Jakie są roszczenia pracodawcy w razie rozwiązania umowy przez pracownika?

dr Kinga Piwowarska
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
rozwiń więcej
Jakie są roszczenia pracodawcy w razie rozwiązania umowy przez pracownika? / Shutterstock
Czy pracownik może rozwiązać umowę o pracę z pracodawcą bez zachowania okresu wypowiedzenia? Czy pracownik musi podawać przyczynę rozwiązania a jeśli tak to jaka ta przyczyna musi być? Czy pracodawca może mieć roszczenia wobec pracownika jeżeli ten bezzasadnie i niezgodnie z prawem (np. w formie ustnej) rozwiąże umowę?
rozwiń >

Czy rozwiązanie było zgodne z prawem?

Internauta, który zadał pytanie był zatrudniony w dużej fabryce mebli, na czas nieokreślony już od 10 lat. Zastanawia się czy spotkają go jakieś konsekwencje prawne jeżeli w dniu 23 września 2022 r. oświadczył pracodawcy, że odchodzi z pracy, ponieważ znalazł nową pracę i rozpoczyna ją od poniedziałku 26 września 2022 r. Pracownik na piśmie rozwiązał z pracodawcą umowę bez zachowania okresu wypowiedzenia, w dniu 23 września 2022 r. i kilka godzin później, po spakowaniu swoich rzeczy, wyszedł z zakładu pracy. Pracownik wskazał, że obowiązuje go wolność pracy (może wybrać taką pracę jaką chce) a na dodatek nowy pracodawca oferuje mu dwukrotnie wyższe wynagrodzenie. Dotychczasowy pracodawca nie chciał dać pracownikowi tzw. „podwyżki inflacyjnej”, która chociaż w jakimś stopniu kompensowałaby droższe koszty życia. Jako przyczynę rozwiązania umowy pracownik wskazał: „Zmiana pracy na lepszą”. Pracownik wyczytał, że istnieje art. 55 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1510, dalej: k.p.), który uprawnia go do natychmiastowego rozwiązania umowy.

Autopromocja

Rozwiązanie umowy przez pracownika z pracodawcą

Nie tylko pracodawca może rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem w trybie natychmiastowym ale i pracownik może rozwiązać umowę o pracę z pracodawcą bez zachowania okresu wypowiedzenia. Jeżeli jednak rozwiązanie będzie bezzasadne pracodawca może mieć roszczenia wobec pracownik, tak jak i pracownik wobec pracownika. Przepis art. 55 § 1 i 55 § 1k.p. wskazuje, że pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia gdy:

- w stosunku do pracownika zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a pracodawca nie przeniesie go w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe,

- gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika (w takiej sytuacji pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia).

W opisywanym stanie faktyczny nie doszło do spełnienia żadnej z powyższych przesłanek, bowiem „Zmiana pracy na lepszą” nie mieści się w powyższych okolicznościach.

Podwyżka inflacyjna – czy jest obowiązkowa?

Brak podwyższenia wynagrodzenia pracownikowi, jeżeli ten o to wnioskuje i jeżeli sytuacja gospodarcza w kraju jest ciężka, nie oznacza, że pracodawca naruszył obowiązki przeciwko prawom pracownika i to w sposób ciężki. Jeżeli tylko pracodawca gwarantuje minimalne wynagrodzenie za pracę, nie narusza prawa. Pracodawca nie jest zobowiązany do udzielania pracownikom podwyżek, nie wynika to z przepisów k.p. Nawet jeżeli dochodzi do spadku wartości pieniądza, pracodawca nie musi dokonywać waloryzacji. Pracodawca może oczywiście w regulaminie wynagradzania zagwarantować pracownikom taką podwyżkę, np. o kilka procent, jednak jest to jego dobra wola.

Roszczenie o odszkodowanie – jakie uprawnienia ma pracodawca?

Zgodnie z k.p. pracodawca ma roszczenia wobec pracownika, który bezzasadnie rozwiązał umowę. Jakie? Pracodawca oczywiście nie może żądać przywrócenia pracownika do pracy (aby wrócił do pracy na dotychczasowe stanowisko z dotychczasowymi warunkami pracy i płacy), ponieważ rzeczywiście obowiązuje wolność pracy i zakaz pracy przymusowej, tak jak wskazał internauta.

Pracodawca nie może jednak zostać pozbawiony jakichkolwiek praw w takiej sytuacji i może żądać od pracownika odszkodowania w sytuacji, gdy ten rozwiąże z nim umowę, pomimo tego, iż nie było do tego podstaw . W takiej sytuacji, w razie nieuzasadnionego rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia na podstawie art. 55 § 1 1 k.p. pracodawcy przysługuje roszczenie o odszkodowanie. Tak też może stać się opisywanej sytuacji przez internautę. Oczywiście o odszkodowaniu orzeka sąd pracy, pracodawca może więc zgłosić wobec pracownika takie roszczenie. Może to być sąd właściwy dla siedziby zakładu pracy.

W jakiej wysokości przysługuje pracodawcy odszkodowanie?

Pracodawcy przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia pracownika za okres wypowiedzenia. W opisywanej sytuacji będzie to wysokość wynagrodzenia pracownika x 3 (pracownika obowiązywał 3 miesięczny okres wypowiedzenia).

W przypadku rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas określony, odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas, do którego umowa miała trwać, nie więcej jednak niż za okres wypowiedzenia.

Co jeśli pracownik nie rozwiąże umowy na piśmie?

