B. Nowacka: w 2026 r. planujemy wdrożyć reformę edukacji. My pytamy: a co z reformą w zatrudnieniu nauczycieli i obiecanymi nagrodami?

Kinga Piwowarska
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
rozwiń więcej
B. Nowacka: w 2026 r. planujemy wdrożyć reformę edukacji. My pytamy: a co z reformą w zatrudnieniu nauczycieli i obiecanymi nagrodami? / B. Nowacka: w 2026 r. planujemy wdrożyć reformę edukacji. My pytamy: a co z reformą w zatrudnieniu nauczycieli i obiecanymi nagrodami? / źródło KPRM / KPRM

B. Nowacka  w 2026 r. planujemy wdrożyć reformę edukacji. A co z reformą w zatrudnieniu nauczycieli i obiecanymi nagrodami? B. Nowacka wprost wskazała, że: "Razem z premierem jesteśmy po rozmowach z ministrem finansów i wiem, że niektóre z rozwiązań będą wdrażane szybciej (…)".

Na 2026 r. planowana jest reforma polskiej edukacji!

Ostatnio miała miejsce dyskusja nad polskim system edukacji na konferencji Global Forum „Education for the Future. Challenges to Curriculum Design and Effective Implementation” z udziałem Minister Edukacji Barbary Nowackiej i wiceminister Katarzyny Lubnauer. Konferencja została zorganizowana przez Instytut Badań Edukacyjnych we współpracy z Organizacją Współpracy Gospodarczej i Rozwoju OECD oraz Ministerstwem Edukacji Narodowej.

Autopromocja

B. Nowacka podkreślała: Polska aktywnie czerpie z najlepszych międzynarodowych praktyk edukacyjnych, jednocześnie dzieląc się własnym doświadczeniem we wdrażaniu skutecznych reform. W 2026 roku planujemy wdrożyć reformę edukacji, która stworzy przestrzeń dla nowoczesnych i kreatywnych planów nauczania. Wierzymy, że wzajemna wymiana wiedzy to klucz do sukcesu. (…) Stajemy przed coraz większymi wyzwaniami, dlatego tak ważna jest współpraca międzynarodowa. To forum pozwala nam czerpać inspirację z rozwiązań edukacyjnych w różnych krajach i wspólnie pracować nad lepszą przyszłością edukacji.

Minister Edukacji Barbara Nowacka: Polska szkoła musi się zmieniać. Potrzebujemy kształtowania kompetencji, które realnie uczynią młodych ludzi liderami i dadzą im poczucie sprawczości

Ministerstwo Edukacji wydało komunikat, w którym opisano, że Minister Edukacji była z wizytą na Dolnym Śląsku, gdzie wzięła udział w V Dolnośląskim Kongresie Młodzieżowym oraz odwiedziła szkoły i placówki oświatowe, które zostały uszkodzone we wrześniowej powodzi. Jak czytamy: już po raz piąty w Krzyżowej odbywa się Dolnośląski Kongres Młodzieży, czyli spotkanie Młodzieżowych Rad oraz młodzieżowych liderów z całego Dolnego Śląska. Młodzi z regionu rozmawiają o kluczowych wyzwaniach i tematach współczesnej młodzieży, w tym o rozwoju osobistym, cyberbezpieczeństwie, nowych technologiach, zdrowiu psychicznym, wolontariacie, ochronie środowiska, przyszłości edukacji i nowym podejściu do nauczania. Organizatorem wydarzenia jest Młodzieżowy Sejmik Województwa Dolnośląskiego. Wśród gości zaproszonych jest Wicemarszałek Sejmu RP Monika Wielichowska.

Jak podkreśla Minister Edukacji Barbara Nowacka: Polska szkoła musi się zmieniać. Potrzebujemy kształtowania kompetencji, które realnie uczynią młodych ludzi liderami i dadzą im poczucie sprawczości. Ministerstwo Edukacji Narodowej zleciło Instytutowi Badań Edukacyjnych opracowanie profilu absolwenta i absolwentki, zawierającego kluczowe kompetencje, z którymi uczeń skończy edukację szkolną.

Podsumowanie działań zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli

12 grudnia 2024 roku odbyło się w Ministerstwie Edukacji Narodowej podsumowanie półrocznej pracy Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli, który został powołany z inicjatywy ZNP. Zespół ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli został powołany przez Minister Edukacji na wniosek ZNP. Jego pierwsze posiedzenie miało miejsce 20 czerwca 2024 r. Od tamtego czasu odbywały się posiedzenia pięciu grup roboczych, zajmujących się następującymi zagadnieniami:

  • wynagrodzenia i warunki pracy nauczycieli, 
  • emerytury i świadczenia kompensacyjne nauczycieli,
  • awans zawodowy i ocena pracy nauczycieli,
  • kwalifikacje, kształcenie i doskonalenie zawodowe nauczycieli,
  • odpowiedzialność dyscyplinarna nauczycieli.

