MRPiPS usuwa błąd z duplikowaniem orzeczeń o niepełnosprawności. Zmiany w terminach wydawania orzeczeń [Nowelizacja]

opracował tomasz.krol@infor.pl Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
rozwiń więcej
MRPiPS usuwa błąd w przepisach o duplikowaniu orzeczeń o niepełnosprawności. PESEL do sprawdzenia ważności orzeczenia [Nowelizacja] / Shutterstock

Luka w przepisach dla osób niepełnosprawnych polega na tym, że: 1) Zespół orzeczniczy (PZON) wydaje "nowe" orzeczenie o niepełnosprawności z "lżejszą" kwalifikacją stopnia niepełnosprawności (czyli mniej uprawnień dla osoby niepełnosprawnej). 2) Jednocześnie w obiegu prawnym jest wciąż poprzednie "stare" orzeczenie o niepełnosprawności z "wyższą" kwalifikacją stopnia. PZON nie ma podstawy prawnej do usunięcia "starego" orzeczenia. Lukę w przepisach usunie nowelizacja przepisów dla osób niepełnosprawnych.

Za jej przeprowadzenie odpowiada Łukasz Krasoń Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych. 

Autopromocja

Zostanie wprowadzony: 

1) termin ustawowy 3 miesiące na załatwienie wniosku osoby niepełnosprawnej w I instancji (termin maksymalny).

2) Termin ustawowy 2 miesiące na załatwienie wniosku osoby niepełnosprawnej w I instancji (termin maksymalny).

Podstawa prawna - powyższe wynika z przyszłej nowelizacji o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

"Nowe" orzeczenie o niepełnosprawności a "stare" orzeczenie o niepełnosprawności - dziś luka w prawie

Powiatowy Zespół ds Orzekania o niepełnosprawności nie ma możliwości uchylenia wcześniejszego orzeczenia. Chodzi o wszelkie sytuacje, gdy wydawane jest nowe orzeczenie z łagodniejszym stopniem niepełnosprawności, a wciąż jest ważne "stare" 24 września 2024 r. nie ma przepisu przyznającego taką kompetencję dla PZON. Oznacza to, że osoba niepełnosprawna może próbować występować o np. ulgi na podstawie "starego" orzeczenia licząc na to, że MOPS nie zweryfikuje jego treści.

Powoduje to szereg problemów. W uzasadnieniu rządowym czytamy, że:

"Posiadanie przez osoby niepełnosprawne więcej niż jednego orzeczenia o niepełnosprawności oraz posługiwanie się nimi wymiennie przed różnymi organami i instytucjami wprowadza wątpliwości co do faktycznego stanu zdrowia danej osoby. Nie zawsze wiadomo jak przyznawać ulgi osobie niepełnosprawnej, gdy ma kilka orzeczeń."

Przykład 1

Wyrabianie legitymacji dokumentującej niepełnosprawność - podstawa prawna art. 6ca ust. 4 ustawy o rehabilitacji. 

W przypadku gdy osoba niepełnosprawna posiada więcej niż jedno orzeczenie o niepełnosprawności, o stopniu niepełnosprawności lub o wskazaniach do ulg i uprawnień, legitymację dokumentującą niepełnosprawność albo legitymację dokumentującą stopień niepełnosprawności wystawia się na podstawie ostatniego orzeczenia. 

"Nowe" a "stare" orzeczenie - jak będzie po nowelizacji

Ministerstwo Rodziny deklaruje wprowadzenie znowelizowanych przepisów, które wyeliminują lukę polegającą na posiadaniu przez osoby niepełnosprawne kilku różnych orzeczeń o stopniu niepełnosprawności. 

Ważne

Założenie - Powiatowy zespół ds orzekania o niepełnosprawności wydaje orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności wprowadzającego zmianę stanu zdrowia 

Zmiana - PZON będzie mógł - według swojej decyzji - uchylać wcześniejsze orzeczenia

Co się jeszcze zmieni dla osób niepełnosprawnych w 2025 r.? 

1) Jest za mało lekarzy orzeczników - będzie łatwiej powoływać lekarzy, psychologów, fizjoterapeutów na funkcje orzecznicze

2) Poprawa zasad rozpoznawania wniosków składanych przez osoby niepełnosprawne -   

3) Weryfikacja orzeczeń o niepełnosprawności (pod kątem ich ważności). Dotyczy to umożliwienia sprawdzenia przez pracodawcę i osobę niepełnosprawną, czy:

a) orzeczenie jest ważne, 

b) jaki stopień niepełnosprawności jest przypisany orzeczeniu. 

