Zwolnienie od pracy na dwa sposoby. Wymiar zwolnienia, wynagrodzenie, wzór wniosku

Tomasz Kowalski
rozwiń więcej
czas pracy niepełnosprawnych 2024 niepełnosprawnej niepełnosprawni godziny pracy dodatkowy urlop zwolnienia od pracy normy / Zwolnienie od pracy na dwa sposoby. Wymiar zwolnienia, wynagrodzenie, wzór wniosku / ShutterStock

Pracownik wychowujący dziecko ma prawo do zwolnienia od pracy. Należne mu zwolnienie może wykorzystać na dwa sposoby.

Zwolnienie od pracy na opiekę nad zdrowym dzieckiem

Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni. Zwolnienie w tym wymiarze przysługuje bez względu na liczbę wychowywanych dzieci.

Autopromocja

Jeżeli oboje rodzice dziecka są zatrudnieni, z prawa do zwolnienia może korzystać jedno z nich. Jeśli zatem z pełnych dwóch dni opieki skorzysta jedno z rodziców z uprawnienia nie będzie mógł już skorzystać drugi rodzic.

Zwolnienie z tytułu opieki nad dzieckiem przysługuje pracownikowi bez względu na liczbę pracodawców, u których równocześnie pozostaje w stosunku pracy. Tak więc pracownik jednocześnie zatrudniony np. u dwóch pracodawców wystąpi do nich o udzielenie zwolnienia, to każdy z nich zobowiązany jest takiego zwolnienia udzielić.

Prawo do zwolnienia od pracy na opiekę nad dzieckiem wygasa w dniu ukończenia przez dziecko 14 lat.

Dwa sposoby wykorzystania zwolnienia

Pracownik może skorzystać ze zwolnienia na dwa sposoby: w dniach lub w godzinach. 

Wyboru sposobu korzystania z tego uprawnienia dokonuje się w pierwszym wniosku o zwolnienie składanym w roku kalendarzowym. Sposób określony we wniosku jest wiążący do końca danego roku, nawet przy zmianie pracodawcy. 

Zwolnienie udzielane w dniach obejmuje pełne dni pracy pracownika wynikające z rozkładu czasu pracy. Oznacza to, że w razie wyboru zwolnienia określonego w dniach, nie stosuje się przeliczania dnia na 8 godzin. Dzień zwolnienia obejmuje wszystkie godziny pracy przewidziane na dany dzień.

Przykład

Pracownik pracuje w systemie równoważnego czasu pracy. Złożył wniosek o zwolnienie w wymiarze 2 dni – 13 i 15 maja 2024 r. W pierwszym z tych dni ma zaplanowane 4 godziny pracy, a w drugim 10 godzin. Nie ma to znaczenia, bowiem w razie wyboru zwolnienia określonego w dniach, zwolnienie obejmuje cały czas pracy zaplanowany na dane dni.

Pracownik korzystający ze zwolnienia w wymiarze godzinowym, może zdecydować się na wykorzystanie go w trakcie pracy, a także na początku lub na końcu dnia pracy.

Przykład

Pracownica wykonuje pracę w godzinach od 7.00 do 15.00. Wystąpiła do pracodawcy z wnioskiem o udzieleniu jej 3 godzin zwolnienia od pracy. Pracownica może wykorzystać te godziny np. od 7.00 do 10.00, albo np. od 11.00 do 14.00 lub np. od 12.00 do 15.00.

Przykład

Pracownica pracuje w systemie równoważnego czasu pracy. Na 14 maja ma zaplanowane 9 godzin pracy. Na ten dzień pracownica złożyła wniosek o zwolnienie od pracy w celu opieki nad dzieckiem i wybrała godzinowy sposób wykorzystania zwolnienia. Pracownicy zostanie jeszcze 7 godzin zwolnienia i tylko tyle będzie mogła wykorzystać, nawet jeśli w dniu zwolnienia będzie miała zaplanowane np. 8 godzin pracy.

