Legitymacja emeryta–rencisty w aplikacji mObywatel. Nowy wzór mLegitymacji

oprac. Tomasz Kowalski
rozwiń więcej
mLegitymacja mObywatel emeryt rencista legitymacja / Legitymacja emeryta – rencisty w aplikacji mObywatel. Nowy wzór mLegitymacji / Shutterstock

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie legitymacji emeryta-rencisty. Zmiana ma na celu dostosowanie przepisów rozporządzenia do rozwiązań wynikających z ustawy o aplikacji mObywatel.

Wzór mLegitymacji w aplikacji mObywatel

Zasady wydawania oraz wymiany i zwrotu legitymacji emeryta–rencisty, a także wzór tego dokumentu zostały określone w rozporządzeniu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z 3 marca 2022 r. w sprawie legitymacji emeryta-rencisty (Dz.U. z 2022 r. poz. 560). Projektowana nowelizacja tego rozporządzenia wynika z konieczności dostosowania jego przepisów do wymogów wynikających z ustawy z 26 maja 2023 r. o aplikacji mObywatel (Dz.U. z 2023 r. poz. 1234).

Autopromocja

Wspomniana ustawa reguluje kompleksowo kwestie związane z funkcjonowaniem aplikacji mObywatel oraz warunkami udostępniania i świadczenia usług w ramach tej aplikacji. W związku z tym niezbędne jest określenie nowego wzoru legitymacji emeryta-rencisty w postaci dokumentu mobilnego (mLegitymacji). Zmiana jest konieczna m.in. w celu dostosowania do standardów technicznych w zakresie prezentacji dokumentów mobilnych w mObywatel 2.0. Nowy wzór wizualizacji mLegitymacji na ekranie urządzenia mobilnego uwzględnia również zmienioną szatę graficzną dokumentów prezentowanych w nowej wersji aplikacji mObywatel.

Wzór wizualizacji mLegitymacji na ekranie urządzenia mobilnego

Nowy wzór mLegitymacji

 

Rządowe Centrum Legislacji

Metody weryfikacji mLegitymacji – wizualna, funkcjonalna, kryptograficzna

Mobilna wersja legitymacji emeryta-rencisty będzie mogła być weryfikowana na trzy sposoby. Są to następujące metody weryfikacji

  • wizualna, 
  • funkcjonalna, 
  • kryptograficzna. 

Weryfikacja wizualna jest podobna do weryfikacji tradycyjnych dokumentów. Osoba weryfikująca może sprawdzić następujące elementy:

  • fotografię,
  • datę ostatniej aktualizacji danych,
  • zegar pokazujący aktualną datę i godzinę,
  • grafiki tła umieszczonego za danymi osobowymi.

Jeśli podczas korzystania z ww. metody weryfikacji osoba weryfikująca będzie miała wątpliwości dotyczące autentyczności dokumentu, możliwe jest skorzystanie z metody funkcjonalnej. Polega ona na okazaniu przez posiadacza aplikacji dowolnej funkcjonalności aplikacji (np. wyświetlenie certyfikatu) lub uruchomieniu określonej funkcji (np. skanera QR kodów).

Możliwa będzie również weryfikacja mobilnej wersji legitymacji emeryta-rencisty metodą kryptograficzną. Może być ona realizowana przez weryfikację aplikacja-aplikacja, aplikacja-rozwiązanie webowe lub aplikacja-system. W przypadku weryfikacji aplikacja-aplikacja wymagane jest, aby osoba weryfikująca posiadała urządzenie mobilne z zainstalowaną aplikacją mObywatel posiadającą funkcjonalność skanowania QR kodów. 

Wejście w życie

Projekt zakłada, że rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia jego ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Źródło: Rządowe Centrum Legislacji

Kadry
Kto jest chroniony przed zwolnieniem z pracy? Co z pracownikiem w wieku przedemerytalnym?
08 maja 2024

W Polsce, Kodeks Pracy oraz inne ustawy, takie jak ustawa o związkach zawodowych, zapewniają ochronę przed zwolnieniem dla wybranych grup pracowników. Do tych grup należą m.in. kobiety w ciąży, osoby w wieku przedemerytalnym, osoby korzystające ze zwolnień lekarskich oraz działacze związkowi.

Bezrobocie w kwietniu 2024 r.
08 maja 2024

Ile wynosi bezrobocie w kwietniu 2024 roku? Tak niskiego bezrobocia w kwietniu nie było od 1991 roku.

Wakacje składkowe - projekt ustawy po drugim czytaniu w sejmie
08 maja 2024

Wakacje składkowe - projekt ustawy jest już po drugim czytaniu w Sejmie. Nie było poprawek do projektu. Teraz będzie głosował cały Sejm. Dla kogo są wakacje składkowe? Jakie warunki trzeba spełnić, by móc złożyć wniosek do ZUS?

Urlop na żądanie dla nauczyciela 2024
08 maja 2024

Urlop na żądanie dla nauczyciela 2024 - czy nauczyciel może wziąć urlop na żądanie? Karta nauczyciela różnicuje urlopy nauczycieli zatrudnionych w szkołach feryjnych i nieferyjnych. Czy dyrektor, wicedyrektor i nauczyciel na stanowisku kierowniczym mogą korzystać z urlopu na żądanie?

Minimalne wynagrodzenie w 2024 roku wzrosło do 4 242 zł, a to nie koniec. Ile wyniesie po kolejnej podwyżce w lipcu? Jak Polska wypada w porównaniu z innymi krajami w UE?
08 maja 2024

Minimalne wynagrodzenie za pracę w Polsce oraz minimalna stawka godzinowa zostały podwyższone w styczniu 2024 roku.  Ile wyniosą po kolejnej podwyżce, która czeka nas w lipcu br.?

Podróż służbowa. Od czego zależy wysokość diet i innych należności?
08 maja 2024

W czasie krajowej podróży służbowej pracownikowi przysługują diety i zwrot kosztów przejazdów, noclegów oraz innych wydatków. Ich wysokość zależy od wielu okoliczności. Jakich?

Niezdolność pracownika do pracy. Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim, żeby nie stracić pracy?
08 maja 2024

Pracownik korzystający ze zwolnienia lekarskiego znajduje się pod ochroną i pracodawca nie może rozwiązać z nim umowy o pracę. Ochrona nie jest jednak nieograniczona.

Wynagrodzenie pracownika młodocianego w wakacje 2024
08 maja 2024

Kim jest młodociany pracownik? Ile wynosi jego wynagrodzenie? 

Ważny termin 20 maja 2024 r. - ZUS zwróci nadpłacone składki pod jednym warunkiem
08 maja 2024

ZUS zwróci nadpłacone składki, ale trzeba spełnić jeden warunek. Co trzeba zrobić do 20 maja 2024 roku? Do kiedy ZUS zwraca nadpłatę składek w 2024 roku?

Jakie warunki należy spełniać, żeby uzyskać urlop ojcowski? Jakie są obowiązki pracodawcy?
08 maja 2024

Pracownik będący ojcem wychowującym dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego. Urlop jest udzielany w celu opieki nad dzieckiem, niezależnie od uprawnień matki dziecka.

pokaż więcej
Proszę czekać...