Wniosek o urlop

Emilia Panufnik
rozwiń więcej
Wniosek o urlop wypoczynkowy - pobierz wzór doc. (omówienie) / Shutterstock
Wniosek o urlop wypoczynkowy – pobierz wzór i przeczytaj omówienie. Kiedy jest wymagany? Jakie są elementy wniosku? Czy możliwa jest odmowa udzielenia urlopu?

Wniosek o urlop wypoczynkowy - wzór z omówieniem

Oto wzór wniosku o urlop wypoczynkowy:

Autopromocja

……………………………………………………..

(miejscowość, data)

…………………………………………………….

…………………………………………………….

(dane pracownika)

……………………………………………………..

………………………………………………………

(dane pracodawcy)

Wniosek o udzielenie urlopu wypoczynkowego

Zwracam się z uprzejmą prośbą o udzielenie urlopu wypoczynkowego w wymiarze …………….. dni w terminie od ……………………………………….. do ………………………………………………. .

……………………………………………………

(podpis pracownika)

Wyrażam zgodę na udzielenie urlopu wypoczynkowego w wymiarze i terminie wskazanym we wniosku.

…………………………………………………….

(podpis pracodawcy)

Zgodnie z tym, co przedstawia wzór, wniosek o urlop wypoczynkowy powinien mieć oznaczenie daty i miejsca złożenia dokumentu, oznaczenie pracownika składającego wniosek oraz określenie pracodawcy. W świetle ogólnych zasad składania oficjalnych pism zapisuje się tytuł wniosku czyli „Wniosek o urlop wypoczynkowy” czy "Wniosek o udzielenie urlopu wypoczynkowego". Treść wniosku o urlop wypoczynkowy może być bardzo krótka i składać się z jednego zdania. Należy zawrzeć w nim prośbę o udzielenie odpowiedniego rodzaju urlopu (urlopu wypoczynkowego) w określonym terminie. Trzeba dokładnie zaznaczyć początek i koniec urlopu. Najlepiej podać dokładną datę rozpoczęcia i zakończenia urlopu wypoczynkowego. Wniosek powinien zawierać również własnoręczny podpis pracownika.

Należy również zwrócić uwagę na nieodzowność zgody pracodawcy na urlop pracownika. Co do zasady pracodawca udziela urlopu w terminie wskazanym przez pracownika, ale zawsze trzeba poczekać na akceptację wniosku. Bez udzielenia zgody przez przełożonego czy pracodawcę nie można udać się na urlop wypoczynkowy.

Pobierz wzór wniosku o urlop wypoczynkowy!

Pobierz wzór wniosku o urlop wypoczynkowy (doc.) >>>

INFOR

Wniosek o urlop wypoczynkowy – kiedy jest wymagany?

Wniosek o urlop wypoczynkowy wymagany jest w przypadku chęci skorzystania z dni urlopowych przez pracownika (osobę pozostającą w stosunku pracy). Nie stosuje się go w przypadku zatrudnienia na podstawie umów cywilnoprawnych. Pracownik w rozumieniu Kodeksu pracy ma prawo do corocznego, płatnego i nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego. Urlop przysługuje w wymiarze 20 (mniej niż 10 lat pracy) lub 26 dni (co najmniej 10 lat pracy) przy zatrudnieniu na pełnym etacie. Praca na niższym wymiarze etatu powoduje proporcjonalne pomniejszenie urlopu, np. pół etatu – 10 lub 13 dni urlopu w ciągu roku kalendarzowego. Nabycie prawa do kolejnej puli dni urlopowych następuje z dniem 1 stycznia każdego roku. Pracodawca ustala na początku roku plan urlopów zawierający terminy korzystania z urlopów w nowym roku przez wszystkich pracowników.

O tym, kiedy nie tworzy się planu urlopów, przeczytasz w artykule: Plan urlopów 2021

Następnie pracodawca przy uwzględnieniu tego planu urlopów i wniosków pracowników udziela poszczególnych urlopów. Co więcej, Kodeks pracy dopuszcza możliwość podziału urlopu na wniosek pracownika na mniejsze części. Zastrzega się jednak, aby co najmniej jedna część nie była krótsza niż 14 dni kalendarzowych (a więc 14 dni następujących po sobie, roboczych i nieroboczych).

W praktyce często plany urlopów tworzone są jako wstępne plany terminów wypoczynków w nowym roku pracy, ale ostatecznie to składane w ciągu roku wnioski pracowników decydują o rzeczywistym wykorzystaniu urlopu. Każdorazowo przed skorzystaniem z wolnego, należy więc w czasie pozwalającym pracodawcy na zapewnienie pod nieobecność pracownika złożyć wniosek o urlop.

Więcej na temat planu urlopów i rzeczywistego wykorzystania dni urlopowych przeczytasz w artykule: Plan urlopów a termin wykorzystania urlopu

Wniosek o urlop wypoczynkowy – elementy

Wniosek o urlop wypoczynkowy powinien być złożony w formie pisemnej. Jest to istotne przede wszystkim w celach dowodowych. Przepisy prawa pracy nie precyzują bowiem formy wniosku. Warto jednak zadbać o pisemną bądź elektroniczną formę w razie ewentualnych wątpliwości. Dodatkowo, przepisy wewnątrzzakładowej mogą określać sposób składania wniosków w danym miejscu pracy.

