Kiedy jest Dzień Matki? 17 uprawnień mamy w pracy [LISTA]

Emilia Panufnik
rozwiń więcej
dzień matki mamy 2025 26 maja kiedy prawa w pracy uprawnienia / Dzień Matki 2025 - kiedy? Jakie prawa mają mamy w pracy? / ShutterStock

Dzień Matki - kiedy wypada w 2025 roku? Czy wszystkie mamy znajdą swoje uprawnienia, jakie przysługują im w pracy? Oto lista 17 praw mamy w pracy. Wymieniamy również uprawnienia spoza prawa pracy.

Kiedy jest Dzień Matki - data

W Polsce Dzień Matki obchodzony jest każdego roku 26 maja. Warto zaznaczyć, że mimo iż święto to obchodzone jest na całym świecie, data Dnia Matki zależy od danego kraju. Najwięcej państw świętuje w drugą niedzielę maja - np. USA , Austria, Australia, Brazylia, Kanada, Chorwacja, Grecja, Włochy, Niemcy, Szwajcaria, Turcja, Ukraina. Natomiast Dzień Matki w UK to zawsze czwarta niedziela Wielkiego Postu, w Hiszpanii - pierwsza niedziela maja, we Francji czy w Szwecji ostatnia niedziela maja (jeśli wypada wtedy Święto Zesłania Ducha Świętego to Dzień Matki przypada na pierwszą niedzielę czerwca), w Argentynie to trzecia niedziela października, a w Rosji ostatnia niedziela listopada.

Autopromocja
Ważne

Co ciekawe, Polska jako jedyny kraj obchodzi Dzień Matki 26 maja.

Dzień Matki 2025

W 2025 r. Dzień Matki czyli 26 maja wypada w poniedziałek. Warto więc odpowiednio zaplanować weekend 24-25 maja. Można wybrać się do mamy z życzeniami, zabrać mamę do restauracji, zrobić niespodziankę lub umówić się na wspólny wyjazd weekendowy.

Dzień mamy a uprawnienia matki w pracy

Święto wszystkich mam stanowi wyraz szacunku i wdzięczności za trud włożony w wychowywanie dzieci. W związku z tym warto przywołać w tym miejscu prawa, jakie przysługują wszystkim mamom w pracy. Kodeks pracy przewiduje cały dział poświęcony uprawnieniom rodzicielskim "Uprawnienia pracowników związane z rodzicielstwem". Jakie prawa ma mama w pracy lub przyszła mama w pracy?

  1. prawo do urlopu macierzyńskiego
  2. prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego
  3. prawo do urlopu rodzicielskiego
  4. prawo do zasiłku macierzyńskiego za czas urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego
  5. prawo do zasiłku opiekuńczego
  6. prawo do urlopu wychowawczego
  7. prawo do skrócenia wymiaru czasu pracy dla mamy uprawnionej do urlopu wychowawczego
  8. prawo do przerw na karmienia dziecka piersią
  9. prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem wynagrodzenia na badania lekarskie przeprowadzane w związku z ciążą (jeśli nie mogą być wykonane po pracy)
  10. prawo do do 2 dni wolnych od pracy w ciągu roku kalendarzowego na opiekę nad dzieckiem do 14. roku życia
  11. prawo do urlopu okolicznościowego w przypadku ślubu dziecka
  12. prawo do urlopu okolicznościowego w przypadku śmierci dziecka
  13. prawo do przedłużenia umowy do dnia porodu (gdyby umowa o pracę miała rozwiązać się w trakcie ciąży pracownicy)
  14. prawo do niewykonywania w czasie ciąży prac uciążliwych, niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia
  15. prawo do wykonywania pracy w niższym wymiarze czasu pracy w czasie ciąży, np. przy komputerze
  16. prawo do odmowy wykonywania pracy w czasie ciąży w nocy i po godzinach (także mamy, które opiekują się dziećmi do 4. roku życia)
  17. prawo do odmowy wykonywania pracy w czasie ciąży poza stałym miejscem pracy i w systemie przerywanego czasu pracy (także mamy, które opiekują się dziećmi do 4. roku życia)

Inne uprawnienia matek

Spoza prawa pracy można wymienić jeszcze wiele innych uprawnień, z których mogą korzystać mamy. Warto wymienić kilka z nich:

