Zatrudnianie cudzoziemców. Co warto wiedzieć o pracownikach z Afryki?

oprac. Tomasz Kowalski
rozwiń więcej
wiza polska paszport cudzoziemcy obcokrajowcy pracownik Afryka zatrudnianie cudzoziemców zezwolenie na pracę / Zatrudnianie cudzoziemców. Co warto wiedzieć o pracownikach z Afryki? / ShutterStock

Pracownicy z Nigerii, Kenii i Zimbabwe stają się istotnym wsparciem dla polskiego rynku pracy, szczególnie w sektorach wymagających wytrzymałości i tężyzny fizycznej, takich jak przemysł, logistyka, budownictwo. Proces legalizacji zatrudnienia, choć wymagający i czasochłonny, jest fundamentem długotrwałej współpracy, która pozwala skuteczne wypełniać luki kadrowe.

Wytrzymali i silni fizycznie pracownicy z Afryki

Pracownicy z Nigerii, Kenii i Zimbabwe charakteryzują się pracowitością, lojalnością, radosną, niekonfliktową naturą oraz dużym przywiązaniem do wartości rodzinnych i wspólnotowych. Są wysoce adaptacyjni, otwarci na nowe doświadczenia. Znajomość języka angielskiego, który jest językiem urzędowym we wszystkich trzech krajach, ułatwia im funkcjonowanie na polskim rynku pracy. Chętnie zatrudniani są w branżach, gdzie ważna jest wytrzymałość i siła fizyczna, najczęściej jest to przemysł, produkcja, logistyka oraz budownictwo. 

Autopromocja

Mimo wielu cech wspólnych, występują między pracownikami z trzech wymienionych państw różnice, wynikają one z uwarunkowań kulturowych i motywacji do migracji. Nigeryjczycy są znani z ambicji i przedsiębiorczości. Wielu z nich migruje do Polski również w celach edukacyjnych, a po zakończeniu studiów szuka możliwości pracy. Religijnie Nigeria jest zróżnicowana – na północy dominuje islam, a na południu chrześcijaństwo, co wpływa na ich umiejętność adaptacji w różnych środowiskach. Kenijczycy, z silnym przywiązaniem do rodziny, często podejmują pracę, aby wspierać bliskich finansowo, a studia w Polsce stają się coraz bardziej popularne wśród młodych ludzi. W Kenii przeważa chrześcijaństwo (80 proc. populacji), głównie protestantyzm i katolicyzm. Pracownicy z Zimbabwe natomiast wyróżniają się wysoką motywacją do pracy, wynikającą z bardzo trudnych warunków gospodarczych, a wielu z nich posiada solidne kwalifikacje akademickie, które jak podkreślają eksperci Job Impulse, nie zawsze są w pełni wykorzystywane w Polsce. Religijnie Zimbabwe jest zdominowane przez chrześcijaństwo.

- Największą grupę kandydatów stanowią studenci, którzy latem chętnie podejmują zatrudnienie na pełen etat, a w trakcie roku akademickiego łączą pracę ze studiami. Pracodawcy, którzy decydują się na zatrudnienie osób pochodzących z Afryki, które już legalnie przebywają na terytorium Polski, takich jak studenci, nie muszą mierzyć się z wyzwaniami związanymi z legalizacją ich pobytu. Wystarczy, by wykazali się elastycznością i dostosowali grafiki pracy do ich potrzeb edukacyjnych - mówi Łukasz Koszczoł, Prezes Job Impulse, członka Polskiego Forum HR.

