Alkohol w pracy. Kiedy pracodawca może przeprowadzić kontrolę trzeźwości pracownika?

Tomasz Kowalski
rozwiń więcej
alkohol, praca, trzeźwość, kodeks pracy, kontrola trzeźwości, badanie trzeźwości, pracownik, pracodawca, policja / Alkohol w pracy. Kiedy pracodawca może przeprowadzić kontrolę trzeźwości pracownika? / Shutterstock

Wnoszenie, podawanie i spożywanie napojów alkoholowych na teren zakładu pracy jest zabronione. Również za stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości grozi kara. Mimo to zdarza się, że alkohol jest obecny w zakładzie pracy. Jak pracodawca powinien zareagować w takiej sytuacji? Czy może przeprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników?

Prewencyjna kontrola trzeźwości pracowników według ściśle określonych zasad

Kodeks pracy umożliwia pracodawcom wprowadzenie prewencyjnej kontroli pracowników na obecność alkoholu w ich organizmach. Kontrola jest wprowadzana, jeżeli jest to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób, lub ochrony mienia. 

Autopromocja
Ważne

Pracodawca przeprowadza kontrolę trzeźwości pracowników w celu ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób albo ochrony mienia.

Możliwość samodzielnego przeprowadzenia kontroli trzeźwości przez pracodawcę zachodzi jedynie po spełnieniu pewnych wymogów. Przede wszystkim kontrola trzeźwości powinna być przewidziana w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie pracy albo w obwieszczeniu (jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy). 

Ponadto w tych aktach należy określić grupę lub grupy pracowników objętych kontrolą. Oprócz tego konieczne jest określenie, w jaki sposób będzie przeprowadzana kontrola trzeźwości. Należy wskazać rodzaj urządzenia wykorzystywanego do kontroli oraz czas i częstotliwość jej przeprowadzania. Oczywiście pracownicy powinny być poinformowani o wprowadzeniu kontroli trzeźwości.

Przeprowadzanie kontroli trzeźwości przez pracodawcę

Kontrola trzeźwości przeprowadzana przez pracodawcę, który wprowadził kontrolę prewencyjną, obejmuje badanie przy użyciu metod niewymagających badania laboratoryjnego za pomocą urządzenia posiadającego ważny dokument potwierdzający jego kalibrację lub wzorcowanie.

Pracodawca przeprowadzając kontrolę trzeźwości ma na celu stwierdzenie:

  • braku obecności alkoholu w organizmie pracownika,
  • obecności alkoholu wskazującej na stan po użyciu alkoholu albo stan nietrzeźwości.

Kontrola trzeźwości pracownika przeprowadzana przez policję

Nie zawsze pracodawca może samodzielnie przeprowadzić kontrolę trzeźwości pracownika w razie podejrzenia, że jest on nietrzeźwy. 

Do zbadania trzeźwości pracownika policję powinien wezwać pracodawca, który nie wprowadził kontroli trzeźwości pracowników. Wezwanie powinno być oparte na uzasadnionym podejrzeniu, że pracownik stawił się do pracy pod wpływem alkoholu albo pił alkohol w pracy. 

Policję powinien wezwać także pracodawca, który wprowadził kontrole trzeźwości w odniesieniu do określonych grup pracowników, ale podejrzewa, że pracownik spoza grupy objętej kontrolą jest nietrzeźwy.

Wyniki badania trzeźwości pracownika

Interpretując wyniki badania trzeźwości należy pamiętać, że stan po użyciu alkoholu zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi od 0,2‰ do 0,5‰ alkoholu albo obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3

Z kolei stan nietrzeźwości zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi powyżej 0,5‰ alkoholu albo obecności w wydychanym powietrzu powyżej 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.

Konsekwencje wykazania stanu po użyciu alkoholu lub stanu nietrzeźwości

Pracodawca ma obowiązek nie dopuścić pracownika do pracy, jeśli kontrola trzeźwości wykazała, że pracownik znajduje się w stanie po użyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości.

Ponadto pracodawca może:

  • uznać nieobecność związaną z tym stanem za nieobecność nieusprawiedliwioną;
  • uznać nieobecność związaną z tym stanem za nieobecność usprawiedliwioną bez prawa do wynagrodzenia;
  • ukarać pracownika karą porządkową (karą nagany, karą upomnienia lub karą pieniężną);
  • uznać, że pracownik dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych i rozwiązać z nim umowę bez wypowiedzenia.
Ważne

Pracodawca może nałożyć na pracownika karę pieniężną za stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo spożywanie alkoholu w czasie pracy.

