Bon senioralny - nowe usługi wsparcia dla rodzin w opiece nad seniorami

Tomasz Kowalski
rozwiń więcej
usługi sąsiedzkie starsi seniorzy emeryci renciści emerytka opiekun opiekunka sąsiad sąsiadka opieka społeczna pomoc społeczna bon senioralny / Bon senioralny - nowe usługi wsparcia dla rodzin w opiece nad seniorami / Shutterstock

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt ustawy o bonie senioralnym. Projektowana ustawa zawiera propozycję wsparcia dla osób, które nie kwalifikują się, ze względu na dochody gospodarstwa domowego, do skorzystania z usług opiekuńczych realizowanych w ramach pomocy społecznej.

Usługi wsparcia w ramach bonu senioralnego

Bon senioralny to usługi wsparcia dla rodzin aktywnych zawodowo w opiece nad seniorami. Usługi wsparcia będą obejmowały cztery obszary: 

Autopromocja
  • zaspokojenie podstawowych codziennych potrzeb życiowych, 
  • pomoc w uzyskaniu dostępu do świadczeń zdrowotnych, 
  • podstawowa opieka higieniczno-pielęgnacyjna,
  • zapewnienie kontaktów z otoczeniem.

Do korzystania z usług wsparcia świadczonych w ramach bonu senioralnego będzie uprawniona osoba, która ukończyła 75 rok życia i w przypadku której jest możliwe zidentyfikowanie niezaspokojonych potrzeb w zakresie podstawowych czynności życia codziennego, które to potrzeby nie mogą zostać zaspokojone przez rodzinę tej osoby. Usługi będą świadczone w miejscu zamieszkania osoby.

Warunki ubiegania się o bon senioralny

Osoba korzystając z usług wsparcia powinna posiadać zstępnych aktywnych zawodowo, zaś jej przychód z emerytury lub renty nie powinien przekraczać wysokości wskazanej w ustawie.

Projekt ustawy zakłada, że przychód zstępnego uprawniający do ubiegania się o przyznanie bonu senioralnego nie może przekraczać wysokości:

  • dwukrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę dla gospodarstwa jednoosobowego lub
  • trzykrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę dla gospodarstwa wieloosobowego (bez względu na liczbę osób w rodzinie).

Jednocześnie przychód w gospodarstwie jednoosobowym nie może być niższy niż minimalne wynagrodzenie za pracę.

Miesięczna wartość bonu senioralnego może wynosić maksymalnie 2150 zł, co będzie odpowiadało 50 godzinom usług wsparcia. Bon będzie przyznawany w formie decyzji wydawanej na 12 miesięcy.

Bon senioralny jako zadanie własne gminy

Projekt ustawy przewiduje, że bon senioralny będzie realizowany przez gminę, jako jej obligatoryjne zadanie własne. Realizację bonu gmina będzie mogła zlecić m.in. ośrodkowi pomocy społecznej lub innym jednostkom organizacyjnym, centrum usług społecznych, domom pomocy społecznej, ośrodkom wsparcia, organizacjom pozarządowym lub przedsiębiorstwom społecznym. 

Przyznanie bonu senioralnego oraz określenie jego wartości będzie następowało na wniosek osoby uprawnionej. Wniosek będzie składany do gminy właściwej ze względu na miejsce zamieszkania seniora. Wartość i zakres usług wsparcia realizowanych w ramach bonu senioralnego będzie ustalał wójt, burmistrz lub prezydent miasta.

Wejście w życie ustawy

Projekt ustawy o bonie senioralnym zakłada, że przepisy dotyczące wprowadzenia bonu senioralnego wejdą w życie 1 stycznia 2026 r. Jednakże w okresie 2 lat od dnia wejścia w życie ustawy, gmina będzie realizować zadania z niej wynikające, jako zadania fakultatywne. 