Jak zatrudnić cudzoziemca w Polsce

Proces legalizacji pobytu i pracy dla cudzoziemców w Polsce obejmuje kilka kluczowych etapów, które rozpoczynają się po zakończeniu rekrutacji. Pierwszym krokiem jest złożenie przez pracodawcę wniosku w Urzędzie Wojewódzkim o wydanie Zezwolenia na pracę typu A, przypisanego do konkretnej osoby. Dokument ten jest ważny na czas nieprzekraczający trzech lat, z możliwością przedłużenia, przy czym pracodawca musi spełnić określone wymagania: wynagrodzenie oferowane cudzoziemcowi musi być zgodne z wynagrodzeniem na porównywalnych stanowiskach w kraju i nie niższe niż minimalna krajowa. Dodatkowo konieczne jest uzyskanie informacji starosty potwierdzającej brak możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych z lokalnych rejestrów bezrobotnych, czyli tzw. testu rynku pracy. Kolejnym etapem jest przygotowanie pakietu dokumentów do uzyskania wizy, w tym potwierdzenia zatrudnienia i zakwaterowania. Kandydat musi następnie zapisać się do kolejki wizowej lub zarejestrować w systemie online, aby złożyć wniosek u konsula RP odpowiedniego do miejsca stałego zamieszkania. Proces wizowy bywa czasochłonny ze względu na ograniczoną dostępność terminów. Jeżeli planowany pobyt cudzoziemca przekracza czas ważności wizy, konieczne jest również złożenie wniosku o kartę pobytu w Urzędzie Wojewódzkim. Wniosek ten należy złożyć już po przybyciu do Polski, co umożliwia uzyskanie statusu legalnego rezydenta.

- Od momentu zakończenia rekrutacji do przyjazdu pracownika do Polski mija zazwyczaj kilka miesięcy, głównie z powodu formalności związanych z uzyskaniem niezbędnych zezwoleń i wizy. Czas oczekiwania na Zezwolenie na pracę typu A wynosi od 2 do 3 miesięcy. Kolejny etap to proces wizowy, który może trwać od 3 do 4 miesięcy, zależnie od dostępności terminów w konsulacie RP właściwym dla miejsca zamieszkania kandydata. Łącznie, czas oczekiwania od zakończenia rekrutacji do przyjazdu pracownika do Polski wynosi średnio od 5 do 7 miesięcy, przy czym wcześniejsze planowanie i współpraca z doświadczonymi agencjami rekrutacyjnymi mogą pomóc w sprawnym przeprowadzeniu całego procesu – dodaje Łukasz Koszczoł. 

Zatrudnianie cudzoziemców - strategia migracyjna Polski

Strategia migracyjna Polski priorytetowo traktuje bezpieczeństwo kraju, dążąc do ścisłej kontroli nad napływem cudzoziemców w zakresie celu przyjazdu, liczby osób oraz kraju pochodzenia. Zakłada transparentną politykę wizową oraz selektywne podejście do przyjmowania migrantów, zwłaszcza w celach ekonomicznych i edukacyjnych, wzmacniając autonomię decyzji konsularnych. Dostęp cudzoziemców do rynku pracy będzie regulowany, aby odpowiadać na luki w zawodach deficytowych bez destabilizacji rynku.

- Trudno jednoznacznie ocenić, jak nowa polityka migracyjna wpłynie na zatrudnianie cudzoziemców w Polsce, ponieważ ostateczna wersja ustaw nie jest jeszcze znana. Projekty wciąż podlegają zmianom, także w najbardziej kluczowych obszarach, jak choćby zasady wydawania zezwoleń na pracę. Obecny kształt projektu przewiduje zarówno ułatwienia dla pracodawców, takie jak likwidacja testu rynku pracy, jak i potencjalne utrudnienia – na przykład zniesienie preferencji w dostępie do rynku pracy dla zagranicznych studentów. Założenia zmian wydają się słuszne, mają bowiem na celu usprawnienie procesu wydawania zezwoleń oraz zwiększenie kontroli nad wydawaniem wiz. Jednak ostateczny efekt tych regulacji zweryfikuje nie tylko treść ustaw, ale przede wszystkim praktyka ich stosowania po wejściu w życie - podsumowuje Łukasz Koszczoł.

Źródło:

Job Impulse

Kadry
W 2025 r. pracownicy dostaną więcej benefitów pozapłacowych
05 lut 2025

W 2025 r. pracownicy dostaną więcej benefitów pozapłacowych. Przedsiębiorcy szukają sposobów na zwiększenie lojalności osób zatrudnionych oraz zmniejszenie rotacji pracowników. Zwiększają więc budżety na dodatkowe benefity. Jakie benefity cieszą się największą popularnością?

