Wypadki w górnictwie 2020 - głównie z winy człowieka

Marek Błoński
rozwiń więcej
Wypadki w górnictwie 2020 - głównie z winy człowieka / ShutterStock
Wypadki w górnictwie w 2020 r. następowały głównie z winy człowieka - aż 90% poważnych wypadków.

Bezpieczeństwo pracy w górnictwie w 2020 r.

W ubiegłym roku ogólna liczba wypadków w polskim górnictwie była najniższa w minionych pięciu latach - wynika z danych Wyższego Urzędu Górniczego (WUG) w Katowicach. Statystyki wskazują, że do niespełna 9 na 10 poważnych wypadków w kopalniach dochodzi z winy człowieka.

Autopromocja

Analiza wypadkowości w górnictwie znalazła się w opublikowanym w środę przez WUG dorocznym raporcie poświęconym ocenie stanu bezpieczeństwa pracy, ratownictwa górniczego oraz bezpieczeństwa powszechnego w związku z działalnością górniczo-geologiczną w 2020 roku.

Najmniej wypadków w górnictwie od 5 lat

Jak wynika z danych nadzoru górniczego, po wzroście ogólnej liczby wypadków w górnictwie w minionych latach - z 2074 wypadków w 2016 r. do 2326 w 2019 r. - w roku ubiegłym liczba wypadków spadła do 2029 i była najniższa w minionych pięciu latach. Spadek dotyczył też łącznej liczby wypadków śmiertelnych i ciężkich - z 36 w roku 2016 do 29 w roku ubiegłym.

Ciężkie i śmiertelne wypadki z winy człowieka

Analiza przyczyn wypadków z ostatnich lat wykazała niepokojący - w ocenie nadzoru górniczego - wzrost procentowego udziału wypadków śmiertelnych i ciężkich zawinionych przez człowieka, czyli będących następstwem popełnionych przez pracowników błędów, zaniedbań obowiązków oraz nieprzestrzegania - często podstawowych - zasad i przepisów bhp.

W 2016 r. - jak wyliczył WUG - 41,7 proc. śmiertelnych i ciężkich wypadków w górnictwie było spowodowane tzw. czynnikiem ludzkim, zaś w zeszłym roku było to średnio aż 89,7 proc. Np. w górnictwie odkrywkowym wszystkie wypadki były zawinione przez człowieka.

Problem kwalifikacji górniczych pracowników dozoru

Przedstawiciele nadzoru górniczego oceniają, że na wzrost w ostatnich latach procentowego udziału wypadków spowodowanych przez człowieka wpłynęły zmiany dotyczące kwalifikacji w zakresie górnictwa i ratownictwa górniczego, czyli przeprowadzona w 2015 roku tzw. deregulacja. Znacznie ograniczyła ona rolę dyrektorów urzędów górniczych w potwierdzaniu kwalifikacji górniczych pracowników dozoru, przenosząc dużą część odpowiedzialności w tym zakresie na pracodawców.

W ocenie inspektorów nadzoru górniczego, wprowadzone regulacje nie sprawdziły się w praktyce, ponieważ pracodawcy nie wywiązują się ze swoich obowiązków lub realizują je nieprawidłowo, na co wskazują wyniki przeprowadzanych kontroli.

"Wykazały one m.in. niewystarczający poziom wiedzy fachowej osób dozoru ruchu, zatrudnionych w odkrywkowych lub otworowych zakładach górniczych, który wynika często z braku wiedzy pracodawcy odnośnie do tego, jakie przygotowanie i doświadczenie zawodowe są potrzebne do wykonywania tych czynności. Podobnie pracodawcy nie wiedzą często, jak oceniać przygotowanie i doświadczenie zawodowe, określone w przepisach" - poinformowała rzeczniczka WUG Anna Swiniarska-Tadla.

Przyczyny wypadków przy pracy w górnictwie

Jak podano w raporcie, w ub. roku głównymi przyczynami wypadków w górnictwie były: potknięcie, poślizgnięcie lub przewrócenie się osób (29,4 proc.), spadnięcie, stoczenie, osunięcie się mas i brył skalnych oraz opad skał ze stropu i ociosów (19,6 proc.), uderzenie się narzędziami pracy oraz o inne przedmioty (15,9 proc.) oraz upadek, stoczenie lub obsunięcie się przedmiotów lub materiałów (11,7 proc.).