Kadry
Zatrudnianie Ukraińców 2024 [Pytania i odpowiedzi]
16 paź 2024

Jak zatrudniać obywateli Ukrainy w 2024 roku? Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadziła znaczne ułatwienia. Oto często zadawane pytania pracodawców dotyczące zatrudniania Ukraińców i odpowiedzi.

Płaca minimalna 2025 netto
16 paź 2024

W 2025 roku płaca minimalna będzie podnoszona tylko raz z dniem 1 stycznia. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie netto od nowego roku? Podwyżka będzie wyższa niż przewidywano. Jest rozporządzenie Rady Ministrów.

Polacy mieszkający za granicą załatwią swoje sprawy w ZUS bez przyjeżdżania do Polski
16 paź 2024

Do załatwienia sprawy w ZUS może wystarczyć e-wizyta. Taką możliwość mają także Polacy mieszkający za granicą. Umawiając się na spotkanie online należy uwzględnić różnice czasu między państwami czy kontynentami.

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025
16 paź 2024

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025. Co należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu lub ryczałtu za pracę zdalną? Co w przypadku pracy zdalnej okazjonalnej?

Bon senioralny - nowe usługi wsparcia dla rodzin w opiece nad seniorami
16 paź 2024

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt ustawy o bonie senioralnym. Projektowana ustawa zawiera propozycję wsparcia dla osób, które nie kwalifikują się, ze względu na dochody gospodarstwa domowego, do skorzystania z usług opiekuńczych realizowanych w ramach pomocy społecznej.

Szef po polsku: super kontroler izolujący się w gabinecie czy brat łata wdrażający wolę ogółu. 16 października – Dzień Szefa
16 paź 2024

Dziś, 16 października, obchodzimy Dzień Szefa. Jest to idealna okazja, by zastanowić się jakich szefów możemy spotkać na naszej drodze i jakimi chcielibyśmy być. Nie każdy bowiem jest urodzonym przywódcą.

Agencja zatrudnienia jako wsparcie działów HR – kiedy warto zdecydować się na outsourcing procesów rekrutacyjnych?
15 paź 2024

Kiedy przedsiębiorstwo powinno sięgnąć po zewnętrzne wsparcie rekrutacyjne? W świecie dynamicznie zmieniającego się rynku pracy, pytanie o sensowność outsourcingu rekrutacji często pojawia się na agendzie wewnętrznych działów HR. Czy faktycznie potrzebujemy zewnętrznej agencji, skoro mamy własny zespół HR? Odpowiedź, choć nieoczywista, często brzmi "tak" – i to z kilku konkretnych powodów.

Czy 1 i 2 listopada jest wolny?
15 paź 2024

Czy 1 listopada jest dniem wolnym od pracy? Czy 1 listopada jest wolny od szkoły? Czy 1 listopada idzie się do kościoła? Czy sklepy są otwarte we Wszystkich Świętych? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu w dniu 1 listopada? Czy 2 listopada jest dniem wolnym od pracy?

Zatrudnienie niepełnosprawnych pracowników a obniżenie wpłat na PFRON. Jak osiągnąć wskaźnik 6%? Praktyczne wskazówki dla pracodawców
16 paź 2024

Zatrudnienie pracowników z niepełnosprawnością to temat rzeka. Pojawia się w firmach w wielu kontekstach, że wspomnę tylko o raportowaniu CSR, dofinansowaniach z PFRON czy współpracy z Zakładami Pracy Chronionej. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej wpływowi zatrudnienia pracowników z niepełnosprawnością na obniżenie wpłat na PFRON. 

Pokolenie Z lepiej ocenia pracę ze starszymi osobami niż starsi z nimi. Dlaczego? [RAPORT]
15 paź 2024

Pokolenie Z lepiej ocenia współpracę ze starszymi pracownikami i pracodawcami niż starsi z młodymi pracownikami. Dlaczego tak się dzieje? Czym się od siebie różnią i czy rzeczywiście jest między nimi przepaść? Oto raport Hays odpowiadający na te pytania.

pokaż więcej
Proszę czekać...