Dodatkowe 3 dni [przy 3-miesięcznym okresie wypowiedzenia] i 2 dni [przy 2-tygodniowym i 1-miesięcznym]

dr Kinga Piwowarska
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
rozwiń więcej
Dodatkowe 3 dni [przy 3-miesięcznym okresie wypowiedzenia] i 2 dni [przy 2-tygodniowym i 1-miesięcznym] / Dodatkowe 3 dni [przy 3-miesięcznym okresie wypowiedzenia] i 2 dni [przy 2-tygodniowym i 1-miesięcznym] / ShutterStock

Kiedy przysługują dni wolne na poszukiwanie pracy? Czy urlop na szukanie pracy jest płatny? Czy pracodawca może odmówić urlopu na szukanie pracy? Komu przysługują dwa dni na poszukiwanie pracy? Kiedy należą się 3 dni na poszukiwanie pracy?

rozwiń >

Wolne na szukanie pracy

Dnia wolne na szukanie pracy reguluje ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465, dalej jako: KP). Zwolnienie na poszukiwanie pracy jest uregulowane w art. 37 KP. Uprawnienie to nie zależy od zatrudnienia pracownika w pełnym czy też niepełnym wymiarze czasu pracy, jak też od rodzaju umowy (na czas nieokreślony lub określony, na okres próbny). 

Autopromocja

Wolne na szukanie pracy a wypowiedzenie zmieniające

Uprawnienie to przysługuje również w razie wypowiedzenia zmieniającego (np. wypowiedzenie warunków pracy czy płacy) dokonanego przez pracodawcę w trybie 42 KP. Jeżeli pracownik zgodził się na zmianę warunków pracy, siłą rzeczy wolne na szukanie pracy nie przysługuje. 

Czy pracodawca może odmówić urlopu na szukanie pracy?

Generalnie nie, pracodawca nie może odmówić urlopu na szukanie pracy. Pracodawca jest zobowiązany jest do udzielenia dni wolnych na poszukiwanie pracy, stosownie do wniosku pracownika. Termin wykorzystania zwolnienia na poszukiwanie pracy podlega ustaleniu z pracodawcą, a dni na poszukiwanie pracy mogą być wykorzystane rozdzielnie lub łącznie. Ewentualnie, w razie znalezienia pracy lub braku zamiaru poszukiwania pracy, np. wobec przejścia na emeryturę lub innych okoliczności o tym świadczących, pracodawca może odmówić ich udzielenia. W przypadku niewykorzystania tych dni pracownikowi nie przysługuje roszczenie o nie.

Ale co ważne, dni wolne na poszukiwanie pracy mają być wykorzystane zgodnie z celem. Paradoksalnie jednak pracodawca nie ma prawa kontrolować pracownika co do poszukiwania pracy. Po wykorzystaniu dni wolnych pracownika nie musi przedstawiać pracodawcy jakichkolwiek dowodów poświadczających, że w tym okresie poszukiwał pracy.

Wniosek na dni wolne na szukanie pracy

Jak wskazuje czołowy przedstawiciel doktryny prawa pracy, dr hab. Monika Gładoch: Kodeks pracy nie określa formy składania wniosku, dlatego trzeba przyjąć, że pracownik może go złożyć w każdy sposób, także ustnie lub za pośrednictwem wiadomości e-mail. Pracownik składa propozycję, kiedy i w jaki sposób chciałby skorzystać z tego prawa (czy zamierza wykorzystać łącznie wszystkie dni, czy też je rozdzielić). Pracownik powinien kierować się przy tym wytyczną z KP, tak żeby dni były wyznaczone w czasie, kiedy świadczy on pracę („dni robocze”). Nie ma możliwości prawa podziału dni wolnych na godziny. Ostatecznie termin ten powinien zaakceptować pracodawca, ponieważ pracownik sam nie może „udzielić sobie” zwolnienia na poszukiwanie pracy

Czy urlop na szukanie pracy jest płatny? 

Tak, urlop, a dokładniej zwolnienie na szukanie pracy jest płatne. Przepis art. 37 § 1 KP wskazuje, że pracownikowi przysługuje zwolnienie na poszukiwanie pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Przy ustalaniu wynagrodzenia za czas zwolnienia od pracy oraz za czas niewykonywania pracy, gdy przepisy przewidują zachowanie przez pracownika prawa do wynagrodzenia, stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop, z tym że składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej oblicza się z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy lub okres niewykonywania pracy.

Kiedy przysługują dni wolne na poszukiwanie pracy?

