GUS: W zeszłym roku 1,4 mln pracowników otrzymywało wynagrodzenie na poziomie płacy minimalnej

oprac. Tomasz Kowalski
rozwiń więcej
minimalne wynagrodzenie płaca minimalna przeciętne zatrudnienie pracownicy / GUS: W zeszłym roku 1,4 mln pracowników otrzymywało wynagrodzenie na poziomie płacy minimalnej / ShutterStock

W 2023 r. wynagrodzenie nieprzekraczające płacy minimalnej zarabiało 1,4 mln pracowników. Stanowili oni 11,9 proc. ogółu pracowników najemnych w gospodarce narodowej.

Liczba pracowników otrzymujących minimalne wynagrodzenie 

Autopromocja

Na koniec 2023 r. 1,4 mln pracowników otrzymywało wynagrodzenie nieprzekraczające płacy minimalnej - podał GUS. Najwięcej pracowników z płacą minimalną skupionych było w sekcji handel; naprawa pojazdów samochodowych – 339,4 tys. osób.

Według wcześniejszych informacji w grudniu 2022 r. w:

  • podmiotach gospodarki narodowej o liczbie pracujących 10 i więcej osób oraz 
  • jednostkach sfery budżetowej niezależnie od liczby pracujących

wynagrodzenie, które było równe lub niższe niż minimalne wynagrodzenie brutto otrzymało 402,1 tys. zatrudnionych osób.

W jakich branżach pracownicy mają niskie wynagrodzenia

GUS podał, że w 2023 r. pracownicy najemni otrzymujący wynagrodzenie brutto nieprzekraczające obowiązującego minimalnego wynagrodzenia stanowili 11,9 proc. ogółu pracowników najemnych w gospodarce narodowej.

Najwyższy odsetek tych osób w ogólnej liczbie pracowników najemnych danej sekcji odnotowano w sekcji Zakwaterowanie i gastronomia – 37,0 proc., a następnie w sekcjach: Budownictwo – 30,6 proc., Administrowanie i działalność wspierająca - 21,4 proc., a także Handel; naprawa pojazdów samochodowych – 18,2 proc., Pozostała działalność usługowa – 17,2 proc., oraz Rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo – 15,7 proc. 

Przeciętne zatrudnienie w gospodarce narodowej

W 2023 r. przeciętne zatrudnienie w gospodarce narodowej wyniosło 11,0 mln etatów. W stosunku do poprzedniego roku było to więcej o 0,1 proc.

Najwięcej etatów skupionych było w sekcji Przetwórstwo przemysłowe - 22,8 proc. przeciętnego zatrudnienia ogółem. Względem 2022 r. przeciętne zatrudnienie zwiększyło się w większości sekcji, a najwyższy wzrost miał miejsce w sekcji Informacja i komunikacja (o 2,8 proc.) oraz Działalność finansowa i ubezpieczeniowa (o 2,2 proc.). Spadek przeciętnego zatrudnienia odnotowano w sześciu sekcjach, z czego najwyższy w sekcji Przetwórstwo przemysłowe (o 1,4 proc.) oraz Obsługa rynku nieruchomości (o 1,3 proc.).

Kadry
GUS: W zeszłym roku 1,4 mln pracowników otrzymywało wynagrodzenie na poziomie płacy minimalnej
24 paź 2024

W 2023 r. wynagrodzenie nieprzekraczające płacy minimalnej zarabiało 1,4 mln pracowników. Stanowili oni 11,9 proc. ogółu pracowników najemnych w gospodarce narodowej.

Czy pracownicy angażują się w swoją pracę? Warto o to zadbać dla dobra firmy
24 paź 2024

Zaangażowanie pracowników jest jednym z kluczowych elementów wpływających na kondycję firmy. Sumienne podejście pracowników do obowiązków oznacza lepsze wyniki i mniejszą rotację wśród personelu. Wiele firm nie dostrzega tych korzyści i nie pracuje świadomie z zaangażowaniem pracowników.