Podstawa prawna:

  • art. 52, art. 221c – 221h, art. 108 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465)
  • art. 16, art. 46 ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (j.t. Dz. U. z 2023 r., poz. 2151)
Kadry
Dodatkowy płatny urlop dla niepełnosprawnych. Dla jakich grup i ile dni w 2024 r.?
14 maja 2024

Jeśli masz orzeczony umiarkowany stopień niepełnosprawności (tzw. druga grupa), przysługuje ci dodatkowy płatny urlop w wymiarze 10 lub 21 dni rocznie. To uprawnienie wynika z innej ustawy niż Kodeks pracy.

Dodatek pielęgnacyjny do emerytury lub renty. Jak uzyskać?
14 maja 2024

Dodatek pielęgnacyjny do emerytury lub renty. Jak uzyskać? Komu przysługuje dodatek pielęgnacyjny do emerytury lub renty? Ile wynosi dodatek pielęgnacyjny 2024?

Zmiany w kodeksie pracy 2024 [projekt]. Do stażu pracy będzie wliczana działalność gospodarcza, umowy zlecenia, agencyjne, niezawodowa służba wojskowa i inne okresy ubezpieczenia
14 maja 2024

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowywana jest kolejna nowelizacja kodeksu pracy. Tym razem zmiany mają dotyczyć stażu pracy. Poinformowano o tym w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów, gdzie opublikowano założenia tego projektu. W III kwartale 2024 r. ta nowelizacja ma trafić do Sejmu.

Służba cywilna: Chcesz zostać urzędnikiem mianowanym? Zaproszenie na spotkanie informacyjne online
14 maja 2024

Do 31 maja 2024 r. można zgłaszać się do postępowania kwalifikacyjnego w służbie cywilnej. Przedstawiciele Departamentu Służby Cywilnej KPRM oraz Krajowej Szkoły Administracji Publicznej zapraszają na spotkanie informacyjne online.

Stary dowód osobisty może wpłynąć na wysokość twojej emerytury! Nie wyrzucaj go
14 maja 2024

Twój stary dowód osobisty może wpłynąć na wysokość emerytury! Sprawdź, dlaczego warto zachować ten dokument i jak może pomóc w zwiększeniu twoich przyszłych świadczeń emerytalnych.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych
13 maja 2024

Wysokość składki zdrowotnej dla przedsiębiorców jest zróżnicowana. Oblicza się ją w zależności od formy opodatkowania. Jak to wygląda w przypadku przedsiębiorców opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych?

Ile za "wczasy pod gruszą", a co z bonem turystycznym? Tak będą wyglądały wakacje w 2024 roku
13 maja 2024

"Wczasy pod gruszą" i bon turystyczny - te dwa terminy na pewno kojarzą się wszystkim pracownikom. Ale co z nimi w 2024 roku? Czy możemy spodziewać się powrotu tych popularnych form wsparcia? A może czekają nas zupełnie nowe rozwiązania? Sprawdźmy, co przyniesie nam najbliższy rok w kontekście planowania wakacji.

Różnice w wysokości emerytury mogą wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Sprawdź, co zrobić, aby świadczenie, było jak najwyższe
13 maja 2024

Rzeszowski oddział ZUS wypłaca najwyższą emeryturę w regionie, wynoszącą ponad 22 tys. zł brutto miesięcznie. Z drugiej strony, najniższa emerytura wynosi zaledwie 11 groszy - informuje rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim, Wojciech Dyląg.

Jak sprawdzić elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy e-ZLA może być wystawione na papierze?
13 maja 2024

Zwolnienia lekarskie wystawiane są wyłącznie elektronicznie. Pracownik może je łatwo sprawdzić za pomocą swojego Internetowego Konta Pacjenta. Jak to zrobić?

Urlop na żądanie w 2024 roku. Czy jest płatny? Ile dni przysługuje pracownikowi?
13 maja 2024

Urlop na żądanie to jeden z powodów, dla których warto znać przepisy Kodeksu pracy. Pozwala pracownikom na elastyczne korzystanie z wolnego. Ile dni przysługuje? Czy urlop na żądanie jest płatny? Oto najważniejsze informacje.

pokaż więcej
Proszę czekać...