Jak już było wspomniane, wniosek o urlop wypoczynkowy powinien przede wszystkim zawierać następujące elementy:

  1. Oznaczenie pracownika
  2. Oznaczenie pracodawcy
  3. Data i miejsce złożenia wniosku (chyba że jest składany elektronicznie)
  4. Prośba o udzielenie urlopu wypoczynkowego (ważny jest rodzaj urlopu)
  5. Wskazanie terminu urlopu
  6. Podpis pracownika
  7. + zgoda pracodawcy

Aby skorzystać z urlopu wskazanego we wniosku, należy uzyskać zgodę pracodawcy. Nie można pójść na urlop bez akceptacji wniosku przez przełożonego. Takie zachowanie może skutkować nieusprawiedliwioną nieobecnością w pracy, a w szczególnych sytuacjach stanowić powód rozwiązania umowy o pracę z przyczyn zawinionych przez pracownika.

Odmowa udzielenia urlopu

Czy pracodawca może odmówić udzielenie urlopu? O to często pytają pracownicy, którym zależy na konkretnym terminie skorzystania z wolnego. Otóż, Kodeks pracy zezwala na odmowę w ściśle określonych przypadkach. Zgodnie z art. 164 § 2 można przesunąć terminu urlopu z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy, jeżeli nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy. Przepis ten stanowi więc podstawę do odmowy urlopu w terminie wskazanym przez pracownika.

Wniosek o urlop wypoczynkowy – podsumowanie

Wniosek o urlop wypoczynkowy najlepiej jest złożyć na piśmie bądź elektronicznie. Najważniejsze elementy, które powinien zawierać to rodzaj urlopu i termin. Pracodawca może odmówić udzielenia urlopu w terminie wskazanym przez pracownika, ale tylko w szczególnych przypadkach, np. kiedy nieobecność pracownika spowoduje poważne problemy organizacyjne powodujące przestój. Ważne, aby złożyć wniosek w odpowiednim terminie przed planowanym rozpoczęciem urlopu tak, aby pracodawca zdążył zapewnić zastępstwo pod nieobecność pracownika ubiegającego się o urlop.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2020, poz. 1320)

Kadry
To ważny obowiązek każdego rodzica. Jak i kiedy zgłosić dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego?
06 maja 2024

Zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego to obowiązek każdego rodzica. Dziecko, jako członek rodziny, może być objęte ubezpieczeniem zdrowotnym do ukończenia 18 lat, a jeżeli kontynuuje naukę - do 26 roku życia. W przypadku dzieci z niepełnosprawnością, możliwe jest ubezpieczenie bez ograniczeń wiekowych.

MRPiPS: Rekordowo niskie bezrobocie w Polsce
06 maja 2024

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zasypuje nas dobrymi wiadomościami. Właśnie resort pracy pochwalił się najniższym bezrobociem w Unii Europejskiej.

Odpis na ZFŚS: Zbliża się termin przekazania I raty za 2024 r. Ile to będzie?
06 maja 2024

Zbliża się termin wpłaty I raty odpisu na ZFŚS, należnej za 2024 r. Pracodawca powinien przekazać kwotę stanowiącą co najmniej 75% równowartości odpisu.

Czas pracy niepełnosprawnych 2024
06 maja 2024

Czas pracy pracowników niepełnosprawnych w 2024 roku jest niższy od standardowego. Normy godzin pracy osoby niepełnosprawnej określa nie Kodeks pracy, lecz ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Ile pracują dziennie i tygodniowo niepełnosprawni?

Najbardziej atrakcyjne miejsca pracy w Polsce 2024 [BADANIE]
06 maja 2024

Najbardziej atrakcyjne miejsca pracy w Polsce w 2024 roku według badania Randstad - poznaj top 3! Dlaczego pracownicy wybierają właśnie te branże? Czego szukają na rynku pracy?

W maju 2024 r. ogromna liczba Polaków otrzyma pisma z ZUS. Co jest w tych listach?
06 maja 2024

ZUS wysyła pisma do 8 mln Polaków. Sprawdź, kto je otrzyma i jakie informacje zawierają listy z maja 2024 r.

Elektroniczne akta osobowe pracowników 2024 - jak prowadzić? Obowiązki informacyjne pracodawca – pracownik. Jak długo trzeba przechowywać dokumentację pracowniczą?
06 maja 2024

Co trzeba wiedzieć o elektronicznych aktach osobowych pracowników? Jakie są zasady prowadzenia dokumentacji pracowniczej? Jak długo trzeba przechowywać akta?

NIK skontrolował ZUS: problemy z egzekucją składek i przeciwdziałaniem ich przedawnieniu
06 maja 2024

Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli, działania ZUS w zakresie dochodzenia składek i udzielania ulg w ich pobieraniu w latach 2019-2022, co do zasady, były prowadzone prawidłowo, jednak - zwłaszcza jeżeli chodzi o prawidłowość i terminowość realizowanych zadań - nie były one w pełni skuteczne.

ZUS: dwie ważne decyzje w jednej kopercie; emeryci i renciści otrzymają w maju list
06 maja 2024

W ciągu najbliższych dni i tygodni (do końca maja) emeryci i renciści otrzymają list z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.  W jednej kopercie znajdą oni dwie decyzje - o marcowej waloryzacji oraz o dodatkowym świadczeniu rocznym czyli tzw. trzynastce.

Świadczenie wspierające. Komu ZUS przyzna to świadczenie, w jakiej wysokości i na jak długo?
06 maja 2024

Nawet o 3918,11 zł miesięcznie mogą starać się osoby posiadające status osoby z niepełnosprawnością. Jak uzyskać świadczenie wspierające?

pokaż więcej
Proszę czekać...