Zmiany w opiece zdrowotnej nad uczniami. Będzie nowelizacja przepisów

oprac. Tomasz Kowalski
rozwiń więcej
uczniowie szkoła lekcje wolne przerwa opieka / Zmiany w opiece zdrowotnej nad uczniami. Będzie nowelizacja przepisów / Shutterstock

Rząd pracuje nad projektem ustawy nowelizującej ustawę o opiece zdrowotnej nad uczniami. Nowelizacja ma dostosować przepisy do obecnych warunków, co spowoduje poprawę dostępności profilaktycznej opieki zdrowotnej nad uczniami w szkole.

Prace nad projektem ustawy nowelizującej

W wykazie prac legislacyjnych rządu pojawiła się informacja o projekcie ustawy o zmianie ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami. Potrzeba podjęcia prac nad ustawą wynika głównie z konieczności zapewnienia poprawy dostępności profilaktycznej opieki zdrowotnej nad uczniami w szkole. Obecnie, z uwagi na zbyt małą liczbę pielęgniarek szkolnych oraz higienistek szkolnych, występują trudności z zapewnieniem takiej opieki.

Autopromocja

W okresie obowiązywania ustawy z dnia 12 kwietnia 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami (Dz.U. z 2019 r. poz. 1078) zaszły zmiany w uregulowanym w niej obszarze (np. rozpoczęto cyfryzację dokumentacji medycznej prowadzonej przez pielęgniarkę szkolną albo higienistkę szkolną, wprowadzono nowy zakres świadczeń stomatologicznych dla dzieci i młodzieży). Z tego względu niezbędne jest dostosowanie przepisów w tym zakresie.

Zwiększenie liczby pielęgniarek w szkołach

Projektowana nowelizacja ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami będzie obejmować kilka obszarów, w których wprowadzi zmiany lub doprecyzowanie przepisów. Podstawową kwestią wymagającą podjęcie pilnych działań jest zbyt mała, w stosunku do potrzeb, liczba pielęgniarek posiadających uprawnienia do sprawowania profilaktycznej opieki zdrowotnej nad uczniami.

W związku z powyższym w projekcie zaproponuje się zmianę polegającą na uwzględnieniu innych osób wykonujących zawód medyczny, po odbyciu specjalnie opracowanego kursu kwalifikacyjnego w ramach kształcenia podyplomowego:

  • jako samodzielnie sprawujących w pełnym zakresie profilaktyczną opiekę zdrowotną nad uczniami (np. położna) albo
  • jako wsparcie dla pielęgniarki szkolnej albo higienistki szkolnej w niektórych zakresach czynności, np. w dniach lub godzinach, w których pielęgniarka nie jest obecna w danej szkole (opiekun medyczny).

Ponadto proponuje się rozszerzenie kwalifikacji pielęgniarek umożliwiających sprawowanie opieki nad uczniami (m.in. rozszerzenie katalogu kursów kwalifikacyjnych uprawniających do pracy w szkole oraz dopuszczenie pielęgniarek w trakcie odbywania kursu albo specjalizacji), co również przyczyni się do zwiększenia liczby pielęgniarek szkolnych.

Doprecyzowanie przepisów i dostosowanie do zmian 

Projekt nowelizacji będzie uwzględniał także inne kwestie, które w okresie obowiązywania ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami powodowały trudności w jej praktycznym stosowaniu albo wynikają z konieczności dostosowania do zmian, jakie zaszły w tym czasie w obszarze objętym ustawą. W szczególności chodzi o:

  • odstąpienie od określania górnej granicy wieku uczniów objętych opieką pielęgniarki szkolnej albo higienistki szkolnej, gdyż może on różnić się w ostatniej klasie szkoły podstawowej;
  • weryfikację i doprecyzowanie zakresu współpracy między wszystkimi podmiotami i osobami uczestniczącymi w sprawowaniu opieki zdrowotnej nad uczniami;
  • doprecyzowanie przepisów dotyczących dokumentacji medycznej prowadzonej przez pielęgniarkę szkolną albo higienistkę szkolną, w tym postępowania po zakończeniu przez ucznia nauki albo w przypadku zmiany szkoły oraz uwzględnienie zmian wynikających z cyfryzacji tej dokumentacji;
  • doprecyzowanie przepisów dotyczących świadczeń stomatologicznych dla dzieci i młodzieży, z uwzględnieniem zmian jakie zaszły w tym obszarze (świadczenia ogólnostomatologiczne i profilaktyczne udzielane w gabinecie zlokalizowanym w szkole).

Projekt nowelizacji obejmie także rozszerzenie zakresu zadań zlecanych Instytutowi Matki i Dziecka w ramach monitorowania opieki zdrowotnej nad uczniami. Minister właściwy do spraw zdrowia będzie miał możliwość zlecania innych zadań w zależności od aktualnych potrzeb. Ponadto zostanie wydłużony termin na przedstawienie przez Instytut Matki i Dziecka corocznej informacji o realizacji opieki zdrowotnej nad uczniami.

