Jakie diety i inne należności przysługują pracownikowi w razie zagranicznej podróży służbowej w 2024 r.

Tomasz Kowalski
rozwiń więcej
podróż lotnisko samolot start lot podróż służbowa zagraniczna podróż służbowa delegacja zagraniczna pracownik dieta / Jakie diety i inne należności przysługują pracownikowi w razie zagranicznej podróży służbowej w 2024 r. / Shutterstock

Z tytułu delegacji zagranicznej odbywanej w terminie i miejscu określonym przez pracodawcę, pracownikowi przysługują diety i inne należności. Wysokość diet oraz należności ustalanych w stosunku do wysokości diet różnią się w zależności od kraju docelowego podróży zagranicznej. Jaka jest wysokość diet i innych należności w 2024 r.?

Należności przysługujące pracownikowi z tytułu zagranicznej podróży służbowej

Z tytułu zagranicznej podróży służbowej pracownikowi przysługują diety

Autopromocja

Pracownik ma również prawo do zwrotu kosztów noclegów, przejazdów, dojazdów środkami komunikacji miejscowej oraz innych niezbędnych udokumentowanych wydatków, określonych lub uznanych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb.

Ponadto pracownikowi, który w czasie zagranicznej podróży służbowej poniósł inne niezbędne wydatki związane z tą podróżą, określone lub uznane przez pracodawcę, zwraca się je w udokumentowanej wysokości. Wydatki te obejmują opłaty za bagaż, przejazd drogami płatnymi i autostradami, postój w strefie płatnego parkowania, miejsca parkingowe oraz inne niezbędne wydatki wiążące się bezpośrednio z odbywaniem podróży zagranicznej.

Dieta w delegacji zagranicznej

Dieta należna podczas zagranicznej podróży służbowej jest przeznaczona na pokrycie kosztów wyżywienia i inne drobne wydatki. Dieta przysługuje w wysokości obowiązującej dla docelowego państwa podróży zagranicznej - wysokość diety za dobę podróży zagranicznej określa załącznik do rozporządzenia w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej. Dla państw najczęściej będących celem delegacji zagranicznych dieta wynosi:

Należność z tytułu diet oblicza się w następujący sposób:

- do 8 godzin: przysługuje 1/3 diety;

- ponad 8 do 12 godzin: przysługuje 50% diety;

- ponad 12 godzin: przysługuje dieta w pełnej wysokości.

Pracownikowi, któremu zapewniono bezpłatne, całodzienne wyżywienie, przysługuje 25% diety. Jeżeli pracownik nie ma zapewnionego całodziennego wyżywienia, wówczas kwotę diety zmniejsza się o koszt zapewnionego bezpłatnego wyżywienia. Należy wówczas przyjąć, że każdy posiłek stanowi odpowiednio:

  • śniadanie: 15% diety;

  • obiad: 30% diety;

  • kolacja: 30% diety.

Obniżenie diety stosuje się także w sytuacji, gdy pracownik korzysta z usługi hotelarskiej, w ramach której zapewniono wyżywienie. 

Pracownikowi, który otrzymuje w czasie zagranicznej podróży służbowej należność pieniężną na wyżywienie, dieta nie przysługuje. Jeżeli jednak należność pieniężna jest niższa od diety, pracownikowi przysługuje wyrównanie do wysokości należnej diety.

Pozostałe należności w zagranicznej podróży służbowej

Poza dietami, pracownikowi przysługują także inne należności. Są to:

  • ryczałt na pokrycie kosztów dojazdu z i do dworca kolejowego, autobusowego, portu lotniczego lub morskiego w wysokości jednej diety w miejscowości docelowej za granicą oraz w każdej innej miejscowości za granicą, w której pracownik korzystał z noclegu lub 50% diety za dojazd w jedną stronę;
  • ryczałt na pokrycie kosztów dojazdów środkami komunikacji miejscowej w wysokości 10% diety za każdą rozpoczętą dobę pobytu w zagranicznej podróży służbowej;
  • ryczałt za nocleg, jeśli pracownik nie przedstawił rachunku w wysokości 25% limitu, w granicach którego pracownikowi przysługuje zwrot kosztów za nocleg w wysokości stwierdzonej rachunkiem;
  • ryczałt za każdy dzień (dobę) pobytu pracownika w szpitalu lub innym zakładzie leczniczym w czasie zagranicznej podróży służbowej w wysokości 25% diety;

  • zwrot kosztów leczenia za granicą w przypadku choroby powstałej podczas zagranicznej podróży służbowej obejmujących udokumentowane koszty (oprócz: leków, których nabycie za granicą nie było konieczne, kosztów zabiegów chirurgii plastycznej i kosmetycznych oraz kosztów nabycia protez ortopedycznych, dentystycznych lub okularów).

