Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - kwiecień 2021

Emilia Panufnik
rozwiń więcej
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - kwiecień 2021, do kiedy, wniosek, ile wynosi / Shutterstock
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został przedłużony na kwiecień 2021 r. Do którego kwietnia będą zamknięte żłobki i przedszkola? Ile wynosi? Jak złożyć wniosek?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy w kwietniu 2021 r.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje na opiekę nad dzieckiem w związku z zamknięciem żłobka, przedszkola, klubu dziecięcego z powodu COVID-19. Można też ubiegać się o zasiłek, gdy zatrudniona niania albo opiekun dzienny nie może sprawować opieki nad dzieckiem z powodu COVID-19. Ważnym warunkiem jest wiek dziecka. Zdrowe dziecko może mieć maksymalnie 8 lat, aby rodzic mógł starać się o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Natomiast w przypadku dzieci niepełnosprawnych w szczególnych sytuacjach można wnioskować o zasiłek nawet na dziecko 24-letnie. 

Autopromocja

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy można uzyskać również w przypadku otwarcia placówki w ograniczonym zakresie, a więc chodzi o sytuację, kiedy np. przedszkole funkcjonuje, ale ma mniejsze grupy bądź jedną zbiorczą. Wówczas może nie być miejsca dla dziecka. Rodzic takiego przedszkolaka może wnioskować o zasiłek.

Te same zasady przyznawania zasiłku dotyczą rodziców dzieci niepełnosprawnych. Świadczenie to przyznaje się jednak do innych limitów wiekowych dziecka:

  • do 16 lat - dzieci, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
  • do 18 lat - dzieci, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
  • do 24 lat - osoby, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Aktualnie szkoły funkcjonują zdalnie. Dnia 25 marca 2021 r. na konferencji Premiera i Ministra Zdrowia ogłoszono kolejne obostrzenia nakazujące zamknięcie przedszkoli i żłobków w całej Polsce. Dotyczy to okresu od 27 marca do 9 kwietnia 2021 r. (okres Wielkanocy). W związku z tym konieczne było przedłużenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego, który przysługiwał do 28 marca. W Dzienniku Ustaw opublikowano już kolejne rozporządzenia Rady Ministrów dotyczącego wydłużenia dodatkowego zasiłku opiekuńczego o 2 tygodnie - od 29 marca do 11 kwietnia 2021 r. Na ten sam okres przedłuża się analogiczne świadczenie wypłacane z KRUS - zasiłek opiekuńczy.

Dnia 7 kwietnia 2021 r. na Minister Zdrowia na konferencji ogłosił dalsze przedłużenie ostatnio wprowadzonych obostrzeń. Przedszkola, żłobki i szkoły będą zamknięte do 18 kwietnia 2021 r. W związku z tym do 18 kwietnia przedłużono także dodatkowy zasiłek opiekuńczy z ZUS i zasiłek opiekuńczy z KRUS.

Dnia 8 kwietnia 2021 r. pojawiło się rozporządzenie przedłużające dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 25 kwietnia 2021 r., pomimo tego zasiłek będzie przysługiwał tylko do 18 kwietnia, ponieważ od 19 kwietnia żłobki, przedszkola i kluby dziecięce będą otwarte. Nadal będzie można otrzymać zasiłek, jeśli dana placówka zostanie zamknięta z powodu COVID-19 lub będzie pracowała w ograniczonym zakresie. Czytaj więcej: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy po 18 kwietnia 2021 - zmiany!

Do kiedy?

