Wybór między ZUS i OFE

Wybór między ZUS i OFE. /Fot. Fotolia / Fotolia
Od 1 kwietnia 2014 r. Polacy mają wybór między ZUS i OFE. Do końca lipca tego roku należy zdecydować, gdzie będą przekazywane składki emerytalne. Jak dokonać wyboru?

Zmiany w emeryturach weszły w życie 1 lutego 2014 r. Wprowadzono okres przejściowy od 1 lutego 2014 r. do 30 października 2014 r., w którym dla potrzeb emerytalnych określono mechanizm przekazania całości środków zgromadzonych w OFE do ZUS.

Autopromocja

Sprawdź, co Ci się bardziej opłaca ZUS czy OFE? Kup poradnik z opiniami ekspertów

Polecane artykuły:

Zmiany w emeryturach od 1 lutego 2014 r.

OFE – zmiany w 2014 roku

Emerytury 2014 – zmiany od 1 lutego

Obowiązki ubezpieczonych w związku ze zmianami w OFE

Zmiany w OFE

Minął miesiąc od kiedy Polacy mogą wybierać, gdzie zostaną przekazane ich składki emerytalne. Decyzja członków otwartych funduszy emerytalnych dotyczy składek emerytalnych, zaczynając od składki za lipiec 2014 r.

Termin wyboru ZUS lub OFE: od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 r.

Polecane artykuły:

ZUS czy OFE – do kiedy wybór?

ZUS czy OFE – do kiedy wybrać?

ZUS czy OFE – do kiedy decyzja?

ZUS czy OFE – deklaracja do 31 lipca 2014 r.

ZUS czy OFE – wybór od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 r.

Przekazanie składek do ZUS

W razie rezygnacji z przekazywania składek do OFE, część składki emerytalnej w wysokości 7,3% będzie przechodziła na subkonto w ZUS. Przekazywanie składek w całości do ZUS nie wymaga składania żadnych oświadczeń.

Polecane artykuły:

Przejście z OFE do ZUS

Rezygnacja z OFE możliwa do końca lipca

Jak zrezygnować z OFE?

Przekazanie składek do OFE

Natomiast przekazanie składek w wysokości 2,92% do OFE wymaga dostarczenia do ZUS odpowiedniego dokumentu o tytule: "Oświadczenie członka otwartego funduszu emerytalnego o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego oraz o zapoznaniu się z informacją dotyczącą powszechnego systemu emerytalnego oraz informacją dotyczącą otwartych funduszy emerytalnych". Oświadczenie w formie papierowej dostępne jest w placówkach ZUS a w formie elektronicznej na pue.zus.pl.

Polecane artykuły:

Wzór oświadczenia o przekazywaniu składki do OFE

Oświadczenie o dalszym przekazywaniu składek do OFE

Oświadczenie o przekazywaniu składki do OFE

Oświadczenia i wnioski ZUS w związku z reformą OFE

ZUS czy OFE? Jak wybrać system emerytalny?

UWAGA! zgodnie z przepisami, o których mowa w art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 6 grudnia 2013 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartch funduszach emerytalnych, ubezpieczony podpisując oświadczenie, potwierdza jednocześnie, że zapoznał się z informacją o systemie emerytalnym oraz z informacją o otwartych funduszach emerytalnych.

Zasady wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w OFE:

Zmiany w emeryturach 2014

Co więcej, wspomniane oświadczenia o przekazywaniu składki do OFE składają również osoby, które w okresie od 1 lutego do 31 lipca 2014 r. zawrą umowę z OFE na zasadzie dobrowolności i chcą, aby składka do OFE była przekazywana także od 1 lipca 2014 r.

ZUS czy OFE? Co wybrać?

ZUS czy OFE to pytanie, które stawia sobie obecnie wielu Polaków. Wybór nie jest łatwy, gdyż trudno przewidzieć, które rozwiązanie będzie bardziej korzystne dla naszych emerytur. Czy lepiej oszczędzać na przyszłą emeryturę wyłącznie w ZUS, czy może warto zaufać Otwartym Funduszom Emerytalnym?

Polecane artykuły:

ZUS czy OFE – co warto wybrać?

ZUS czy OFE – co wybrać?

Zdecyduj o swojej składce emerytalnej. OFE czy ZUS?

Warto wspomnieć w tym miejscu, że decyzję o pozostaniu w OFE bądź przekazywaniu całości składki emerytalnej do ZUS będzie można zmieniać. Od 2016 r. co 4 lata, od 1 kwietnia do 31 lipca, otwierane będzie "okienko transferowe". To okres, w którym można składać do ZUS oświadczenia o przekazywaniu bieżących składek do OFE lub w całości na subkonto w ZUS.

Kadry
Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

pokaż więcej
Proszę czekać...