Jakie zawody wybiera pokolenie Z?

oprac. Emilia Panufnik
rozwiń więcej
pokolenie z zetki gen z zawody praca / Pokolenie Z - jakie zawody wybierają młodzi pracownicy? / shutterstock

Pokolenie Z to urodzeni w latach 1995-2012. Wychowali się w cyfrowym świecie i mają zawodowe preferencje typowe dla swojej generacji. O jakich zawodach myśli młodsza część Zetek? Jakie zawody najczęściej wykonują osoby z pokolenia Z w wieku od 24 do 29 lat?

Kim chce być z zawodu pokolenie Z?

Kim chcą być Zetki? Czy pójdą w ślady rodziców? Youtuber, zawodowy muzyk, reżyser, influencer - czy te zawody są najczęściej wybierane przez Zetki? Sprawdziliśmy. Badania platformy Freelancehunt, Waldorfskiego Liceum Ogólnokształcącego oraz firmy Jabra.  

Autopromocja

Młoda część generacji Z 15-19 lat myśli najczęściej o karierze lekarza lub psychoterapeuty wynika z badania przeprowadzonego w listopadzie 2024 roku przez prywatne liceum Waldorfskie w Bielsku-Białej. Freelancehunt, w międzynarodowym badaniu wśród freelancerów sprawdził, co faktycznie robią zawodowo Zetki, gdy już pracują. Wzięto pod lupę freelancerów w wieku 24-29 lat - 41,8% z nich pracuje jako graficy, 19,5% jako programiści, a 11,2% jako copywriterzy

Gen Z, Generacja Z – lub inaczej pokolenie Z - osoby urodzone pomiędzy 1995, a 2012 rokiem. Te osoby albo myślą dopiero o pracy zawodowej, albo pracują od niedawna. Czy zrobią rewolucję na rynku pracy? Czy raczej wybiorą zawody, które wybierane były przez ich rodziców 20, 30 lat wcześniej? Sprawdzamy.

Jakie zawody wykonuje pokolenie Z?

Współczesny rynek pracy jest świadkiem dynamicznych zmian, które w dużej mierze kształtuje młode pokolenie, znane jako generacja Z. Zetki to pokolenie, które dorastało i dorasta w świecie cyfrowym, ma nowe podejście do kariery zawodowej, często różniące się od tradycyjnych wyborów ich rodziców. Przyjrzyjmy się wynikom kilku badań, które rzucają światło na preferencje zawodowe tej grupy.

Badanie “Portret Freelancera 2024” przeprowadzone przez Freelancehunt wśród freelancerów w wieku 24-29 lat pokazuje, że późna generacja Z ceni sobie przede wszystkim elastyczność i możliwość wyboru projektów, które są zgodne z ich zainteresowaniami. Popularne zawody w tej grupie to projektanci (41,8%), programiści (19,5%) i copywriterzy (11,2%). Freelancing umożliwia im osiągnięcie zdrowego balansu między życiem osobistym a zawodowym, co jest dla nich priorytetem. Ponadto, 50,87% z nich posiada wiedzę w wąskich specjalizacjach, co czyni ich bardziej konkurencyjnymi na rynku pracy.

- Freelancing cieszy się ogromną popularnością wśród Zetek ponieważ daje im możliwość połączenia swoich celów prywatnych, rozwojowych z pracą - mówi Oleg Topchiy, założyciel platformy Freelancehunt. - Zetki chcą podróżować, cieszyć się życiem i wolnością i wyraźnie oddzielać pracę od przyjemności. Coś czego możemy się od nich uczyć - dodaje Oleg Topchiy.

Badanie przeprowadzono w połowie 2024 roku wśród freelancerów z terenu Europy Środkowej i Wschodniej. 

Źródło: freelancehunt

Kadry
Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych
28 lis 2024

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu
28 lis 2024

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie
28 lis 2024

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

Jakie zawody wybiera pokolenie Z?
28 lis 2024

Pokolenie Z to urodzeni w latach 1995-2012. Wychowali się w cyfrowym świecie i mają zawodowe preferencje typowe dla swojej generacji. O jakich zawodach myśli młodsza część Zetek? Jakie zawody najczęściej wykonują osoby z pokolenia Z w wieku od 24 do 29 lat?

Sejm przegłosował – urlop macierzyński będzie wydłużony
28 lis 2024

Rodzice dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych po narodzinach będą mieli wydłużony urlop macierzyński. Tak postanowił Sejm nowelizując 27 listopada br. Kodeks pracy. Teraz ustawą zajmie się Senat.

Ile dni ustawowo wolnych od pracy będzie w 2025 r.? A ile długich weekendów?
28 lis 2024

W nadchodzącym roku czeka nas 14 dni ustawowo wolnych od pracy. W 2025 roku wolna Wigilia przypada w środę, wystarczy więc wziąć dwa dni urlopu, żeby zyskać tygodniowy odpoczynek. 

Sejm zadecydował: Będą zmiany w składce zdrowotnej. Kto skorzysta?
28 lis 2024

27 listopada br. Sejm uchwalił zmiany w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Nowelizacja zakłada m.in. zmniejszenie minimalnej podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców.

Od 2025 r. Wigilia będzie dniem wolnym od pracy. Co jeszcze uchwalił Sejm?
28 lis 2024

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o dniach wolnych od pracy. Od przyszłego roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy. To nie wszystkie zmiany, które uchwalił Sejm.

Emerytury czerwcowe od 2009 roku - co dalej? Kiedy wyrównanie? [Projekt]
27 lis 2024

Najnowsze informacje o emeryturach czerwcowych - jest projekt w sprawie emerytur czerwcowych od 2009 do 2019 roku. Został złożony przez PiS. Co dalej z zaniżonymi emeryturami po wyroku TK? Kiedy będzie wyrównanie?

Za 2 lata dyrektywa o pracy platformowej zostanie wdrożona. Kurierzy chcą elastyczności
27 lis 2024

Dyrektywa o pracy platformowej ma ujednolicić zasady współpracy za pośrednictwem platform typu Wolt, Uber czy Glovo. Co się zmieni? Kurierzy chcą zachowania elastyczności pracy. To dla nich ważniejsze nawet od wyższych zarobków. Za 2 lata przepisy dyrektywy mają zostać wdrożone.

pokaż więcej
Proszę czekać...