Rekrutacja i zatrudnienie obywateli Ukrainy – nowe zasady

system HRappka
ekspert z zakresu automatyzacji procesów HR
rozwiń więcej
Jak rekrutować i zatrudniać obywateli Ukrainy – nowe zasady od 24 lutego 2022 roku / shutterstock
Na jakich zasadach zatrudniać można obywateli Ukrainy? Na jakie aspekty należy szczególnie zwrócić uwagę podczas procesu rekrutacji? Zapraszamy do artykułu.

Zatrudnienie obywateli Ukrainy – nowe zasady

Od momentu wybuchu wojny na Ukrainie 24.02.2022 roku, do Polski wjechało prawie 3 miliony obywateli tego kraju. Zdecydowana większość to kobiety i dzieci, jednak duża część z tych osób poszukuje i poszukiwać będzie w Polsce legalnej pracy. 12 marca uchwalona została Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego kraju, a 15 kwietnia weszła jej nowelizacja – z mocą wsteczną od 24.02.2022.

Autopromocja

Na jakich zasadach przebywać i pracować w Polsce mogą obywatele Ukrainy?

Specustawa wprowadziła znaczne ułatwienia związane z legalizacją pobytu obywateli Ukrainy oraz ich małżonków nieposiadających ukraińskiego obywatelstwa. Czas, na jaki legalność pobytu została przedłużona, zależny jest od momentu wjazdu do Polski oraz posiadanych dokumentów.

W przypadku:

  • wjazdu do Polski po 24.02.2022, bez znaczenia na podstawie jakiego dokumentu – zapewniona jest legalność pobytu przez 18 miesięcy
  • pobytu w Polsce w momencie wybuchu wojny, na ruchu bezwizowym i wizie Schengen – jeśli legalny pobyt kończy się po 24.02.2022, automatycznie jego legalność zostaje przedłużona o 18 miesięcy
  • posiadania wizy krajowej lub zgody na pobyt czasowy – jeżeli ważność tych dokumentów kończy się po 24.02.2022, obywatel Ukrainy może legalnie przebywać w Polsce do 31.12.2022

Ustawa wprowadza również przyspieszoną ścieżkę legalizacji zatrudnienia obywateli Ukrainy. Pracodawcy mogą zatrudnić takie osoby, a następnie muszą tylko powiadomić o tym fakcie powiatowy urząd pracy (www.praca.gov.pl) – w ciągu 14 dni od podjęcia pracy. Nie ma potrzeby składania wniosku o zezwolenie na pracę lub też oświadczenia, choć oczywiście nadal jest to opcja i pracodawca może skorzystać z takiej ścieżki zatrudnienia.

Rekrutacja obywateli Ukrainy

Rekrutacja zawsze jest wyzwaniem, do którego należy się przygotować. Jeżeli poszukujemy kandydata, który jest obcokrajowcem, proces rekrutacji musi być jeszcze głębiej przemyślany. Szczególnie w obecnej sytuacji, kiedy to na polski rynek pracy wkraczają osoby często wysoko wykwalifikowane, ale nieprzygotowane do poszukiwania pracy w Polsce.

Należy zastanowić się, jakiego języka komunikacji oczekujemy, jak przygotujemy zespół do przyjęcia nowej osoby, jakie benefity pracownicze będą tu właściwe. Od czego zacząć?

Przede wszystkim należy właściwie skonstruować ogłoszenie rekrutacyjne. Nawet jeśli poszukujemy osoby z biegłym językiem polskim, to miły gestem będzie napisanie ogłoszenia w języku ukraińskim. Jeżeli nie posługujemy się tym językiem, z pomocą przychodzą systemy do rekrutacji, które automatycznie tłumaczą formularze aplikacyjne na wybrany język.

W ofercie dobrze jest zawrzeć takie informacje jak: wymagane języki, oferowane wynagrodzenie, sposób zatrudnienia, miejsce pracy, oczekiwania, wymagane doświadczenie oraz benefity pracownicze (np. kurs języka polskiego, pomoc prawna, pomoc psychologiczna itp.).