Głównymi przyczynami wypadków śmiertelnych i ciężkich w 2020 r. w górnictwie były natomiast: oberwanie się skał ze stropu i ociosu, upadek z wysokości w wyniku niestosowania ochron indywidualnych chroniących przed upadkiem, wykonywanie prac przy obsłudze maszyn i urządzeń niezgodnie z ustaleniami instrukcji, technologii i dokumentacji technicznych, brak prawidłowego zabezpieczenia maszyn i urządzeń podczas prac konserwacyjno-remontowych oraz praca pod wpływem alkoholu, która przyczyniła się do dwóch wypadków śmiertelnych w górnictwie odkrywkowym.

Kadry
Boże Ciało - kolejny długi weekend w maju
06 maja 2024

Boże Ciało kiedy wypada? Czy w Boże Ciało sklepy są otwarte? Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Kiedy wypadają Zielone Świątki? Czy w Zielone Świątki sklepy są otwarte? Czy w Zielone Świątki trzeba iść do kościoła? Maj 2024 r. ma 20 dni roboczych. W maju licząc z niedzielami, sobotami i świętami jest aż 11 dni wolnych od pracy. Ponadto w maju wypadają aż 4 święta ustawowo wolne od pracy, tj. 1 maja, 3 maja, 19 maja (z tym, że jest to niedziela) i 30 maja - Boże Ciało.

To ważny obowiązek każdego rodzica. Jak i kiedy zgłosić dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego?
06 maja 2024

Zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego to obowiązek każdego rodzica. Dziecko, jako członek rodziny, może być objęte ubezpieczeniem zdrowotnym do ukończenia 18 lat, a jeżeli kontynuuje naukę - do 26 roku życia. W przypadku dzieci z niepełnosprawnością, możliwe jest ubezpieczenie bez ograniczeń wiekowych.

MRPiPS: Rekordowo niskie bezrobocie w Polsce
06 maja 2024

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zasypuje nas dobrymi wiadomościami. Właśnie resort pracy pochwalił się najniższym bezrobociem w Unii Europejskiej.

Odpis na ZFŚS: Zbliża się termin przekazania I raty za 2024 r. Ile to będzie?
06 maja 2024

Zbliża się termin wpłaty I raty odpisu na ZFŚS, należnej za 2024 r. Pracodawca powinien przekazać kwotę stanowiącą co najmniej 75% równowartości odpisu.

Czas pracy niepełnosprawnych 2024
06 maja 2024

Czas pracy pracowników niepełnosprawnych w 2024 roku jest niższy od standardowego. Normy godzin pracy osoby niepełnosprawnej określa nie Kodeks pracy, lecz ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Ile pracują dziennie i tygodniowo niepełnosprawni?

Najbardziej atrakcyjne miejsca pracy w Polsce 2024 [BADANIE]
06 maja 2024

Najbardziej atrakcyjne miejsca pracy w Polsce w 2024 roku według badania Randstad - poznaj top 3! Dlaczego pracownicy wybierają właśnie te branże? Czego szukają na rynku pracy?

W maju 2024 r. ogromna liczba Polaków otrzyma pisma z ZUS. Co jest w tych listach?
06 maja 2024

ZUS wysyła pisma do 8 mln Polaków. Sprawdź, kto je otrzyma i jakie informacje zawierają listy z maja 2024 r.

Elektroniczne akta osobowe pracowników 2024 - jak prowadzić? Obowiązki informacyjne pracodawca – pracownik. Jak długo trzeba przechowywać dokumentację pracowniczą?
06 maja 2024

Co trzeba wiedzieć o elektronicznych aktach osobowych pracowników? Jakie są zasady prowadzenia dokumentacji pracowniczej? Jak długo trzeba przechowywać akta?

NIK skontrolował ZUS: problemy z egzekucją składek i przeciwdziałaniem ich przedawnieniu
06 maja 2024

Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli, działania ZUS w zakresie dochodzenia składek i udzielania ulg w ich pobieraniu w latach 2019-2022, co do zasady, były prowadzone prawidłowo, jednak - zwłaszcza jeżeli chodzi o prawidłowość i terminowość realizowanych zadań - nie były one w pełni skuteczne.

ZUS: dwie ważne decyzje w jednej kopercie; emeryci i renciści otrzymają w maju list
06 maja 2024

W ciągu najbliższych dni i tygodni (do końca maja) emeryci i renciści otrzymają list z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.  W jednej kopercie znajdą oni dwie decyzje - o marcowej waloryzacji oraz o dodatkowym świadczeniu rocznym czyli tzw. trzynastce.

pokaż więcej
Proszę czekać...