Kadry
Komunikat ZUS: Wyłączenie możliwości wystawiania e-ZLA
15 paź 2024

Od 1 listopada 2024 r. nie będzie można wystawiać e-ZLA z Pulpitu Lekarza.

Elastyczne godziny pracy w budżetówce, praca nawet od 10:00 ale czasami obsługa interesantów od 8:00 do 18:00. Decydują kierownicy jednostek [jest projekt, trwają konsultacje]
15 paź 2024

Najwcześniejszą porą rozpoczynania pracy urzędu będzie mogła być godz. 7:00, co będzie oznaczało pracę urzędu do godz. 15:00, zaś najpóźniejszą godz. 10:00, co spowoduje, że taki urząd będzie pracował do godz. 18:00. W urzędach w których są wykonywane zadania związane z obsługą interesantów, kierownik urzędu ustala rozkład czasu pracy pracowników w taki sposób, aby co najmniej w jednym dniu tygodnia zadania te były wykonywane między godziną 8:00 a godziną 18:00.

Zmiany w opiece zdrowotnej nad uczniami. Będzie nowelizacja przepisów
15 paź 2024

Rząd pracuje nad projektem ustawy nowelizującej ustawę o opiece zdrowotnej nad uczniami. Nowelizacja ma dostosować przepisy do obecnych warunków, co spowoduje poprawę dostępności profilaktycznej opieki zdrowotnej nad uczniami w szkole.

Lider coraz bliżej pracownika
15 paź 2024

O pozytywnym feedbacku, roli liderów i o tym, jak przez lata zmieniał się dział HR i jak może wyglądać w przyszłości rozmawiamy z Dorotą Dublanką, dyrektorką zarządzającą, dyrektorką Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR.

Emeryci i renciści: Bon senioralny 2150 zł. Osoby niepełnosprawne i MOPS [Wyłączenia, projekt ustawy, przykłady]
14 paź 2024

Wyłączenia dla 1) osób niepełnosprawnych i 2) korzystających z opieki w MOPS zapisano w projekcie ustawy o bonie senioralnym (2150 zł miesięcznie). Przykład: Nie otrzymają bonu senioralnego osoby niepełnosprawne ze świadczeniem wspierającym. WAŻNE! Nie ma generalnego wyłączenia osób niepełnosprawnych (np. zasiłek pielęgnacyjny pozwala korzystać z bonu senioralnego). 

Dla kogo świadczenie interwencyjne? ZUS uruchamia 15 października punkty mobilne dla firm poszkodowanych w powodzi. Gdzie?
14 paź 2024

Kłodzko, Stronie Śląskie, Bardo, Lądek Zdrój to tylko niektóre z miejscowości, w których przedsiębiorcy poszkodowani w czasie powodzi będą mogli w punkcie mobilnym nie tylko złożyć wniosek o świadczenie interwencyjne, ale i uzyskać informację jak to zrobić. Eksperci ZUS pomogą także w wypełnieniu wniosku.

Zarząd Poczty Polskiej: podwyżki dla ok. 74% pracowników. Likwidacja dodatku stażowego i premii jubileuszowych
14 paź 2024

W dniu 14 października 2024 r. zarząd Poczty Polskiej przedstawił dziś związkom zawodowym projekt nowego Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy (ZUZP). Zakłada on m.in.: (1) przywrócenie znaczenia wynagrodzenia zasadniczego oznaczające realną podwyżkę dla 31% pracowników; (2) urynkowienie wewnętrznego modelu wyceny stanowisk mające wpływ na wzrost wynagrodzeń kolejnych ok. 43% zatrudnionych; (3) stworzenie przejrzystych zasad rozwoju i awansu. Obecny ZUZP został wypowiedziany przez zarząd Poczty i obowiązuje do końca lutego 2025 roku.

Liderzy nie budują już swojego autorytetu na strachu podwładnych choć wciąż jeszcze nie zawsze potrafią zapanować nad emocjami
14 paź 2024

Polscy liderzy-mężczyźni biorą odpowiedzialność za swoje działania, szanują poufność i doceniają pracę innych. Odważnie mierzą się z trudnymi sytuacjami i wywiązują się z podjętych zobowiązań. Jednak czasami dają się ponosić emocjom.

Nowe świadczenie od maja 2025 r., ale z wyrównaniem od stycznia. Skorzysta ponad 130 tys. osób
14 paź 2024

Ponad 130 tys. osób skorzysta z nowelizacji ustawy o rencie socjalnej i nabędzie prawo do dodatku dopełniającego. Dodatek ten będzie wypłacany od maja 2025 r., ale z wyrównaniem od stycznia przyszłego roku.

Zmiany w OSP: poprawa sytuacji strażaków, w tym finansowej OSP [jest ustawa]
14 paź 2024

Będą dodatkowe pieniądze dla Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej od ubezpieczyciela, wreszcie w ręce OSP trafią pieniądze, które dotąd szły jedynie do centrali, do Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej. 

pokaż więcej
Proszę czekać...