Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa. Jakie uprawnienia ma pracownik odbywający służbę wojskową?

Tomasz Kowalski
rozwiń więcej
pracownik służba wojskowa żołnierz polski wojsko armia zasadnicza służba wojskowa / Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa. Jakie uprawnienia ma pracownik odbywający służbę wojskową? / Shutterstock

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa jest jedną z form czynnej służby wojskowej. Pracownik odbywający dobrowolną służbę wojskową znajduje się pod ochroną, dzięki której ma zapewnioną pracę po zakończeniu służby. Na czym polega ta ochrona?

Zakaz rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem powołanym do służby wojskowej

Pracownik powołany do pełnienia zasadniczej służby wojskowej ma zagwarantowaną ochronę trwałości stosunku pracy. Zasadą jest, że jego umowa o pracę może być rozwiązana tylko za zgodą pracownika

Autopromocja

Istnieją jednak wyjątki od tej zasady. Zgoda pracownika nie jest wymagana w przypadku umów o pracę zawartych na okres próbny lub na czas określony nie dłuższy niż 12 miesięcy. Ponadto zgoda pracownika nie jest konieczna w sytuacji gdy pracodawca może rozwiązać stosunek pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika, oraz w przypadku ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy.

Ważne

Bez zgody pracownika powołanego do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę zawartą na czas określony do 12 miesięcy.

Co w sytuacji, gdy pracownik lub pracodawca dokonali wypowiedzenia umowy o pracę przed dniem powołania do służby wojskowej? Jeżeli okres wypowiedzenia stosunku pracy upływa po dniu powołania pracownika do służby, to wypowiedzenie staje się bezskuteczne - niezależnie od tego, która strona stosunku pracy była inicjatorem zakończenia współpracy. W takim przypadku rozwiązanie umowy o pracę może nastąpić tylko na żądanie pracownika.

Zakaz rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem odbywającym służbę wojskową

Pracownik w czasie pełnienia dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej realizuje:

  • szkolenie podstawowe w wymiarze do 28 dni zakończone przysięgą wojskową i wydaniem książeczki wojskowej;

  • szkolenie specjalistyczne, połączone z wykonywaniem obowiązków na stanowisku służbowym, w wymiarze do 11 miesięcy.

Ochrona trwałości stosunku pracy obowiązuje także podczas odbywania służby wojskowej pracownika. Mianowicie od dnia poinformowania pracodawcy o terminie rozpoczęcia szkolenia podstawowego, do dnia jego zakończenia oraz w okresie trwania szkolenia specjalistycznego, a także przez okres 12 miesięcy od dnia jego zakończenia, pracodawca nie może rozwiązać ani wypowiedzieć stosunku pracy bez zgody pracownika. 

Ważne

Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę przez okres 12 miesięcy po zakończeniu przez pracownika szkolenia specjalistycznego.

Ochrona stosunku pracy nie obowiązuje:

  • w przypadku umów o pracę zawartych na okres próbny albo na czas określony nie dłuższy niż 24 miesiące,

  • w przypadku ogłoszenia upadłości lub likwidacji zakładu pracy,

  • w razie rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika,

  • w razie konieczności rozwiązania przez pracodawcę stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. 

Urlop bezpłatny i pozostałe uprawnienia

Podczas odbywania szkolenia w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej pracownik korzysta z bezpłatnego urlopu na czas trwania szkolenia. Mimo to okres dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego uzależnione są uprawnienia pracownicze, np. długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę czy wymiar urlopu wypoczynkowego.

Osoby, które odbyły dobrowolną zasadniczą służbę wojskową, korzystają z pierwszeństwa w zatrudnieniu w urzędach administracji publicznej.

Podstawa prawna:

  • art. 143, art. 149, art. 150, art. 303, art. 304 ustawy z 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz.U. z 2022 r. poz. 2305 ze zm.)

Kadry
Zmiana minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jak obliczać minimalne wynagrodzenie od 1 lipca 2024 r.
12 maja 2024

Od 1 lipca 2024 r. zmieni się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jakie składniki pensji pracownika należy uwzględnić w lipcu przy jego obliczaniu?