Gdzie publikować ogłoszenia o pracę dla Ukraińców?

Internet oferuje nam wiele miejsc, w których umieścić można ogłoszenie. Warto nie ograniczać się do jednej lokalizacji, a dobrym pomysłem jest tzw. multiposting, czyli automatyczna publikacja ogłoszenia na wielu portalach pracy.

W jakich miejscach obywatele Ukrainy mogą poszukiwać pracy?

  • www.olx.pl
  • grupy na Facebooku (np. Wsio Swoi)
  • www.oferty.praca.gov.pl
  • www.eures.praca.gov.pl
  • www.praca.hrappka.pl
  • www.fachpraca.pl
  • www. praca-lublin-ukraina.pl (lubelska lokalna inicjatywa)
  • DJInni
  • LinkedIn
  • No Fluff Jobs

Zatrudnienie obywateli Ukrainy

Znaleźliśmy już odpowiedniego kandydata, co dalej? Przede wszystkim należy upewnić się, że przebywa on w Polsce legalnie. Na tej podstawie możemy zatrudnić go, bez konieczności uzyskania pozwolenia na pracę. Należy tylko zgłosić fakt zatrudnienia do powiatowego urzędu pracy – za pomocą systemu teleinformatycznego www.praca.gov.pl, w ciągu 14 dni od podjęcia pracy.

Z obywatelem Ukrainy należy zawrzeć taką samą umowę jak z obywatelem Polski. W przypadku umowy o pracę należy pamiętać o minimalnym miesięcznym wynagrodzeniu (3010 zł brutto), natomiast w przypadku umowy zlecenie minimalnym godzinowym wynagrodzeniu (19,70 zł brutto).

Umowa powinna zostać sporządzona w zrozumiałym dla Ukraińca języku. Może być to oczywiście język polski, o ile przyszły pracownik posługuje się nim w stopniu komunikatywnym.

Onboarding obywatela Ukrainy

Onboarding to proces wprowadzenia nowego pracownika do organizacji. Z jednej strony ma to pomóc mu w szybszym wdrożeniu się w obowiązki, a z drugiej sprawić, że stres związany z wejściem w nowe miejsce będzie mniejszy. Onboarding ma szczególne znaczenie w przypadku pracowników z Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z konfliktem zbrojnym.

Dla tych osób nowa jest nie tylko praca, ale również otoczenie, kultura, miasto i ludzie. O pracownika z Ukrainy można szczególnie zadbać wyznaczając mu na dłuższy czas buddiego, czyli osobę, która będzie odpowiadać na wszelkie pytania i wątpliwości. Buddy ma za zadanie pomóc w wejściu w nowe środowisko i zadbać nie tylko o dobre wdrożenie pracownika, ale również samopoczucie i integrację z zespołem.

Niewątpliwie dobrym pomysłem – zarówno dla pracownika z Ukrainy, jak i zespołu, jest przygotowanie podstawowego słowniczka polsko-ukraińskiego oraz innych materiałów, które pomóc mogą w dobrej komunikacji.

Podsumowanie

Rekrutacja i zatrudnienie Ukraińców to temat, z którym firmy coraz częściej będą miały styczność. O czym powinni pamiętać pracodawcy zatrudniający pracowników obywatelstwa ukraińskiego?

  • Stworzenie dopasowanego formularza aplikacyjnego (najlepiej w języku ukraińskim), publikacja na wielu portalach pracy (multiposting) – w tym pomóc może wyspecjalizowany program do rekrutacji cudzoziemców.
  • Sprawdzenie legalności pobytu (np. na mocy specustawy z dnia 12.02.2022).
  • Legalne zatrudnienie. Specustawą wojenna pozwala na zatrudnienie Ukraińca bez obowiązku posiadania zezwolenia na pracę, a jedynie przy pomocy wysłania Powiadomienia o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy – do właściwego powiatowego urzędu pracy. Wciąż jednak pracodawcy zatrudniać mogą na Oświadczeniu o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi (z podjęciem pracy należy czekać do momentu wpisu do ewidencji oświadczeń) lub na Zezwoleniu na pracę.
  • Podpisaniu z obywatelem Ukrainy umowy – w zrozumiałym dla niego języku.

