Nowelizacja Kodeksu pracy trafi do Prezydenta. Sejm przyjął poprawki Senatu. Ustawa wprowadza uzupełniający urlop macierzyński do 8 albo do 15 tygodni dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu.
- Sejm przyjął poprawki Senatu
- Komu będzie przysługiwać uzupełniający urlop macierzyński
- Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego
Sejm przyjął poprawki Senatu
Nowe uprawnienie - uzupełniający urlop macierzyński do 8 albo do 15 tygodni dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu, przewiduje nowelizacja Kodeksu pracy. W dniu 6 grudnia 2024 r. Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy.
Jedna z przyjętych poprawek zakłada, że w przypadku naruszeń zasady równego traktowania określonych w ustawie, w stosunku do osoby fizycznej, w tym w związku m.in. z uzupełniającym urlopem macierzyńskim przysługuje roszczenie. Kolejna zakłada, że kształcenie, na wniosek doktoranta, jest zawieszane na okres odpowiadający czasowi trwania m.in. uzupełniającego urlopu macierzyńskiego.
Teraz nowelizacja Kodeksu pracy trafi do Prezydenta. Ustawa ma wejść w życie po trzech miesiącach od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Komu będzie przysługiwać uzupełniający urlop macierzyński
Nowela zakłada, że uzupełniający urlop macierzyński będzie wykorzystany w jednej części bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Urlop będą mogli wykorzystać pracujący rodzice:
- dzieci przedwcześnie urodzonych,
- dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających hospitalizacji.
Urlop ten będzie udzielany na wniosek, co oznacza, że to rodzice sami zdecydują, czy chcą z niego skorzystać. Będzie obejmował również rodziców przysposabiających dziecko i rodziny zastępcze.
Zasiłek za okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił 100 proc. podstawy zasiłku.
Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego
Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni, w zależności od okresu hospitalizacji dziecka, tygodnia ciąży, w którym urodzi się dziecko lub masy urodzeniowej dziecka.
Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił dla:
- pracowników-rodziców dzieci urodzonych przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000 g w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do upływu 15 tygodnia po porodzie - maksymalnie 15 tygodni,
- pracowników-rodziców dzieci urodzonych po ukończeniu 28. tygodnia ciąży a przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową większą niż 1000 g w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do upływu 8 tygodnia po porodzie - maksymalnie 8 tygodni,
- pracowników-rodziców dzieci urodzonych po ukończeniu 37. tygodnia ciąży, których dziecko będzie wymagało hospitalizacji, pod warunkiem, że pobyt dziecka w szpitalu po porodzie będzie wynosił co najmniej 2 kolejne dni, przy czym pierwszy z tych dni będzie przypadał w okresie od 5. do 28. dnia po porodzie - w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu w okresie od 5. dnia do upływu 8. tygodnia po porodzie - maksymalnie 8 tygodni po spełnieniu warunków.
Zatem, żeby pracownik mógł mieć prawo do uzupełniającego urlopu macierzyńskiego, dziecko musi być hospitalizowane w okresie od 5. do 28. dnia po porodzie przynajmniej przez 2 kolejne dni. Przy ustalaniu wymiaru uzupełniającego urlopu macierzyńskiego okresy pobytu dziecka w szpitalu do upływu 8. tygodnia lub 15. tygodnia po porodzie będą się sumowały, a niepełny tydzień zostanie zaokrąglony w górę do pełnego tygodnia.