Jaka będzie maksymalna temperatura w pomieszczeniach pracy? Jest projekt rozporządzenia

oprac. Tomasz Kowalski
rozwiń więcej
upał praca w upały lato biuro w biurze temperatura termometr wiatrak wentylator klimatyzacja gorąco / Jaka będzie maksymalna temperatura w pomieszczeniach pracy? Jest projekt rozporządzenia / Shutterstock

Obecnie obowiązujące przepisy w zakresie bhp określają minimalne temperatury, w których praca nie może być wykonywana. W przepisach brakuje natomiast określenia temperatury maksymalnej. Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bhp ma na celu uregulowanie maksymalnej temperatury zarówno w pomieszczeniu pracy, jak i przy pracy wykonywanej na otwartej przestrzeni.

Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bhp

Na stronach Rządowego centrum Legislacji opublikowany został projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Celem nowelizacji jest uregulowanie pracy w wysokich temperaturach.

Autopromocja

Projekt ma na celu uregulowanie maksymalnej temperatury zarówno w pomieszczeniu pracy, jak i przy pracy wykonywanej na otwartej przestrzeni, w stosunku do których konieczne jest zapewnienie odpowiednich rozwiązań dla pracowników lub zatrzymanie pracy. Obecnie w przepisach bhp nie ma określonej maksymalnej temperatury, w której może być wykonywana praca.

Maksymalne temperatury, w których praca może być wykonywana

W stosunku do obowiązujących obecnie regulacji w projekcie zaproponowano dodanie następujących przepisów:

  • nałożenie na pracodawców obowiązku zapewnienia w pomieszczeniu pracy temperatury odpowiedniej do rodzaju wykonywanej pracy (tempa metabolizmu) nie wyższej niż: 28°C (301 K) dla pracy o niskim i umiarkowanym tempie metabolizmu i w pomieszczeniach biurowych, 25°C (298 K) dla pracy o wysokim tempie metabolizmu lub 22°C (295 K) dla pracy o bardzo wysokim tempie metabolizmu, chyba że względy technologiczne na to nie pozwalają; 
  • gdy temperatura w pomieszczeniu pracy przekroczy określoną wartość dla danej klasy tempa metabolizmu pracodawca obowiązany będzie do zapewnienia odpowiednich rozwiązań technicznych obniżających temperaturę, a jeśli nie będzie to możliwe, to do zastosowania innych rozwiązań organizacyjnych;
  • przy pracy na otwartej przestrzeni przy temperaturze powyżej 25°C pracodawca będzie obowiązany do podjęcia odpowiednich rozwiązań organizacyjnych; 
  • rozwiązania organizacyjne pracodawca będzie ustalał w porozumieniu zawieranym między pracodawcą i zakładową organizacją związkową oraz po zasięgnięciu opinii lekarza sprawującego profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami;
  • w celu ułatwienia pracodawcom wywiązania się z ww. obowiązków przykładowy katalog rozwiązań technicznych i organizacyjnych zostanie określony w nowo dodawanym załączniku nr 4 do zmienianego rozporządzenia o bhp;
  • w celu określenia tempa metabolizmu wyróżniono klasy, gdzie definicje pojęć i metody pomiaru tempa metabolizmu określają Polskie Normy;
  • wskazane w tabeli klasy tempa metabolizmu będą określane podczas oceny ryzyka zawodowego dla danego stanowiska pracy; 
  • jeśli pomimo zastosowania rozwiązań technicznych temperatura w pomieszczeniu pracy przekroczy 35°C, wówczas żadna praca w pomieszczeniu pracy nie będzie mogła być wykonywana;
  • jeśli przy pracy na otwartej przestrzeni temperatura przekroczy 32°C, to w czasie występowania takiej temperatury nie będzie mogła być wykonywana żadna praca o wysokim tempie metabolizmu lub bardzo wysokim tempie metabolizmu;
  • obowiązek czasowego wstrzymania nie będzie dotyczył jednak niektórych rodzajów prac, których wykonywanie jest obiektywnie konieczne. Katalog wyjątków od obowiązku czasowego wstrzymania prac w znacznym zakresie będzie się pokrywać z rodzajami prac, których nie dotyczy zakaz pracy w niedzielę.

Nowy załącznik do rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków bhp

Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków bhp zawiera także nowy załącznik nr 4 z przykładowym katalogiem rozwiązań technicznych i działań organizacyjnych podejmowanych w celu ograniczenia nadmiernego obciążenia cieplnego. 

Proponowane rozwiązania nie mają charakteru obowiązkowego ani wyczerpującego. Są to wskazówki prawodawcy co do istniejących już rozwiązań technicznych oraz występujących w przepisach prawa pracy rozwiązań organizacyjnych, które pracodawca w porozumieniu z pracownikami może zastosować w celu wywiązania się z obowiązków nałożonych w projektowanym rozporządzeniu. Przykładowe rozwiązania mają na celu ułatwienie pracodawcom podjęcie odpowiednich działań, mają też przyczynić się do ograniczenia zagrożeń wynikających z warunków pracy w niekorzystnym klimacie. 

