W 2025 konkretnym grupom osób będzie przysługiwał zasiłek na żywność, leki, leczenie, ogrzewanie, opał, odzież. Opisujemy dla kogo, kiedy i jaki wniosek należy złożyć.
- Co na 2025?
- Dla kogo zasiłek celowy?
- Dla kogo darmowy bilet?
- Zasiłek celowy na zdarzenie losowe
- Ile wynosi zasiłek celowy w 2025?
- Zwrot zasiłku celowego
- Co to jest specjalny zasiłek celowy?
- Na co specjalny zasiłek celowy w 2025?
- Wniosek o zasiłek celowy
- Kiedy wypłata zasiłku?
Co na 2025?
W 2025 r. dużej grupie Polaków będzie przysługiwał zasiłek celowy. Ma swoje przeznaczenie i cel na jaki jest przyznawany. Zasiłek celowy nie ma charakteru obligatoryjnego/ obowiązkowego, więc nie będzie przyznany przez organizacje, MOPS czy państwo z urzędu. Zasiłek celowy jest świadczeniem fakultatywnym/ dodatkowym nie obowiązkowym. Na co jest przyznawany zasiłek celowy? Zasiłek celowy jest przyznawany na zaspokojenie niezbędnej potrzeby bytowej, a w szczególności na pokrycie części lub całości kosztów zakupu żywności, leków i leczenia, ogrzewania, w tym opału, odzieży, niezbędnych przedmiotów użytku domowego, drobnych remontów i napraw w mieszkaniu, a także kosztów pogrzebu. Szczególnie teraz, w okresie jesiennym i zbliżającym się okresie zimowym wiele osób może skorzystać z tego zasiłku, kiedy ceny prądu są wysokie a opał, w tym węgiel nie jest tani.
Zasiłek celowy może być przyznany również w celu realizacji postanowień kontraktu socjalnego. Wówczas może być wypłacany niezależnie od dochodu, przez okres do 2 miesięcy od dnia, w którym osoba objęta kontraktem socjalnym, w trakcie jego realizacji, stała się osobą zatrudnioną.
Dla kogo zasiłek celowy?
Osobom bezdomnym i innym osobom nie posiadającym dochodu oraz możliwości uzyskania świadczeń zdrowotnych może być przyznany zasiłek celowy na pokrycie części lub całości wydatków na świadczenia zdrowotne. Oprócz powyższego, zasiłek celowy przysługuje: osobie samotnie prowadzącej gospodarstwo domowe oraz z niskim dochodem.
Dla kogo darmowy bilet?
Zasiłek celowy może być przyznany również w formie biletu kredytowanego osobom, które w związku z załatwieniem ważnych spraw rodzinnych lub urzędowych muszą się udać do innej miejscowości. Bilet kredytowany jest wystawiony na konkretny dzień i trasę przejazdu, ważny jest z dokumentem tożsamości.
Zasiłek celowy na zdarzenie losowe
Zasiłek celowy na zdarzenie losowe może być przyznane osobie albo rodzinie, które poniosły straty w wyniku zdarzenia losowego. W takim przypadku może być przyznany niezależnie od dochodu i może nie podlegać zwrotowi.
Ile wynosi zasiłek celowy w 2025?
Przepisy nie określają wysokości zasiłku celowego. Kwota zasiłku ustalana jest z uwzględnieniem, z jednej strony sytuacji materialnej wnioskodawcy i celu na jaki zasiłek jest przyznany, z drugiej strony – możliwości finansowych ośrodka. W pomocy społecznej podejście do osoby lub rodziny jest bardzo zindywidualizowane i każdy przypadek rozpatrywany jest odrębnie. Kwoty zasiłków mogą więc być różne.
Zwrot zasiłku celowego
Świadczenie to może być przyznane w szczególnie uzasadnionych przypadkach osobie albo rodzinie o dochodach przekraczających kryterium dochodowe, ale pod warunkiem zwrotu części lub całości kwoty zasiłku.
Co to jest specjalny zasiłek celowy?
Świadczenie to może być przyznane osobie albo rodzinie o dochodach przekraczających kryterium ustawowe w szczególnie uzasadnionych przypadkach (w sytuacjach zupełnie wyjątkowych, zaistniałych w wyniku zdarzeń dotkliwych w skutkach i daleko ingerujących w plany życiowe osoby albo rodziny). Świadczenie to nie może wynosić więcej niż wysokość kryterium dochodowego osoby lub rodziny, czyli: 1010 zł miesięcznie - w przypadku osoby samotnie prowadzącej gospodarstwo domowe; 823 zł miesięcznie – w przypadku rodziny. Świadczenie to nie podlega zwrotowi.
Na co specjalny zasiłek celowy w 2025?
Świadczenie może być przyznane w szczególnie uzasadnionych przypadkach osobie albo rodzinie o dochodach przekraczających kryterium ustawowe - w wysokości nieprzekraczającej odpowiednio kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej lub rodziny. Świadczenie to nie podlega zwrotowi.
Wniosek o zasiłek celowy
Generalnie świadczenia pomocy społecznej udzielane są na wniosek samej osoby zainteresowanej, jej przedstawiciela ustawowego (np. w przypadku dziecka - jego rodziców albo opiekunów prawnych) lub innej osoby. W niektórych przypadkach, zwłaszcza w stosunku do osób, które nie mają świadomości swoich praw, pomoc społeczna udzielana jest z urzędu.
Krok nr 1: najpierw należy złożyć wniosek o udzielenie pomocy. Można zgłosić elektronicznie do MOPs albo wniosek można również złożyć osobiście, telefonicznie lub pisemnie do ośrodka pomocy społecznej w miejscu zamieszkania lub pobytu. Do wniosku należy dołączyć kserokopię dokumentów istotnych dla rozstrzygnięcia sprawy, np. zaświadczenie o wysokości wynagrodzenia za pracę, emerytury, orzeczenie o niepełnosprawności.
Krok nr 2: sporządzenie wywiadu środowiskowego i planu pomocy. Celem wywiadu środowiskowego jest rozeznanie sytuacji osobistej, rodzinnej, dochodowej i majątkowej osób i rodzin ubiegających się o pomoc. Wywiad środowiskowy przeprowadzony przez pracownika socjalnego jest podstawą udzielenia pomocy. Wywiad środowiskowy przeprowadzany jest w miejscu zamieszkania osoby ubiegającej się o pomoc, a w sprawach pilnych – w jej miejscu pobytu. Brak zgody na jego przeprowadzenie jest równoznaczny z rezygnacją z pomocy społecznej.
Kiedy wypłata zasiłku?
Termin i formę wypłaty zasiłku celowego ustalają indywidualnie ośrodki pomocy społecznej. Realizacja świadczeń pieniężnych odbywa się zazwyczaj w formie wypłat w kasie ośrodka pomocy społecznej, w terminach określonych w decyzji. Część świadczeń pieniężnych realizowana jest w formie przekazów pocztowych bądź przelewów na konto osobiste.