Dni wolne na poszukiwanie pracy przysługują, gdy pracodawca dokonana wypowiedzenia umowy o pracę pracownikowi, ale co ważne, gdy pracownika obowiązywał co najmniej dwutygodniowy okres wypowiedzenia.

Przykład
Jeśli umowa o pracę jest krótsza niż 3 miesiące nie przysługują dni wolne na poszukiwanie pracy

Jan Kowalski ma zawartą z pracodawcą XYZ Sp. z o.o. umowę o pracę na okres próbny. Okres próbny nie przekracza 2 tygodni. W czasie trwania stosunku pracy Jan Kowalski naruszył swoje obowiązki pracownicze, pracodawca złożył pracownikowi rozwiązanie umowy o pracę z zachowaniem 3 dniowego okresu wypowiedzenia, zgodnie z KP. Janowi Kowalskiemu nie przysługuje ani jeden dzień na poszukiwanie pracy.

Generalna zasada jest więc taka, że w okresie co najmniej dwutygodniowego wypowiedzenia umowy o pracę, dokonanego przez pracodawcę pracownikowi przysługuje zwolnienie na poszukiwanie pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Kiedy nie przysługują dni wolne na poszukiwanie pracy?

Dni wolne na poszukiwanie nie przysługują m.in. wtedy:

  • gdy okres wypowiedzenia umowy o pracę dokonanego przez pracodawcę jest krótszy niż 2 tygodnie/  jeśli pracodawca wypowiedział umowę na okres próbny, która trwała krócej niż 3 miesiące (jak było wskazane wyżej);
  • gdy pracownik rozwiąże umowy o pracę z pracodawcą;
  • gdy pracodawca rozwiąże z pracownikiem umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia, w tzw. trybie natychmiastowym (dyscyplinarka);
  • gdy pracownik i pracodawcą zawrą porozumienie w sprawie rozwiązania umowy o pracę.

Komu przysługują 2 dni na poszukiwanie pracy?

Zgodnie z KP, 2 dni na poszukiwanie pracy przysługuje pracownikowi, z którym pracodawca rozwiązał umowę o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia, jednak tylko wtedy gdy pracownik znajduje się w okresie dwutygodniowego czy jednomiesięcznego wypowiedzenia.

Kiedy należą się 3 dni na poszukiwanie pracy?

Zgodnie z KP, 3 dni na poszukiwanie pracy przysługuje pracownikowi, z którym pracodawca rozwiązał umowę o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia, jednak tylko wtedy gdy pracownik znajduje się w okresie trzymiesięcznego wypowiedzenia.

Czy pracodawca musi podać informację o dniach wolnych na szukanie pracy w wypowiedzeniu?

Nie, pracodawca nie musi zamieścić w treści rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem informacji dotyczącej dni wolnych na poszukiwanie pracy na podstawie art. 37 KP. Jest to jedynie dobra wola pracodawcy, czy dobra praktyka zapewniająca pracownikowi wiedzę o tym uprawnieniu i umożliwiająca podjęcie decyzji o wykorzystaniu tego zwolnienia.

Czy na umowie na okres próbny należą się dni na szukanie pracy?

Jeżeli zaistnieje sytuacja, że pracodawca wypowie pracownikowi umowę na okres próbny zawartą na 3 miesiące, i okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie, to tak, pracownikowi przysługują 2 dni na poszukiwanie pracy z prawem do wynagrodzenia. 

Ekwiwalent za dni na poszukiwanie pracy

Jeśli pracownik nie zgłosi chęci wykorzystania przysługujących mu w okresie wypowiedzenia dni na poszukiwanie pracy, pracodawca nie musi wypłacać mu żadnego ekwiwalentu pieniężnego. Z upływem okresu wypowiedzenia dni na poszukiwanie pracy po prostu „przepadają”.

Dni na poszukiwanie pracy a L4

Jeśli w trakcie wykorzystywania dni wolnych na poszukiwanie pracy pracownik zachoruje, to pomimo udania się na zwolnienie lekarskie nie może ponownie wnioskować o udzielenie dni wolnych. Od woli pracodawcy zależeć będzie, czy wyrazi na to zgodę.

Kadry
Najniższa krajowa 2025: minimalne wynagrodzenie za pracę i minimalna stawka godzinowa w 2025 r. jeszcze na starych zasadach. Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2026 r.?
20 wrz 2024

Najniższa krajowa 2025: minimalne wynagrodzenie za pracę i minimalna stawka godzinowa w 2025 r. jeszcze na starych zasadach. Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2026 r.? Jak zmieni się sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę?