Wejście w życie rozporządzenia nowelizującego

Projekt zakłada, że wejście w życie rozporządzenia nowelizującego przepisy w sprawie ogólnych warunków bhp nastąpi po upływie 14 dni od dnia jego ogłoszenia w dzienniku Ustaw.

Kadry
Świadczenia socjalne dla pracowników w 2025 r. [Przykłady]
18 gru 2024

Kiedy pracownik może liczyć na dopłatę do wypoczynku, bony i inne świadczenia? Przepisy dość jasno regulują zasady przyznawania takiej pomocy. Prezentujemy odpowiedzi na najważniejsze pytania!

Jaka będzie maksymalna temperatura w pomieszczeniach pracy? Jest projekt rozporządzenia
18 gru 2024

Obecnie obowiązujące przepisy w zakresie bhp określają minimalne temperatury, w których praca nie może być wykonywana. W przepisach brakuje natomiast określenia temperatury maksymalnej. Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bhp ma na celu uregulowanie maksymalnej temperatury zarówno w pomieszczeniu pracy, jak i przy pracy wykonywanej na otwartej przestrzeni.

Dodatek za pracę w nocy w grudniu 2024 roku
18 gru 2024

5,38 zł to wysokość dodatku za pracę w nocy w grudniu 2024 roku. Dodatek jest niższy niż w listopadzie dokładnie o 28 groszy. Jak liczy się wynagrodzenie za pracę w porze nocnej? W jakich godzinach jest pora nocna?

ZUS wypłaci emerytury i renty przed Bożym Narodzeniem. W Wigilię obsługa klientów potrwa krócej
18 gru 2024

Seniorzy, których termin płatności emerytury wypada 25 grudnia, nie muszą się martwić, że zostaną bez pieniędzy na święta. Świadczenie otrzymają przed Bożym Narodzeniem.

ZUS: 44 tys. dzieci bez prawa do rodzinnego kapitału opiekuńczego. Rodzice muszą zwrócić nadpłacone świadczenia
18 gru 2024

ZUS uchylił prawo do rodzinnego kapitału opiekuńczego na 44 tys. dzieci. Ma to związek z przyznaniem prawa do jednego ze świadczeń z programu Aktywny Rodzic. Nadpłaconą kwotę trzeba zwrócić do ZUS w ratach lub poprzez jednorazową wpłatę.

Czy wakacje składkowe liczą się do emerytury? Czy to pomoc de minimis?
17 gru 2024

Wniosek o wakacje składkowe złożony w grudniu 2024 r. dotyczy zwolnienia za styczeń 2025 r. Czy wakacje składkowe liczą się do emerytury? Czy to pomoc de minimis?

Oszczędzanie na emeryturze - po przejściu na emeryturę nadal można oszczędzać w PPK
17 gru 2024

Ukończenie 60. roku życia przez uczestnika PPK powoduje, że może on rozpocząć wypłatę środków z rachunku PPK na korzystniejszych zasadach niż przed osiągnięciem tego wieku. Jeżeli uczestnik PPK w wieku 60+ nie skorzystał z tego uprawnienia i nadal pracuje, na jego rachunek PPK wpływają nowe wpłaty do tego programu.

Posypią się sprawy w sądach pracy, bo pracownikowi łatwiej będzie udowodnić to naruszenie jego praw [ujawniono założenia zmian KP]
17 gru 2024

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt ustawy w sprawie zmiany ustawowych przesłanek mobbingu, jego przeciwdziałania oraz konsekwencji jego akceptowania i stosowania. Resort pracy podkreśla, że definicja mobbingu nie była zmieniana ani ulepszana od 21 lat (sic!). Koniec ze społecznym przyzwoleniem na poniżanie innych w miejscu pracy. Sądy pracy będą miały co robić, bo aktualnie spraw o mobbing nie ma tak dużo, bo ciężko jest go udowodnić.

Wakacje składkowe. ZUS wysyła informacje dla przedsiębiorców
17 gru 2024

Przedsiębiorcy, którzy złożyli wnioski o wakacje składkowe, otrzymują na swoje profile na PUE/eZUS korespondencję w sprawie złożonego wniosku. Większość otrzymała informację o wszczęciu postępowania administracyjnego.

Urlop wypoczynkowy – czy pracodawca może odmówić?
17 gru 2024

Czy pracodawca może odmówić urlopu wypoczynkowego? Czy urlopu po macierzyńskim lub w okresie wypowiedzenia jest dozwolony? Kiedy zgodnie z Kodeksem pracy można odwołać pracownika z urlopu i przesunąć termin urlopu?

pokaż więcej
Proszę czekać...