Bezpieczniej na budowie dzięki sztucznej inteligencji. Wykryje brak kasku i nietrzeźwego pracownika

budowa budowlaniec pracownik kask bhp / budowa budowlaniec pracownik kask bhp / Shutterstock

Kilkaset wypadków rocznie. To bilans branży budowlanej. Z danych Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że w ich wyniku w 2024 r. w poszkodowanych zostało 463 pracowników, z czego 49 zmarło. Okazuje się, że poprawić bezpieczeństwo na budowie może sztuczna inteligencja. W jaki sposób?

Bezpieczniej na placach budowy dzięki AI

Jeszcze w 2021 r. Państwo Inspekcja Pracy odnotowała 537 poszkodowanych pracowników w branży budowlanej. W 2024 r. były to już o 74 osoby mniej. Bez wątpienia wpływ na mniejszą wypadkowość ma coraz większa świadomość zagrożeń i przestrzeganie zasad BHP, ale też rozwój technologii, które w czasie rzeczywistym monitorują teren i wykrywają potencjalnie niebezpieczne sytuacje, czy złamanie zasad bezpieczeństwa.

Autopromocja

Monitoring wizyjny na budowie powszechnie kojarzony jest z ochroną mienia - zabezpieczeniem terenu przed potencjalnym zdarzeniami jak np. akty wandalizmu, czy kradzież materiałów bądź sprzętu budowlanego. Tymczasem technologia ta potrafi dużo więcej – dba o przestrzeganie zasad BHP i bezpieczeństwo pracowników.

- Dzięki algorytmom opartym na sztucznej inteligencji monitoring w czasie rzeczywistym jest w stanie wykrywać potencjalnie niebezpieczne sytuacje. Między innymi na bieżąco weryfikuje, czy pracownicy znajdujący się na budowie są wyposażeni we wszystkie środki ochrony bezpośredniej. Zatem wykryje on np. brak kasku, czy odzieży roboczej – mówi Michał Kalinowski, Dyrektor Działu Handlowego, Seris Konsalnet S.A. - Co więcej, połączenie kamer termowizyjnych z algorytmami AI może służyć nie tylko wykrywaniu pożarów, ale też wychwyceniu sytuacji, w której w strefie zakazu palenia osoby przebywające na terenie budowy zakaz ten złamią – dodaje Michał Kalinowski.

Monitoring ma „oczy” wszędzie tam, gdzie nie może mieć ich człowiek i w pewnym stopniu działa prewencyjnie – wykrywa potencjalne zagrożenia, czy złamanie zasad BHP nim w wyniku nadużycia dojdzie do wypadku. Po zidentyfikowaniu konkretnej sytuacji system generuje powiadomienie uruchamiając np. alarm na stanowisku ochrony, dzięki czemu ochroniarz pracujący na miejscu lub kierownik budowy mogą natychmiast zainterweniować. Powiadomienie o zdarzeniu może zostać także automatycznie odnotowane w raporcie, do którego mają dostęp osoby z odpowiednimi uprawnieniami.

Nietrzeźwego pracownika zauważy sztuczna inteligencja

Aktualnie rozwijane algorytmy są w stanie wykryć również nietypowe zachowanie na budowie. Zatem jeśli pracownik będzie się np. chwiał na nogach, zataczał, nie mógł utrzymać równowagi, to system monitoringu wychwyci to zachowanie, dzięki czemu będzie możliwa interwencja pracownika ochrony bądź kierownika budowy.

