Renta wdowia 2024 r. Ile, dla kogo, kiedy

Tomasz Kowalski
rozwiń więcej
cmentarz znicz / Renta wdowia 2024 r. Ile, dla kogo, kiedy / shutterstock

Wkrótce zmienią się zasady przyznawania świadczeń osobom owdowiałym. W Sejmie trwają prace nad nowym świadczeniem, tzw. rentą wdowią, którego celem jest wsparcie wdów i wdowców po śmierci małżonka.

Sejm pracuje nad projektem

W Sejmie nadal trwają prace nad obywatelskim projektem ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

Autopromocja

Projektowana ustawa dotyczy wprowadzenia nowej reguły zbiegu prawa do nabytej z tytułu bycia wdową lub wdowcem:

  • renty rodzinnej,
  • wojskowej renty rodzinnej,
  • policyjnej renty rodzinnej lub 
  • renty rodzinnej z ubezpieczenia społecznego rolników

z innymi świadczeniami emerytalno-rentowymi.

Projekt ustawy czytany był na posiedzeniu Sejmu w dniu 7 lutego 2024 r., a następnie skierowano go do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Zbieg prawa do kilku świadczeń

Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, w razie zbiegu prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych obowiązuje zasada wypłaty jednego świadczenia. Uprawniony do kilku świadczeń musi dokonać wyboru, które świadczenie chce otrzymywać. Jeżeli tego nie zrobi, wówczas „z urzędu” będzie mu wypłacane świadczenie wyższe. Wyjątek dotyczy jedyne zbiegu prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy (z ubezpieczenia wypadkowego) oraz prawa do emerytury. W takiej sytuacji wypłaca się jedno świadczenie w całości, a drugie w połowie. 

Zasady obowiązujące w razie zbiegu prawa do świadczeń emerytalno-rentowych często uznawane są za niesprawiedliwe. Osoba przez lata płacąca składki na swoje ubezpieczenie, która nabyła prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, a następnie uzyskała prawo do renty rodzinnej na skutek śmierci współmałżonka, musi wybierać między tymi świadczeniami. Takie zasady powodują, że owdowiała osoba musi pokryć z jednego świadczenia koszty prowadzenia gospodarstwa domowego, które były dotychczas finansowane z dwóch świadczeń.

Renta wdowia w dwóch wariantach

Projekt ustawy zakłada, że w razie zbiegu prawa do renty rodzinnej oraz do świadczeń emerytalno-rentowych, osobie uprawnionej będzie wypłacana renta wdowia. Projekt przewiduje dwa warianty renty wdowiej, do wyboru przez osobę uprawnioną. 

Według pierwszego wariantu osoba uprawniona otrzyma rentę rodzinną po zmarłym małżonku powiększoną o 50 proc. przysługującego jej świadczenia. Z kolei drugi wariant zakłada, że osoba uprawniona otrzyma przysługujące jej świadczenie powiększone o 50 proc. renty rodzinnej po zmarłym małżonku.

Zakłada się, że prawo do renty wdowiej będzie przysługiwać wszystkim osobom, które nabyły prawo do renty rodzinnej i świadczeń emerytalno-rentowych przed wejściem w życie projektowanej ustawy, oraz tym osobom, które nabędą je po wejściu ustawy w życie.

Jaka będzie wysokość renty wdowiej

W projekcie ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej przewidziano wysokość tego świadczenia.

Zakłada się, że wysokość renty wdowiej nie będzie mogła przekroczyć trzykrotności miesięcznej kwoty przeciętnej emerytury wypłacanej przez ZUS. Obecnie przeciętna emerytura wynosi ok. 3500 zł. Oznacza to, że z ZUS maksymalne można będzie otrzymać rentę wdowią w wysokości ok. 10500 zł.

Trzeba dodać, że w projekcie przewidziano stopniowe wprowadzanie wskaźnika 50 proc. wysokości świadczenia emerytalno-rentowego lub renty rodzinnej. W pierwszym półroczu obowiązywania ustawy wskaźnik ma wynosić 15 proc., który w następnym półroczu wzrośnie do 20 proc. Docelowy wskaźnik 50 proc. zostałby osiągnięty dopiero w kolejnym roku obowiązywania ustawy.

