ZUS przyjmuje wnioski. Czy renta wdowia przysługuje gdy świadczenia są z różnych instytucji ubezpieczeniowych?

oprac. Tomasz Kowalski
rozwiń więcej
zus krus pieniądze świadczenie renta wdowia emerytura renta rodzinna wniosek wypłata / ZUS przyjmuje wnioski. Czy renta wdowia przysługuje gdy świadczenia są z różnych instytucji ubezpieczeniowych? / ShutterStock

Od 1 stycznia 2025 r. można już składać wnioski o rentę wdowią, ale wcześniej warto sprawdzić czy ma się prawo do dodatkowego świadczenia. ZUS informuje, że już ponad 135 tys. osób wypełniło ankietę, która pomaga sprawdzić czy ktoś ma prawo do renty wdowiej.

Czym jest renta wdowia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych szacuje, że ponad 1 mln 100 tys. osób będzie mogło skorzystać z renty wdowiej. Przyznanie nowego świadczenia będzie możliwe, jeśli wdowa lub wdowiec mają ustalone prawo do renty rodzinnej - bez tego nie może być wypłacona. 

Autopromocja

Renta wdowia to połączenie dwóch świadczeń – renty rodzinnej oraz własnego świadczenia, np. emerytury. Osoba, która spełnia wszystkie warunki, od 1 lipca 2025 r. może otrzymać:

  • 100 proc. renty rodzinnej i 15 proc. własnego świadczenia albo
  • 100 proc. własnego świadczenia i 15 proc. renty rodzinnej.

- Renta wdowia to możliwość łączenia renty rodzinnej z własnym świadczeniem, np. emeryturą, a także ze świadczeniami, które wypłacają inne niż ZUS organy emerytalne lub rentowe, np. KRUS – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - W przypadku, gdy do tej pory wdowcy nie starali się o przyznanie renty rodzinnej, ponieważ wypłata po zmarłym współmałżonku byłaby mniej korzystna, powinni złożyć teraz wniosek na formularzu ERR – apeluje rzeczniczka. Dodaje też, że dopiero drugi krok to złożenie do końca lipca wniosku o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną.

Osoba uprawniona sama decyduje, który wariant wybierze. Wysokość renty wdowiej zależy więc od wysokości przysługujących świadczeń. 

- Jednak suma tych połączonych świadczeń nie może przekroczyć trzykrotności najniższej emerytury. Jeśli będzie ona wyższa, pomniejszymy świadczenia o kwotę przekroczenia – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis.

Świadczenia z różnych instytucji ubezpieczeniowych

Renta rodzinna to nie tylko ta, którą wypłaca ZUS. Jest to też na przykład renta rodzinna dla rolników, wojskowa czy policyjna renta rodzinna. Czyli renta wdowia przysługuje także wtedy, gdy np. żona ma emeryturę z ZUS, a zmarły mąż był ubezpieczony w innej instytucji, np. w KRUS lub w Wojskowym Biurze Emerytalnym.

- ZUS będzie potwierdzał prawo do łącznej wypłaty świadczeń osobie, która złoży wniosek, a następnie każda z tych instytucji będzie odrębnie wypłacała świadczenie, za które odpowiada. Potrzebne dane z innych instytucji pobierzemy we własnym zakresie – zapewnia Iwona Kowalska-Matis.

Warunki uzyskania renty wdowiej

Żeby otrzymać rentę wdowią, wdowa lub wdowiec musi spełnić łącznie kilka warunków:

  • kobieta musi mieć, co najmniej 60 lat, mężczyzna – 65 lat,
  • do dnia śmierci małżonka trzeba pozostawać z nim we wspólności małżeńskiej,
  • prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku należy nabyć nie wcześniej niż w dniu ukończenia 55 lat przez kobiety lub 60 lat przez mężczyzn,
  • nie można pozostawać w kolejnym związku małżeńskim.

Rzeczniczka zachęca do wypełnienia ankiety przygotowanej przez ZUS, która pomaga ustalić czy ktoś ma prawo do renty wdowiej. 

- Każdy, kto odpowie na 7 krótkich pytań, dowie się, czy ma uprawnienia do połączonych świadczeń. Bardzo zachęcam do sprawdzenia swoich uprawnień – przekonuje Kowalska-Matis.

Rzeczniczka ponownie podkreśla, że ważne jest, aby osoba, które chce otrzymać rentę wdowią, miała prawo do obu świadczeń, czyli do renty rodzinnej po zmarłym małżonku oraz do swojego świadczenia, np. emerytury. Jeżeli dotychczas nie ma przyznanych tych świadczeń, a spełnia warunki do ich przyznania, musi najpierw złożyć o nie wniosek. Następnie należy złożyć wniosek o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną, czyli wniosek o symbolu ERWD. Jeśli osoba zainteresowana rentą wdowią spełni wszystkie warunki do łącznej wypłaty świadczeń i złoży wniosek, to od 1 lipca 2025 r. ZUS będzie jej wypłacać połączone świadczenia

- Do wniosku nie trzeba dołączać żadnych dokumentów. Jeśli będzie taka potrzeba, skontaktujemy się z taką osobą – zapewnia rzeczniczka. 

