Potrącenia z wynagrodzenia i zasiłku chorobowego należnych pracownikowi

Renata Górecka
rozwiń więcej
Pracodawca lub ZUS, który otrzymał tytuł wykonawczy, ma obowiązek dokonywania potrąceń ze świadczeń należnych pracownikowi z tytułu stosunku pracy. W pozostałych przypadkach możliwość potrąceń wymaga pisemnej zgody pracownika. W zależności od podstawy potrąceń, różne są zasady ich dokonywania.
Wynagrodzenie za czas choroby jest rodzajem wynagrodzenia pracownika. Dlatego do potrąceń z wynagrodzenia chorobowego stosuje się przepisy dotyczące potrąceń z wynagrodzenia za pracę, które reguluje Kodeks pracy. Za potrącenie z wynagrodzenia za pracę uważa się dopuszczalną albo nakazaną prawem czynność polegającą na zmniejszeniu do określonej wysokości wypłaty tego wynagrodzenia.

Natomiast potrącenia z zasiłków z ubezpieczenia chorobowego dokonuje ZUS albo pracodawca uprawniony do wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego należnych pracownikom i zleceniobiorcom. Odmiennie uregulowano również zasady potrąceń z zasiłków.

PYTANIA I ODPOWIEDZI

Otrzymaliśmy zawiadomienie od komornika o obowiązku przekazywania na wskazany przez niego rachunek i dokonywania potrąceń do kwoty 3671,90 zł łącznie z kosztami egzekucyjnymi. Pracownik od stycznia br. choruje. Dotychczas nie mieliśmy takich potrąceń. Jakie są zasady potrąceń z wynagrodzenia za czas choroby?

Wynagrodzenie za czas choroby jest w rzeczywistości wynagrodzeniem za pracę, do którego pracownik zachowuje prawo w okresie niezdolności do pracy z powodu choroby. Zatem z tego wynagrodzenia ewentualnych potrąceń dokonuje się na zasadach określonych dla wynagrodzenia za pracę.

Z wynagrodzenia chorobowego, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, potrąceniu podlegają następujące należności:
• sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
• sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
• zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,
• kary pieniężne przewidziane w art. 108 Kodeksu pracy.

Potrąceń z wynagrodzenia chorobowego dokonuje się w określonej, wymienionej kolejności. Oznacza to, że w przypadku więcej niż jednego tytułu wykonawczego w pierwszej kolejności należy dokonać potrącenia należności, która została wymieniona wcześniej.

Przykład:
Pracownik, który jest obciążony tytułem wykonawczym na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych, w styczniu br. został ukarany karą pieniężną przez pracodawcę. Pracownik od 5 stycznia br. jest na zwolnieniu lekarskim. W pierwszej kolejności pracodawca jest zobowiązany do potrącenia z wynagrodzenia chorobowego kwot z tytułu świadczeń alimentacyjnych, do których jest zobowiązany pracownik.
Dopiero w drugiej kolejności może potrącić należność z tytułu nałożonej na pracownika kary pieniężnej. Kary pieniężne potrąca się do wysokości jednej dziesiątej kwoty pozostałej po dokonaniu pozostałych potrąceń, z uwzględnieniem kwoty wolnej od potrąceń.

Powierzyliśmy pracownikowi w związku z wykonywanymi obowiązkami drogie urządzenie, które zostało mu skradzione. Było ono przez nas ubezpieczone na wypadek kradzieży. W wyniku postępowania prowadzonego przez firmę ubezpieczeniową okazało się, że pracownik nie zabezpieczył go we wszystkie środki ochrony. Wyszedł na chwilę do sklepu i na ten czas nie włączył dodatkowego alarmu urządzenia. Firma ubezpieczeniowa wygrała proces przed sądem, a my postanowiliśmy dochodzić części rekompensaty od pracownika. W wyniku postępowania sądowego uzyskaliśmy tytuł wykonawczy. Jak wyglądają w takim przypadku limity potrąceń z wynagrodzenia chorobowego pracownika?

Potrącenia z wynagrodzenia za czas choroby mogą być dokonywane w określonych granicach:
• w razie egzekucji świadczeń alimentacyjnych – do wysokości 3/5 tego wynagrodzenia,
• w razie egzekucji innych należności lub zaliczek pieniężnych – do wysokości 1/2 tego wynagrodzenia.

Zobowiązanie Państwa pracownika nie ma charakteru alimentacyjnego, nie ma w tym przypadku również zbiegu rodzajów egzekucji, dlatego potrącenia z wynagrodzenia chorobowego pracownika nie mogą przekraczać połowy jego wynagrodzenia chorobowego.