Dłuższy urlop w 2024 r. dla osób niepełnosprawnych
12 maja 2024

Dłuższy urlop dla osób niepełnosprawnych w 2024 roku – ile wynosi? Od kiedy przysługuje dodatkowy urlop niepełnosprawnych? Kiedy osoba niepełnosprawna nie skorzysta z dodatkowego urlopu z art. 19 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych? Czy niewykorzystany dodatkowy urlop przechodzi na kolejny rok? Czy przysługuje za niego ekwiwalent?

Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy w 2024 r.
12 maja 2024

Jak obliczyć ekwiwalent za urlop wypoczynkowy w 2024 roku? Ile wynosi współczynnik ekwiwalentu pieniężnego za urlop? Czy zawsze trzeba wypłacać ekwiwalent?

ZUS szykuje rekordową waloryzację kont i subkont emerytalnych. O ile wyższe nowe emerytury będzie wypłacał od lipca
12 maja 2024

Nadchodzi bardzo ważny dzień dla przyszłych emerytów. W przyszłym tygodniu ZUS poinformuje, o ile podwyższy środki zgromadzone na kontach i subkontach emerytalnych z dniem 1 czerwca 2024 roku. Według nieoficjalnych informacji szykuje się rekordowa waloryzacja, wyższa nawet od tej, która miała miejsce przed rokiem. Dzięki podwyższeniu kwot na koncie i subkoncie wyliczana przez ZUS od 1 lipca 2024 roku emerytura będzie wyższa o kilkanaście procent od tej, którą z tych samych składek ZUS wylicza teraz lub w czerwcu.

MSWiA: Wrócił temat zrównania w 2025 r. Policji i Wojska co do świadczeń dodatkowych [mieszkaniowe i waloryzacja ekwiwalentów]
11 maja 2024

W MSWiA dyskusja z policyjnymi związkowcami o zrównaniu świadczeń mieszkaniowych żołnierzy i policjantów. Na pewno nie w 2024 r., ale być może w 2025 r.

Przepracowani przez złą lub niezrozumiałą organizację pracy, wypaleni zawodowo, niedoceniani. Zatrudnieni wystawiają kiepską cenzurkę polskim firmom
11 maja 2024

Czasem wystarczy proste „dziękuję", czasem rozmowa oparta na empatii i zrozumieniu. Trzeba pamiętać, że o dobrostanie pracowników nie świadczy wysokość uzyskiwanego przez nich wynagrodzenia, a ich lojalność wobec firmy i motywacja do działania.

Wpłaty na PPK w czasie przestoju i obniżonego wymiaru czasu pracy - zwolnienie z finansowania pracodawcy, ale uczestnik może płacić
10 maja 2024

PPK - nie dokonuje się wpłat z wynagrodzenia wypłacanego w czasie przestoju i obniżonego wymiaru czasu pracy. Oprócz pracodawcy z finasowania wpłat do PPK zwolnieni są również uczestnicy. Natomiast uczestnicy PPK mogą zrezygnować ze zwolnienia z finansowania wpłat na PPK. Wówczas pracodawca musi je obliczać, pobierać i odprowadzać, mimo że sam nie finansuje własnych wpłat.

Dodatki do emerytury w 2024 r. Stawki i warunki przyznawania świadczeń
10 maja 2024

Dodatki do emerytury to dodatkowe świadczenia przyznawane emerytom i rencistom w celu poprawy ich sytuacji życiowej. Przyznanie dodatku jest uzależnione od spełnienia określonych warunków. Jakie dodatki do emerytury są dostępne w 2024 roku i ile wynoszą?

Wkrótce zmieni się wysokość dodatku za pracę w nocy. Ile wyniesie?
10 maja 2024

Pracownik wykonujący pracę w nocy ma prawo do specjalnego dodatku do wynagrodzenia. Przysługuje on za każdą godzinę pracy w porze nocnej. Wkrótce zmieni się wysokość podstawy, od której dodatek jest naliczany. Jaka będzie wysokość dodatku za pracę w nocy?

Jak radzić sobie ze złością? Kilka praktycznych strategii od psychologa
10 maja 2024

Niniejszy artykuł stanowi poradnik psychologa o tym, jak radzić sobie ze złością. Złość to emocja, która może być trudna do opanowania. Wpływa wówczas destrukcyjnie na relacje i ogólny dobrostan. Oto kilka praktycznych strategii radzenia sobie ze złością w konstruktywny sposób.

pokaż więcej
Proszę czekać...