- Rozwój AI i systemów monitoringu w tym kierunku, to kolejny krok w zapewnieniu wszechstronnego bezpieczeństwa z wykorzystaniem systemów telewizji przemysłowej. Tego rodzaju funkcjonalność jest o tyle istotna, że po wykryciu nietypowego zachowania przez monitoring pozwala na szybką reakcję człowieka – podkreśla Michał Kalinowski. - Z jednej strony takie zachowanie może wskazywać na pracownika pod wpływem alkoholu – zatem jak najszybsza reakcja jest kluczowa dla bezpieczeństwa jego i pozostałych osób przebywających na budowie. Z drugiej strony przyczyna takiego zachowania może być medyczna – gorsze samopoczucie, czy bardziej poważne problemy zdrowotne. Szybkie wykrycie i reakcja pozwolą na sprawne działanie, powiadomienie pogotowia ratunkowego i zapewnienie pracownikowi odpowiedniej pomocy medycznej – dodaje.

Najczęstsze przyczyny wypadków

Ze wstępnych danych zebranych przez PIP za 2024 r. wynika, że inspektorzy zostali wezwani do zbadania okoliczności 1717 wypadków. Obrażenia w nich odniosło 1956 pracowników, a 174 zmarło. Najwięcej poszkodowanych pracowników zostało w branży przetwórstwa przemysłowego (633 osoby) – budownictwo jest na drugim miejscu (463 osoby).

Wśród najczęstszych przyczyn wypadków we wszystkich raportowanych branżach inspektorzy PIP wskazują na:

  • „uszkodzenie, rozerwanie, pęknięcie, ześlizgnięcie, upadek, załamanie się czynnika materialnego” – łącznie 440 poszkodowanych osób,
  • „utrata kontroli nad: maszyną, obsługiwanym sprzętem ruchomym, transportowanym ładunkiem, narzędziem, obiektem” – 353 poszkodowanych
  • „poślizgnięcie, potknięcie się, upadek osoby” – 333 poszkodowanych pracowników.

Najwięcej poszkodowanych osób było w województwie śląskim – 415, mazowieckim – 271 oraz wielkopolskim – 192.

Rozwój technologii jest jednym z kluczowych aspektów poprawy bezpieczeństwa w branży budowlanej, ale nie tylko. Monitoring wizyjny oparty na algorytmach AI z powodzeniem może być wykorzystywany w innych gałęziach biznesu, w których pracownicy są szczególnie narażeni na wypadki przy pracy. Nowoczesne systemy nie tylko chronią mienie, ale także aktywnie identyfikują zagrożenia, takie jak naruszenia zasad BHP czy nietypowe zachowania pracowników, które mogą wskazywać na zagrożenie zdrowia. Automatyzacja nadzoru pozwala na błyskawiczną reakcję i minimalizowanie ryzyka wypadków. Wdrażanie inteligentnych systemów monitoringu redefiniuje podejście do bezpieczeństwa, sprawiając, że nadzór nad przestrzeganiem procedur staje się nieustanny i bardziej precyzyjny.

oprac. Kinga Olszacka
rozwiń więcej
Kadry
Wielkanoc i majówka. Kiedy dni wolne od pracy, a kiedy urlop wypoczynkowy?
07 kwi 2025

Wkrótce będziemy świętować Wielkanoc, a niedługo potem dwa święta państwowe – 1 Maja i Święto Narodowe 3 Maja. To oznacza, że czekają nas dwa długie weekendy. Jak zatem wygląda kwestia dni wolnych od pracy?

ZUS wypłaci trzynastą emeryturę jeszcze przed Wielkanocą. Kwoty otrzymanego świadczenia mogą być różne
07 kwi 2025

Jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi ZUS wypłaci trzynastą emeryturę. Nie trzeba składać wniosku, żeby otrzymać dodatkowe pieniądze z ZUS.

Bezpieczniej na budowie dzięki sztucznej inteligencji. Wykryje brak kasku i nietrzeźwego pracownika
07 kwi 2025

Kilkaset wypadków rocznie. To bilans branży budowlanej. Z danych Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że w ich wyniku w 2024 r. w poszkodowanych zostało 463 pracowników, z czego 49 zmarło. Okazuje się, że poprawić bezpieczeństwo na budowie może sztuczna inteligencja. W jaki sposób?

