Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

oprac. Tomasz Kowalski
rozwiń więcej
poród szpital położnictwo oddział położniczy noworodek matka dziecko wcześniak opieka uzupełniający urlop macierzyński hospitalizacja ustawa nowelizacja kodeks pracy / Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych / Shutterstock

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

Sejm przyjął ustawę wprowadzającą uzupełniający urlop macierzyński

Będzie uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców dzieci urodzonych przedwcześnie oraz tych, które ze względu na stan zdrowia były po narodzinach hospitalizowane. 27 listopada br. Sejm przyjął ustawę nowelizującą Kodeks pracy.

Autopromocja

Projekt nowych przepisów powstał w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, podczas debaty w Sejmie podkreśliła, że bez determinacji i zaangażowania rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych tego projektu by nie było.

– Każdego dnia rodzi się 60 dzieci, które albo rodzą się przedwcześnie, są maleńkie, ważą mniej niż kilogramowe opakowanie cukru, albo dzieci, które są chore i muszą być hospitalizowane po narodzinach. 60 dzieci każdego dnia, 20 tysięcy dzieci rocznie – wskazała szefowa MRPiPS. – Bardzo często rodzice wcześniaków i chorych dzieci, kiedy ich dziecko w końcu po wielu, wielu tygodniach, w przypadku skrajnych wcześniaków nawet po 90 dniach opuszczają szpital, zaczynają długą drogę. Z rehabilitacją, z konsultacjami, z intensywnym leczeniem. Nie okradajmy ich z tego czasu – podkreśliła.

Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego

Nowelizacja wprowadza do Kodeksu pracy uzupełniający urlop macierzyński do 8 tygodni lub do 15 tygodni – w zależności od okresu hospitalizacji i tygodnia ciąży, w którym urodzi się dziecko, lub masy urodzeniowej.

Dla rodziców dzieci urodzonych przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000 g uzupełniający urlop macierzyński wyniesie do 15 tygodni po porodzie. Jego długość będzie uzależniona od okresu hospitalizacji dziecka na zasadzie - tydzień uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu.

Skorzystają także rodzice dziecka urodzonego po ukończeniu 28. tygodnia ciąży a przed ukończeniem 36. tygodnia ciąży i z masą urodzeniową większą niż 1000 g - urlop będzie mógł wynieść do 8 tygodni. Tu także obowiązywać będzie zasada tydzień urlopu za tydzień w szpitalu.

Z kolei dla rodziców, których dziecko urodziło się po ukończeniu 37. tygodnia ciąży i będzie wymagało hospitalizacji od 5. dnia od dnia porodu do 8. tygodnia po porodzie - urlop wyniesie do 8 tygodni. Tu warunkiem jest, by po porodzie pobyt dziecka w szpitalu wynosił przynajmniej 2 kolejne dni w okresie od 5. do 28. dnia po porodzie.

Wniosek o uzupełniający urlop macierzyński

Uzupełniający urlop macierzyński będzie przysługiwać matkom lub ojcom. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

Urlop będzie udzielany na wniosek. Wniosek o uzupełniający urlop macierzyński będzie można złożyć do pracodawcy wraz z zaświadczeniem lekarskim zawierającym informacje o:

  • tygodniu ciąży, w którym urodziło się dziecko;
  • masie urodzeniowej dziecka;
  • okresie pobytu dziecka w szpitalu. 

Zasiłek za okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił 100 proc. podstawy zasiłku.

Wejście w życie ustawy

Teraz ustawa o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw trafi do Senatu. Jeśli Senat nic nie zmieni, to ustawa wejdzie w życie po 3 miesiącach od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw

Kadry
Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych
28 lis 2024

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu
28 lis 2024

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie
28 lis 2024

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

Jakie zawody wybiera pokolenie Z?
28 lis 2024

Pokolenie Z to urodzeni w latach 1995-2012. Wychowali się w cyfrowym świecie i mają zawodowe preferencje typowe dla swojej generacji. O jakich zawodach myśli młodsza część Zetek? Jakie zawody najczęściej wykonują osoby z pokolenia Z w wieku od 24 do 29 lat?

Sejm przegłosował – urlop macierzyński będzie wydłużony
28 lis 2024

Rodzice dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych po narodzinach będą mieli wydłużony urlop macierzyński. Tak postanowił Sejm nowelizując 27 listopada br. Kodeks pracy. Teraz ustawą zajmie się Senat.

Ile dni ustawowo wolnych od pracy będzie w 2025 r.? A ile długich weekendów?
28 lis 2024

W nadchodzącym roku czeka nas 14 dni ustawowo wolnych od pracy. W 2025 roku wolna Wigilia przypada w środę, wystarczy więc wziąć dwa dni urlopu, żeby zyskać tygodniowy odpoczynek. 

Sejm zadecydował: Będą zmiany w składce zdrowotnej. Kto skorzysta?
28 lis 2024

27 listopada br. Sejm uchwalił zmiany w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Nowelizacja zakłada m.in. zmniejszenie minimalnej podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców.

Od 2025 r. Wigilia będzie dniem wolnym od pracy. Co jeszcze uchwalił Sejm?
28 lis 2024

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o dniach wolnych od pracy. Od przyszłego roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy. To nie wszystkie zmiany, które uchwalił Sejm.

Emerytury czerwcowe od 2009 roku - co dalej? Kiedy wyrównanie? [Projekt]
27 lis 2024

Najnowsze informacje o emeryturach czerwcowych - jest projekt w sprawie emerytur czerwcowych od 2009 do 2019 roku. Został złożony przez PiS. Co dalej z zaniżonymi emeryturami po wyroku TK? Kiedy będzie wyrównanie?

Za 2 lata dyrektywa o pracy platformowej zostanie wdrożona. Kurierzy chcą elastyczności
27 lis 2024

Dyrektywa o pracy platformowej ma ujednolicić zasady współpracy za pośrednictwem platform typu Wolt, Uber czy Glovo. Co się zmieni? Kurierzy chcą zachowania elastyczności pracy. To dla nich ważniejsze nawet od wyższych zarobków. Za 2 lata przepisy dyrektywy mają zostać wdrożone.

pokaż więcej
Proszę czekać...