Wejście w życie projektowanej ustawy

Według projektu, ustawa ma wejść w życie 1 lipca 2024 r

Jest bardzo prawdopodobne, że ze względu na stosunkowo niski stopień zaawansowania prac nad nowymi przepisami, terminu tego raczej nie uda się dotrzymać. Możliwe więc, że termin wejścia ustawy w życie zostanie przesunięty

Kadry
Dni wolne dla dawców krwi. Czy będą musieli informować pracodawców o zamiarze oddania krwi?
17 paź 2024

Z tytułu oddania krwi honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolne. Zdarza się, że niektórzy pracownicy nadużywają tego uprawnienia. Z tego powodu dezorganizowana jest praca przedsiębiorstw. Czy są prowadzone prace legislacyjne mające zmienić tę sytuację?

Dyżur w domu 100% płatny, nawet jeśli pracownik nie pracował [jest odpowiedź resortu pracy]
17 paź 2024

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiła petycja w sprawie zmiany przepisów dotyczących dyżurów domowych. Wnioskujący zaapelował do resortu pracy aby zmienić przepisy dot. dyżurów domowych w taki sposób, aby dyżur domowy nakładający na pracownika obowiązki uniemożliwiające mu skupienie się na własnych sprawach - traktować jako czas pracy. Sprawa jest ciekawa bo polskie prawo może być niegodne z orzecznictwem TSUE.

Zmiany w Policji w 2024 r. co do postępowań kwalifikacyjnych do służby i inne [brak testu sprawnościowego i wiedzy. Ważna ustawa z podpisem Prezydenta]
17 paź 2024

Prezydent RP podpisał ważną ustawę, która dotyczy m.in. zmiany w Policji i Straży Granicznej w zakresie postępowań kwalifikacyjnych do służby. Pewne grupy osób, nie będą musiały przechodzić testu sprawnościowego i testu wiedzy. Co będzie z jakością polskiej policji?

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni?
17 paź 2024

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni? Kiedy zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100 proc., a kiedy można liczyć jedynie na 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku? Co zrobić, by pobierać go w wysokości 81,5 proc.?

Od czego zależy czy CV zostanie przeczytane? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy? [WYWIAD]
17 paź 2024

Okazuje się, że rekruterzy czytają tylko 25% nadesłanych CV. Od czego zależy czy zostanie przeczytane dane zgłoszenie kandydata do pracy? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy po wysłaniu CV? W czym tkwi problem i jakie rozwiązania można zastosować tłumaczy ekspertka z zakresu rekrutacji Katarzyna Trzaska, Senior Marketing Manager w eRecruiter.

Pracownicze braki w zawodach uzupełnią cudzoziemcy
17 paź 2024

W czwartek opublikowano strategię migracyjną na lata 2025-2030. Podano w niej, że, aby uzupełnić niedobory w zawodach deficytowych, Polska będzie dopuszczać cudzoziemców na rynek pracy.

Zatrudnianie Ukraińców 2024 [Pytania i odpowiedzi]
16 paź 2024

Jak zatrudniać obywateli Ukrainy w 2024 roku? Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadziła znaczne ułatwienia. Oto często zadawane pytania pracodawców dotyczące zatrudniania Ukraińców i odpowiedzi.

Płaca minimalna 2025 netto
16 paź 2024

W 2025 roku płaca minimalna będzie podnoszona tylko raz z dniem 1 stycznia. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie netto od nowego roku? Podwyżka będzie wyższa niż przewidywano. Jest rozporządzenie Rady Ministrów.

Polacy mieszkający za granicą załatwią swoje sprawy w ZUS bez przyjeżdżania do Polski
16 paź 2024

Do załatwienia sprawy w ZUS może wystarczyć e-wizyta. Taką możliwość mają także Polacy mieszkający za granicą. Umawiając się na spotkanie online należy uwzględnić różnice czasu między państwami czy kontynentami.

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025
16 paź 2024

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025. Co należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu lub ryczałtu za pracę zdalną? Co w przypadku pracy zdalnej okazjonalnej?

pokaż więcej
Proszę czekać...