Zwolnienie od pracy udzielane w wymiarze godzinowym pracownikowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika. Niepełną godzinę zwolnienia od pracy zaokrągla się w górę do pełnej godziny.

Przykład

Pracownica jest zatrudniona na 1/3 etatu. Wymiar godzinowy zwolnienia od pracy ustala się następująco: 16 godzin x 1/3 etatu = 5,33 godzin. Niepełną godzinę zaokrągla się w górę do pełnej godziny, a więc przysługujące pracownicy zwolnienie wynosi 6 godzin.

Przepisy w zakresie zwolnienia od pracy udzielanego w wymiarze godzinowym stosuje się odpowiednio do pracownika, dla którego dobowa norma czasu pracy, wynikająca z odrębnych przepisów (np. z ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych), jest niższa niż 8 godzin. W takim przypadku należy przeliczyć wymiar godzinowego zwolnienia od pracy adekwatnie do dobowej normy czasu pracy obowiązującej pracownika.

Przykład

Pracownik wychowuje dziecko w wieku do 14 lat. Pracownik ma umiarkowany stopień niepełnosprawności i obowiązuje go 7-godzinna dobowa norma czasu pracy. Z tego tytułu ma prawo do 2 dni albo 14 godzin zwolnienia od pracy na opiekę nad dzieckiem.

Wniosek o udzielenie zwolnienia

Pracownik planujący skorzystanie ze zwolnienia na opiekę nad dzieckiem powinien odpowiednio wcześniej uprzedzić o tym pracodawcę i uzyskać jego zgodę. Jednak w razie nagłej konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, gdy brakuje możliwości wcześniejszego uprzedzenia pracodawcy o swej nieobecności, nie ma podstaw, aby pracodawca odmówił pracownikowi udzielenia zwolnienia w dniu, w którym pracownik zgłasza chęć skorzystania z tego uprawnienia.

Wzór wniosku o udzielenie zwolnienia od pracy

Ostrołęka, 13 maja 2024 r.

 

Marianna Wrona

w/m

 

Milena Nowak

Sklep Wielobranżowy „U Mileny”

ul. Pałacowa 2

07-410 Ostrołęka

 

Wniosek o udzielenie zwolnienia z pracy

w celu opieki nad dzieckiem w wieku do 14 lat

Proszę o udzielenie mi zwolnienia od pracy w dniu 14 maja 2024 r. na opiekę nad moją córką Katarzyną Pawlak, ur. 2 października 2019 r.

W 2024 r. korzystam z prawa do zwolnienia od pracy na opiekę nad dzieckiem określonego w dniach.

Podstawa prawna: art. 188 Kodeksu pracy.

 

Marianna Wrona

 

Zgadzam się

13 maja 2024 r. Milena Nowak

Wniosek o udzielenie zwolnienia od pracy pracownik składa w postaci papierowej lub elektronicznej. 

Przepisy nie wymagają, żeby w treści wniosku pracownik wskazał przyczyny korzystania ze zwolnienia.

Wynagrodzenie za czas zwolnienia

Zwolnienie od pracy w celu opieki nad dzieckiem jest odpłatne. Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy, przy ustalaniu wynagrodzenia za czas zwolnienia od pracy oraz za czas niewykonywania pracy, gdy przepisy przewidują zachowanie przez pracownika prawa do wynagrodzenia, stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop, z tym że składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej oblicza się z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy lub okres niewykonywania pracy.

Podstawa prawna:

  • art. 188 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465)
  • § 5 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (j.t. Dz.U. z 2017 r., poz. 927)
Kadry
W 2025 r. ochrona przed zwolnieniem pracownika w wieku przedemerytalnym
06 wrz 2024

Również w 2025 r. pracownikom w wieku przedemerytalnym będzie przysługiwała ochrona przed zwolnieniem z pracy. Opisujemy kto i kiedy podlega ochronie przez rozwiązaniem umowy o pracę w 2025 r.