Resort pracy: będzie aktualizacja minimalnego wynagrodzenia za pracę [jest projekt ustawy]. Co z 4666 zł na 2025 r.? Czas na zmianę przepisów jest do 15 listopada 2024 r.!
20 wrz 2024

Co dopiero rząd ogłosił wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę i minimalnej stawki godzinowej na 2025 r. a tu takie wieści. Resort pracy przygotował projekt z dnia 22 sierpnia 2024 r. ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Dojdzie m.in. do aktualizacji minimalnego wynagrodzenia za pracę. Przedstawiamy 12 najważniejszych zasad i pojęć zw. ze zmianami. Co ważne Polska ma czas do dnia 15 listopada 2024 r. na wdrożenie unijnych przepisów.

Sektorowe rady ds. kompetencji tworzą przyszłe kadry!
20 wrz 2024

Sektorowe rady ds. kompetencji to miejsca współpracy biznesu, edukacji, nauki i instytucji branżowych. Analizują sytuację w danej branży i na tej podstawie przygotowują rekomendacje, w których wskazują, jakich kwalifikacji brakuje w poszczególnych sektorach. Następnie Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przyznaje dofinansowanie na usługi szkoleniowe i doradcze wynikające z przyjętych rekomendacji. Obecnie PARP prowadzi konkurs na wybór podmiotów, którym powierzy organizację i prowadzenie sektorowych rad ds. kompetencji (SRK). Konkurs potrwa do 25 lutego 2025 roku. 

Dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego. Co się dzieje z projektem nowelizacji?
20 wrz 2024

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana dotyczy m.in. podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Co po urlopie rodzicielskim? Zamiast urlopu wychowawczego można obniżyć czas pracy. Niewiele osób o tym wie
19 wrz 2024

Niewiele osób zna wszystkie swoje prawa związane z rodzicielstwem. Czy wiesz, ze osoba uprawniona do urlopu wychowawczego może zamiast korzystać z tego urlopu, który jest całkowicie bezpłatny, obniżyć wymiar czasu pracy nawet o połowę?

Maksymalnie 3 umowy na czas określony przez maksymalnie 33 miesiące. Są od tego wyjątki, ale pracodawcy muszą pamiętać o terminie 5 dni na zgłoszenie
19 wrz 2024

Co oznacza umowa o pracę na czas określony? Jak długo można być na umowie na czas określony? Jak się kończy umowa na czas określony? Ile wynosi umowa o pracę na czas określony? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości czytelników.

Dodatkowe 3 dni [przy 3-miesięcznym okresie wypowiedzenia] i 2 dni [przy 2-tygodniowym i 1-miesięcznym]
20 wrz 2024

Kiedy przysługują dni wolne na poszukiwanie pracy? Czy urlop na szukanie pracy jest płatny? Czy pracodawca może odmówić urlopu na szukanie pracy? Komu przysługują dwa dni na poszukiwanie pracy? Kiedy należą się 3 dni na poszukiwanie pracy?

MRPiPS: Dodatek 1000 zł brutto także za okres choroby. Jako zasiłek chorobowy
19 wrz 2024

Około 200 000 osób zatrudnionych przy świadczeniu usług związanych z pomocą społeczną aż do 2027 r. otrzymuje dodatek 1000 zł brutto. Powstały wątpliwości, czy dodatek można wypłacać za okres choroby. Odpowiedź MRPiPS jest prosta NIE. Ale jeszcze prostsze jest rozwiązanie tego problemu.

1000 zł dodatku motywacyjnego. Jak go naliczać? MRPiPS odpowiada
19 wrz 2024

Resort pracy wyjaśnia zasady prawidłowego naliczania dodatku motywacyjnego dla pracowników pomocy społecznej z rządowego programu dofinansowania. Komu przysługuje 1000 zł dodatku motywacyjnego? Jak go prawidłowo ustalać?

Tłumienie uczuć w pracy już nie świadczy o sile. Wrażliwy człowiek ma przewagę konkurencyjną
19 wrz 2024

Nie osoba, która nigdy nie pokazuje swoich emocji w pracy, a osoba wrażliwa zyskuje na znaczeniu w biznesie. Wrażliwość to cecha coraz bardziej ceniona. Może stać się fundamentem odporności psychicznej. Ukrywanie i tłumienie uczuć już nie świadczy o sile.

pokaż więcej
Proszę czekać...