Przy zbiegu potrąceń z różnych tytułów, potrącenia należności innych niż alimentacyjne oraz zaliczek pieniężnych wypłaconych pracownikowi nie mogą w sumie przekraczać połowy wynagrodzenia, a łącznie z potrąceniami na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych – trzech piątych wynagrodzenia.

WAŻNE!
Egzekucji na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych podlegają w całości nagrody z zakładowego funduszu nagród, dodatkowego wynagrodzenia rocznego oraz należności przysługujące z tytułu udziału w zysku lub nadwyżce bilansowej.

W pierwszej kolejności dokonuje się potrąceń z wynagrodzenia na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych. W tym przypadku nie ma żadnej kwoty wolnej od potrąceń, co oznacza, że do wysokości trzech piątych można dokonać potrącenia nawet z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Potrącenia dokonuje się raz w miesiącu od pełnej kwoty przypadającego w danym miesiącu wynagrodzenia.
Jesteśmy zakładem pracy, który nie jest uprawniony do wypłaty zasiłków z ubezpieczenia chorobowego. W razie choroby pracowników wypłacamy im wynagrodzenie za czas choroby do 33 dni w roku kalendarzowym, a po wypłacie tego wynagrodzenia dalszą realizację świadczeń przekazujemy do oddziału ZUS. Mamy pracowników, którym dokonujemy potrąceń z wynagrodzenia za pracę oraz z wynagrodzenia chorobowego na podstawie tytułu egzekucyjnego bankowego, np. pracownica nie wpłaciła kilku rat zaciągniętego kredytu. Co powinniśmy zrobić w sytuacji, gdy wkrótce wypłatę świadczenia przejmie ZUS?

Przekazując do ZUS realizację świadczeń z ubezpieczenia chorobowego pracodawca może poinformować ZUS, że dokonywał potrącenia z wynagrodzenia pracownika na podstawie tytułu egzekucyjnego. Jednak nie oznacza to, że ZUS automatycznie z należnych zasiłków z ubezpieczenia chorobowego będzie dokonywał takiej egzekucji, ponieważ musi otrzymać tytuł wykonawczy będący podstawą tej egzekucji.

Potrąceń i egzekucji z zasiłków z ubezpieczenia chorobowego dokonuje się na zasadach określonych w przepisach o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Z przysługującego pracownikowi zasiłku potrąca się:
• kwoty świadczeń z tytułu pozostawania bez pracy (zasiłku dla bezrobotnych, dodatku szkoleniowego, stypendium albo innego świadczenia z tytułu pozostawania bez pracy) wypłaconych za okres, za który został przyznany zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne – do wysokości 50% kwoty zasiłku,
• kwoty nienależnie pobranych świadczeń wraz z odsetkami za zwłokę w ich spłacie – do wysokości 50% kwoty zasiłku,
• należności alimentacyjne potrącane na wniosek wierzyciela na podstawie przedłożonego przez niego tytułu wykonawczego – do wysokości 60% kwoty zasiłku, a jeżeli należności te mają być potrącane na rzecz kilku wierzycieli, a łączna suma, która może być potrącona, nie wystarcza na pełne pokrycie tych roszczeń, potrącenia ustala się proporcjonalnie do wysokości udziału każdej z tych należności w łącznej ich sumie określonej w tytułach wykonawczych.

W przypadku zbiegu potrącania należności z wyżej wymienionych przyczyn, potrącenia dokonuje się według podanej wyżej kolejności, z tym że potrącenia łącznie nie mogą przekraczać:
• 60% kwoty zasiłku – jeżeli wśród potrąceń występują należności alimentacyjne albo
• 50% kwoty zasiłku – w pozostałych przypadkach.

W razie przyznania świadczeń za okres wsteczny, oddział ZUS ma prawo potrącić na zaspokojenie egzekwowanych należności całą kwotę świadczenia wypłacanego za okres wsteczny.

Zasiłki podlegają egzekucji na zaspokojenie:
• należności alimentacyjnych – do wysokości 60% kwoty zasiłku,
• na zaspokojenie innych należności – do wysokości 25% kwoty zasiłku.

Jeśli wystąpi zbieg egzekucji z potrącaniem bezegzekucyjnym takich należności, jak kwoty świadczeń z tytułu pozostawania bez pracy (zasiłku dla bezrobotnych, dodatku szkoleniowego, stypendium albo innego świadczenia z tytułu pozostawania bez pracy) wypłaconych za okres, za który został przyznany zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne, kwoty nienależnie pobranych świadczeń wraz z odsetkami za zwłokę w ich spłacie, należności alimentacyjne potrącane na wniosek wierzyciela na podstawie przedłożonego przez niego tytułu wykonawczego, potrąceń i egzekucji dokonuje się w kolejności określonej w art. 139 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

31 stycznia 2006 r. z naszym pracownikiem zostanie rozwiązana umowa o pracę. Jeszcze w czasie trwania stosunku pracy pracownikowi był wypłacany zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego, który z powodu dalszego zwolnienia lekarskiego pracownika będzie nadal wypłacany (przez ZUS) po ustaniu zatrudnienia. Z zasiłku chorobowego pracownika jest prowadzona egzekucja na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych. Jak powinno wyglądać prawidłowo wypełnione świadectwo pracy pracownika? Co z egzekucją po ustaniu zatrudnienia pracownika?

