Czterodniowy tydzień pracy. Kodeks pracy umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

Tomasz Kowalski
rozwiń więcej
4-dniowy czterodniowy tydzień pracy skrócony tydzień pracy system skróconego tygodnia pracy system czasu pracy czas pracy / Czterodniowy tydzień pracy. Kodeks pracy umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu / shutterstock

Czterodniowy system skróconego tygodnia pracy może zostać wprowadzony na wniosek pracownika. W 4-dniowym tygodniu pracy dobowy czas pracy może zostać przedłużony nie więcej niż do 12 godzin.

Podstawowa norma czasu pracy

Kodeksu pracy ustala podstawową dobową i tygodniową normę czasu pracy. Określa, że czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy.

Autopromocja

Wyjątkiem od zasady 5-dniowego tygodnia pracy jest system skróconego tygodnia pracy.

System skróconego tygodnia pracy

Przepisy prawa pracy dopuszczają wykonywanie pracy przez pracownika przez mniej niż 5 dni w ciągu tygodnia. Jest to możliwe, jeśli równocześnie dobowy wymiar czasu pracy pracownika zostanie przedłużony nie więcej niż do 12 godzin w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca. To jest właśnie tzw. system skróconego tygodnia pracy.

Ważne

W systemie skróconego tygodnia pracy liczba dni pracy w każdym tygodniu okresu rozliczeniowego musi być mniejsza niż pięć.

W tym systemie możliwe jest wydłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy. W przypadkach uzasadnionych przyczynami obiektywnymi lub technicznymi albo dotyczącymi organizacji pracy, przy zachowaniu ogólnych zasad ochrony bezpieczeństwa i zdrowia pracowników okres rozliczeniowy może być wydłużony maksymalnie do 12 miesięcy.

Rozkład czasu pracy w systemie skróconego tygodnia pracy

Praca w tym systemie odbywa się w dni dowolnie wskazane. Należy przy tym pamiętać o zachowaniu obowiązkowego dobowego i tygodniowego odpoczynku, jak również o obowiązującej przeciętnej 40-godzinnej tygodniowej normie czasu pracy. 

Przykład

Pracownik jest zatrudniony na cały etat w systemie skróconego tygodnia pracy. Pracuje 4 dni w tygodniu – od poniedziałku do czwartku. Jego rozkład pracy musi uwzględniać przeciętną 40-godzinną tygodniową normę czasu pracy w okresie rozliczeniowym. Z tego względu pracownik pracuje przez 2 dni w tygodniu po 8 godzin, a przez pozostałe 2 dni po 12 godzin, co w sumie daje 40 godzin. Taki rozkład czasu pracy jest prawidłowy. 

Przykład

Pracownik zatrudniony jest w systemie skróconego tygodnia pracy i pracuje na cały etat przez 4 dni w tygodniu – w poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek. Rozkład czasu pracy przewiduje, że w każdym dniu pracownik będzie pracował 12 godzin. Taki rozkład czasu pracy jest nieprawidłowy. Pracownik przepracuje 48 godzin w tygodniu, przez co przekroczy przeciętną 40-godzinną tygodniową normę czasu pracy i będzie pracował w godzinach nadliczbowych.

Jeżeli rozkład czasu pracy pracownika w systemie skróconego tygodnia nie będzie stały, wówczas konieczne jest sporządzanie rozkładu czasu pracy na każdy okres rozliczeniowy. Pracownik powinien otrzymać rozkład czasu pracy co najmniej na 1 tydzień przed rozpoczęciem okresu rozliczeniowego, na który został on sporządzony.

Ochrona niektórych pracowników przed wydłużeniem dobowej normy czasu pracy

W przypadku systemu skróconego tygodnia pracy wydłużenie normy dobowej powyżej 8 godzin nie jest dopuszczalne w przypadku:

  • pracowników zatrudnionych na stanowiskach pracy, na których występują przekroczenia najwyższych dopuszczalnych stężeń lub natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia, 
  • pracownic w ciąży, 
  • pracowników opiekujących się dzieckiem do ukończenia przez nie 4 roku życia, bez ich zgody. 