W ramach prac tych grup przedstawiciele ZNP zaprezentowali a następnie przekazali na piśmie konkretne propozycje rozwiązań prawnych poprawiających sytuację nauczycieli i nauczycielek.

Nagroda jubileuszowa dla nauczycieli  400% po 45 latach dla wszystkich nauczycieli

Dodatkowa nagroda jubileuszowa dla nauczycieli prawdopodobnie będzie się przedstawiała tak: 400% po 45 latach dla wszystkich nauczycieli, a nie 250% po 40 latach pracy. Karty nauczyciela z dnia 26 stycznia 1982 r. (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 986) określa, że nauczyciel otrzymuje nagrodę jubileuszową: za 20 lat pracy w wysokości 75 proc. wynagrodzenia miesięcznego, za 25 lat pracy – 100 proc. wynagrodzenia miesięcznego, za 30 lat pracy – 150 proc. wynagrodzenia miesięcznego, za 35 lat pracy – 200 proc. wynagrodzenia miesięcznego, za 40 lat pracy – 250 proc. wynagrodzenia miesięcznego. Przesłanką uzyskania nagrody jubileuszowej danego stopnia jest legitymowanie się odpowiednimi okresami zatrudnienia (lub okresami zaliczanymi do okresów zatrudnienia na mocy przepisów prawa). Zasadą jest, że nauczyciel nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu, w którym upływa okres uprawniający do nagrody, czyli okres zatrudnienia wymagany do uzyskania nagrody danego stopnia (oraz ewentualnie także okresy zaliczane do okresów zatrudnienia). Pracownikom niepedagogicznym szkoły przysługuje nagroda jubileuszowa w wysokości 400 proc. - dlaczego inni mają więc 250 proc.? Przepis art. 38 ustawy o pracownikach samorządowych z dnia 21 listopada 2008 r. (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 530) określa zasady pobierania nagrody jubileuszowej. Pracownikom niepedagogicznym szkoły przysługuje nagroda jubileuszowa właśnie w oparciu o te przepisy.

MEN przyjęto postulat ZNP, aby wydłużyć do 45 lat możliwość wypłacania nagród jubileuszowych, będzie korzystniejsze rozliczanie godzin ponadwymiarowych – bez potrącania wynagrodzenia za dni, w których przypada święto; zostanie uporządkowana sprawa odpraw emerytalnych po 10, 15 i 20 latach pracy – wtedy nauczyciele mają otrzymywać 6 miesięczną odprawę, podobnie jak  pracownicy samorządowi; zostanie rozszerzony katalog osób, stanowisk, zawodów uprawnionych do korzystania ze świadczeń kompensacyjnych; ponadto zostanie wydłużony okres obowiązywania tych świadczeń przynajmniej do roku 2042; zostanie także podjęta próba uporządkowania czasu pracy (pensum) dla nauczycieli zawodu – relacjonował Sławomir Broniarz, prezes ZNP po plenarnym posiedzeniu Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli w MEN.

ZNP jakie działania na 2024-2029

Podczas zjazdu ZNP zapadło kilka uchwał. Na szczególną uwagę zasługuje jedna, która dotyczy przyjęcia głównych kierunków i wytycznych działania ZNP w kadencji 2024-2029. Warto przytoczyć jej treść, która odnosi się głównie do jakości kształcenia, prestiżu zawodu nauczyciela oraz wzrostu wynagrodzeń. W uchwale wskazano:

  1. Prestiż i autonomia zawodu nauczyciela jako czynnik sprawczy wysokiej jakości edukacji.
    • Wysoka jakość kształcenia i doskonalenia nauczycieli, pracowników oświaty, nauki i szkolnictwa wyższego jako warunek ich profesjonalizmu i wzrostu poczucia sprawczości
    • Godne warunki pracy i płacy jako potwierdzenie znaczenia społecznej roli nauczycieli, pracowników oświaty, nauki i szkolnictwa wyższego.
  2. Nowoczesna, demokratyczna edukacja jako warunek lepszej przyszłości
  3. Związek Nauczycielstwa Polskiego jako silny partner społeczny i ważny głos środowiska edukacyjnego, odpowiadający na wyzwania współczesności.
    • Działania na rzecz członkiń i członków ZNP.
    • Promowanie działań Związku i pozyskiwanie nowych członkiń i członków ZNP.

Barbara Nowacka Ministra Edukacji podczas 43. Krajowego Zjazdu Delegatów ZNP podkreślała, że"Musimy odbudować prestiż zawodu nauczyciela nie dlatego, że mamy takie zadanie tylko dlatego, że wymaga tego interes RP. Nie będzie szkoły bez nauczycieli. (…). Razem z premierem jesteśmy po rozmowach z ministrem finansów i wiem, że niektóre z rozwiązań będą wdrażane szybciej, na inne będziemy musieli poczekać. (…) Zamierzamy uporządkować przepisy dot. awansu zawodowego. Planujemy ujednolicenie praw emerytalnych nauczycieli i pracowników samorządowych zatrudnionych w szkołach i placówkach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego, a także uporządkowanie przepisów dot. kwalifikacji zawodowych nauczyciela.".

