Rząd zajmie się projektem ustawy o składce zdrowotnej upraszczającym mechanizm obliczania i opłacania tej składki. Ma to poprawić rentowność prowadzonej działalności gospodarczej wśród przedsiębiorców osiągających najniższe dochody.
- Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej
- Przedsiębiorcy rozliczający się według skali podatkowej i w formie podatku liniowego
- Przedsiębiorcy opodatkowani w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych
- Przedsiębiorcy opodatkowani w formie karty podatkowej
Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej
W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawiła się informacja o projekcie ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma wprowadzić zmiany w podstawie wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej dla osób wykonujących pozarolniczą działalność gospodarczą.
Jak czytamy w informacji, obecnie istotnym problemem dla przedsiębiorców jest znaczne obciążenie składką na ubezpieczenie zdrowotne wpływające na rentowność prowadzonej działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy mają do czynienia ze skomplikowanym mechanizmem obliczania i opłacania składki, co wynika z konieczności właściwego ustalenia przychodów i kosztów związanych z rozliczeniem podatkowym. Dodatkowo, w wyniku zmian wprowadzonych w ramach tzw. „Polskiego Ładu”, od dnia 1 stycznia 2022 r. wzrosły wydatki ponoszone przez przedsiębiorców z tytułu składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Przedsiębiorcy rozliczający się według skali podatkowej i w formie podatku liniowego
Przedsiębiorcy rozliczający się na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej oraz osoby rozliczające się w formie podatku liniowego, o których mowa w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, będą miały:
- stałą, niską składkę, która będzie wynosić 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia. Będzie to dotyczyło przedsiębiorców osiągających w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku;
- dodatkową składkę w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia – w przypadku przedsiębiorców, których dochód przekroczy próg 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia.
Projekt przewiduje również uchylenie możliwości rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym w przypadku podatników stosujących opodatkowanie podatkiem liniowym.
Przedsiębiorcy opodatkowani w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych
Dla przedsiębiorców opodatkowanych w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych projekt przewiduje:
- stałą, niską składkę, która będzie wynosić 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia. Dotyczyć to będzie przedsiębiorców osiągających w danym miesiącu przychód do wysokości 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku;
- dodatkową składkę w wysokości 3,5 proc. od nadwyżki ponad 3-krotność przeciętnego wynagrodzenia – w przypadku przedsiębiorców, których przychody przekroczą próg 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia.
Projekt zakłada uchylenie możliwości odliczenia zapłaconych składek od przychodów dla celów podatkowych.
Przedsiębiorcy opodatkowani w formie karty podatkowej
Zmiany obejmą także osoby stosujące opodatkowanie w formie karty podatkowej oraz osoby współpracujące z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność gospodarczą. Dla nich projekt przewiduje:
- stałą, niską składkę, która będzie wynosić 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę;
- uchylenie możliwości odliczenia zapłaconych składek od karty podatkowej.
Jednocześnie projekt ustawy przewiduje uchylenie możliwości rozliczenia zapłaconych składek zdrowotnych w podatku dochodowym.