Jednocześnie za czas nieprzepracowany w związku ze zmniejszeniem z tego powodu wymiaru jego czasu pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Wniosek o zastosowanie skróconego tygodnia pracy

System skróconego tygodnia pracy może być stosowany na pisemny wniosek pracownika.

Wzór wniosku o wprowadzenie systemu skróconego tygodnia pracy

data

 

dane pracownika

 

dane pracodawcy

 

Wniosek o wprowadzenie systemu skróconego tygodnia pracy

 

Zgodnie z art. 143 Kodeksu pracy zwracam się z wnioskiem o objęcie mnie systemem skróconego tygodnia pracy.

Proponuję, że będę świadczył pracę od wtorku do piątku, w wymiarze 10 godzin dziennie. 

Proszę o wprowadzenie systemu skróconego tygodnia pracy od dnia 1 stycznia 2024 r.

 

Podpis pracownika

 

Wyrażam zgodę/Nie wyrażam zgody*

 

Podpis pracodawcy

 

*niepotrzebne skreślić

 

 

Podstawa prawna

  • art. 129, art. 143, art. 148 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465)
Kadry
Bezrobocie w kwietniu 2024 r.
08 maja 2024

Ile wynosi bezrobocie w kwietniu 2024 roku? Tak niskiego bezrobocia w kwietniu nie było od 1991 roku.

Wakacje składkowe - projekt ustawy po drugim czytaniu w sejmie
08 maja 2024

Wakacje składkowe - projekt ustawy jest już po drugim czytaniu w Sejmie. Nie było poprawek do projektu. Teraz będzie głosował cały Sejm. Dla kogo są wakacje składkowe? Jakie warunki trzeba spełnić, by móc złożyć wniosek do ZUS?

Urlop na żądanie dla nauczyciela 2024
08 maja 2024

Urlop na żądanie dla nauczyciela 2024 - czy nauczyciel może wziąć urlop na żądanie? Karta nauczyciela różnicuje urlopy nauczycieli zatrudnionych w szkołach feryjnych i nieferyjnych. Czy dyrektor, wicedyrektor i nauczyciel na stanowisku kierowniczym mogą korzystać z urlopu na żądanie?

Minimalne wynagrodzenie w 2024 roku wzrosło do 4 242 zł, a to nie koniec. Ile wyniesie po kolejnej podwyżce w lipcu? Jak Polska wypada w porównaniu z innymi krajami w UE?
08 maja 2024

Minimalne wynagrodzenie za pracę w Polsce oraz minimalna stawka godzinowa zostały podwyższone w styczniu 2024 roku.  Ile wyniosą po kolejnej podwyżce, która czeka nas w lipcu br.?

Podróż służbowa. Od czego zależy wysokość diet i innych należności?
08 maja 2024

W czasie krajowej podróży służbowej pracownikowi przysługują diety i zwrot kosztów przejazdów, noclegów oraz innych wydatków. Ich wysokość zależy od wielu okoliczności. Jakich?

Niezdolność pracownika do pracy. Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim, żeby nie stracić pracy?
08 maja 2024

Pracownik korzystający ze zwolnienia lekarskiego znajduje się pod ochroną i pracodawca nie może rozwiązać z nim umowy o pracę. Ochrona nie jest jednak nieograniczona.

Wynagrodzenie pracownika młodocianego w wakacje 2024
08 maja 2024

Kim jest młodociany pracownik? Ile wynosi jego wynagrodzenie? 

Ważny termin 20 maja 2024 r. - ZUS zwróci nadpłacone składki pod jednym warunkiem
08 maja 2024

ZUS zwróci nadpłacone składki, ale trzeba spełnić jeden warunek. Co trzeba zrobić do 20 maja 2024 roku? Do kiedy ZUS zwraca nadpłatę składek w 2024 roku?

Jakie warunki należy spełniać, żeby uzyskać urlop ojcowski? Jakie są obowiązki pracodawcy?
08 maja 2024

Pracownik będący ojcem wychowującym dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego. Urlop jest udzielany w celu opieki nad dzieckiem, niezależnie od uprawnień matki dziecka.

Świadczenia pracownicze: Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Jak obliczyć i kiedy wypłacić?
08 maja 2024

Pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny w razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Czy zawsze należy wypłacić ten ekwiwalent?

pokaż więcej
Proszę czekać...