Jakie wynagrodzenie otrzyma pracownik za czas przestoju?

Magdalena Golińska
aplikant radcowski
rozwiń więcej
Czas przestoju a wynagrodzenie. / Fotolia / Fotolia
Zasadniczo jest tak, że pracownik otrzymuje wynagrodzenie za pracę, którą już wykonał. Bywają jednak takie sytuacje, kiedy nawet pomimo niewykonywania pracy, wynagrodzenie będzie się należało. Taką sytuacją jest m.in. przestój.

KORONAWIRUS >>> Przestój ekonomiczny wraz z obniżeniem wysokości wynagrodzenia

Autopromocja

Polecamy artykuły dotyczące nowych przepisów o świadczeniu postojowym z powodu epidemii koronawirusa:

Przestój - czym jest?

Po pierwsze należy wyjaśnić, co tak naprawdę stanowi przestój, i czy każda przerwa w pracy będzie jako przestój kwalifikowana. Kodeks pracy nie podaje niestety definicji przestoju, ale doktryna i orzecznictwo wypracowały jego określenie.

A zatem przestój jest to nieprzewidziana przerwa w normalnym toku pracy, która może być spowodowana jakimś wydarzeniem zewnętrznym, np. przerwą w dostawie prądu, bądź przyczyną wewnętrzną, np. kiedy pracodawca nie dostarczył odpowiednich do pracy narzędzi, lub np. pracownik z winy umyślnej lub nieumyślnej uszkodził maszynę na której pracował.

W kontekście tej definicji należy się zastanowić, czy za każdy w ten sposób spowodowany przestój będzie się należało wynagrodzenie? NIE
Aby pracownikowi należało się wynagrodzenie za przestój, konieczne jest spełnienie trzech przesłanek:

  • gotowość pracownika do wykonywania pracy,
  • niemożność wykonywania pracy była spowodowana przyczynami leżącymi po stronie pracodawcy,
  • przestój nie był zawiniony przez pracownika.

Zobacz: Jakie są rodzaje wynagrodzenia?

Dopiero spełnienie tych wszystkich warunków uprawnia pracownika do otrzymania wynagrodzenia za przestój.

Wysokość pensji za przestój

Kodeks pracy stanowi, że pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania - 60% wynagrodzenia. W każdym przypadku wynagrodzenie to nie może być jednak niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Co to oznacza?

Stawka osobistego zaszeregowania to nic innego, jak otrzymywane przez pracownika wynagrodzenie zasadnicze, bez żadnych dodatków i premii.

Pan Tomek pracuje w firmie handlowej i na jego wynagrodzenie składa się wynagrodzenie zasadnicze w kwocie 1500zł, comiesięczny dodatek w wysokości 300zł. Dodatkowo przysługuje mu premia zależny od sprzedaży towarów firmy, w wysokości 20% wysokości jego sprzedaży. Gdyby Pan Tomek nie mógł podjąć pracy w wyniku przestoju, to wynagrodzenie za przestój było by obliczane na podstawie tego wynagrodzenia zasadniczego, tj. 1500zł.

Obliczając należne wynagrodzenie za jedną godzinę przestoju, należy podzielić wynagrodzenie, które pracownik otrzymuje, przez liczbę godzin pracy przypadających w danym miesiącu.

Pan Tomek pracuje w firmie usługowej przez od poniedziałku do piątku, codziennie 8 godzin. Jego wynagrodzenie wynosi 2200zł. We wrześniu 2008 r. przypadło mu 22 roboczych dni pracy. Przez 8 dni nie wykonywał jednak pracy w wyniku przestoju. Obliczamy wynagrodzenie za przestój.
1. obliczamy liczbę godzin pracy w miesiącu: 22 dni x 8 godzin = 176 godzin
2. obliczamy stawkę za jedną godzinę pracy: 2200zł : 176 godzin = 12,50zł za godzinę
3. obliczamy liczbę godzin przestoju: 8 dni x 8 godzin = 64 godziny
4. stawkę za jedną godzinę pracy mnożymy przez liczbę godzin przestoju:
12,50zł x 64 godziny = 800zł.
Panu Tomkowi będzie się zatem należało 800zł za przestój.

Jeżeli stawka osobistego wynagrodzenia nie została wyodrębniona, to pracownikowi należy się 60% wynagrodzenia, które by otrzymał, gdyby umówioną pracę wykonywał, przy czym to wynagrodzenie w miesiącu nie może być niższe niż wynagrodzenie minimalne.

Warto jeszcze pamiętać, że w czasie przestoju pracodawca może skierować pracownika do innej pracy odpowiedniej. Będzie mu się należało wynagrodzenie za tę pracę, nie niższe jednak niż wynagrodzenie za przestój. Ponadto, regulaminy wynagradzania lub układy zbiorowe pracy mogą przewidywać korzystniejsze wynagrodzenie za przestój.

Zobacz serwis: Dodatki

Nie można także zapominać, że w wypadku przestoju spowodowanego warunkami atmosferycznymi, pracownikowi będzie się należało wynagrodzenie, ale tylko wtedy gdy jego praca jest od takich warunków uzależniona i tylko jeśli przepisy prawa pracy tak stanowią.

Podstawa prawna: Art. 81 Kodeksu pracy

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...