Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika (WZÓR)

Tomasz Kowalski
rozwiń więcej
praca pismo wypowiedzenie umowy o pracę okres wypowiedzenia pracownik umowa o pracę / Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika (WZÓR) / Shutterstock

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. W jaki sposób pracownik powinien sporządzić oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę? Kiedy umowa zostanie rozwiązana?

Wypowiedzenie umowy o pracę

Pracownik może rozwiązać umowę o pracę za wypowiedzeniem. Rozwiązać w ten sposób umowę można w każdym momencie trwania stosunku pracy i z każdego powodu (którego pracownik nie musi ujawniać).

Autopromocja

Wypowiedzieć można każdą umowę o pracę – zarówno umowę zawartą na okres próbny, umowę na czas określony, jak i umowę na czas nieokreślony.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę

Rodzaj umowy o pracę ma znaczenie przy określaniu długości okresu wypowiedzenia. I tak okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny wynosi:

  • 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni;
  • 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie;
  • 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.

Z kolei w przypadku umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i umowy o pracę zawartej na czas określony długość okresu wypowiedzenia zależy od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Okres wypowiedzenia wynosi:

  • 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
  • 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;
  • 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Do okresu zatrudnienia pracownika zalicza się okres poprzedniego zatrudnienia, jeśli nastąpiło przejście zakładu pracy na innego pracodawcę oraz okresy zatrudnienia na podstawie wszystkich umów o pracę łączących pracownika z tym samym pracodawcą, niezależenie od liczby umów czy przerw między nimi.

Przykład

Pracownik od 1 do 31 stycznia 2011 r. był zatrudniony u pracodawcy X na podstawie umowy o pracę zawartej na okres próbny. Następnie od 1 lutego 2011 r. zawarł z tym pracodawcą umowę o pracę na czas nieokreślony. W 2016 r. zakład pracy został przejęty przez pracodawcę Y. W dniu 31 grudnia 2018 r. umowa o pracę została rozwiązana na skutek wypowiedzenia przez pracodawcę Y. Od 1 stycznia 2020 r. do 31 grudnia 2020 r. pracownik został ponownie zatrudniony przez pracodawcę Y na podstawie umowy o pracę na czas określony. Następnie od 1 stycznia 2022 r. pracownik znowu został zatrudniony przez tego samego pracodawcę Y, tym razem na podstawie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony. W lutym 2024 r. pracownik złożył wypowiedzenie umowy o pracę. Wszystkie wymienione okresy zatrudnienia wliczają się do okresu zatrudnienia, od którego zależy długość wypowiedzenia. Okres zatrudnienia pracownika wynosi ponad 3 lata, zatem okres wypowiedzenia jego umowy o pracę wynosi 3 miesiące. 

Termin rozwiązania umowy o pracę

Rozwiązanie umowy o pracę następuje z upływem okresu wypowiedzenia. W zależności od rodzaju umowy jest on wyrażony w dniach roboczych, tygodniach i miesiącach.

Jeśli okres wypowiedzenia liczony jest w dniach, upłynie on zawsze z upływem ostatniego dnia. Dzień złożenia wypowiedzenia umowy o pracę nie wlicza się do okresu wypowiedzenia.

Przykład

Pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy na okres próbny zawartej na 2 tygodnie. Okres wypowiedzenia takiej umowy wynosi 3 dni robocze. Jeżeli pracownik złoży wypowiedzenie pracodawcy we wtorek, to umowa o pracę ulegnie rozwiązaniu w piątek.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca.

Przykład

Pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę zawartej na czas określony. Jego okres zatrudnienia u pracodawcy wynosi 3 miesiące. W środę, 7 lutego 2024 r., pracownik złożył pracodawcy wypowiedzenie umowy o pracę. Okres wypowiedzenia tej umowy wynosi 2 tygodnie, zatem umowa o pracę rozwiąże się po ich upływie, ale w sobotę, 24 lutego 2024 r.

 

Przykład

Pracownik świadczy pracę na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony zawartej 1 sierpnia 2019 r. W dniu 8 lutego 2024 r. pracownik wypowiedział tę umowę. Ze względu na staż pracy okres wypowiedzenia tej umowy o pracę wynosi 3 miesiące. Zatem umowa rozwiąże się w ostatni dzień trzeciego miesiąca wypowiedzenia, czyli 31 maja 2024 r. Niezależnie od tego, czy pracownik złożyłby wypowiedzenie 1 lutego czy 29 lutego, okres wypowiedzenia i tak zakończy się z końcem maja.

Treść wypowiedzenia umowy o pracę złożonego przez pracownika

Oświadczenie pracownika o wypowiedzeniu umowy o pracę powinno zawierać:

  • miejscowość i datę;
  • dane pracownika;
  • dane pracodawcy;
  • oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę wraz z danymi identyfikującymi tę umowę oraz długością okresu wypowiedzenia;
  • podpis pracownika;
  • datę otrzymania i podpis pracodawcy.