Minister Rodziny i Polityki Społecznej zapowiedziała przedłużenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 11 kwietnia 2021 r. Na ten okres zasiłki przedłużono mocą rozporządzeń Rady Ministrów. Warto jednak mieć na uwadze, że poziom zachorowalności na COVID-19 w Polsce utrzymuje się na wysokim poziomie - 25 marca wzrost zakażeń wynosił 34151 osób, a 26 marca jest już liczba 35143. To najwyższy wskaźnik zachorowalności od początku pandemii. Wszystko może się zdarzyć, dlatego nie wyklucza się wydłużenia lockdownu. Jeśli przedszkola, żłobki będą dłużej zamknięte i klasy 1-3 będą uczyły się zdalnie, z pewnością dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie dalej przyznawany. Nawet jeśli placówki zostaną otwarte, skala pandemii uzasadnia przedłużenie zasiłku, ponieważ wysoce prawdopodobne są sytuacje kwarantanny i izolacji wśród dzieci, a także zamknięcia poszczególnych przedszkoli i żłobków z powodu epidemii.

Na dzień 29 marca 2021 r. (poniedziałek) liczba zachorowań na COVID-19 wynosi 16965 osób. Znacznie spadła więc przez ostatni weekend.

Zgodnie z przewidywaniami 7 kwietnia Minister Zdrowia ogłosił przedłużenie zamknięcia żłobków, przedszkoli i szkół do 18 kwietnia 2021 r. Wiązało się to z koniecznością przedłużenia dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Pojawiły się kolejne rozporządzenia wydłużające zasiłek dla rodziców. Przedłużają dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 25 kwietnia 2021 r. Jednak w związku z otwarciem przedszkoli i żłobków z dniem 19 kwietnia 2021 r. od tego dnia zasiłek nie będzie już przysługiwał. Czytaj: Przedszkola i żłobki otwarte od 19 kwietnia 2021 r.

[AKTUALIZACJA] Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - maj 2021 r.

Ile wynosi dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wynosi tyle, ile zasiłek opiekuńczy. Jest to 80% podstawy wymiaru zasiłku. Podstawa wymiaru to średnie wynagrodzenie z ostatnich 12 miesięcy pracy. Przy stałym wynagrodzeniu będzie to więc 80% wypłaty.

Jak złożyć wniosek?

W celu uzyskania dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie składa się wniosku, jednak przyjęło się takie określenie. Dokumentem wypełnianym przez rodziców ubiegających się o to świadczenie jest "Oświadczenie do uzyskania dodatkowego zasiłku opiekuńczego". Pobierz oświadczenie: Oświadczenie do uzyskania dodatkowego zasiłku opiekuńczego z ZUS - wzór. Treść oświadczenia sprowadza się do poinformowania o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w danym okresie z powodu zamknięcia placówki czy niemożliwości sprawowania opieki przez nianię czy opiekuna. Należy potwierdzić, że w tym czasie małżonek czy drugi rodzic nie był w stanie zapewnić opieki nad dzieckiem. Wypełnione oświadczenie przesyła się do kadr/pracodawcy. W przypadku prowadzącego działalność gospodarczą i współpracownika oświadczenie można złożyć przez PUE ZUS: Jak krok po kroku złożyć wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy na PUE ZUS?

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 8 kwietnia 2021 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 (Dziennik Ustaw rok 2021 poz. 656)

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 8 kwietnia 2021 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 (Dziennik Ustaw rok 2021 poz. 655)

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 marca 2021 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 (Dziennik Ustaw rok 2021 poz. 559)

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 marca 2021 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 (Dziennik Ustaw rok 2021 poz. 558)

Kadry
Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

Komornicy mogą pracować tylko do 65. roku życia. Sprawę bada TK
30 kwi 2024

Obowiązuje konstytucyjna zasada wolności pracy i swoboda wykonywania zawodu. Niemniej jednak przepisy ustawowe mogą wprowadzać kryteria, które ograniczają tą wolność. Tak też jest w przypadku komorników, którzy mogą pracować tylko do 65. roku życia. Czy to jest sprawiedliwe? Czy ma miejsce dyskryminacja komorników ze względu na wiek? Szczególnie jeżeli stan psychofizyczny pozwala na świadczenie pracy. Sprawę bada TK. 

pokaż więcej
Proszę czekać...