Premier Donald Tusk na 43. Krajowym Zjeździe Delegatów Związku Nauczycielstwa Polskiego podkreślał, że: "Jedną z pierwszych decyzji Koalicji 15 października była najwyższa w historii podwyżka wynagrodzeń pedagogów. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących wzrosło o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych o 30%. Mimo tak dużego wzrostu zarobki w szkole wciąż są zbyt niskie, by przyciągać do zawodu młodych. Dlatego rząd nie ustaje w wysiłkach, by zwiększać jego prestiż. (…) Zobowiązuje się dzisiaj, że przyspieszymy prace nad projektem obywatelskim". 

Kadry
Świadczenia socjalne dla pracowników w 2025 r. [Przykłady]
18 gru 2024

Kiedy pracownik może liczyć na dopłatę do wypoczynku, bony i inne świadczenia? Przepisy dość jasno regulują zasady przyznawania takiej pomocy. Prezentujemy odpowiedzi na najważniejsze pytania!

Jaka będzie maksymalna temperatura w pomieszczeniach pracy? Jest projekt rozporządzenia
18 gru 2024

Obecnie obowiązujące przepisy w zakresie bhp określają minimalne temperatury, w których praca nie może być wykonywana. W przepisach brakuje natomiast określenia temperatury maksymalnej. Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bhp ma na celu uregulowanie maksymalnej temperatury zarówno w pomieszczeniu pracy, jak i przy pracy wykonywanej na otwartej przestrzeni.

Dodatek za pracę w nocy w grudniu 2024 roku
18 gru 2024

5,38 zł to wysokość dodatku za pracę w nocy w grudniu 2024 roku. Dodatek jest niższy niż w listopadzie dokładnie o 28 groszy. Jak liczy się wynagrodzenie za pracę w porze nocnej? W jakich godzinach jest pora nocna?

ZUS wypłaci emerytury i renty przed Bożym Narodzeniem. W Wigilię obsługa klientów potrwa krócej
18 gru 2024

Seniorzy, których termin płatności emerytury wypada 25 grudnia, nie muszą się martwić, że zostaną bez pieniędzy na święta. Świadczenie otrzymają przed Bożym Narodzeniem.

ZUS: 44 tys. dzieci bez prawa do rodzinnego kapitału opiekuńczego. Rodzice muszą zwrócić nadpłacone świadczenia
18 gru 2024

ZUS uchylił prawo do rodzinnego kapitału opiekuńczego na 44 tys. dzieci. Ma to związek z przyznaniem prawa do jednego ze świadczeń z programu Aktywny Rodzic. Nadpłaconą kwotę trzeba zwrócić do ZUS w ratach lub poprzez jednorazową wpłatę.

Czy wakacje składkowe liczą się do emerytury? Czy to pomoc de minimis?
17 gru 2024

Wniosek o wakacje składkowe złożony w grudniu 2024 r. dotyczy zwolnienia za styczeń 2025 r. Czy wakacje składkowe liczą się do emerytury? Czy to pomoc de minimis?

Oszczędzanie na emeryturze - po przejściu na emeryturę nadal można oszczędzać w PPK
17 gru 2024

Ukończenie 60. roku życia przez uczestnika PPK powoduje, że może on rozpocząć wypłatę środków z rachunku PPK na korzystniejszych zasadach niż przed osiągnięciem tego wieku. Jeżeli uczestnik PPK w wieku 60+ nie skorzystał z tego uprawnienia i nadal pracuje, na jego rachunek PPK wpływają nowe wpłaty do tego programu.

Posypią się sprawy w sądach pracy, bo pracownikowi łatwiej będzie udowodnić to naruszenie jego praw [ujawniono założenia zmian KP]
17 gru 2024

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt ustawy w sprawie zmiany ustawowych przesłanek mobbingu, jego przeciwdziałania oraz konsekwencji jego akceptowania i stosowania. Resort pracy podkreśla, że definicja mobbingu nie była zmieniana ani ulepszana od 21 lat (sic!). Koniec ze społecznym przyzwoleniem na poniżanie innych w miejscu pracy. Sądy pracy będą miały co robić, bo aktualnie spraw o mobbing nie ma tak dużo, bo ciężko jest go udowodnić.

Wakacje składkowe. ZUS wysyła informacje dla przedsiębiorców
17 gru 2024

Przedsiębiorcy, którzy złożyli wnioski o wakacje składkowe, otrzymują na swoje profile na PUE/eZUS korespondencję w sprawie złożonego wniosku. Większość otrzymała informację o wszczęciu postępowania administracyjnego.

Urlop wypoczynkowy – czy pracodawca może odmówić?
17 gru 2024

Czy pracodawca może odmówić urlopu wypoczynkowego? Czy urlopu po macierzyńskim lub w okresie wypowiedzenia jest dozwolony? Kiedy zgodnie z Kodeksem pracy można odwołać pracownika z urlopu i przesunąć termin urlopu?

pokaż więcej
Proszę czekać...