Świadczenie motywacyjne w 2025 r.: kwota miesięcznie i za ile lat
06 wrz 2024

Co to jest świadczenie motywacyjne? Komu należy się dodatek motywacyjny? Kto nie dostanie dodatku motywacyjnego? Opisujemy jakie będą zasady w 2025 r.

Nadal 3000 zł kary grzywny za niezatrudnienie kandydata na pracownika. Wszystko wskazuje na to, że w 2025 r. będą takie same kary
06 wrz 2024

Również w 2025 r. pracodawcy mają się czego obawiać, bo do inspekcji pracy ciągle trafiają przypadki dyskryminacji przy nawiązywaniu stosunku pracy i rozmowach rekrutacyjnych. Będą kontrole również w 2025 r. Pracodawca może być ukarany karą nawet w wysokości 3000 zł. A wszystko dotyczy tylko kandydatów na pracowników.

Wcześniejsza emerytura nauczycielska od 1 września 2024 - zmiany już obowiązują
06 wrz 2024

Wcześniejsza emerytura nauczycielska od 1 września 2024 - zmiany już obowiązują! Po ilu latach pracy należy się nowa emerytura dla nauczycieli? Ile lat można mieć przechodząc na emeryturę nauczycielską? Kiedy nauczyciel musi złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Urlop opiekuńczy. Kto może starać się o dodatkowe 5 dni w 2025 r.?
06 wrz 2024

Co to jest urlop opiekuńczy? Kto może skorzystać z urlopu opiekuńczego? Czy urlop opiekuńczy jest płatny? Ile dni wynosi urlop opiekuńczy? Jak załatwić urlop opiekuńczy?

PFRON wyjaśnia: Dwa kroki w przedłużaniu ważności orzeczeń o niepełnosprawności [30 września 2024 r.]
06 wrz 2024

Co trzeba zrobić w PFRON, aby dalej ubiegać się o dofinansowanie do wynagrodzeń lub refundację składek ZUS/KRUS? Są dwa kroki dla dwóch osobnych wariantów. Pierwszy to niepełnosprawny przedsiębiorca (albo rolnik), drugi wariant obejmuje przedsiębiorcę zatrudniającego osoby niepełnosprawne.

Termin udzielenia zaległego urlopu wypoczynkowego. Czy ten termin zawsze mija 30 września?
06 wrz 2024

Pracownik powinien wykorzystać urlop wypoczynkowy w tym roku kalendarzowym, w którym mu przysługuje. Urlop niewykorzystany staje się urlopem zaległym. Termin udzielenia zaległego urlopu mija 30 września następnego roku kalendarzowego. Jednak w pewnych sytuacjach zaległego urlopu pracodawca może udzielić do 31 grudnia następnego roku.

35-godzinny tydzień pracy i 36 dni urlopu wypoczynkowego. Takie przepisy już obowiązują
05 wrz 2024

Trwa narodowa dyskusja nad wprowadzeniem skróconego tygodnia pracy. Jednak już są pracownicy, których obowiązuje 35-godzinny tydzień pracy. Ponadto mają oni prawo do dłuższego urlopu wypoczynkowego w wymiarze nawet 36 dni. O kogo chodzi?

Dwa nowe świadczenia dla pracujących rodziców dzieci do 3 roku życia! Wnioski już od 1 października 2024 roku
05 wrz 2024

Od dnia 1 października 2024 roku można składać wnioski o dwa nowe świadczenia dla pracujących rodziców małych dzieci. Aktywni rodzice w pracy i aktywnie w żłobku można otrzymać na dziecko od 1 do 3 roku życia. Jakie jeszcze warunki trzeba spełnić?

ZUS: Kolejne terminy wypłaty czternastych emerytur
05 wrz 2024

W piątek, 6 września, ZUS wypłaci kolejną transzę tzw. czternastej emerytury. W całym kraju dodatkowe świadczenia otrzyma ponad 1,1 mln osób na łączną kwotę przeszło 1,6 mld zł. W jakich terminach czternaste emerytury otrzymają pozostali świadczeniobiorcy?

pokaż więcej
Proszę czekać...