Niezbędne będzie podanie numeru PESEL.

Ma to być powiązane z systemem informującym jakie ulgi są dostępne danej osobie niepełnosprawnej. Chodzi o odpowiedź na pytanie: "Z jakich ulg czy form wsparcia jest możliwe korzystanie (poprzez potwierdzenie swojego statusu)?". Na systemie zyskają także pracodawcy - upewnienie się co do aktualności przekazanego orzeczenia, od którego ważności zależy dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnego pracownika z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

4) Termin ustawowy 3 miesiące na załatwienie wniosku osoby niepełnosprawnej w I instancji (termin maksymalny).

5) Termin ustawowy 2 miesiące na załatwienie wniosku osoby niepełnosprawnej w I instancji (termin maksymalny).

Przedłużanie ważności orzeczeń o niepełnosprawności obejmie także karty parkingowe

Art. 6bb ust. 1 ww. ustawy stanowi, że dotychczasowe orzeczenia zachowują ważność do dnia wydania kolejnego ostatecznego orzeczenia, nie dłużej jednak niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca następującego po dacie określającej tę ważność).

Zasada ta obejmie przedłużenie ważności karty parkingowej, o której mowa w art. 8 ust. 4 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2023 r. poz. 1047, z późn. zm.).

To kolejna zmiana przepisów o przedłużaniu ważności orzeczeń. Poniżej informacje o zmianach wprowadzonych na posiedzeniu w dniu 25-27 września 2024 r.

Zaświadczenie bez wniosku

Jeżeli projekt wejdzie w życie, to zmieni się nie tylko sytuacja osób niepełnosprawnych w wieku 16. i 17. lat. Przedłużając prawo do zasiłku pielęgnacyjnego albo rodzinnego nie trzeba będzie składać wniosku. Wystarczy w MOPS przedstawić zaświadczenie. Dzięki temu MOPS będzie wiedział do kiedy jest przedłużane orzeczenie o niepełnosprawności. I za ten sam okres wydłuży prawo do tego zasiłku. 

 

postępowania przedłużane z urzędu - projekt

sejm.gov.pl

Nowelizacja ma wszystko uprościć: 

1) nie składa się wniosku w MOPS o przedłużenie zasiłku albo świadczenia, 

2) składa się zaświadczenie w MOPS wydane przez powiatowy zespół (w zaświadczeniu jest data przedłużenia ważności orzeczenia o niepełnosprawności),

3) MOPS na bazie informacji z zaświadczenia sam przedłuża prawo do np. zasiłku pielęgnacyjnego.

Ważne
W nowelizacji chodzi o następujące świadczenia (wynikające z niepełnosprawności) przedłużane na taki sam okres jak orzeczenie o niepełnosprawności, na podstawie informacji z zaświadczenia (bez wniosku):

1) świadczenia rodzinne

2) świadczenia z funduszu alimentacyjnego

3) zasiłków dla opiekunów

4) świadczeń lub dodatków na pokrycie kosztów utrzymania dziecka lub osoby pełnoletniej w rodzinnej pieczy zastępczej

5) świadczenia "aktywni rodzice w pracy" lub "aktywnie w żłobku"

6) świadczenia z pomocy społecznej wynikające z niepełnosprawności.

 

Kadry
MRPiPS usuwa błąd z duplikowaniem orzeczeń o niepełnosprawności. Zmiany w terminach wydawania orzeczeń [Nowelizacja]
24 wrz 2024

Luka w przepisach dla osób niepełnosprawnych polega na tym, że: 1) Zespół orzeczniczy (PZON) wydaje "nowe" orzeczenie o niepełnosprawności z "lżejszą" kwalifikacją stopnia niepełnosprawności (czyli mniej uprawnień dla osoby niepełnosprawnej). 2) Jednocześnie w obiegu prawnym jest wciąż poprzednie "stare" orzeczenie o niepełnosprawności z "wyższą" kwalifikacją stopnia. PZON nie ma podstawy prawnej do usunięcia "starego" orzeczenia. Lukę w przepisach usunie nowelizacja przepisów dla osób niepełnosprawnych.