  • świadczenie wychowawcze 800+ (faktycznie jest to świadczenie dla dziecka)
  • świadczenie Dobry Start czyli tzw. 300+ (na wyprawkę szkolną)
  • becikowe (za urodzenie dziecka)
  • zasiłek rodzinny (przy niskich dochodach)
  • dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka
  • dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego
  • dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu samotnego wychowywania dziecka
  • dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego
  • dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego
  • dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania
  • ulgi podatkowe
  • Karta Dużej Rodziny
  • emerytura matczyna czyli rodzicielskie świadczenie uzupełniające
Kadry
Ekspertka BCC: Jawność wynagrodzeń nie jest przykrym obowiązkiem, tylko nowym rozdziałem w celu likwidacji nierówności czy świadomego zarządzania swoją karierą zawodową
09 maja 2025

W piątek, 9 maja 2025 r. posłowie przegłosowali w Sejmie nowelę Kodeksu pracy wprowadzającą nowy obowiązek dla pracodawców. Zgodnie z przegłosowaną dziś w Sejmie nowelizacją Kodeksu pracy, każdy pracodawca publikujący ogłoszenie o naborze na określone stanowisko będzie zobowiązany do podania przedziału wynagrodzenia – z jasno określoną kwotą minimalną i maksymalną.

Nie możemy zgubić człowieczeństwa
09 maja 2025

Rozmowa z Katarzyną Oksińską, dyrektorką Departamentu HR w Centralnym Ośrodku Informatyki, o tym, jak budować motywację do pracy w firmie sektora publicznego.

Boże Ciało 2025 i inne dni wolne [Czerwiec]
08 maja 2025

Zgodnie z ustawą o dniach wolnych od pracy w czerwcu 2025 roku występują 2 święta wolne od pracy. W całym roku jest ich 14. Kiedy wypada Boże Ciało? Ile jest dni wolnych od pracy w czerwcu?

Czy czterodniowy tydzień pracy jest realny?
07 maja 2025

Prawo do trzech wolnych dni w tygodniu to marzenie niejednego pracownika. Czy wkrótce ma szansę stać się realne? Czy czterodniowy tydzień pracy sprawdziłby się w polskich warunkach? Jak wygląda to w innych krajach?

Wpłaty do PPK nalicza się od całego wynagrodzenia uczestnika PPK [Przykłady]
07 maja 2025

Jeśli uczestnikowi PPK przysługuje np. pakiet medyczny, finansowany w całości przez pracodawcę, również od wartości tego pakietu należy obliczyć i pobrać wpłaty do PPK. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy uczestnik PPK nie otrzymał w danym miesiącu żadnego wynagrodzenia poza tym świadczeniem – w takim przypadku pracodawca nie ma z czego pobrać wpłat do PPK finansowanych przez uczestnika.

2 dni plus do urlopu wypoczynkowego za każde 5 lat pracy. Co się dzieje z propozycją… Nie słychać o niej w kampanii prezydenckiej 2025 r.
07 maja 2025

W kwietniu 2024 ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej zapowiedziało wprowadzenie urlopu zależnego od stażu pracy dla grupy pracowników. 13 stycznia 2025 r., do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów trafił projekt nowelizacji. Co dalej z projektem?

Czterodniowy tydzień pracy. Czy polscy pracownicy są gotowi na taką zmianę czasu pracy w Kodeksie pracy
07 maja 2025

Coraz więcej krajów eksperymentuje z modelem czterodniowego tygodnia pracy, a pierwsze wyniki pokazują jego pozytywne skutki zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Czy polski rynek pracy jest już gotowy na czterodniowy tydzień pracy.

Karty lunchowe a ZUS: jak zgodnie z prawem korzystać z benefitów i zwolnienia ze składek?
06 maja 2025

Karty lunchowe na zakup posiłków to popularny benefit, który przynosi korzyści zarówno pracownikom, jak i pracodawcom. Firmy dzięki nim mogą uniknąć opłacania składek ZUS, ale tylko pod pewnymi warunkami. Co trzeba wiedzieć, by wszystko odbywało się zgodnie z prawem?

Jest weto prezydenta! Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców
06 maja 2025

Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę zakładającą obniżenie składki zdrowotnej dla firm. Kancelaria Prezydenta uzasadniła decyzję brakiem konsultacji społecznych i wątpliwościami konstytucyjnymi. Zmiana miała objąć 2,5 mln przedsiębiorców i kosztować budżet państwa 4,6 mld zł.

Dodatkowy urlop dla pracownika ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Są warunki i apel o zmianę przepisów
05 maja 2025

Pracownikowi z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnoprawności przysługuje prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Nie przysługuje on jednak od razu i nie w każdym przypadku. Stąd propozycja zmiany aktualnych przepisów.

pokaż więcej
Proszę czekać...