Praca wyłącznie przed laptopem, bez dodatkowego wyposażenia, niezgodna z prawem. Pracodawcy grozi nawet 30 tys. zł kary
24 paź 2024

Od 17 listopada 2023 r. (lub odpowiednio – od 17 maja 2024 r.) praca wyłącznie przed laptopem, bez dodatkowego wyposażenia w postaci m.in. monitora ekranowego (lub podstawki zapewniającej ustawienie ekranu tak, aby jego górna krawędź znajdowała się na wysokości oczu pracownika) jest już niezgodna z zasadami BHP. Wielu pracowników nadal pracuje jednak, przez cały dzień, wyłącznie na laptopach, co świadczy o niskiej świadomości (zarówno wśród pracowników, jak i pracodawców) w zakresie obowiązywania ww. wymogu. 

Płaca minimalna = płacy zasadniczej? Czy takiej zmiany możemy faktycznie spodziewać się w 2025 r.?
24 paź 2024

Płaca minimalna = płacy zasadniczej? Czy takiej zmiany możemy faktycznie spodziewać się w 2025 r.? Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu dalej. Co oznacza dla pracowników i pracodawców zrównanie minimalnego wynagrodzenia z płacą zasadniczą?

Jakie jest bezrobocie w Polsce? Ile osób jest zarejestrowanych w urzędach pracy?
23 paź 2024

Stopa bezrobocia we wrześniu 2024 r. wyniosła 5,0 proc., tak jak miesiąc wcześniej - podał Główny Urząd Statystyczny.

Zmiana czasu letniego na zimowy. Pracownikom przysługuje dodatkowe wynagrodzenie
23 paź 2024

Zmiana czasu letniego na zimowy polega na zmianie wskazań zegarów i „dodanie” jednej godziny. Czy w związku z tym pracownikowi przysługuje dodatkowe wynagrodzenie?

Sąd i ZUS: Przeliczenie emerytury a aktualizacja kwoty bazowej i tabel emerytalnych [Nowe okoliczności]
24 paź 2024

Nie można pójść do ZUS (a potem do sądu) z wnioskiem o ponowne przeliczenie emerytury tylko na podstawie argumentu "Bo zmieniła się kwota bazowa". Emeryci starają się wtedy powoływać na art. 114 ustawy omówionej w tekście. Ale przepis ten wymaga zaistnienie nowych okoliczności, które były znane przed przyznaniem emerytury. Logika przepisu jest taka - zostało coś pominięte przy przyznawaniu emerytury (emeryt nie doniósł dokumentów, ZUS o nich nie wiedział). Emeryt donosi dokumenty, ZUS wylicza raz jeszcze emeryturę. Nowe tabele emerytalne, kwoty bazowe nie są podstawą do takiego przeliczenia. To nie są dokumenty, o których mowa w art. 114 ustawy emerytalnej.  

Senat: Podwyżki w MOPS a nowy dodatek do renty socjalnej (2520 zł). Jak ostatnio w żłobkach (1500 zł)?
22 paź 2024

Jest obawa, że gminy zrobią w MOPS to samo, co zrobiły z podwyżkami opłat za przedszkola po wprowadzeniu programu "Aktywnie w żłobku” (podniosły w całej Polsce opłaty za żłobek). Tym razem chodzi o nowy dodatek do renty socjalnej. Gminy mogą mieć pokusę podniesienia odpłatności za usługi opiekuńcze poprzez zmiany w tabelach dochodu (tak, aby było trudniej uzyskać zwolnienie z opłat).

Wakacje składkowe: Od 1 listopada będzie można składać wnioski do ZUS
22 paź 2024

Raz w roku przedsiębiorcy mogą nie płacić do ZUS składek na ubezpieczenia społeczne za wybrany miesiąc. W bieżącym roku składek można nie opłacić tylko za grudzień. Wnioski o ulgę można będzie składać od 1 listopada 2024 r.

Nie tylko odprawa pośmiertna. Co przysługuje członkom rodziny zmarłego pracownika?
22 paź 2024

Z dniem śmierci pracownika stosunek pracy wygasa. Pracodawca powinien rozliczyć się z praw majątkowych ze stosunku pracy zmarłego oraz wypłacić odprawę pośmiertną. Jest to świadczenie pieniężne należne rodzinie zmarłego pracownika, które nie wchodzi do praw majątkowych ze stosunku pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...