3 stopnie niepełnosprawności. Jakie przywileje w pracy? [LISTA]
24 wrz 2024

Pracownicy z niepełnosprawnościami mogą liczyć na dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Do tego niezbędne jest jednak uzyskanie odpowiedniego orzeczenia. Jakich formalności trzeba dopełnić? Na jakie ułatwienia będą mogli liczyć pracodawcy?

Oświadczenie do odroczenia terminu płatności składek ZUS - powódź [WZÓR]
24 wrz 2024

W celu odroczenia terminu płatności składek ZUS z powodu powodzi składa się oświadczenie. Wzór oświadczenia do pobrania w formacie pdf znajduje się w poniższym artykule. Można również wnioskować o umorzenie składek.

15 września 2025 r. - odroczony termin płatności składek ZUS dla firm poszkodowanych w powodzi
24 wrz 2024

Wszystkie firmy poszkodowane w powodzi mają odroczony termin płatności składek ZUS. Nowy termin to 15 września 2025 roku. Czy trzeba mieć firmę zarejestrowaną na obszarze klęski żywiołowej? Czy wystarczy częściowo prowadzić działalność na terenie zajętym powodzią? Czy rozróżnia się firmy ze względu na kody PKD?

Jak legalnie zatrudniać pracowników z Ameryki Łacińskiej? [Miniporadnik]
24 wrz 2024

Coraz częściej polscy pracodawcy zatrudniają pracowników z Ameryki Łacińskiej, głównie z Kolumbii. Są elastyczni i szybko przystosowują się do nowych warunków pracy. Mają pogodne usposobienie i są zaangażowani. Najczęściej pracują w budownictwie, logistyce i produkcji. Jak legalnie zatrudniać pracowników z Ameryki Łacińskiej? Oto miniporadnik.

1000 zł dla pracowników pomocy społecznej od 1 lipca 2024 r. Problem dotyczący prawidłowego naliczania dodatku motywacyjnego
24 wrz 2024

1000 zł dla pracowników pomocy społecznej od 1 lipca 2024 r. Problem dotyczący prawidłowego naliczania dodatku motywacyjnego. Resort rodziny odpowiada jak prawidłowo naliczać dodatek motywacyjny dla pracowników pomocy społecznej.

Nadchodzi rewolucja w emeryturach ZUS: wyższy wiek emerytalny, staż emerytalny, najniższa emerytura na nowych zasadach
24 wrz 2024

Dyskusja o wyrównaniu wieku emerytalnego kobiet do mężczyzn była tylko wstępem do poważnych projektów zmian w emeryturach w Polsce. Jest ich tak wiele, że być może warto rozważyć kolejną kompleksową reformę, bo samo podwyższenie wieku emerytalnego czy przywrócenie stażu emerytalnego nie rozwiąże problemu głodowych emerytur.

Jak zatrudnić pracownika z Azji? [Miniprzewodnik]
23 wrz 2024

Polska przyciąga pracowników z całego świata – to odpowiedź na zmiany gospodarcze, społeczne, kulturowe, a także klimatyczne. Przedsiębiorstwa zatrudniają coraz więcej osób pochodzących m.in. z Azji, co pozwala zapełnić luki kadrowe, ale także w świetle rosnących kosztów, w tym presji płacowej, obniżyć choćby potężne wydatki związane z wynagrodzeniami.  Jak zatrudnić pracowników z krajów azjatyckich? Oto miniprzewodnik.

Wiceminister z MON: Operacja "Feniks" to, jak sama nazwa wskazuje, podniesienie się po kryzysie powodziowym
23 wrz 2024

Operacja "Feniks" oznacza, że wojsko przez najbliższych kilka miesięcy będzie pomagało na terenach popowodziowych m.in. w odbudowie dróg i mostów - powiedział wiceszef MON Cezary Tomczyk. Podał też, że burmistrzowie, którzy nie zdali egzaminu w czasie kryzysu, być może będą odpowiadali za zaniedbania.

12 000 zł na dziecko. Od 1 października można składać wnioski o świadczenie
23 wrz 2024

Aktywni w domu to jeden z trzech programów, które wchodzą w skład projektu Aktywny rodzic. To wsparcie przeznaczone dla rodziców, którzy chcą sami opiekować się dzieckiem i nie planują podjęcia pracy. Wnioski o świadczenie można składać od 1 października 2024 r.

pokaż więcej
Proszę czekać...