Co ciekawe ustawodawca nie przewidział sankcji z tytułu niezgodnego z prawem rozwiązania umowy o pracę przez pracownika za naruszenie przepisów o rozwiązaniu przez pracownika umowy o pracę w trybie art. 55 § 1 1 k.p. O zasadności rozwiązania umowy o pracę przez pracownika w trybie art. 55 § 1 1 k.p. decydują zaistniałe okoliczności faktyczne oraz ich zakwalifikowanie jako ciężkie naruszenie przez pracodawcę podstawowych obowiązków wobec pracownika bez względu na to, jakimi wadami formalnymi dotknięte jest jego oświadczenie rozwiązujące stosunek pracy. Czyli jeżeli np. pracownik rozwiąże umowę ustnie, a nie na piśmie z podaniem przyczyny – mogą nie spotkać go za to żadne konsekwencje. Ustawodawca wskazuje bowiem, że roszczenia przysługują pracodawcy jeżeli rozwiązanie jest nieuzasadnione.

Zgodnie z art. 61 1 k.p. pracodawca ma prawo do roszczenia o odszkodowanie, jeżeli do nieuzasadnionego rozwiązania doszło z powodu określonego w art.55 § 1 1 k.p., a więc dopuszczenia się przez pracodawcę ciężkiego naruszenia obowiązków wobec pracownika. Zatem nie w każdym przypadku nieprawidłowego rozwiązania umowy o pracę przez pracownika pracodawca ma możliwość dochodzenia odszkodowania. W takim razie naruszenie wymogów formalnych (art. 55 § 2 k.p.) nie uzasadnia roszczeń po stronie pracodawcy. Zarówno zatem inna forma oświadczenia pracownika o rozwiązaniu umowy niż pisemna, niepodanie przyczyny rozwiązania umowy nie uzasadnia roszczeń po stronie pracodawcy (zob. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 18 marca 2015 r., I PK 197/14 oraz postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 2 marca 2022 r. III PUNP 7/21).

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1510, dalej: k.p.)

Kadry
Dni wolne dla dawców krwi. Czy będą musieli informować pracodawców o zamiarze oddania krwi?
17 paź 2024

Z tytułu oddania krwi honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolne. Zdarza się, że niektórzy pracownicy nadużywają tego uprawnienia. Z tego powodu dezorganizowana jest praca przedsiębiorstw. Czy są prowadzone prace legislacyjne mające zmienić tę sytuację?

Dyżur w domu 100% płatny, nawet jeśli pracownik nie pracował [jest odpowiedź resortu pracy]
17 paź 2024

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiła petycja w sprawie zmiany przepisów dotyczących dyżurów domowych. Wnioskujący zaapelował do resortu pracy aby zmienić przepisy dot. dyżurów domowych w taki sposób, aby dyżur domowy nakładający na pracownika obowiązki uniemożliwiające mu skupienie się na własnych sprawach - traktować jako czas pracy. Sprawa jest ciekawa bo polskie prawo może być niegodne z orzecznictwem TSUE.

Zmiany w Policji w 2024 r. co do postępowań kwalifikacyjnych do służby i inne [brak testu sprawnościowego i wiedzy. Ważna ustawa z podpisem Prezydenta]
17 paź 2024

Prezydent RP podpisał ważną ustawę, która dotyczy m.in. zmiany w Policji i Straży Granicznej w zakresie postępowań kwalifikacyjnych do służby. Pewne grupy osób, nie będą musiały przechodzić testu sprawnościowego i testu wiedzy. Co będzie z jakością polskiej policji?

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni?
17 paź 2024

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni? Kiedy zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100 proc., a kiedy można liczyć jedynie na 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku? Co zrobić, by pobierać go w wysokości 81,5 proc.?

Od czego zależy czy CV zostanie przeczytane? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy? [WYWIAD]
17 paź 2024

Okazuje się, że rekruterzy czytają tylko 25% nadesłanych CV. Od czego zależy czy zostanie przeczytane dane zgłoszenie kandydata do pracy? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy po wysłaniu CV? W czym tkwi problem i jakie rozwiązania można zastosować tłumaczy ekspertka z zakresu rekrutacji Katarzyna Trzaska, Senior Marketing Manager w eRecruiter.

Pracownicze braki w zawodach uzupełnią cudzoziemcy
17 paź 2024

W czwartek opublikowano strategię migracyjną na lata 2025-2030. Podano w niej, że, aby uzupełnić niedobory w zawodach deficytowych, Polska będzie dopuszczać cudzoziemców na rynek pracy.

Zatrudnianie Ukraińców 2024 [Pytania i odpowiedzi]
16 paź 2024

Jak zatrudniać obywateli Ukrainy w 2024 roku? Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadziła znaczne ułatwienia. Oto często zadawane pytania pracodawców dotyczące zatrudniania Ukraińców i odpowiedzi.

Płaca minimalna 2025 netto
16 paź 2024

W 2025 roku płaca minimalna będzie podnoszona tylko raz z dniem 1 stycznia. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie netto od nowego roku? Podwyżka będzie wyższa niż przewidywano. Jest rozporządzenie Rady Ministrów.

Polacy mieszkający za granicą załatwią swoje sprawy w ZUS bez przyjeżdżania do Polski
16 paź 2024

Do załatwienia sprawy w ZUS może wystarczyć e-wizyta. Taką możliwość mają także Polacy mieszkający za granicą. Umawiając się na spotkanie online należy uwzględnić różnice czasu między państwami czy kontynentami.

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025
16 paź 2024

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025. Co należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu lub ryczałtu za pracę zdalną? Co w przypadku pracy zdalnej okazjonalnej?

pokaż więcej
Proszę czekać...