W świadectwie pracy należy podać informacje dotyczące okresu i rodzaju wykonywanej pracy, zajmowanych stanowisk, trybu rozwiązania i okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy, a także inne informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego.

Ponadto w świadectwie pracy zamieszcza się wzmiankę o zajęciu wynagrodzenia za pracę w myśl przepisów o postępowaniu egzekucyjnym. Jednak informacja ta nie stanowi podstawy do dokonywania przez ZUS egzekucji z przysługujących zasiłków za okres po ustaniu ubezpieczenia chorobowego. Dopiero gdy ZUS otrzyma tytuł wykonawczy np. od komornika, może prowadzić egzekucję z przysługujących tej osobie zasiłków.

W razie zbiegu:
• egzekucji należności alimentacyjnych z potrącaniem bezegzekucyjnym wymienionych wyżej należności – potrącenia i egzekucja łącznie nie mogą przekraczać 60% kwoty zasiłku,
• egzekucji należności innych niż alimentacyjne z potrącaniem bezegzekucyjnym wymienionych wyżej należności – potrącenia i egzekucja łącznie nie mogą przekraczać:
– 60% kwoty zasiłku – jeżeli wśród potrąceń występują należności alimentacyjne na wniosek wierzyciela na podstawie przedłożonego przez niego tytułu wykonawczego albo
– 50% kwoty zasiłku – w pozostałych przypadkach.

Pracownik otrzymuje wynagrodzenie stałe w wysokości 2600 zł. Jest prowadzona w stosunku do niego egzekucja na podstawie wyroku sądu. Dotyczy to należności innych niż alimentacyjne. Jak ustalać wysokość zasiłku chorobowego podlegającego w części egzekucji sądowej?

Wysokość części świadczenia podlegającego potrąceniom i egzekucji ustala się od kwoty świadczenia przed odliczeniem miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Wolna od potrąceń i egzekucji jest kwota zasiłku w części odpowiadającej:
• 50% kwoty najniższej emerytury – przy potrącaniu lub egzekwowaniu sum ustalonych na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie należności alimentacyjnych wraz z kosztami i opłatami egzekucyjnymi oraz sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie należności innych niż alimentacyjne,
• 60% kwoty najniższej emerytury – przy potrącaniu lub egzekwowaniu innych należności.

Jeżeli z zasiłku mają być egzekwowane należności na podstawie tytułów wykonawczych na rzecz więcej niż jednego wierzyciela:
• na zaspokojenie należności alimentacyjnych, albo
• na zaspokojenie należności innych niż alimentacyjne, albo
• na zaspokojenie należności alimentacyjnych oraz gdy z zasiłku są także dokonywane bezegzekucyjne potrącenia należności alimentacyjnych na wniosek wierzyciela na podstawie przedłożonego przez niego tytułu wykonawczego,
a łączna suma, która może być potrącona z zasiłku nie wystarcza na pełne pokrycie tych należności, kwota zasiłku podlegająca egzekucji pozostaje w depozycie oddziału ZUS do czasu uzyskania rozstrzygnięcia organu egzekucyjnego w sprawie podziału wyegzekwowanej należności.

WAŻNE!
Decyzja oddziału ZUS w sprawie zwrotu nienależnie pobranych zasiłków stanowi tytuł wykonawczy w postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Podstawa prawna:
• art. 87–88, art. 90–92 Kodeksu pracy,
• art. 66 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267),
• art. 138–140, art. 142–143a ustawy z 17 grudnia 1988 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.).

Orzecznictwo uzupełniające:
Niewykonanie przez komornika obowiązku z art. 896 § 1 pkt 2 k.p.c. polegającego na wezwaniu poddłużnika egzekwowanej wierzytelności, aby nie uiszczał objętego nią świadczenia dłużnikowi głównemu, lecz przekazał to świadczenie komornikowi lub do depozytu sądowego, może rodzić odpowiedzialność odszkodowawczą przewidzianą w art. 796 k.p.c. (Wyrok Sądu Najwyższego z 14 stycznia 1998 r., I CKN 406/97)

Występując o rozstrzygnięcie przewidziane w art. 773 § 1 k.p.c. i art. 62 ustawy z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (jedn. tekst: DzU z 1991 r. nr 36, poz. 161 ze zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma obowiązek przekazać sądowi akta egzekucji administracyjnej, zawierające tytuł wykonawczy. (Uchwała Sądu Najwyższego z 25 października 1995 r., III CZP 150/95, Prok. i Pr. 1996/2-3/51)

 
Kadry
W 2025 r. ochrona przed zwolnieniem pracownika w wieku przedemerytalnym
06 wrz 2024

Również w 2025 r. pracownikom w wieku przedemerytalnym będzie przysługiwała ochrona przed zwolnieniem z pracy. Opisujemy kto i kiedy podlega ochronie przez rozwiązaniem umowy o pracę w 2025 r.