Pracodawca może wyrazić zgodę na zwrot kosztów przewozu samolotem bagażu osobistego o wadze do 30 kg, liczonej łącznie z wagą bagażu opłaconego w cenie biletu, jeżeli podróż zagraniczna trwa ponad 30 dni lub jeżeli państwem docelowym jest państwo pozaeuropejskie.

Podstawa prawna:

  • art. 775 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465)

  • § 2, § 13 – 19 oraz załącznik do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 2190)

Kadry
Wakacje składkowe - projekt ustawy po drugim czytaniu w sejmie
08 maja 2024

Wakacje składkowe - projekt ustawy jest już po drugim czytaniu w Sejmie. Nie było poprawek do projektu. Teraz będzie głosował cały Sejm. Dla kogo są wakacje składkowe? Jakie warunki trzeba spełnić, by móc złożyć wniosek do ZUS?

Urlop na żądanie dla nauczyciela 2024
08 maja 2024

Urlop na żądanie dla nauczyciela 2024 - czy nauczyciel może wziąć urlop na żądanie? Karta nauczyciela różnicuje urlopy nauczycieli zatrudnionych w szkołach feryjnych i nieferyjnych. Czy dyrektor, wicedyrektor i nauczyciel na stanowisku kierowniczym mogą korzystać z urlopu na żądanie?

Minimalne wynagrodzenie w 2024 roku wzrosło do 4 242 zł, a to nie koniec. Ile wyniesie po kolejnej podwyżce w lipcu? Jak Polska wypada w porównaniu z innymi krajami w UE?
08 maja 2024

Minimalne wynagrodzenie za pracę w Polsce oraz minimalna stawka godzinowa zostały podwyższone w styczniu 2024 roku.  Ile wyniosą po kolejnej podwyżce, która czeka nas w lipcu br.?

Podróż służbowa. Od czego zależy wysokość diet i innych należności?
08 maja 2024

W czasie krajowej podróży służbowej pracownikowi przysługują diety i zwrot kosztów przejazdów, noclegów oraz innych wydatków. Ich wysokość zależy od wielu okoliczności. Jakich?

Niezdolność pracownika do pracy. Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim, żeby nie stracić pracy?
08 maja 2024

Pracownik korzystający ze zwolnienia lekarskiego znajduje się pod ochroną i pracodawca nie może rozwiązać z nim umowy o pracę. Ochrona nie jest jednak nieograniczona.

Wynagrodzenie pracownika młodocianego w wakacje 2024
08 maja 2024

Kim jest młodociany pracownik? Ile wynosi jego wynagrodzenie? 

Ważny termin 20 maja 2024 r. - ZUS zwróci nadpłacone składki pod jednym warunkiem
08 maja 2024

ZUS zwróci nadpłacone składki, ale trzeba spełnić jeden warunek. Co trzeba zrobić do 20 maja 2024 roku? Do kiedy ZUS zwraca nadpłatę składek w 2024 roku?

Jakie warunki należy spełniać, żeby uzyskać urlop ojcowski? Jakie są obowiązki pracodawcy?
08 maja 2024

Pracownik będący ojcem wychowującym dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego. Urlop jest udzielany w celu opieki nad dzieckiem, niezależnie od uprawnień matki dziecka.

Świadczenia pracownicze: Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Jak obliczyć i kiedy wypłacić?
08 maja 2024

Pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny w razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Czy zawsze należy wypłacić ten ekwiwalent?

Zmiany w karcie parkingowej dla niepełnosprawnych. Będą ułatwienia
08 maja 2024

Zmiany w karcie parkingowej dla niepełnosprawnych. Będą ułatwienia - jednak nie tak szybko. Co to jest europejska karta osoby z niepełnosprawnością i europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami? Jak je uzyskać? Gdzie obowiązują? Swobodne przemieszczanie się w UE stanie się łatwiejsze dla osób z niepełnosprawnościami. Europejska karta osoby z niepełnosprawnością i karta parkingowa dla takich osób ułatwią dostęp do przysługujących im praw i preferencyjnych warunków we wszystkich krajach UE.

pokaż więcej
Proszę czekać...