Pracownicy częściej sięgają po psychologa w obliczu wojny

terapia, psychologia, emocje, relacje, lekarz, rozmowa, psycholog/fot. Fotolia
Tylko w pierwszym tygodniu rosyjskiej inwazji, po pomoc psychologów sięgnęło ponad dwukrotnie więcej pracowników i ich bliskich niż w poprzednich tygodniach - wynika z danych Mindgram, platformy well-being i wsparcia psychologicznego B2B.

Wojna w Ukrainie a pomoc psychologa

Gwałtownie rośnie liczba pracowników dużych firm i korporacji, sięgających po wsparcie psychologiczne w obliczu wojny w Ukrainie. Tylko w ciągu jednego tygodnia od jej wybuchu, podwoiła się liczba rozmów z psychologami i konwersacji na czacie - wynika z danych Mindgram, platformy online oferującej kompleksowe wsparcie w sferze well-being i zdrowia psychicznego dla pracowników firm i ich bliskich. W tym samym czasie ponad dwukrotnie wzrosła też liczba nowych użytkowników, szukających pomocy. 

Autopromocja

- "Od trzech lat żyjemy w ciągłej niepewności. Z naszych barków nie spadło jeszcze obciążenie psychiczne związane z pandemią COVID-19, a od ponad miesiąca mierzymy się z sytuacją wojny w Ukrainie. Coraz więcej pracowników przeżywa całe spektrum objawów podobnych do zespołu stresu pourazowego (PTSD), jak lęki czy poczucie bezradności i szuka pomocy" - komentuje Małgorzata Ohme, psycholożka, współzałożycielka i Chief Impact Officer Mindgram.

Pomoc psychologiczna - drugie miejsce od końca

Polska zajmuje drugie od końca miejsce pod względem dostępu do opieki specjalistów*. To drugi najgorszy wynik w Europie. Czas oczekiwania na konsultację psychologiczną NFZ wynosi obecnie powyżej 120 dni*. Na zaburzenia psychiczne cierpi nawet 8 mln dorosłych Polaków, które dotykają nie tylko jednostki, ale także całych organizacji: przyczyniają się do spadku produktywności pracowników oraz licznych absencji, stanowiąc poważne zagrożenie dla całych organizacji.

7 mln euro dla pracowników potrzebujących pomocy psychologicznej 

Lider mental health i największa w Polsce platforma B2B oferująca kompleksowe wsparcie firm w sferze well-being i zdrowia psychicznego nie zwalnia tempa. Startup pozyskał właśnie blisko 7 milionów euro na rozwój produktu. W odpowiedzi na rosnącą potrzebę pomocy pracownikom, firma rozwinie go w kierunku spersonalizowanej pomocy psychologicznej opartej na strategii Data - Driven Care i udostępni go na globalnym rynku.

Po niespełna roku działalności, Mindgram obejmuje swoim zasięgiem już ponad 51 tysięcy pracowników w ponad 50 największych firmach oraz korporacjach w Polsce i Hiszpanii. 

- "Wsparcie pracowników w budowaniu ich dobrostanu w każdym wymiarze, również tym psychicznym niezwykle wpływa nie tylko zaangażowanie i kreatywność pracowników, ale także na obniżenie poziomu kosztów związanych z absencją czy wypaleniem. To bardzo ważne narzędzie w budowaniu zdrowia organizacji" - mówi Iwona Wencel, Chief People Officer Mindgram.

Opiekę specjalistów Mindgram swoim pracownikom zapewnia m.in. m.in. Pfizer, DB Schenker, 4F czy BIK. Firma gwarantuje 48-godzinny onboarding narzędzia w organizacji oraz strategiczne podejście do opieki mental health w trzech głównych obszarach: profilaktyki i rozwoju osobistego pracowników, wczesnej interwencji oraz wsparcia w życiu codziennym i zawodowym, a także specjalistycznej psychoterapii za pośrednictwem prywatnych i poufnych połączeń wideo. Pracownicy i ich bliscy mają na co dzień dostęp do około 500 specjalistów: psychologów, psychoterapeutów, psychodietetyków, trenerów profilaktyki zdrowia i rozwoju osobistego oraz setek warsztatów i podcastów. W ostatnim czasie firma rozszerzyła działalność o kolejne specjalizacje, m.in. prawników i doradców biznesowych. Dzięki temu pozostaje pierwszym wyborem dla firm, które chcą zapewnić zespołom holistyczne wsparcie w zakresie dobrostanu emocjonalnego i psychicznego, aby budować odporność i zwiększać wydajność.

