą spotkania wirtualne. Pokolenie Z wyraża coraz większe zainteresowanie podróżami służbowymi, widząc w nich kluczowy element rozwoju kariery. Mimo to nie wszyscy pracownicy mają równe szanse na skorzystanie z tej możliwości.

Zatrudnianie cudzoziemców: Za mało wyłączeń od obowiązku zatrudniania na podstawie umowy o pracę
17 gru 2024

Rząd rozpatrzy pakiet ustaw migracyjnych, wprowadzających zmiany w zasadach dostępu cudzoziemców do rynku pracy. Konfederacja Lewiatan krytycznie ocenia generalny wymóg zawierania umów o pracę z cudzoziemcami.

Instytucja a nie człowiek (i to w chorobie). Pierwszeństwo ochrony przysługuje Policji, nawet gdy następuje to kosztem zwalnianego policjanta, ze względu na ważny interes służby
17 gru 2024

Przed sądami pojawia się coraz więc spraw i odwołań policjantów, którzy zostali zwolnieni ze służby ze względu na tzw. "ważny interes służby". Spraw przed WSA i NSA w 2023 r. i 2024 r. było sporo! Sądy, co ciekawe stoją na stanowisku, że pierwszeństwo ochrony przysługuje Policji, nawet gdy następuje to kosztem zwalnianego policjanta, ze względu na ważny interes służby. Służba w Policji wcale nie jest taka stabilna jakby się wydawało, mówią policjanci. 

pokaż więcej
Proszę czekać...