7 kwietnia 2025: Światowy Dzień Zdrowia
07 kwi 2025

7 kwietnia 2025: Światowy Dzień Zdrowia Światowy. Hasło na ten rok: „Zdrowe początki, pełna nadziei przyszłość”. Jak podaje WHO minimum 150 minut umiarkowanej aktywności fizycznej tygodniowo w 27 państwach Unii Europejskiej mogłoby przyczynić się do uniknięcia ponad 10 tys. przedwczesnych zgonów rocznie wśród osób w wieku 30-70 lat oraz wydłużenia średniej długości życia niedostatecznie aktywnych osób o 7,5 miesiąca, a całej populacji o prawie 2 miesiące. Co ważne, niezwykle ważne jest dbanie o zdrowie od najwcześniejszych lat życia oraz konieczność inwestowania w zdrową przyszłość kolejnych pokoleń. Zdrowie matek i dzieci stanowi podstawę zdrowia rodziny i społeczności.

Przejście na emeryturę – podziękowanie, życzenia i pożegnanie pracownika
07 kwi 2025

Przejście na emeryturę to jeden z najważniejszych momentów w cyklu życia zawodowego człowieka. Choć może być długo wyczekiwanym czasem odpoczynku, niejednokrotnie wiąże się z niepewnością, poczuciem straty i refleksją nad upływającym czasem. Z psychologicznego punktu widzenia, sposób, w jaki pracodawca pożegna pracownika odchodzącego na emeryturę, ma ogromne znaczenie dla jego dobrostanu, poczucia własnej wartości i zamknięcia pewnego etapu życia.

mLegitymacja zapewnia emerytowi dostęp do ulg, zniżek i świadczeń zdrowotnych. Czy ZUS wydaje legitymację plastikową?
07 kwi 2025

Dzięki mLegitymacji emeryci i renciści mogą potwierdzać swoje uprawnienia oraz korzystać z ulg i zniżek za pomocą własnego urządzenia mobilnego, np. smartfona. ZUS dla nowych świadczeniobiorców wydaje ją automatycznie, wystarczy pobrać ją z aplikacji mObywatel.

1 sierpnia świętem i dniem wolnym od pracy? Byłby długi weekend bo to piątek. MRPiPS zdecyduje
05 kwi 2025

Sceptycy powiedzą po co generować kolejne koszty dla skarbu państwa i pogrążać gospodarkę kolejnym dniem wolnym od pracy, a optymiści ucieszą się, że 1 sierpnia byłoby świętem i dniem wolnym od pracy. Szczególnie, że w 2025 r. byłby to długi weekend, bo 1 sierpnia to piątek.

Tablice GUS 2025. Jest nowa tabela średniego dalszego trwania życia
04 kwi 2025

Od 1 kwietnia 2025 r. do 31 marca 2026 r. obowiązują nowe tablice trwania życia. GUS przedstawił je 25 marca. Tablice trwania życia GUS wpływają na wysokość emerytury. Jak czytać dalsze trwanie życia z tablic?

Wczasy pod gruszą 2025 w czasie majówki. Ile wynosi grusza?
04 kwi 2025

Wczasy pod gruszą w 2025 r. można wykorzystać w czasie majówki np. już od 26 kwietnia albo 1 maja. Ile wynosi grusza? Czym grusza różni się od świadczenia urlopowego? Kiedy pracodawca powinien wypłacić dofinansowanie do urlopu pracownika?

Najniższa krajowa 2025 netto. 30,50 zł brutto na godzinę - ile to netto?
04 kwi 2025

Najniższa krajowa stawka godzinowa w 2025 roku wynosi 30,50 zł brutto. Ile można zarobić na umowie zlecenie na godzinę netto? Jak rosła najniższa krajowa na zleceniu? Oblicz wysokość wynagrodzenia za pomocą kalkulatora umów zleceń.

pokaż więcej
Proszę czekać...