Źródło - Newseria

Kadry
Boże Ciało - kolejny długi weekend w maju
06 maja 2024

Boże Ciało kiedy wypada? Czy w Boże Ciało sklepy są otwarte? Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Kiedy wypadają Zielone Świątki? Czy w Zielone Świątki sklepy są otwarte? Czy w Zielone Świątki trzeba iść do kościoła? Maj 2024 r. ma 20 dni roboczych. W maju licząc z niedzielami, sobotami i świętami jest aż 11 dni wolnych od pracy. Ponadto w maju wypadają aż 4 święta ustawowo wolne od pracy, tj. 1 maja, 3 maja, 19 maja (z tym, że jest to niedziela) i 30 maja - Boże Ciało.

To ważny obowiązek każdego rodzica. Jak i kiedy zgłosić dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego?
06 maja 2024

Zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego to obowiązek każdego rodzica. Dziecko, jako członek rodziny, może być objęte ubezpieczeniem zdrowotnym do ukończenia 18 lat, a jeżeli kontynuuje naukę - do 26 roku życia. W przypadku dzieci z niepełnosprawnością, możliwe jest ubezpieczenie bez ograniczeń wiekowych.

MRPiPS: Rekordowo niskie bezrobocie w Polsce
06 maja 2024

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zasypuje nas dobrymi wiadomościami. Właśnie resort pracy pochwalił się najniższym bezrobociem w Unii Europejskiej.

Odpis na ZFŚS: Zbliża się termin przekazania I raty za 2024 r. Ile to będzie?
06 maja 2024

Zbliża się termin wpłaty I raty odpisu na ZFŚS, należnej za 2024 r. Pracodawca powinien przekazać kwotę stanowiącą co najmniej 75% równowartości odpisu.

Czas pracy niepełnosprawnych 2024
06 maja 2024

Czas pracy pracowników niepełnosprawnych w 2024 roku jest niższy od standardowego. Normy godzin pracy osoby niepełnosprawnej określa nie Kodeks pracy, lecz ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Ile pracują dziennie i tygodniowo niepełnosprawni?

Najbardziej atrakcyjne miejsca pracy w Polsce 2024 [BADANIE]
06 maja 2024

Najbardziej atrakcyjne miejsca pracy w Polsce w 2024 roku według badania Randstad - poznaj top 3! Dlaczego pracownicy wybierają właśnie te branże? Czego szukają na rynku pracy?

W maju 2024 r. ogromna liczba Polaków otrzyma pisma z ZUS. Co jest w tych listach?
06 maja 2024

ZUS wysyła pisma do 8 mln Polaków. Sprawdź, kto je otrzyma i jakie informacje zawierają listy z maja 2024 r.

Elektroniczne akta osobowe pracowników 2024 - jak prowadzić? Obowiązki informacyjne pracodawca – pracownik. Jak długo trzeba przechowywać dokumentację pracowniczą?
06 maja 2024

Co trzeba wiedzieć o elektronicznych aktach osobowych pracowników? Jakie są zasady prowadzenia dokumentacji pracowniczej? Jak długo trzeba przechowywać akta?

NIK skontrolował ZUS: problemy z egzekucją składek i przeciwdziałaniem ich przedawnieniu
06 maja 2024

Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli, działania ZUS w zakresie dochodzenia składek i udzielania ulg w ich pobieraniu w latach 2019-2022, co do zasady, były prowadzone prawidłowo, jednak - zwłaszcza jeżeli chodzi o prawidłowość i terminowość realizowanych zadań - nie były one w pełni skuteczne.

ZUS: dwie ważne decyzje w jednej kopercie; emeryci i renciści otrzymają w maju list
06 maja 2024

W ciągu najbliższych dni i tygodni (do końca maja) emeryci i renciści otrzymają list z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.  W jednej kopercie znajdą oni dwie decyzje - o marcowej waloryzacji oraz o dodatkowym świadczeniu rocznym czyli tzw. trzynastce.

pokaż więcej
Proszę czekać...