Sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem a zasiłek dla bezrobotnych

Sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem a zasiłek dla bezrobotnych/Fot. Fotolia
Osoba podlegająca ubezpieczeniu emerytalnemu z tytułu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, nie może nabyć statusu osoby bezrobotnej. Co w przypadku, gdy taka osoba jest już zarejestrowana w urzędzie pracy jako bezrobotna?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał informację w sprawie posiadania statusu bezrobotnego przez osoby objęte ubezpieczeniem emerytalnym z tytułu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

Autopromocja

Osoby sprawujące osobistą opiekę nad dzieckiem podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym jeżeli spełniają warunki określone w art. 6a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych1). Jeżeli nie spełniają warunków, a sprawują taką opiekę, podlegają tylko ubezpieczeniu emerytalnemu - art. 6b ustawy. W celu objęcia tym ubezpieczeniem osoby sprawujące opiekę nad dzieckiem składają oświadczenie (art. 36 ust. 15 powołanej ustawy). W myśl natomiast art. 13 pkt 13a ustawy osoby te podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu od dnia rozpoczęcia sprawowania opieki  nad dzieckiem, określonego we wskazanym wyżej oświadczeniu, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym oświadczenie zostało złożone, do dnia wskazanego w oświadczeniu jako dzień zakończenia sprawowania opieki. 

Polecamy produkt: Jak zaoszczędzić na składkach ZUS (PDF)

Osoby sprawujące osobistą opiekę nad dzieckiem zobowiązane są zawiadomić Zakład Ubezpieczeń Społecznych o wszelkich zmianach w stosunku do danych wykazanych w oświadczeniu, w tym dotyczących dnia rozpoczęcia i zakończenia sprawowania opieki, w terminie 7 dni od dnia ich zaistnienia (art. 36 ust. 16 powołanej ustawy).

Z chwilą objęcia ubezpieczeniem emerytalnym z tytułu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem - osoba sprawująca tę opiekę nie może nabyć lub posiadać statusu osoby bezrobotnej. Jeżeli osoba jest już zarejestrowana w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna - to z chwilą objęcia ubezpieczeniem z tytułu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem zostanie pozbawiona statusu osoby bezrobotnej.

Zgodnie z art. 2 ust. 2 lit. l ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy2), warunkiem do uzyskania i posiadania statusu osoby bezrobotnej jest m.in. niepodleganie, na podstawie odrębnych przepisów, obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, z wyjątkiem ubezpieczenia społecznego rolników.

Z powyższego wynika, że jeśli osoba podlega ubezpieczeniu emerytalnemu z tytułu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, nie może posiadać statusu osoby bezrobotnej.

Kadry
MRPiPS: Rekordowo niskie bezrobocie w Polsce
06 maja 2024

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zasypuje nas dobrymi wiadomościami. Właśnie resort pracy pochwalił się najniższym bezrobociem w Unii Europejskiej.

Odpis na ZFŚS: Zbliża się termin przekazania I raty za 2024 r. Ile to będzie?
06 maja 2024

Zbliża się termin wpłaty I raty odpisu na ZFŚS, należnej za 2024 r. Pracodawca powinien przekazać kwotę stanowiącą co najmniej 75% równowartości odpisu.

Czas pracy niepełnosprawnych 2024
06 maja 2024

Czas pracy pracowników niepełnosprawnych w 2024 roku jest niższy od standardowego. Normy godzin pracy osoby niepełnosprawnej określa nie Kodeks pracy, lecz ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Ile pracują dziennie i tygodniowo niepełnosprawni?

Najbardziej atrakcyjne miejsca pracy w Polsce 2024 [BADANIE]
06 maja 2024

Najbardziej atrakcyjne miejsca pracy w Polsce w 2024 roku według badania Randstad - poznaj top 3! Dlaczego pracownicy wybierają właśnie te branże? Czego szukają na rynku pracy?

W maju 2024 r. ogromna liczba Polaków otrzyma pisma z ZUS. Co jest w tych listach?
06 maja 2024

ZUS wysyła pisma do 8 mln Polaków. Sprawdź, kto je otrzyma i jakie informacje zawierają listy z maja 2024 r.

Elektroniczne akta osobowe pracowników 2024 - jak prowadzić? Obowiązki informacyjne pracodawca – pracownik. Jak długo trzeba przechowywać dokumentację pracowniczą?
06 maja 2024

Co trzeba wiedzieć o elektronicznych aktach osobowych pracowników? Jakie są zasady prowadzenia dokumentacji pracowniczej? Jak długo trzeba przechowywać akta?

NIK skontrolował ZUS: problemy z egzekucją składek i przeciwdziałaniem ich przedawnieniu
06 maja 2024

Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli, działania ZUS w zakresie dochodzenia składek i udzielania ulg w ich pobieraniu w latach 2019-2022, co do zasady, były prowadzone prawidłowo, jednak - zwłaszcza jeżeli chodzi o prawidłowość i terminowość realizowanych zadań - nie były one w pełni skuteczne.

ZUS: dwie ważne decyzje w jednej kopercie; emeryci i renciści otrzymają w maju list
06 maja 2024

W ciągu najbliższych dni i tygodni (do końca maja) emeryci i renciści otrzymają list z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.  W jednej kopercie znajdą oni dwie decyzje - o marcowej waloryzacji oraz o dodatkowym świadczeniu rocznym czyli tzw. trzynastce.

Świadczenie wspierające. Komu ZUS przyzna to świadczenie, w jakiej wysokości i na jak długo?
06 maja 2024

Nawet o 3918,11 zł miesięcznie mogą starać się osoby posiadające status osoby z niepełnosprawnością. Jak uzyskać świadczenie wspierające?

Jaki temat rozprawki na maturze 2024?
04 maja 2024

Wiele abiturientów zastanawia się jaki będzie temat rozprawki na maturze 2024? Możliwości i motywów literackich jest bardzo dużo. Warto zwrócić jednak szczególną uwagę na motyw pracy i rolę człowieka pracującego w polskiej literaturze.

pokaż więcej
Proszę czekać...