Nowe obowiązki związane z jawnością wynagrodzeń. Pracodawcy obawiają się podwyżek wynagrodzeń i masowych roszczeń
05 lut 2025

Zmienią się zasady polityki płacowej w firmach. Unia Europejska przyjęła dyrektywę o równości wynagrodzeń. Jej przepisy powinny być wdrożone do polskiego prawa do 7 czerwca 2026 r. Przygotowano już projekt nowelizacji Kodeksu pracy.

Zgoda buduje. Wprowadzenie do zmian w ustawie o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych
05 lut 2025

1 stycznia br. miała wejść w życie nowa ustawa dotycząca układów zbiorowych pracy i porozumień zbiorowych. Tymczasem nadal projekt ustawy jest na etapie legislacyjnym. Warto jednak już przyjrzeć się znaczącym zmianom, jakie mają być wprowadzone. Celem ustawy jest zwiększenie efektywności procesu negocjacji między związkami zawodowymi a pracodawcami, co ma poprawić relacje społeczne w miejscach pracy oraz wzmocnienie praw pracowniczych.

Renta wdowia. Jakie warunki trzeba spełniać i na co uważać przy wypełnianiu wniosku
05 lut 2025

Wdowy i wdowcy mogą ubiegać się o połączoną wypłatę renty rodzinnej z innym świadczeniem emerytalno-rentowym. Jest to tzw. renta wdowia. Żeby ją uzyskać koniecznie trzeba spełniać określone prawem warunki i złożyć prawidłowo wypełniony wniosek ERWD.

Wynagrodzenie nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025 i 2025/2026. Związki zawodowe nie będą zadowolone [PROJEKT]
05 lut 2025

Wiemy jaka jest propozycja kwot minimalnego zasadniczego wynagrodzenia dla nauczyciela nieposiadającego stopnia awansu zawodowego (nauczyciel początkujący), nauczyciela mianowanego i dyplomowanego. Związki zawodowe nie będą zadowolone.

To już koniec podwyżek płac w firmach, co w zamian, by powstrzymać jednak pracowników przed rezygnacją z pracy
05 lut 2025

Coraz więcej firm nie wytrzymuje presji kosztowej. Najnowsze badania pokazują, że sytuacja ekonomiczna wymusza w 2025 roku cięcia kosztów – i to niemałe – u większości pracodawców. Najtrudniejsze do opanowania są koszty pracy. Nieustanny wzrost najniższej krajowej wymusza podwyżki dla wszystkich, a każda złotówka dla pracownika firmę kosztuje 1,5 zł albo i więcej.

Kara nagany dla pracownika 2025 i 2026
05 lut 2025

Kodeksowa odpowiedzialność porządkowa stanowi dla pracodawcy jedno z narzędzi egzekwowania zakładowego porządku, w tym obowiązku stosowania się do poleceń dotyczących pracy. Za co więc można dostać naganę? Czy na skutek nakładania częstych kar porządkowych można doznać mobbingu?

Komu wypłacać dodatek motywacyjny - MRPiPS wyjaśnia
05 lut 2025

Rządowy program dofinansowania wynagrodzeń obejmuje pracowników realizujących zadania z zakresu pomocy społecznej. Wsparcie dotyczy też pracowników ośrodków pomocy społecznej, które przekształciły się w centrum usług społecznych. W takim przypadku do otrzymania dodatku motywacyjnego uprawnieni są przede wszystkim pracownicy zatrudnieni w zespole do spraw realizacji zadań z zakresu pomocy społecznej.

Dla tych osób to koniec darmowego leczenia i leków na NFZ. Sprawdź czy nie świecisz się na czerwono. Jeśli tak, to składka wynosi 769,43 zł w styczniu, lutym i marcu 2025 r.
04 lut 2025

Są pewne sytuacje, które powodują, że w systemie NFZ, eWUŚ zamiast na "zielono" świecimy się na "czerwono". Przy najbliższej wizycie w placówce medycznej warto sprawdzić co wyświetla system w 2025 r. Po pierwsze zdarzają się błędy a po drugie w pewnych sytuacjach traci się tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego, a tym samym darmowego leczenia i darmowych leków.

pokaż więcej
Proszę czekać...