Pracodawcy nie chcą testów pracowników na covid

Pracodawcy nie chcą testów pracowników na covid / shutterstock
Pracodawcy nie chcą testów pracowników na covid. Wysyłają ich na pracę zdalną. Izolacje zakażonych oznaczają bowiem utrudnienia dla firmy.

Pracodawcy przeciwni testom pracowników na covid

Pracownicy nie chcą się testować na COVID-19. Coraz częściej również pracodawcy naciskają, by pracownik, który źle się czuje poszedł na pracę zdalną lub na jakiś czas został w domu, ale nie poddawał się testom. Takie sygnały w ostatnim miesiącu intensywnie trafiały do stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom. – Przedsiębiorcy mieli gigantyczne problemy z brakami kadrowymi spowodowanymi piątą falą pandemii. Pracownicy masowo piszą do nas z pytaniami czy mogą się nie testować i jak reagować, gdy szefostwo wyrazi taką prośbę, a często nawet polecenie służbowe. Oczywiście widzimy, że zachorowań jest coraz mniej i sytuacja zdaje się zmierzać w stronę regresu pandemii, ale naciski nie ustają. Niektóre firmy są bardzo poważnie nadwyrężone operacyjnie ostatnią falą pandemii i zdarzały się momenty, że nie było komu pracować – mówi Małgorzata Marczulewska, Prezes stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom.

Autopromocja

Braki kadrowe przez covid

Jak mówi Małgorzata Marczulewska w wielu sektorach gospodarki sytuacja jest poważna i odczuwalna w bieżącej organizacji pracy firm. Najdotkliwiej pandemię odczuwa obecnie transport, bo kierowcy na kwarantannie lub z pozytywnym testem automatycznie wiążą się z uziemionymi transportami i poważnymi konsekwencjami finansowymi dla przedsiębiorców. Braki kadrowe odczuwalne są również w przemyśle, handlu czy nawet w urzędach, skąd dostawaliśmy wiele sygnałów od pracownic, które ze względu na kwarantanny u dzieci bardzo często zgłaszały brak wyrozumiałości pracodawców na taką sytuację.

Pracownicy nie wiedzą czy się testować

W ostatnim czasie odbieramy wiele sygnałów od pracowników i pracodawców odnośnie tego, czy obecna sytuacja wymaga szerokiego testowania, jeżeli zachodzi podejrzenie, że pracownik może być chory lub po prostu gorzej się czuje. – Mamy zwolenników i przeciwników testowania się. Nie brakuje zgłoszeń od pracowników, że rośnie ilość sugestii, by pracownicy nie testowali się, bo pozytywny test oznaczać będzie kwarantannę i utrudnienia w operacyjnej działalności firmy. Nie każdy chce przebywać dłuższy czas w domu na kwarantannie lub po prostu jego przekonania idą w taką stronę: byłem już chory, byłem szczepiony, nie będę się testować, bo wyjdzie pozytywny i będę mieć problemy w pracy. Pojawiają się wiadomości, że pracownicy zwyczajnie nie wiedzą co robić i obawiają się o swoją pracę – mówi Małgorzata Marczulewska.

– Czasami docierały do nas konkretne skargi, czasami pracownicy informowali nas o sugestiach, by nie być nadgorliwym jeżeli chodzi o testowanie się. Skala skarg nie była tak wielka jak w przypadku problemu szczepień czy pracy w niedzielę, ale można uznać, że zjawisko jest obecne i trudno oceniać je pozytywnie – mówi Małgorzata Marczulewska.

Ostatnie dni przynoszą wyraźny spadek ilości zakażeń COVID-19 i zapowiedź znoszenia ograniczeń. Do naszego stowarzyszenia wciąż regularnie docierają skargi w temacie konfliktów wywołanych np. sugestią konieczności zaszczepienia się czy ostatnio problemów z premiami rocznymi dla osób niezaszczepionych. Najwięcej skarg dociera do nas z sektora handlu oraz coraz więcej z budżetówki i sektora publicznego.

Źródło: Stowarzyszenie Stop Nieuczciwym Pracodawcom

Kadry
MRPiPS: Rekordowo niskie bezrobocie w Polsce
06 maja 2024

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zasypuje nas dobrymi wiadomościami. Właśnie resort pracy pochwalił się najniższym bezrobociem w Unii Europejskiej.

Odpis na ZFŚS: Zbliża się termin przekazania I raty za 2024 r. Ile to będzie?
06 maja 2024

Zbliża się termin wpłaty I raty odpisu na ZFŚS, należnej za 2024 r. Pracodawca powinien przekazać kwotę stanowiącą co najmniej 75% równowartości odpisu.

Czas pracy niepełnosprawnych 2024
06 maja 2024

Czas pracy pracowników niepełnosprawnych w 2024 roku jest niższy od standardowego. Normy godzin pracy osoby niepełnosprawnej określa nie Kodeks pracy, lecz ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Ile pracują dziennie i tygodniowo niepełnosprawni?

Najbardziej atrakcyjne miejsca pracy w Polsce 2024 [BADANIE]
06 maja 2024

Najbardziej atrakcyjne miejsca pracy w Polsce w 2024 roku według badania Randstad - poznaj top 3! Dlaczego pracownicy wybierają właśnie te branże? Czego szukają na rynku pracy?

W maju 2024 r. ogromna liczba Polaków otrzyma pisma z ZUS. Co jest w tych listach?
06 maja 2024

ZUS wysyła pisma do 8 mln Polaków. Sprawdź, kto je otrzyma i jakie informacje zawierają listy z maja 2024 r.

Elektroniczne akta osobowe pracowników 2024 - jak prowadzić? Obowiązki informacyjne pracodawca – pracownik. Jak długo trzeba przechowywać dokumentację pracowniczą?
06 maja 2024

Co trzeba wiedzieć o elektronicznych aktach osobowych pracowników? Jakie są zasady prowadzenia dokumentacji pracowniczej? Jak długo trzeba przechowywać akta?

NIK skontrolował ZUS: problemy z egzekucją składek i przeciwdziałaniem ich przedawnieniu
06 maja 2024

Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli, działania ZUS w zakresie dochodzenia składek i udzielania ulg w ich pobieraniu w latach 2019-2022, co do zasady, były prowadzone prawidłowo, jednak - zwłaszcza jeżeli chodzi o prawidłowość i terminowość realizowanych zadań - nie były one w pełni skuteczne.

ZUS: dwie ważne decyzje w jednej kopercie; emeryci i renciści otrzymają w maju list
06 maja 2024

W ciągu najbliższych dni i tygodni (do końca maja) emeryci i renciści otrzymają list z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.  W jednej kopercie znajdą oni dwie decyzje - o marcowej waloryzacji oraz o dodatkowym świadczeniu rocznym czyli tzw. trzynastce.

Świadczenie wspierające. Komu ZUS przyzna to świadczenie, w jakiej wysokości i na jak długo?
06 maja 2024

Nawet o 3918,11 zł miesięcznie mogą starać się osoby posiadające status osoby z niepełnosprawnością. Jak uzyskać świadczenie wspierające?

Jaki temat rozprawki na maturze 2024?
04 maja 2024

Wiele abiturientów zastanawia się jaki będzie temat rozprawki na maturze 2024? Możliwości i motywów literackich jest bardzo dużo. Warto zwrócić jednak szczególną uwagę na motyw pracy i rolę człowieka pracującego w polskiej literaturze.

pokaż więcej
Proszę czekać...