Kiedy złożyć wniosek

Wnioski można składać od 1 stycznia do 31 lipca 2025 r., więc termin jest długi i nie trzeba się śpieszyć. Jeżeli ktoś złoży wniosek w tym terminie, może otrzymać rentę wdowią od 1 lipca 2025 r. Jeżeli natomiast wniosek wpłynie do ZUS po 31 lipca 2025 r., to ZUS wypłaci świadczenie od momentu spełnienia warunków, najwcześniej od miesiąca, w którym wpłynął wniosek. 

Kadry
Znaczny stopień co na 2025? [45 przykładów]
06 sty 2025

Znaczny stopień (dawniej I grupa) – co przysługuje w 2025? Świadczeń i dodatków jest dużo. Dodatkowo Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) przyjął dokument pn. Kierunki działań oraz warunki brzegowe obowiązujące realizatorów programu „Aktywny samorząd” w 2025 roku. Na pomoc dla niepełnosprawnych przyjęto budżet 275,8 mln zł. Można już składać wnioski.

ZUS: Dodatek do renty a wniosek EDD-SOC i formularz OL-9. Renciści z niezdolnością do pracy czekają na drugi dodatek
06 sty 2025

Pierwszy już jest - to dodatek dopełniający do renty socjalnej. Rząd pracuje nad drugim podobnym dodatkiem (jest obietnica projektu ustawy w I połowie 2025 r.) - do renty z tytułu niezdolności do pracy. Oba są oparte o tą samą logikę - wymagają orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji. W procedurze uzyskania dodatku dopełniającego wykorzystywany jest wzór EDD-SOC (wzór w artykule poniżej). Co do dodatku dopełniającego, dla większości osób ZUS przewiduje brak konieczności składania tego wniosku (z uwagi na posiadanie odpowiedniego orzeczenia o niesamodzielności - o czym ZUS ma informacje).

Kwoty wolne od potrąceń w 2025 roku [w tabelach]
06 sty 2025

Kodeks pracy chroni wynagrodzenia za pracę. W tym celu jego przepisy przewidują kwoty wolne od potrąceń. Dotyczy to wszystkich potrąceń, z wyjątkiem potrącania należności alimentacyjnych. W 2025 r. kwoty wolne od potrąceń ustala się na podstawie minimalnego wynagrodzenia za pracę wynoszącego 4666 zł.

Możesz stracić samochód, dom i inny majątek za długi byłego męża/żony w ZUS i US
05 sty 2025

Możesz stracić samochód, dom i inny majątek za długi byłego męża/żony w ZUS i US. Czy to naprawdę możliwe? Tak, oczywiście. Przepisy ordynacji podatkowej, kodeksu cywilnego i liczne sprawy w kancelariach oraz przed sądem nie pozostawiają złudzeń. Jak zminimalizować ryzyko? Czy warto dokonać separacji?

Pracuj na L4 - dostaniesz pieniądze od ZUS-u i pracodawcy
05 sty 2025

Praca na L4? Tak, to będzie możliwe. Jeszcze w październiku 2024 r. do prac legislacyjnych trafił projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (dalej: projekt). Proponowane rozwiązania są rewolucyjne dla pracodawców, zatrudnionych oraz ZUS i KRUS. Prawdopodobnie podczas zwolnienia lekarskiego będzie można dorabiać. 

ZUS: Składka zdrowotna opłacana przez przedsiębiorców w 2025 roku
05 sty 2025

Od 1 stycznia 2025 r. obowiązuje nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Nowelizacja wprowadziła istotne zmiany dotyczące zasad ustalania składki na ubezpieczenie zdrowotne opłacanej przez przedsiębiorców.

Co w 2025 r. daje grupa w stopniu lekkim?
04 sty 2025

Co w 2025 r. daje grupa w stopniu lekkim? Świadczeń, zniżek oraz form pomocy z PFRON oraz MOPS jest sporo. Poniżej wykaz.

Porzucenie pracy – skutki prawne, dokumentacja, wynagrodzenie
03 sty 2025

Porzucenie pracy to sytuacja, w której pracownik bez uprzedzenia przestaje świadczyć pracę, nie informując o tym pracodawcy i nie podając przyczyny swojej nieobecności. Choć takie zachowanie może wydawać się impulsywną reakcją na trudności w miejscu pracy, konsekwencje prawne wynikające z przepisów Kodeksu pracy są poważne i mogą wpłynąć na przyszłą sytuację zawodową pracownika.

Nowa Polska Klasyfikacja Działalności (PKD). Ustalanie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe w 2025 r.
03 sty 2025

Polska Klasyfikacja Działalności PKD 2025 obowiązuje od 1 stycznia 2025 r. Czy płatnicy składek powinni ją stosować?

Jak obliczyć i wypłacić dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2024 r.
03 sty 2025

Dodatkowe wynagrodzenie roczne, tzw. trzynastka, przysługuje pracownikom budżetówki. Świadczenie to wypłaca się nie później niż w ciągu pierwszych 3 miesięcy roku kalendarzowego następującego po roku, za który trzynastka przysługuje.

pokaż więcej
Proszę czekać...