Kadry
Dni wolne dla dawców krwi. Czy będą musieli informować pracodawców o zamiarze oddania krwi?
17 paź 2024

Z tytułu oddania krwi honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolne. Zdarza się, że niektórzy pracownicy nadużywają tego uprawnienia. Z tego powodu dezorganizowana jest praca przedsiębiorstw. Czy są prowadzone prace legislacyjne mające zmienić tę sytuację?

Dyżur w domu 100% płatny, nawet jeśli pracownik nie pracował [jest odpowiedź resortu pracy]
17 paź 2024

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiła petycja w sprawie zmiany przepisów dotyczących dyżurów domowych. Wnioskujący zaapelował do resortu pracy aby zmienić przepisy dot. dyżurów domowych w taki sposób, aby dyżur domowy nakładający na pracownika obowiązki uniemożliwiające mu skupienie się na własnych sprawach - traktować jako czas pracy. Sprawa jest ciekawa bo polskie prawo może być niegodne z orzecznictwem TSUE.

Zmiany w Policji w 2024 r. co do postępowań kwalifikacyjnych do służby i inne [brak testu sprawnościowego i wiedzy. Ważna ustawa z podpisem Prezydenta]
17 paź 2024

Prezydent RP podpisał ważną ustawę, która dotyczy m.in. zmiany w Policji i Straży Granicznej w zakresie postępowań kwalifikacyjnych do służby. Pewne grupy osób, nie będą musiały przechodzić testu sprawnościowego i testu wiedzy. Co będzie z jakością polskiej policji?

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni?
17 paź 2024

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni? Kiedy zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100 proc., a kiedy można liczyć jedynie na 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku? Co zrobić, by pobierać go w wysokości 81,5 proc.?

Od czego zależy czy CV zostanie przeczytane? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy? [WYWIAD]
17 paź 2024

Okazuje się, że rekruterzy czytają tylko 25% nadesłanych CV. Od czego zależy czy zostanie przeczytane dane zgłoszenie kandydata do pracy? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy po wysłaniu CV? W czym tkwi problem i jakie rozwiązania można zastosować tłumaczy ekspertka z zakresu rekrutacji Katarzyna Trzaska, Senior Marketing Manager w eRecruiter.

Pracownicze braki w zawodach uzupełnią cudzoziemcy
17 paź 2024

W czwartek opublikowano strategię migracyjną na lata 2025-2030. Podano w niej, że, aby uzupełnić niedobory w zawodach deficytowych, Polska będzie dopuszczać cudzoziemców na rynek pracy.

Zatrudnianie Ukraińców 2024 [Pytania i odpowiedzi]
16 paź 2024

Jak zatrudniać obywateli Ukrainy w 2024 roku? Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadziła znaczne ułatwienia. Oto często zadawane pytania pracodawców dotyczące zatrudniania Ukraińców i odpowiedzi.

Płaca minimalna 2025 netto
16 paź 2024

W 2025 roku płaca minimalna będzie podnoszona tylko raz z dniem 1 stycznia. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie netto od nowego roku? Podwyżka będzie wyższa niż przewidywano. Jest rozporządzenie Rady Ministrów.

Polacy mieszkający za granicą załatwią swoje sprawy w ZUS bez przyjeżdżania do Polski
16 paź 2024

Do załatwienia sprawy w ZUS może wystarczyć e-wizyta. Taką możliwość mają także Polacy mieszkający za granicą. Umawiając się na spotkanie online należy uwzględnić różnice czasu między państwami czy kontynentami.

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025
16 paź 2024

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025. Co należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu lub ryczałtu za pracę zdalną? Co w przypadku pracy zdalnej okazjonalnej?

pokaż więcej
Proszę czekać...