Świadczenie motywacyjne w 2025 r.: kwota miesięcznie i za ile lat
06 wrz 2024

Co to jest świadczenie motywacyjne? Komu należy się dodatek motywacyjny? Kto nie dostanie dodatku motywacyjnego? Opisujemy jakie będą zasady w 2025 r.

Nadal 3000 zł kary grzywny za niezatrudnienie kandydata na pracownika. Wszystko wskazuje na to, że w 2025 r. będą takie same kary
06 wrz 2024

Również w 2025 r. pracodawcy mają się czego obawiać, bo do inspekcji pracy ciągle trafiają przypadki dyskryminacji przy nawiązywaniu stosunku pracy i rozmowach rekrutacyjnych. Będą kontrole również w 2025 r. Pracodawca może być ukarany karą nawet w wysokości 3000 zł. A wszystko dotyczy tylko kandydatów na pracowników.

Wcześniejsza emerytura nauczycielska od 1 września 2024 - zmiany już obowiązują
06 wrz 2024

Wcześniejsza emerytura nauczycielska od 1 września 2024 - zmiany już obowiązują! Po ilu latach pracy należy się nowa emerytura dla nauczycieli? Ile lat można mieć przechodząc na emeryturę nauczycielską? Kiedy nauczyciel musi złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Urlop opiekuńczy. Kto może starać się o dodatkowe 5 dni w 2025 r.?
06 wrz 2024

Co to jest urlop opiekuńczy? Kto może skorzystać z urlopu opiekuńczego? Czy urlop opiekuńczy jest płatny? Ile dni wynosi urlop opiekuńczy? Jak załatwić urlop opiekuńczy?

PFRON wyjaśnia: Dwa kroki w przedłużaniu ważności orzeczeń o niepełnosprawności [30 września 2024 r.]
06 wrz 2024

Co trzeba zrobić w PFRON, aby dalej ubiegać się o dofinansowanie do wynagrodzeń lub refundację składek ZUS/KRUS? Są dwa kroki dla dwóch osobnych wariantów. Pierwszy to niepełnosprawny przedsiębiorca (albo rolnik), drugi wariant obejmuje przedsiębiorcę zatrudniającego osoby niepełnosprawne.

Termin udzielenia zaległego urlopu wypoczynkowego. Czy ten termin zawsze mija 30 września?
06 wrz 2024

Pracownik powinien wykorzystać urlop wypoczynkowy w tym roku kalendarzowym, w którym mu przysługuje. Urlop niewykorzystany staje się urlopem zaległym. Termin udzielenia zaległego urlopu mija 30 września następnego roku kalendarzowego. Jednak w pewnych sytuacjach zaległego urlopu pracodawca może udzielić do 31 grudnia następnego roku.

35-godzinny tydzień pracy i 36 dni urlopu wypoczynkowego. Takie przepisy już obowiązują
05 wrz 2024

Trwa narodowa dyskusja nad wprowadzeniem skróconego tygodnia pracy. Jednak już są pracownicy, których obowiązuje 35-godzinny tydzień pracy. Ponadto mają oni prawo do dłuższego urlopu wypoczynkowego w wymiarze nawet 36 dni. O kogo chodzi?

Dwa nowe świadczenia dla pracujących rodziców dzieci do 3 roku życia! Wnioski już od 1 października 2024 roku
05 wrz 2024

Od dnia 1 października 2024 roku można składać wnioski o dwa nowe świadczenia dla pracujących rodziców małych dzieci. Aktywni rodzice w pracy i aktywnie w żłobku można otrzymać na dziecko od 1 do 3 roku życia. Jakie jeszcze warunki trzeba spełnić?

ZUS: Kolejne terminy wypłaty czternastych emerytur
05 wrz 2024

W piątek, 6 września, ZUS wypłaci kolejną transzę tzw. czternastej emerytury. W całym kraju dodatkowe świadczenia otrzyma ponad 1,1 mln osób na łączną kwotę przeszło 1,6 mld zł. W jakich terminach czternaste emerytury otrzymają pozostali świadczeniobiorcy?

pokaż więcej
Proszę czekać...