Pracownik nie musi wskazywać przyczyny podjęcia decyzji o wypowiedzeniu umowy o pracę. Dotyczy to każdego rodzaju umowy o pracę, czyli umowy na czas nieokreślony, określony i na okres próbny.

Wzór oświadczenia pracownika o wypowiedzeniu umowy o pracę

Kielce, 7 lutego 2024 r.

 

Kazimierz Żurek

elektryk

 

Marian Nowak

Mechanika samochodowa

25-016 Kielce

ul. Góralska 81

 

Wypowiedzenie umowy o pracę

Wypowiadam umowę o pracę na czas nieokreślony zawartą w Kielcach w dniu 1 października 2017 r. pomiędzy:

  • Marianem Nowakiem, Mechanika Samochodowa, 25-016 Kielce, ul. Góralska 81

  • Kazimierzem Żurkiem.

Okres wypowiedzenia umowy wynosi 3 miesiące.

 

Kazimierz Żurek

 

Otrzymałem 7 lutego 2024 r.

Marian Nowak

Kodeks pracy nie wymaga od pracownika, żeby oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę miało formę pisemną. Ze względów dowodowych warto jednak sporządzić dokument na piśmie.

Podstawa prawna:

  • art. 32, art. 34, art. 36 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465)
Kadry
Podróż służbowa. Od czego zależy wysokość diet i innych należności?
08 maja 2024

W czasie krajowej podróży służbowej pracownikowi przysługują diety i zwrot kosztów przejazdów, noclegów oraz innych wydatków. Ich wysokość zależy od wielu okoliczności. Jakich?

Niezdolność pracownika do pracy. Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim, żeby nie stracić pracy?
08 maja 2024

Pracownik korzystający ze zwolnienia lekarskiego znajduje się pod ochroną i pracodawca nie może rozwiązać z nim umowy o pracę. Ochrona nie jest jednak nieograniczona.

Wynagrodzenie pracownika młodocianego w wakacje 2024
08 maja 2024

Kim jest młodociany pracownik? Ile wynosi jego wynagrodzenie? 

Ważny termin 20 maja 2024 r. - ZUS zwróci nadpłacone składki pod jednym warunkiem
08 maja 2024

ZUS zwróci nadpłacone składki, ale trzeba spełnić jeden warunek. Co trzeba zrobić do 20 maja 2024 roku? Do kiedy ZUS zwraca nadpłatę składek w 2024 roku?

Jakie warunki należy spełniać, żeby uzyskać urlop ojcowski? Jakie są obowiązki pracodawcy?
08 maja 2024

Pracownik będący ojcem wychowującym dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego. Urlop jest udzielany w celu opieki nad dzieckiem, niezależnie od uprawnień matki dziecka.

Świadczenia pracownicze: Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Jak obliczyć i kiedy wypłacić?
08 maja 2024

Pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny w razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Czy zawsze należy wypłacić ten ekwiwalent?

Zmiany w karcie parkingowej dla niepełnosprawnych. Będą ułatwienia
08 maja 2024

Zmiany w karcie parkingowej dla niepełnosprawnych. Będą ułatwienia - jednak nie tak szybko. Co to jest europejska karta osoby z niepełnosprawnością i europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami? Jak je uzyskać? Gdzie obowiązują? Swobodne przemieszczanie się w UE stanie się łatwiejsze dla osób z niepełnosprawnościami. Europejska karta osoby z niepełnosprawnością i karta parkingowa dla takich osób ułatwią dostęp do przysługujących im praw i preferencyjnych warunków we wszystkich krajach UE.

Bycie sygnalistą będzie zagrożeniem dla sygnalisty. Ustawa pozwala na bezkarne działania odwetowe pracodawcy
08 maja 2024

Bycie sygnalistą będzie zagrożeniem dla sygnalisty. Ustawa pozwala bowiem na bezkarne działania odwetowe pracodawcy i doprowadzi do niezgłaszania naruszeń prawa. Opinia doktora Jakuba Rzymowskiego na temat procedowanego projektu ustawy o ochronie sygnalistów wyraża potrzebę debaty publicznej. Pilne prace nad ustawą z powodu zwłoki w implementacji unijnej dyrektywy nie mogą rzutować na jakość prac nad projektem.

Bon energetyczny i cena maksymalna prądu. Rząd uruchamia program osłon przed podwyżkami cen energii w Polsce. Od kiedy i na jak długo?
08 maja 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. Jej celem jest przedłużenie rozwiązań osłonowych dla odbiorców energii, którzy znajdują się w trudnej sytuacji ekonomicznej. Kto zostanie objęty działaniami osłonowymi?

Rząd: 39 000 emerytów ma limit emerytury 3271,84 zł brutto. Czy i kiedy zniesienie limitu?
08 maja 2024

Kiedy uchylenie ustawa dezubekizacyjnej? Bo niej mowa. Obowiązuje od października 2017 r. W efekcie około 39 000 funkcjonariuszom służb PRL ma obniżone emerytury i renty. Nie mogą być one wyższe od średniej wypłacanej przez ZUS. Dla maja 2024 r. to 3271,84 zł brutto.

pokaż więcej
Proszę czekać...